Рішення № 76158027, 30.08.2018, Луганський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
30.08.2018
Номер справи
1240/2270/18
Номер документу
76158027
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

10.3.3

ЛУГАНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

Іменем України

30 серпня 2018 рокуСєвєродонецькСправа № 1240/2270/18

Суддя Луганського окружного адміністративного суду Свергун І.О., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до управління соціального захисту населення Станично-Луганської районної державної адміністрації про визнання протиправним рішення та зобов’язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

30.07.2018 на адресу Луганського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 (далі – позивач) до управління соціального захисту населення Станично-Луганської районної державної адміністрації Луганської області (далі – відповідач, УСЗН Станично-Луганської РДА), в обґрунтування якого позивач посилається на таке.

Позивач ОСОБА_1 є матір’ю ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1.

Оскільки дитина народилася на непідконтрольній українській владі території (м. Луганськ), позивач звернулася до Лисичанського міського суду із заявою про встановлення факту народження дитини. Рішенням Лисичанського міського суду від 29.11.2016 по справі № 415/6349/16-ц встановлено факт народження дитини у позивача.

На підставі вказаного рішення суду Кадіївським міським відділом державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції Луганської області видано свідоцтво про народження серії І-ЕД № 382097 від 22.12.2016, в якому зазначено, що ОСОБА_2 народилася 25 серпня 2015 року у місті Луганськ, про що 22.12.2016 зроблено відповідний актовий запис № 15.

Витягом з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про народження № 00017471230 від 22.12.2016 підтверджено зазначення відомостей про батька ОСОБА_2 відповідно до частини першої статті 135 Сімейного кодексу України (ОСОБА_1 є одинокою матір’ю).

З 19.04.2018 позивача разом із дитиною взято на облік управлінням соціального захисту населення Станично-Луганської районної державної адміністрації Луганської області як внутрішньо переміщених осіб.

Після цього позивач звернулася до відповідача із заявою про виплату допомоги при народженні дитини. 22.06.2018 управління повідомило позивачу, що їй було відмовлено в наданні державної допомоги сім’ям з дітьми та видано рішення від 22.06.2018, в якому зазначено, що державна допомога при народженні дитини призначається за умови, що звернення за її призначенням надійшло не пізніше ніж через 12 календарних місяців після народження дитини.

Позивач зазначає, що вона з об’єктивних причин не могла звернутися до управління з заявою, оскільки до квітня 2018 року знаходилася на тимчасово окупованій території м. Луганська, рішення суду про встановлення факту народження дитини та свідоцтво отримувала за допомогою адвоката. Зазначені обставини позивач вважає поважними. Тому просить суд визнати протиправним рішення відповідача від 22.06.2018 та призначити і здійснити виплату ОСОБА_1 допомогу при народженні дитини – доньки ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1.

Ухвалою суду від 02.08.2018 позов було залишено без руху.

У встановлений судом строк недоліки позовної заяви було усунуто.

Ухвалою суду від 15.08.2018 відкрито провадження в справі, визначено справу розглядати за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) сторін.

У судове засідання позивач не прибула, просила розглядати справу без її участі.

Представник відповідача в судове засідання також не прибув. 30.08.2018 від відповідача до суду надійшов відзив на позовну заяву (арк. спр. 41-42), в обґрунтування якого останній послався на таке. Позивач ОСОБА_1 народила доньку, ОСОБА_2, 25 серпня 2015 року на тимчасово окупованій території. 19.04.2018 позивач отримала довідку про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи № НОМЕР_1. Того ж дня (понад два роки після народження дитини) ОСОБА_1 звернулася до управління із заявою про призначення допомоги при народженні дитини та допомоги на дітей одиноким матерям. 22.06.2018 управлінням прийнято рішення про відмову в призначенні державної допомоги при народженні дитини згідно з п. 12 Постанови КМУ від 27.12.2001 № 1751 «Про затвердження Порядку призначенн6я і виплати державної допомоги сім’ям з дітьми» - допомога при народженні дитини призначається за умови, що звернення за її призначенням надійшло не пізніше ніж через 12 календарних місяців після народження дитини. На підставі викладеного відповідач просив відмовити в задоволенні позову. Просив розглядати справу без його участі.

Відповідно до частини дев’ятої статті 205 КАС України справу розглянуто в порядку письмового провадження.

Дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих сторонами доказів, оцінивши докази відповідно до вимог ст.ст. 72-77 КАС України, суд встановив наступні фактичні обставини та відповідні їм правовідносини.

Рішенням Лисичанського міського суду Луганської області від 29.11.2016 у справі № 415/6349/16-ц встановлено факт народження дитини – ОСОБА_2, першими пологами, народилась 25 серпня 2015 року у м. Луганську, Україна, у громадянки України ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_2, уродженки ІНФОРМАЦІЯ_3, яка не перебуває у шлюбі (арк. спр. 40).

22.12.2016 Кадіївським міським відділом ДРАЦС ГТУЮ у Луганській області було видано свідоцтво про народження серії І-ЕД № 382097 із зазначенням імені дитини ОСОБА_2, актовий запис № 15 (арк. спр. 63).

В позові ОСОБА_1 посилається, що своєчасно не змогла звернутися до управління, оскільки до квітня 2018 року знаходилася на тимчасово окупованій території у м. Луганську.

Відповідно до довідки УСЗН Станично-Луганської РДА від 19.04.2018 № НОМЕР_1 ОСОБА_1 взято на облік як внутрішньо переміщену особу з фактичним місцем проживання: вул. 4 Лінія, б. 11, смт Станиця Луганська, Станично-Луганський район, Луганська область (арк. спр. 59).

19.04.2018 ОСОБА_1 звернулася до УСЗН Станично-Луганської РДА з заявою про призначення допомоги при народженні дитини (арк. спр. 44-45).

Рішенням від 22.06.2018 УСЗН Станично-Луганської РДА відмовило ОСОБА_1 в призначенні соціальної допомоги на підставі п. 12 Постанови КМУ від 27.12.2001 № 1751, у зв’язку з тим, що звернення за призначенням допомоги надійшло більше ніж через 12 місяців після народження дитини (арк. спр. 46).

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з такого.

Статтею 19 Основного Закону України визначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до статті 10 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» від 21.11.1992 № 2811-XII допомога при народженні дитини за цим Законом надається одному з батьків дитини (опікуну), який постійно проживає разом з дитиною.

Згідно зі статтею 11 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» допомога батькам при народженні дитини призначається на підставі свідоцтва про народження дитини.

Допомога при народженні дитини призначається за умови, якщо звернення за її призначенням надійшло не пізніше дванадцяти місяців з дня народження дитини.

Судом установлено, що відповідно до довідки від 19.04.2018 № НОМЕР_1 позивача взято на облік як особу, переміщену з тимчасово окупованої території до смт Станиця Луганська.

Звертаючись 19.04.2018 до відповідача із заявою про нарахування і виплату допомоги при народженні дитини, позивач надала свідоцтво про народження дитини, видане 22.12.2016 Кадіївським міським відділом ДРАЦС ГТУЮ у Луганській області на підставі рішення Лисичанського міського суду Луганської області від 29.11.2016 по справі № 415/6349/16-ц, яким встановлено факт народження дитини позивача – ОСОБА_2.

Відповідно до п. 44 Порядку призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27.12.2001 № 1751, у разі коли до заяви не додані всі необхідні документи, орган соціального захисту населення повідомляє заявника, які документи мають бути подані додатково. Якщо вони будуть подані не пізніше ніж протягом одного місяця з дня одержання зазначеного повідомлення, днем (місяцем) звернення за призначенням допомоги вважається день (місяць) прийняття або відправлення заяви.

Свідоцтво про народження дитини видане позивачу на підставі судового рішення після спливу строку, визначеного Законом для звернення за призначенням допомоги при народженні дитини.

Проте, суд доходить висновку, що факт отримання позивачем свідоцтва про народження її дитини лише 22.12.2016 (понад один рік після народження) не залежав від волі позивача та зумовлений обставинами, які об'єктивно завадили ОСОБА_1 отримати згадане свідоцтво раніше.

Також суд бере до уваги, що на контрольовану українською владою територію позивач перемістилася лише в 2018 році та стала на облік як внутрішньо переміщена особа. За призначенням допомоги при народженні дитини позивач звернулася одразу після отримання довідки внутрішньо переміщеної особи.

Відповідно до ст. 3 Конвенції про права дитини, ратифікованої постановою Верховної Ради Української РСР від 27.02.1991 № 789-ХІІ, в усіх діях щодо дітей, незалежно від того, здійснюються вони державними чи приватними установами, що займаються питаннями соціального забезпечення, судами, адміністративними чи законодавчими органами, першочергова увага приділяється якнайкращому забезпеченню інтересів дитини. Держави-учасниці зобов'язуються забезпечити дитині такий захист і піклування, які необхідні для її благополуччя, беручи до уваги права й обов'язки її батьків, опікунів чи інших осіб, які відповідають за неї за законом, і з цією метою вживають всіх відповідних законодавчих і адміністративних заходів. Держави-учасниці забезпечують, щоб установи, служби і органи, відповідальні за піклування про дітей або їх захист, відповідали нормам, встановленим компетентними органами, зокрема, в галузі безпеки й охорони здоров'я та з точки зору численності і придатності їх персоналу, а також компетентного нагляду.

Крім того, варто зазначити, що допомога при народженні дитини за своєю природою є допомогою самій дитині, а не її батькам.

В даному випадку неможливість своєчасного звернення одним з батьків до органу, який здійснює призначення допомоги при народженні дитини, призводить до порушення інтересів дитини.

При вирішенні спору суд бере до уваги необхідність захисту інтересів малолітньої дитини, враховуючи ту обставину, що позивач всупереч своїй волі змушена була змінити місце проживання внаслідок проведення на сході України бойових дій (що мало наслідком неможливість своєчасного оформлення відповідних документів та звернення за отриманням допомоги).

На підставі викладеного суд дійшов висновку по визнання протиправним та скасування рішення УСЗН Станично-Луганської РДА від 22.06.2018 про відмову ОСОБА_1 в призначенні допомоги при народженні дитини на підставі п. 12 Постанови КМУ від 27.12.2001 № 1751.

Також суд дійшов висновку про зобов’язання відповідача призначити та виплатити позивачеві допомогу при народженні дитини – ОСОБА_2

З огляду на викладене позовні вимоги слід задовольнити повністю.

Відповідно до частини першої статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб’єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб’єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Згідно з матеріалами справи позивач при зверненні до суду з позовом сплатила 704,80 грн судового збору (арк. спр. 26).

У зв’язку з задоволенням позовних вимог в повному обсязі суд дійшов висновку, що всі судові витрати в сумі 704,80 грн, понесені позивачем, належать до відшкодування за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.

Керуючись статтями 2, 9, 139, 241-246, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Позов ОСОБА_1 до управління соціального захисту населення Станично-Луганської районної державної адміністрації про визнання протиправним рішення та зобов’язання вчинити певні дії задовольнити повністю.

Визнати протиправним та скасувати рішення управління соціального захисту населення Станично-Луганської районної державної адміністрації Луганської області від 22.06.2018 про відмову в призначенні ОСОБА_1 допомоги при народженні дитини.

Зобов’язати управління соціального захисту населення Станично-Луганської районної державної адміністрації Луганської області призначити та виплатити ОСОБА_1 (ІНФОРМАЦІЯ_4, ідентифікаційний номер НОМЕР_2, адреса за довідкою внутрішньо переміщеної особи: вул. 4 Лінія, буд. 11, смт Станиця Луганська, Станично-Луганський район, Луганська область, 93600, адреса реєстрації: АДРЕСА_1, 91000) допомогу при народженні дитини – ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань управління соціального захисту населення Станично-Луганської районної державної адміністрації Луганської області (ідентифікаційний код 03197049, місцезнаходження юридичної особи: вул. Центральна, 25, смт Станиця Луганська, Луганська область, 93600) на користь ОСОБА_1 (ІНФОРМАЦІЯ_4, ідентифікаційний номер НОМЕР_2, адреса за довідкою внутрішньо переміщеної особи: вул. 4 Лінія, буд. 11, смт Станиця Луганська, Станично-Луганський район, Луганська область, 93600, адреса реєстрації: АДРЕСА_1, 91000) судові витрати зі сплати судового збору в сумі 704,80 грн (сімсот чотири грн 80 коп.).

Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Апеляційна скарга подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя ОСОБА_3