
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
27 серпня 2018 року справа № 2340/2891/18
м. Черкаси
Черкаський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Кульчицького С.О., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження (у письмовому провадженні) в приміщенні суду адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 управління Пенсійного фонду України в Черкаській області про визнання протиправною бездіяльності та зобов’язання вчинити дії,
ВСТАНОВИВ:
До Черкаського окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 (далі – позивач) з адміністративним позовом до ОСОБА_2 управління Пенсійного фонду України в Черкаській області (далі – відповідач), в якому просить:
– визнати протиправними дії ОСОБА_2 управління Пенсійного фонду України в Черкаській області щодо відмови у здійсненні перерахунку та виплати пенсії позивача без обмеження максимального розміру пенсії з 01.01.2018;
– зобов’язати Головне управління Пенсійного фонду України в Черкаській області здійснити перерахунок та виплату пенсії позивачу відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та на підставі довідки від 21.03.2018 № 119 про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку, виданої Черкаським інститутом пожежної безпеки ім. Героїв Чорнобиля НУЦЗУ, без обмеження її максимального розміру починаючи з 01.01.2018, з урахуванням раніше проведених виплат.
Позов мотивовано тим, що відповідач всупереч вимог Конституції України, Закону України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» та Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України» обмежив максимальний розмір пенсії позивача.
Ухвалою суду від 25.07.2018 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито спрощене позовне провадження у справі за даним позовом, без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні). Встановлено відповідачу строк для подання відзиву на позовну заяву протягом п’ятнадцяти днів з дня отримання ухвали про відкриття провадження у справі.
Відповідач у відзиві на позов, що поданий до суду 08.08.2018 позовні вимоги не визнав, просив суд відмовити в їх задоволенні, вказував, що відповідно до ст. 2 Закону України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи», в редакції чинній на час проведення перерахунку пенсії позивачу максимальний розмір пенсії або щомісячного довічного грошового утримання (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною), призначених (перерахованих) «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність. Тимчасово, по 31 грудня 2017 року, максимальний розмір пенсії (крім пенсійних виплат, що здійснюються з Накопичувального пенсійного фонду) або щомісячного довічного грошового утримання (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною), призначених (перерахованих) відповідно до «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» не може перевищувати 10 740 гривень. Оскільки станом на 01.05.2016 максимальний розмір пенсії складав 10 740 грн, позивачу у відповідності до ч. 2 розділу ІІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» під час перерахунку пенсії позивача її розмір становив той розмір, що був призначений до запровадження обмеження максимального розміру – 12 692 грн 03 коп. З 01.01.2018 розмір пенсії позивача становив – 13 730 грн 00 коп., з 01.07.2018, у зв’язку зі зміною прожиткового мінімуму, установленого для осіб, які втратили працездатність розмір пенсії позивача становить – 14 350 грн 00 коп.
15 серпня 2018 року представником позивача до суду надано відповідь на відзив, в якій вказав, що у наданому відповідачем відзиві не доведено правомірності відмови у перерахунку та виплати пенсії. Дії відповідача вчинені без дотримання приписів законодавства, судової практики та приктики Європейського суду з прав людини, положень
Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.
Розгляд справи по суті відповідно до ч. 3 ст. 262 Кодексу адміністративного судочинства України (далі – КАС України) розпочато через п’ятнадцять днів з дня відкриття провадження у справі та проведено в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами.
Дослідивши подані суду письмові докази, оцінивши їх за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді у судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, суд зазначає про таке.
З матеріалів справи судом встановлено та визнається сторонами, що позивач перебуває на обліку в ОСОБА_2 управлінні Пенсійного фонду України у Черкаській області та отримує пенсію відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», яка була призначена позивачу у 2014 році у розмірі 80% від розміру грошового забезпечення.
У подальшому, ОСОБА_2 управлінням Пенсійного фонду України в Черкаській області позивачу здійснено перерахунок пенсії з 01.10.2017 та встановлено розмір пенсії у сумі 10 323 грн 33 коп.
За результатами здійсненого в березні 2018 року перерахунку пенсії позивача з 01.01.2018, розмір пенсії позивача становив – 13 730 грн 00 коп.
ОСОБА_2 управління Пенсійного фонду України у Черкаській області від 02.04.2018 № 7973/04-16 повідомлено позивача, що 26.03.2018 на картковий рахунок позивача помилково перераховано кошти в сумі 5 109 грн 99 коп. Вказана сума відповідно до п. 19 Порядку виплати пенсій та грошвої допомоги через поточні рахунки у банках, затвердженому постановою Кабінету міністрів України від 30.08.1999 № 1596, буде зарахована в рахунок пенсії позивача за квітень, травень та червнень 2018 року (щомісячно у сумі 1 703 грн 33 коп.).
Ознайомившись з матеріалами пенсійної справи позивача його представником було встановлено, що наявне обмеження максимального розміру пенсії позивача.
У зв'язку з наведеним, представник позивача 27.06.2018 звернувся до ОСОБА_2 управління Пенсійного фонду України в Черкаській області із заявою про перерахунок та виплату пенсії позивача з 01.01.2018 без обмеження максимального розміру.
Листом від 03.07.2018 за № 37641/03-26 відповідач повідомив, що розмір пенсії позивача до виплати визначено згідно з нормами законодавства чинного станом на 01.01.2016 – дату, з якої проведено перерахунок позивача та наявними документами пенсійної спраи.
Вважаючи дії відповідача щодо обмеження максимального розміру пенсії позивача протиправними, позивач звернувся до суду з відповідним адміністративним позовом.
Надаючи правову оцінку обставинам справи, суд зазначає таке.
Відповідно до статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно із статтею 46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення, створенням мережі державних, комунальних приватних закладів для догляду непрацездатними.
Згідно з частиною третьою статті 63 Закону України від 09.04.1992 № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Статтею 22 Конституції України визначено, що конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
Статтями 22 та 64 Конституції України, норми якої є нормами прямої дії, гарантовано право на пенсійне забезпечення відповідних категорій громадян, встановлене законами України.
У Рішенні Конституційного Суду України від 6 липня 1999 року №8-рп/99зазначено, що зупинення пільг, компенсацій і гарантій для військовослужбовців та працівників правоохоронних органів без відповідної матеріальної компенсації є порушенням гарантованого державою права на їх соціальний захист та членів їхніх сімей.
Суд зазначає, що ст.2 Закону України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» максимальний розмір пенсії (крім пенсійних виплат, що здійснюються з Накопичувального пенсійного фонду) або щомісячного довічного грошового утримання (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною), призначених (перерахованих) відповідно до, зокрема, Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність. Тимчасово, по 31 грудня 2017 року, максимальний розмір пенсії (крім пенсійних виплат, що здійснюються з Накопичувального пенсійного фонду) або щомісячного довічного грошового утримання (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною), призначених (перерахованих) відповідно до наведеного Закону, не може перевищувати 10740 гривень.
Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України» від 24 грудня 2015 року №911-VIII частину 5 ст.43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» доповнено реченням такого змісту «Тимчасово, у період з 1 січня 2016 року по 31 грудня 2016 року, максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати 10740 гривень».
Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України» від 06 грудня 2016 року №1774-VIII у Законі України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» у ч.7 ст.43 слова і цифри «у період з 1 січня 2016 року по 31 грудня 2016 року» замінено словами і цифрами «по 31 грудня 2017 року».
У той же час, згідно п.2 р. ІІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» обмеження пенсії (щомісячного довічного грошового утримання) максимальним розміром, встановленим цим Законом, не поширюється на пенсіонерів, яким пенсія (щомісячне довічне грошове утримання) призначена до набрання чинності цим Законом.
Відповідно до п.2 р. ІІ «Прикінцеві положення» Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України» від 24 грудня 2015 року №911-VIII дія положень цього Закону щодо визначення максимального розміру пенсії застосовується до пенсій, які призначаються починаючи з 1 січня 2016 року.
Крім того, Рішенням Конституційного Суду України від 20 грудня 2016 року №7-рп/2016 положення ч.7 ст. 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» визнано такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними).
Відповідно до ст.152 Конституції України закони, інші акти або їх окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність, якщо інше не встановлено самим рішенням, але не раніше дня його ухвалення.
Згідно зі ст. 51 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» при настанні обставин, які тягнуть за собою зміну розміру пенсій, призначених військовослужбовцям строкової служби та їх сім'ям, перерахунок цих пенсій провадиться відповідно до строків, встановлених частиною четвертою статті 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.
Перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.
Описана вище правова позиція узгоджується із позовними вимогами позивача та сталою судовою практикою судів різних інстанцій.
З огляду на викладені обставини та враховуючи, що відповідачем з урахуванням наявності правових підстав для перерахунку пенсії позивача без обмеження її максимального розміру такий перерахунок не проведений, відповідач не вжив заходів для розгляду і задоволення законних вимог позивача, не відновив порушені права позивача у досудовому порядку, суд висновує про доведеність наявності протиправної бездіяльності відповідача стосовно не проведення перерахунку пенсії позивача та про наявність підстав зобов'язати відповідача провести позивачу перерахунок та виплату пенсії.
Оскаржувані дії щодо відмови у перерахунку пенсії відповідачем вчинена без дотримання вказаних приписів законодавства, не можуть вважатись законними, обґрунтованими і пропорційними, не було дотримано баланс у забезпеченні законних прав та інтересів позивача та держави.
Одночасно щодо посилання відповідача на відсутність звуження змісту вже набутого позивачем права, оскільки розмір призначеної пенсії більший зазначеного максимального розміру відповідно до постанови Верховного Суду від 22.05.2018 у справі №205/8204/16-а, то суд зазначає, що висновки судів у кожній конкретній справі безпосередньо залежать від фактично встановлених обставин справи.
Обов'язок суду встановити дійсні обставини справи при розгляді адміністративного позову безвідносно до позиції сторін випливає з офіційного з'ясування обставин справи як принципу адміністративного судочинства, закріпленого у частині 4 ст. 9 Кодексу адміністративного судочинства України.
А тому суд зазначає, що обставини, які були предметом судового розгляду у іншій справі, за результатами якого було ухвалено рішення вказане відповідачем у відзиві – були оцінені як такі, що залежно від повноти, характеру, об'єктивності, юридичного значення не обмежують прав іншої особи, як пенсіонера.
Разом з цим, у даній справі суд висновує про наявність таких правових підстав у позивача, внаслідок чого позовні вимоги є обґрунтованими та такими, що підлягають до задоволення із наведених вище підстав.
Відповідно до ч. 1 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Згідно з ч. 2 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень, обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Судові витрати коменсувати за рахунок Державного бюджету України в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Керуючись ст.ст. 2, 90, 139-143, 242-246, 250, 255, 382 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,
В И Р І Ш И В :
Позов ОСОБА_1 (18000, АДРЕСА_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1) до ОСОБА_2 управління Пенсійного фонду України в Черкаській області (18000, м. Черкаси, вул. Смілянська, 23, ідентифікаційний код 21366538) про визнання протиправною бездіяльності та зобов’язання вчинити певні дії – задовольнити повністю.
Визнати протиправними дії ОСОБА_2 управління Пенсійного фонду України в Черкаській області щодо відмови у здійсненні перерахунку та виплати пенсії ОСОБА_1 без обмеження максимального розміру пенсії з 01.01.2018.
Зобов’язати Головне управління Пенсійного фонду України в Черкаській області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та на підставі довідки від 21.03.2018 № 119 про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку, виданої Черкаським інститутом пожежної безпеки ім. Героїв Чорнобиля НУЦЗУ, та з урахуванням підвищень та надбавок без обмеження її максимального розміру починаючи з 01.01.2018, з урахуванням раніше проведених виплат.
Судові витрати коменсувати за рахунок Державного бюджету України в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Копію рішення направити сторонам.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, яка може бути подана протягом тридцяти днів з дня проголошення рішення до суду апеляційної інстанції через Черкаський окружний адміністративний суд. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Суддя С.О. Кульчицький