Рішення № 76159072, 22.08.2018, Сумський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
22.08.2018
Номер справи
1840/2692/18
Номер документу
76159072
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

22 серпня 2018 р. справа № 1840/2692/18

Сумський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Бондаря С.О.

за участю секретаря судового засідання - Алексеєнко Є.А.

представника позивача - ОСОБА_1

представника відповідача - ОСОБА_2

представника третьої особи - ОСОБА_3,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу № 1840/2692/18 за позовом товариства з обмеженою відповідальністю "Сенс" до управління архітектури та містобудування Сумської міської ради, третя особа: товариство з обмеженою відповідальністю "Сервіс-Маркет" про визнання протиправними та скасування містобудівних умов та обмежень,-

В С Т А Н О В И В:

Товариство з обмеженою відповідальністю "Сенс" звернулося до суду з позовною заявою до управління архітектури та містобудування Сумської міської ради про визнання протиправними та скасування містобудівних умов та обмежень від 21.06.2018 №75-м для проектування об’єкта будівництва 10-типоверхового багатоквартирного житлового будинку по проспекту М.Лушпи, 5, корпус 26 міста Суми. Свої вимоги мотивує тим, що ТОВ "Сенс" користується на праві постійного користування земельною ділянкою за адресою: м. Суми, просп. Михайла Лушпи, 7 «а», загальною площею 1,48 га, яка була виділена Сумським міськвиконкомом під будівництво критої автомобільної стоянки. На даній земельній ділянці позивачем ще в 1993 році облаштовано автомобільну стоянку, яка в 2015 році була офіційно введена в експлуатацію на підставі декларації про готовність об’єкта до експлуатації зареєстрованої за № СМ 142151350525 від 15.05.2015. Суміжним землекористувачем товариства ТОВ "Сенс" є ТОВ «Сервіс-Маркет», яке здійснює забудову орендованої земельної ділянки багатоквартирними житловими будинками. Позивачу стало відомо, що Управлінням архітектури та містобудування Сумської міської ради було видано містобудівні умови та обмеження від 21.06.2018 №75-м для проектування об’єкта будівництва 10-типоверховий багатоквартирний житловий будинок по проспекту М. Лушпи, 5, корпус 26, замовником будівництва значиться ТОВ «Сервіс-Маркет». На думку позивача, в управлінні архітектури та містобудування Сумської міської ради була відсутня компетенція на видачу містобудівних умов та обмежень, оскільки рішенням Сумської міської ради від 20.06.2018 №3593-МР Управлінню архітектури та містобудування Сумської міської ради було заборонено видачу містобудівних умов та обмежень для будівництва нових багатоквартирних будинків в мікрорайоні, обмеженому вулицями ОСОБА_4, Харківська та проспектом ОСОБА_5, до моменту розгляду Сумською міською радою результатів консультативного опитування та затвердження детального плану вказаної території виконкомом Сумської міської ради. Крім того, у містобудівних умов та обмеженнях відсутня вказівка про мінімально допустиму відстань запланованого до будівництва корпусу 26 до поряд розташованої автомобільної стоянки ТОВ "Сенс", що порушує права останнього на безпекове користування земельною ділянкою та автостоянкою.

Управління архітектури та містобудування Сумської міської ради, заперечуючи проти позову, свою позицію обґрунтовує тим, що відповідно до ч. 3 ст. 29 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» містобудівні умови та обмеження надаються відповідними уповноваженими органами містобудування та архітектури на підставі містобудівної документації на місцевому рівні на безоплатній основі за заявою замовника. Положенням про управління архітектури та містобудування Сумської міської ради, затвердженого рішенням Сумської міської ради від 27.09.2017 № 2536-МР, визначено, що відповідач по справі є спеціально уповноваженим органом містобудування та архітектури на території м. Суми, до повноважень якого належить надання відповідно до закону містобудівних умов і обмежень забудови земельних ділянок. Перелік підстав для відмови у видачі містобудівних умов визначений ч. 4 ст. 29 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» та є вичерпним. Такої підстави, як заборона органу місцевого самоврядування на видачу містобудівних умов. Отже, відповідачем правомірно видані містобудівні умови та обмеження товариству «Сервіс-Маркет». Крім того, на думку відповідача, видача містобудівних умов і обмежень товариству «Сервіс-Маркет» жодним чином не порушує права позивача, оскільки автостоянка, яка нібито розташована на земельній ділянці, якою користується позивач, у встановленому законом порядку не прийнята в експлуатацію, та на неї відсутні будь-які правовстановлюючі документи.

Третя особа товариство з обмеженою відповідальністю "Сервіс-Маркет" у своїх письмових поясненнях заперечує проти позову з аналогічних підстав.

Представник позивача ОСОБА_1 в судовому засіданні позовні вимоги підтримала у повному обсязі.

Представник відповідача ОСОБА_2 проти позову заперечував з підстав, викладених у письмовому відзиві на позов.

Представник третьої особи ОСОБА_3, заперечуючи проти позову, послався на обставини, які зазначені у письмових поясненнях.

Суд, заслухавши пояснення представників сторін, вивчивши письмові матеріали справи, вважає, що позов задоволенню не підлягає, виходячи з наступного.

В судовому засіданні встановлено, що товариство з обмеженою відповідальністю «СЕНС» користується на праві постійного користування земельною ділянкою за адресою: м. Суми, просп. Михайла Лушпи, 7а, загальна площа 1,48 га, кадастровий номер 5910136300:01:008:0107 на підставі додатку № 4 до рішення Сумського міськвиконкому від 18.02.1993 № 90 «Про надання земельних ділянок» та державного акту від 12.03.1997, який зареєстрований в Книзі записів державних актів на право постійного користування землею № 151.

Згідно державного акту земельна ділянка була виділена під будівництво критої автомобільної стоянки.

Земельна ділянка зареєстрована в Державному земельному кадастрі, право постійного користування земельною ділянкою зареєстровано в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно.

Як стверджує позивач, на даній земельній ділянці ним облаштовано автомобільну стоянку.

Суміжним землекористувачем ТОВ «СЕНС» є ТОВ «Сервіс-Маркет», що орендує земельну ділянку кадастровий номер 5910136300:01:008:0015 площею 15,5960 га, за адресою: м. Суми, пр. М.Лушпи, 5.

Дана земельна ділянка передана в оренду ТОВ «Сервіс-Маркет» під забудову багатоквартирними житловими будинками згідно п. 10 додатку до рішення Сумської міської ради від 08 липня 2015 року № 4579-МР «Про поновлення договорів оренди земельних ділянок підприємствам, установам, організаціям, підприємцям і городянам», а також на підставі договору оренди від 29.10.2015.

Управлінням архітектури та містобудування Сумської міської ради 21.06.2018 видано містобудівні умови та обмеження № 75-м для проектування об’єкта будівництва 10-типоверховий багатоквартирний житловий будинок по проспекту М. Лушпи, 5, корпус 26, замовником будівництва значиться ТОВ «Сервіс-Маркет».

На думку позивача, в управлінні архітектури та містобудування Сумської міської ради була відсутня компетенція на видачу містобудівних умов та обмежень, оскільки рішенням Сумської міської ради від 20.06.2018 № 3593-МР Управлінню архітектури та містобудування Сумської міської ради було заборонено видачу містобудівних умов та обмежень для будівництва нових багатоквартирних будинків в мікрорайоні, обмеженому вулицями ОСОБА_4, Харківська та проспектом ОСОБА_5, до моменту розгляду Сумською міською радою результатів консультативного опитування та затвердження детального плану вказаної території виконкомом Сумської міської ради.

Не погоджуючись з такою позицією позивача, суд зазначає наступне.

Відповідно до п. 8 ч. 1 ст. 1 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» містобудівні умови та обмеження забудови земельної ділянки - документ, що містить комплекс планувальних та архітектурних вимог до проектування і будівництва щодо поверховості та щільності забудови земельної ділянки, відступів будинків і споруд від червоних ліній, меж земельної ділянки, її благоустрою та озеленення, інші вимоги до об'єктів будівництва, встановлені законодавством та містобудівною документацією.

Статтею 29 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» визначено, що містобудівні умови та обмеження надаються відповідними уповноваженими органами містобудування та архітектури на підставі містобудівної документації на місцевому рівні па безоплатній основі за заявою замовника.

Підставами для відмови у наданні містобудівних умов та обмежень є:

- неподання визначених частиною третьою цієї статті документів, необхідних для прийняття рішення про надання містобудівних умов та обмежень;

- виявлення недостовірних відомостей у документах, що посвідчують право власності чи користування земельною ділянкою, або у документах, що посвідчують право власності на об'єкт нерухомого майна, розташований на земельній ділянці;

- невідповідність намірів забудови вимогам містобудівної документації на місцевому рівні.

Згідно з п. 1.1 розділу 1 та пп.3.2.5 п. 3.2 розділу 111 Положення про управління архітектури та містобудування Сумської міської ради, затвердженого рішенням Сумської міської ради від 27.09.2017 № 2536-МР, відповідач по справі є спеціально уповноваженим органом містобудування та архітектури на території м. Суми, до повноважень якого належить надання відповідно до закону містобудівних умов і обмежень забудови земельних ділянок.

Таким чином, компетенція управління архітектури та містобудування Сумської міської ради закріплена у статті 29 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» та в п. 1.1 розділу І та пп.3.2.5 п. 3.2 розділу III вищевказаного Положення.

На підставі зазначених норм, відповідач, отримавши заяву про видачу містобудівних умов та обмежень, зобов’язаний був видати містобудівні умови та обмеження, або ж вмотивовано відмовити у їх видачі. При цьому, вичерпний перелік підстав для відмови у видачі містобудівних умов чітко визначений ч. 3 ст. 29 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності», в якому відсутня така підстава, як заборона органу місцевого самоврядування (в тому числі і міської ради).

Тому, управління архітектури та містобудування Сумської міської ради не мало права відмовляти у видачі містобудівних умов, посилаючись на рішення Сумської міської ради від 20.06.2018 № 3593-МР про заборону видачі містобудівних умов та обмежень.

Необхідно також зауважити, що Закон України «Про регулювання містобудівної діяльності» має вищу юридичну силу, ніж рішення Сумської міської ради від 20.06.2018 № 3593-МР, а тому саме положення Закону необхідно застосовувати під час процедури видачі містобудівних умов та обмежень забудови земельної ділянки.

Посилання ТОВ «Сенс» на відсутність у відповідній графі містобудівних умов та обмежень вказівки про мінімально допустиму відстань запланованого до будівництва корпусу 26 до поряд розташованої автомобільної стоянки ТОВ «СЕНС», що є грубим порушенням п.7.50. таблиці 7.5. ДБН 360-92 ** «Містобудування. Планування і забудова міських і сільських поселень», затверджених Наказом Держкоммістобудування від 17.04.1992 №44 з наступними змінами, відповідно до якого відстань від наземних і комбінованих (наземно-підземних) гаражів і автостоянок легкових автомобілів до житлових і громадських будинків слід приймати не менше 50 метрів, як на підставу задоволення позову, є необгрунтованим з огляду на наступне.

Дійсно, Державні будівельні норми (ДБН) 360-92 ** «Містобудування. Планування і забудова міських і сільських поселень», затверджені Наказом Держкоммістобудування від 17.04.1992 №44 з наступними змінами, передбачають, що відстань від наземних і комбінованих (наземно-підземних) гаражів і автостоянок легкових автомобілів до житлових і громадських будинків слід приймати не менше 50 метрів.

Проте, з матеріалів справи вбачається, що у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно відсутні будь-які відомості щодо реєстрації права позивача на автомобільну стоянку.

Варто звернути увагу, що у відповідності до ст. 39 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» та Порядку прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об’єктів, затвердженого Постановою КМУ від 13.04.2011 №461, декларація про готовність об’єкта до експлуатації підлягає обов'язковій реєстрації.

В порушення вказаної норми, декларація про готовність об'єкта до експлуатації від 15.05.2015 №СМ 142151350525 відсутня в Реєстрі дозвільних документів Держархбудінспекції України.

Отже, у позивача відсутнє будь-яке зареєстроване право на автомобільну стоянку, в реєстрі речових прав відомості про такий об’єкт відсутні, а тому управління архітектури та містобудування Сумської міської ради не має права визначати допустимі відстані до самочинно збудованих об’єктів та споруд.

Таким чином, у суду відсутні законні підстави для визнання протиправними та скасування містобудівних умов та обмежень для проектування об’єкта будівництва 10-типоверхового багатоквартирного житлового будинку по проспекту М.Лушпи, 5, корпус 26 міста Суми від 21.06.2018 №75-м, виданих Управлінням архітектури та містобудування Сумської міської ради.

Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241- 246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -

В И Р І Ш И В:

В задоволенні адміністративного позову товариства з обмеженою відповідальністю "Сенс" до управління архітектури та містобудування Сумської міської ради про визнання протиправними та скасування Містобудівних умов та обмежень для проектування об’єкта будівництва 10-типоверхового багатоквартирного житлового будинку по проспекту М.Лушпи, 5, корпус 26 від 21.06.2018 №75-м, виданих Управлінням архітектури та містобудування Сумської міської ради – відмовити.

Рішення може бути оскаржено до Харківського апеляційного адміністративного суду через Сумський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги на рішення суду протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя С.О. Бондар

Повний текст рішення виготовлений 31.08.2018.