
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
27.08.2018 року Провадження №2/425/353/18
Справа №425/1435/18
м.Рубіжне Луганської області
Рубіжанський міський суд Луганської області в складі:
головуючого - судді Москаленко В.В.
за участю секретаря судового засідання - Окрошко О.О.,
без участі сторін, розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду цивільну справу в порядку спрощеного позовного провадження за позовом Управління праці та соціального захисту населення Рубіжанської міської ради Луганської області до ОСОБА_1 про стягнення надміру виплачених сум, -
в с т а н о в и в :
30.05.2018 року представник позивача звернувся до Рубіжанського міського суду Луганської області з позовом до ОСОБА_1 про стягнення надміру виплачених сум, в якому просить стягнути з відповідача суму надміру виплаченої субсидії для відшкодування витрат на оплату житлово - комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива та державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім,ям у розмірі - 4709,44 грн.
Свої вимоги обґрунтовує тим, що відповідач звернувся до Управління праці та соціального захисту населення Рубіжанської міської ради Луганської області з заявою від 04.03.2015 року №230 для призначення субсідії на оплату житлово- комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива.
В декларації про доходи та майновий стан відповідач надав відомості про доходи у вигляді пенсії, інших відомості про доходи не надав.
Рішенням Управління праці та соціального захисту населення Рубіжанської міської ради Луганської області від 17.03.2015 року відповідачу призначено субсидію для відшкодування витрат на оплату житлово – комунальних послуг на десять місяців, з березня 2015 року по грудень 2015 року включно, щомісячно в сумі 31,09 грн., а також субсидію для відшкодування витрат на придбання скрапленого газу та твердого палива на 2015 рік одноразово в сумі 2049,06 гривень.
У результаті проведення перевірки відділом соціальних інспекторів УПСЗН Рубіжанської міської ради Луганської області було виявлено, що відповідач отримує дохід у вигляді заробітної платі від Селянського ( фермерського) господарства «Пролісок» , але цю інформацію він не зазначив у декларації про доходи та майновий стан осіб, які звернулись за призначенням усіх видів соціальної допомоги.
Згідно з витягу з наказу №5 від 01.03.2011 року ОСОБА_2 працює охоронцем в СФГ «Пролісок» з 01.03.2011 року. Також, факт працевлаштування та отримання доходу у вигляді заробітної плати ОСОБА_1 підтверджується довідками СФГ «Пролісок», зокрема: довідкою №421 від 20.11.2017 року про заробітну плату та інші доходи за 2014 рік, довідкою №422 від 20.11.2017 року про заробітну плату та інші доходи за 2015 рік, довідкою №415 від 20.11.2017 року про заробітну плату та інші доходи за 2016 рік.
Таким чином, відповідач свідомо подав документи з недостовірними відомостями, внаслідок чого йому була надміру виплачена сума субсидії.
Відповідачу було направлено повідомлення про необхідність повернення надміру виплаченої суми субсидії.
Добровільно відповідач суму надміру виплачених коштів не повернув.
Згідно п.20 Положення про порядок призначення та надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого публічного побутового палива затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.10.1995 року № 848, сума субсидії, перерахованої (виплаченої) надміру внаслідок свідомого подання громадянином документів з недостовірними відомостями, або неповідомлення громадянином про зміни, зазначені у пункті 14 цього Положення, повертається нам за вимогою органу, що призначив субсидію. У разі коли громадянин добровільно не повернув надміру перераховану (виплачену) суму субсидії, питання про її стягнення органи, що призначають субсидії, вирішують у судовому порядку.
Також, згідно заяви ОСОБА_1 від 16.12.2015 року №140, рішенням Управління праці та соціального захисту населення Рубіжанської міської ради Луганської області про призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім,ям від 17.12.2015 року, відповідачу було призначено державну соціальну допомогу за період з 01.12.2015 року по 31.05.2016 року у розмірі 297,87 гривень.
Розпорядженням на перерахунок державної соціальної допомоги від 18.04.2016 року, сума державної соціальної допомоги була збільшена і, після перерахунку, складала 353,87 гривень.
10.06.2016 року відповідач повторно звернувся до Управління праці та соціального захисті населення Рубіжанської міської ради Луганської області з заявою №316, на підставі якої рішенням від 13.06.2016 року йому було призначено державну соціальну допомогу з 01.06.2016 року по 30.11.2016 року у розмірі 253,13 гривень.
У результаті проведення перевірки відділом соціальних інспекторів УПСЗН Рубіжанської міської ради Луганської області було виявлено, що відповідач отримує дохід у вигляді заробітної платі від СФГ «Пролісок», про що він не зазначив у деклараціях про доходи та майновий стан осіб, які звернулись за призначенням усіх видів соціальної допомоги при подачі документів для призначення державної соціальної допомоги 16.12.2015 року та 10.06.2016 року.
29.07.2016 року начальником відділу соціальних інспекторів- головним державним соціальним інспектором та державним соціальним інспектором було складено акт проведення перевірки та повноти інформації, що надається заявником ( та членам його сімей) для призначення державної соціальної допомоги.
Через подання недостовірної інформації, відповідач незаконно отримав державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім,ям за перод з 01.12.2015 року по 31.07.2016 року у розмірі 2349,48 гривень.
З серпня 2016 року виплати державної соціальної допомоги відповідачу було припинено.
Відповідачу було направлено повідомлення про необхідність повернення надміру виплаченої державної соціальної допомоги.
Добровільно відповідач суму надміру виплачених коштів не повернув.
Представник позивача просить стягнути з відповідача на корить позивача грошові кошти в сумі 4709,44 гривень, з яких: субсидія для відшкодування витрат на оплату житлово- комунальних послуг на дев,ять місяців, з березня 2015 року по грудень 2015 року щомісячно в розмірі 31,09 грн., а також субсидія для відшкодування витрат на придбання скрапленого газу та твердого палива на 2015р. одноразово в сумі 2049,06 грн.; виплата державної соціальної допомоги за період з грудня 2015 року по квітень 2016 року по 297,87 грн. щомісячно, травень 2016року-353,87 грн., червень та липень 2016 року по 253,13 грн.
Ухвалою Рубіжанського міського суду Луганської області від 12.06.2018 року прийнято дану позовну заяву, відкрито провадження у зазначеній цивільній справі та призначено судове засідання в порядку спрощеного позовного провадження.
В судове засідання представник позивача не з'явився, надав суду заяву в якій позовні вимоги підтримав, просив розглянути справу без його участі, проти ухвалення заочного рішення не заперечував.
Відповідач в судове засідання не з'явився, про час та місце розгляду справи відповідач повідомлявся судом належним чином, причин неявки в судове засідання суду не повідомив, заяв про розгляд справи за його відсутності та відзиву на позов не надав. Виклики в судове засідання були направлені відповідачу за адресою, згідно відомостей виконавчого комітету Рубіжанської міської ради Луганської області, а саме: АДРЕСА_1, які повернулися до суду з відміткою «за закінченням встановленого строку зберігання» (а.с. 45-85).
Відповідно до вимог ч. 6 ст. 128 ЦПК України судова повістка, а у випадках, встановлених цим Кодексом, разом з копіями відповідних документів надсилається на офіційну електронну адресу відповідного учасника справи, у випадку наявності у нього офіційної електронної адреси або разом із розпискою рекомендованим листом з повідомленням про вручення у випадку, якщо така адреса відсутня, або через кур’єрів за адресою, зазначеною стороною чи іншим учасником справи.
Відповідно до ч. 1 ст. 131 ЦПК України учасники судового процесу зобов’язані повідомляти суд про зміну свого місця проживання (перебування, знаходження) або місцезнаходження під час провадження справи. У разі відсутності заяви про зміну місця проживання або місцезнаходження судова повістка надсилається учасникам справи, які не мають офіційної електронної адреси та за відсутності можливості сповістити їх за допомогою інших засобів зв’язку, що забезпечують фіксацію повідомлення або виклику, на останню відому судові адресу і вважається доставленою, навіть якщо учасник судового процесу за цією адресою більше не проживає або не знаходиться.
Враховуючи неявку в судове засідання належним чином повідомленого відповідача, відсутність заяви відповідача про розгляд справи без його участі, неповідомлення відповідача про причини неявки до суду, відсутність відзиву відповідача на позов та згоду представника позивача на ухвалення заочного рішення у справі, суд вважає за можливе розглядати цивільну справу у відсутності відповідача та ухвалити заочне рішення по даній справі в порядку ст. ст. 280, 281 ЦПК України.
Згідно ч. 2 ст. 247 ЦПК України, у разі неявки в судове засідання всіх учасників справи чи в разі якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється судом за відсутності учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Відповідно до ч. 3 ст. 13 ЦПК України учасник справи розпоряджається своїми правами щодо предмета спору на власний розсуд.
Відповідно до ч. 3 ст. 211 ЦПК України особа, учасник справи має право заявити клопотання про розгляд справи за його відсутності.
Враховуючи, що сторони не скористалися правом брати участь у судовому засіданні та представник позивача заявив клопотання про розгляд справи за його відсутності, суд розглядає цивільну справу за наявними у справі матеріалами.
Суд, розглянувши цивільну справу в межах заявлених позовних вимог, об'єктивно оцінивши докази, які містяться в матеріалах справи дійшов наступного.
Судом встановлено, що згідно заяви ОСОБА_1 про призначення усіх видів соціальної допомоги, компенсації, субсидії та пільг від 04.03.2015 року, відповідачу була призначена субсидія на оплату житлово- комунальних послуг за адресою : Луганська область, місто Рубіжне, вулиця Першотравнева, 68/2 (заява-7-8, декларація про доходи та майновий стан осіб, які звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги- а.с.9-10).
Відповідно заяви ОСОБА_1 про призначення державної соціальної допомоги від 16.12.2015 року , відповідачу було призначено державну соціальну допомогу як малозабезпеченим сім,ям на період з 01.12.2015р. по 31.05.2016 року у розмірі 297,87 грн. (заява-14-15, декларація про доходи та майновий стан осіб, які звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги- а.с.16-17).
Розпорядженням про перерахунок державної соціальної допомоги від 18.04.2016 року, відповідачу була збільшена сума державної соціальної допомоги до 353,87 грн. ( а.с.19).
Згідно повторного звернення з заявою ОСОБА_1 від 10.06.2016 року, на підставі рішення Управління праці та соціального захисту населення Рубіжанської міської ради Луганської області від 13.06.2016р., відповідачу було призначено державну соціальну допомогу з 01.06.2016 року по 30.11.2016 року в розмірі 253,13 грн.( заява-20-21, декларація про доходи та майновий стан осіб, які звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги- а.с.22-23).
У зв,язку з тим, що відповідач приховав інформацію про доходи у вигляді заробітної плати, яку він отримував працюючи охоронцем у СФГ «Пролісок» (довідки про заробітну плату та інших доходах- а.с.28,29,30; виписка з наказу- а.с.31), він незаконно отримав субсидію для відшкодування витрат на оплату житлово- комунальних послуг та придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива та державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім,ям на загальну суму 4709,44 гривні.
Відповідач був повідомлений УПСЗН Рубіжанської міської ради Луганської області про необхідність повернення надміру сплачених коштів, але в добровільному порядку грошові кошти не повернув.
У заяві на призначення субсидії, відповідач власноруч ставив свій підпис усвідомлюючи, що надання неточних чи неповних відомостей тягне за собою відповідальність за законодавством України та одночасно надав згоду на отримання інформації відносно себе та членів своєї сім'ї, пов'язаної з наданням субсидії та державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім,ям.
Згідно п. 20 Положення про порядок призначення та надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.10.1995 року №848, сума субсидії, перерахованої (виплаченої) надміру внаслідок свідомого подання громадянином документів з недостовірними відомостями або неповідомлення громадянином про зміни, зазначені у пункті 14 цього Положення, повертається за вимогою органу, що призначив субсидію.
Абзацом другим пунктом першим Порядку повернення коштів, надміру виплачених за призначеними субсидіями, затвердженого Наказом Міністерства праці та соціальної політики від 29 грудня 1997 року №39/283/90/5 передбачено, що повернення бюджетних асигнувань, надміру перерахованих за призначеними субсидіями, проводиться у випадк у виявлення подання громадянами свідомо документів із
неправильними відомостями про доходи та майновий стан усіх зареєстрованих у житловому приміщенні (будинку) осіб, приховання заробітку чи іншого доходу, подання фальшивих документів.
Відповідно ч.4 ст.7 Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім,ям», якщо сім'єю навмисно подано недостовірні відомості чи приховано відомості, що вплинули або могли вплинути на встановлення права на державну соціальну допомогу та на визначення її розміру, виплата призначеної державної соціальної допомоги припиняється з місяця, в якому виявлено порушення. На наступний строк державна соціальна допомога може бути призначена не раніше ніж через шість місяців починаючи з першого числа місяця виявлення порушення.
З серпня 2016 року виплату державної соціальної допомоги відповідачу було припинено (акт проведення перевірки правильності та повноти інформації, що надається заявником та членами його сімей для призначення державної соціальної допомоги- а.с.26).
Згідно ч.5 Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім,ям», розмір державної соціальної допомоги визначається як різниця між прожитковим мінімумом для сім'ї та її середньомісячним сукупним доходом, який обчислюється за методикою, встановленою центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, але цей розмір не може бути більшим ніж 75 відсотків прожиткового мінімуму для сім,ї.
Середньомісячний сукупний дохід відповідача перевищує прожитковий мінімум для сім,ї (розрахунки- а.с.35-37).
За положеннями ст.1212 ЦК України особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов'язана повернути потерпілому це майно. Особа зобов'язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала. Положення цієї глави застосовуються незалежно від того, чи безпідставне набуття або збереження майна було результатом поведінки набувача майна, потерпілого, інших осіб чи наслідком події. Положення цієї глави застосовуються також до вимог про: 1) повернення виконаного за недійсним правочином; 2) витребування майна власником із чужого незаконного володіння; 3) повернення виконаного однією із сторін у зобов'язанні; 4) відшкодування шкоди особою, яка незаконно набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи.
Таким чином, сума надміру виплаченої субсидії для відшкодування витрат на оплату житлово- комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива та державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім,ям, мають бути повернути відповідачем, як такі, що одержані без належної правової підстави.
Отже, позовні вимоги Управління праці та соціального захисту населення Рубіжанської міської ради Луганської області про стягнення надміру виплачених сум підлягають задоволенню.
Відповідно до ст. 141 ЦПК України підлягає стягненню з відповідача на користь позивача сплачений судовий збір.
Керуючись ст..1212 ЦК України, ст. ст. 12, 76, 82, 141, 265-268, 280, 281 ЦПК України, суд -
ухвалив:
Позовні вимоги Управління праці та соціального захисту населення Рубіжанської міської ради Луганської області до ОСОБА_1 про стягнення надміру виплачених сум задовольнити повністю.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь Управління праці та соціального захисту населення Рубіжанської міської ради Луганської області суму надміру виплаченої субсидії для відшкодування витрат на оплату житлово – комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива та державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім,ям у розмірі 4709 ( чотири тисячі сімсот дев,ять ) гривень 44 копійки.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь Управління праці та соціального захисту населення Рубіжанської міської ради Луганської області сплачений судовий збір у розмірі 1762 ( одна тисяча сімсот шістдесят дві гривні) 00 копійок.
Заочне рішення може бути переглянуто судом, що його ухвалив за письмовою заявою відповідача, яку може бути подано протягом 30 днів з дня його проголошення Позивач може оскаржити рішення до Апеляційного суду Луганської області через Рубіжанський міський суд Луганської області, або безпосередньо до Апеляційного суду Луганської області протягом 30 днів з дня проголошення рішення.
Повний текст рішення складено 31.08.2018 року.
Заочне рішення набирає законної сили, якщо протягом строків, встановлених цим Кодексом, не подані заяви про перегляд заочного рішення або апеляційну скаргу, або якщо рішення залишено в силі за результатами апеляційного розгляду справи.
Позивач - Управління праці та соціального захисту населення Рубіжанської міської ради Луганської області, місцезнаходження: 93010, Луганська область, місто Рубіжне, вулиця Руденко,7 (код ЄДРПОУ 03196860).
ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1, ідентифікаційний номер: НОМЕР_1, зареєстрований за адресою: ІНФОРМАЦІЯ_2.
Суддя В.В. Москаленко