Рішення № 76156925, 30.08.2018, Житомирський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
30.08.2018
Номер справи
806/2881/18
Номер документу
76156925
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

30 серпня 2018 року м. Житомир справа № 806/2881/18

категорія 6.2.1

Житомирський окружний адміністративний суд у складі судді Липи В.А., розглянувши у порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1, ОСОБА_2, третя особа на стороні позивача: Громадська організація "Проти придурків та ідіотів" до Начальника відділу земельних відносин та екології Коростишівської міської ради ОСОБА_3, Начальника відділу правової та кадрової роботи Коростишівської міської ради ОСОБА_4, Заступника міського голови з питань діяльності виконавчих органів Коростишівської міської ради ОСОБА_5, Секретаря Коростишівської міської ради ОСОБА_6 про визнання дій протиправними, зобов"язання утриматись від вчинення певних дій,

встановив:

ОСОБА_1, ОСОБА_2 звернулися до суду з позовом до Начальника відділу земельних відносин та екології Коростишівської міської ради ОСОБА_3, Начальника відділу правової та кадрової роботи Коростишівської міської ради ОСОБА_4, Заступника міського голови з питань діяльності виконавчих органів Коростишівської міської ради ОСОБА_5, Секретаря Коростишівської міської ради ОСОБА_6, третя особа на стороні позивача: Громадська організація "Проти придурків та ідіотів" в якому просять:

- визнати дії відповідачів з підготовки, підписання та подання на розгляд комісії Коростишівської міської ради з питань земельних відносин, екології та використання природних ресурсів для винесення на сесію міської ради проекту рішення Коростишівської міської ради від 19.06.2018 року у частині відмови в наданні дозволу на виготовлення документації із землеустрою про відведення земельної ділянки орієнтовним розміром 0,12 га для передачі у приватну власність ОСОБА_1 та ОСОБА_2 для ведення садівництва. з підстав вказаних в проекті рішенні протиправними;

- зобов'язати відповідачів утриматися від вчинення дій з підготовки, підписання та подання на розгляд комісії Коростишівської міської ради з питань земельних відносин, екології та використання природніх ресурсів для винесення на сесію міської ради проекту рішення Коростишівської міської ради у частині відмови в наданні дозволу на виготовлення документації із землеустрою про відведення земельної ділянки орієнтовним розміром 0,12 га для передачі у приватну власність ОСОБА_1 та ОСОБА_2 для ведення садівництва з підстав, що суперечать нормам матеріального права та рішенням судів.

В обґрунтування позову зазначено, що дії відповідачів щодо підготовки та подання на розгляд комісії Коростишівськох міської ради з питань земельних відносин, екології та використання природних ресурсів для винесення на сесію міської ради проекту рішення від 19.06.2018р., який передбачає відмову у наданні дозволу на виготовлення документації із землеустрою про відведення земельної ділянки для передачі у власність ОСОБА_1, ОСОБА_2 є протиправними, оскільки не були враховані рішення судів, якими скасовано попередні рішення прийняті міською радою про відмову позивачам в наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення цієї ж земельної ділянки з підстав вказаних в проекті.

Ухвалою судді Житомирського окружного адміністративного суду від 21.06.2018 р. відкрито спрощене позовне провадження та призначено відкрите судове засідання з викликом сторін на 16.07.2018р. 09:00.

16.07.2018р. розгляд справи відкладено на 27.08.2018р. у зв'язку з клопотанням відповідача.

Позивач та представник позивачів в судове засідання не прибув, про час, дату та місце розгляду справи повідомлений вчасно і належним чином. Причини неявки суду не вказав.

Відповідачі: начальник відділу земельних відносин та екології Коростишівської міської ради ОСОБА_3, начальник відділу правової та кадрової роботи Коростишівської міської ради ОСОБА_4 .М. в судове засідання не прибули. Про час, дату та місце розгляду справи повідомлені вчасно і належним чином. Проти позову заперечують з мотивів, викладених у письмовому відзиві на позов, в обґрунтування якого зазначили, що рішення від 19.06.2018р. про відмову у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки ОСОБА_1 та ОСОБА_2 прийнято у відповідності до чинного законодавства з урахуванням ст.16,17 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" та в межах повноважень наданих посадовим особам Коростишівської міської ради.

Відпровідач-заступник міського голови з питань діяльності виконавчих органів Коростишівської міської ради ОСОБА_5 до суду надав заяву про розгляд справи без його участі, в заяві зазначив, що проти позову заперечує.

Відповідач - секретар Коростишівської міської ради ОСОБА_6 до суду надала заяву про розгляд справи без її участі, в заяві зазначила, що проти позову заперечує.

Керуючись приписами ч.3 ст.194, ч.9 ст.205, ч.4 ст.229 Кодексу адміністративного судочинства України, суд вважає за можливе розглянути справу в порядку письмового провадження.

Відповідно до ч.5 ст. 250 Кодексу адміністративного судочинства України датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.

Дослідивши матеріали справи, об'єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов висновку про наступне.

07.04.2017р. ОСОБА_1 та ОСОБА_2 звернулися із заявою до Коростишівської міської ради про надання дозволу на виготовлення документації із землеустрою про відведення земельної ділянки орієнтовним розміром 0,12 га для передачі в приватну власність для ведення садівництва.

Рішенням Коростишівської міської ради №172 від 23.06.2017р. ОСОБА_1 та ОСОБА_2 відмовлено у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки в межах міста Коростишева для ведення садівництва, у зв'язку з тим, що зазначена у графічному матеріалі земельна ділянка відповідно до затвердженого генерального плану м. Коростишева та плану зонування території міста передбачена як зона садибної забудови, а також у зв'язку з відсутністю в натурі (на місцевості) бажаної площі земельної ділянки.

Рішенням Коростишівського районного суду Житомирської області від 12 квітня 2018 року у справі № 280/1059/17 зобов'язано Коростишівську міськраду розглянути заяви ОСОБА_1 та ОСОБА_2 від 07.04.2017 про надання дозволу на виготовлення документації із землеустрою про відведення земельної ділянки орієнтовним розміром 0,12 га для передачі у приватну власність для ведення садівництва з участю ОСОБА_1 та ОСОБА_2

На виконання вищезазначеного рішення суду від 12 квітня 2018 року рішенням Коростишівської міської ради від 19.06.2018 №441 за участю ОСОБА_1 та ОСОБА_2 відмовлено ОСОБА_1 та ОСОБА_2 у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки (згідно наданого графічного матеріалу на якому зображене бажане місце розташування земельної ділянки) орієнтовною площею 0,12 в межах міста Коростишева для ведення садівництва у зв'язку з тим, що зазначена у графічному матеріалі земельна ділянка відповідно до затвердженого генерального плану м. Коростишева та плану зонування території міста передбачена як зона садибної забудови (від 1 до 2 поверхів), а також у зв'язку з відсутністю в натурі (на місцевості) бажаної площі земельної ділянки.

Вважаючи дії відповідачів з підготовки, підписання та подання на розгляд комісії Коростишівської міської ради з питань земельних відносин, екології та використання природних ресурсів для винесення на сесію міської ради проекту рішення Коростишівської міської ради від 19.06.2018 року протиправними позивачі звернулися із вказаним позовом до суду.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з наступного.

Статтею 19 Конституції України визначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов’язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно з ч.1 ст.22 Земельного кодексу України землями сільськогосподарського призначення визнаються землі, надані для виробництва сільськогосподарської продукції, здійснення сільськогосподарської науково-дослідної та навчальної діяльності, розміщення відповідної виробничої інфраструктури, у тому числі інфраструктури оптових ринків сільськогосподарської продукції, або призначені для цих цілей.

Відповідно до частини другої статті 22 Земельного кодексу України до земель сільськогосподарського призначення належать: сільськогосподарські угіддя (рілля, багаторічні насадження, сіножаті, пасовища та перелоги); несільськогосподарські угіддя (господарські шляхи і прогони, полезахисні лісові смуги та інші захисні насадження, крім тих, що віднесені до земель лісогосподарського призначення, землі під господарськими будівлями і дворами, землі під інфраструктурою оптових ринків сільськогосподарської продукції, землі тимчасової консервації тощо).

Положеннями частини третьої статті 22 Земельного кодексу України встановлено, що землі сільськогосподарського призначення передаються у власність та надаються у користування, зокрема, громадянам - для ведення особистого селянського господарства, садівництва, городництва, сінокосіння та випасання худоби, ведення товарного сільськогосподарського виробництва, фермерського господарства.

Частиною другою статті 116 Земельного кодексу України визначено, що набуття права на землю громадянами та юридичними особами здійснюється шляхом передачі земельних ділянок у власність або надання їх у користування.

У відповідності до ч. ст.122 Земельного кодексу України сільські, селищні, міські ради передають земельні ділянки у власність або у користування із земель комунальної власності відповідних територіальних громад для всіх потреб.

Нормами ч.1 ст. 123 Земельного кодексу України визначено, що надання земельних ділянок державної або комунальної власності у користування здійснюється Верховною Радою Автономної Республіки Крим, Радою міністрів Автономної Республіки Крим, органами виконавчої влади або органами місцевого самоврядування.

Рішення зазначених органів приймається на підставі проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок у разі:

надання земельної ділянки із зміною її цільового призначення;

формування нової земельної ділянки (крім поділу та об’єднання).

Надання у користування земельної ділянки, зареєстрованої в Державному земельному кадастрі відповідно до Закону України "Про Державний земельний кадастр", право власності на яку зареєстровано у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно, без зміни її меж та цільового призначення здійснюється без складення документації із землеустрою.

Надання у користування земельної ділянки в інших випадках здійснюється на підставі технічної документації із землеустрою щодо встановлення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості). У такому разі розроблення такої документації здійснюється на підставі дозволу, наданого Верховною Радою Автономної Республіки Крим, Радою міністрів Автономної Республіки Крим, органом виконавчої влади або органом місцевого самоврядування, відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, крім випадків, коли особа, зацікавлена в одержанні земельної ділянки у користування, набуває право замовити розроблення такої документації без надання такого дозволу.

Згідно з ч.2 ст.123 Земельного кодексу України особа, зацікавлена в одержанні у користування земельної ділянки із земель державної або комунальної власності за проектом землеустрою щодо її відведення, звертається з клопотанням про надання дозволу на його розробку до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, які відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, передають у власність або користування такі земельні ділянки.

У відповідності до ч.3 ст.123 Земельного кодексу України відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування в межах їх повноважень у місячний строк розглядає клопотання і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні. Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування земельної ділянки вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, а також генеральних планів населених пунктів, іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування території населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.

З позовної заяви вбачається, що позовні вимоги позивача зводяться до не погодження з діями відповідачів щодо підготовки, підписання та подання на розгляд комісії для винесення на сесію міської ради проекту рішення Коростишівської міської ради від 19.06.2018р.

У зв'язку з цим, слід відмітити, що відповідно до п.п. 34 п. 2 ст. 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» виключно на пленарних засіданнях ради вирішуються відповідно до закону питання регулювання земельних відносин, тобто рішення приймається не одноособово, а колегіально, а тому запропонований проект рішення не завжди відповідає прийнятому на сесії рішенню.

Згідно із Положенням про відділ земельних відносин та екології Коростишівської міської ради, затвердженим рішенням двадцять дев’ятої сесії Коростишівської міської ради № 61 від 13.02.2017 року, однією з основних функцій відділу, згідно п. 3.5 є підготовка проектів рішень Ради та подання на отримання дозволу на виготовлення технічної документації із землеустрою, проектів із землеустрою щодо відведення земельних ділянок та їх затвердження.

Окрім іншого, відповідно до п. 5.2 даного Положення начальник здійснює керівництво діяльністю Відділу, несе персональну відповідальність за виконання покладених на Відділ задач, здійснення його повноважень.

У відповідності до розділу 2 Положення про відділ правової та кадрової роботи Коростишівської міської ради, затвердженого рішенням двадцять дев’ятої сесії Коростишівської міської ради від13.02.2017 №60 однією з функцій відділу є перевірка на відповідність чинному законодавству України проектів рішень міської ради, виконавчого комітету міської ради, розпоряджень міського голови, наказів керівників виконавчих органів міської ради, здійснення правової експертизи нормативно-правових актів, візування їх при наявності віз керівників відповідних виконавчих органів міської ради з урахуванням вимог Закону України «Про інформацію» та Закону України «Про доступ до публічної інформації».

Положеннями п. 2 розділу IV зазначеного Положення встановлено, що основною метою діяльності начальника Відділу є здійснення управління роботою працівників Відділу, контроль за дотриманням встановлених правил роботи з документами в структурних підрозділах Ради, виконання обов’язків, визначених Положенням про Відділ.

З урахуванням наведеного, начальник відділу правової та кадрової роботи міської ради ОСОБА_4 при візуванні проекту рішення Коростишівської міської ради від 19.06.2018р. виконувала обов'язки покладені на неї Положенням.

Відповідно до розділу VII Регламенту роботи міської ради VII скликання затвердженого рішенням двадцять восьмої (скликаної позачергово) сесії Коростишівської міської ради сьомого скликання від 27.01.2017р. № 23 зі змінами внесеними рішенням тридцять восьмої сесії Коростишівської міської ради сьомого скликання від 08.08.2017р. № 212, згідно якого проект рішення сесії обов’язкового візується профільним заступником міського голови шляхом проставлення особистого підпису та зазначення прізвища, ім’я, по батькові та згідно із розпорядженням міського голови від 07.09.2017 № 104 «Про тимчасовий розподіл обов’язків з питань виконання повноважень першого заступника міського голови між заступниками міського голови з питань діяльності виконавчих органів ради та керуючим справами виконавчого комітету міської ради» на заступника міського голови з питань діяльності виконавчих органів ради ОСОБА_5 було покладено обов’язки щодо спрямування, координації і контролю роботи відділу земельних відносин та екології міської ради.

Беручи до уваги встановлені у справі обставини та, з огляду на приписи норм чинного законодавства, які регулюють спірні правовідносини, суд вважає, що в даному випадку відповідачі діяли у спосіб передбачений законом та з чітким дотриманням вимог законодавства, а тому відсутні правові підстави для задоволення позову.

Керуючись статтями 77, 90, 242-246, 250, 255, 258-262, 295 Кодексу адміністративного судочинства України,

вирішив:

У завдоволенні позову ОСОБА_1, ОСОБА_2 до Начальника відділу земельних відносин та екології Коростишівської міської ради ОСОБА_3, Начальника відділу правової та кадрової роботи Коростишівської міської ради ОСОБА_4, Заступника міського голови з питань діяльності виконавчих органів Коростишівської міської ради ОСОБА_5, Секретаря Коростишівської міської ради ОСОБА_6, третя особа на стороні позивача: Громадська організація "Проти придурків та ідіотів" про визнання дій протиправними, зобов'язання утриматись від вчинення певних дій - відмовити повністю.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Рішення суду може бути оскаржене до Житомирського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції протягом тридцяти днів з дня його складення.

Суддя В.А. Липа