Рішення № 76156298, 27.08.2018, Волинський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
27.08.2018
Номер справи
803/1215/18
Номер документу
76156298
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ВОЛИНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

27 серпня 2018 року ЛуцькСправа № 803/1215/18

Волинський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого - судді Лозовського О.А.,

при секретарі судового засідання Шикун О.Є.,

за участю представника позивача ОСОБА_1,

представника відповідача ОСОБА_2,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_3 до Головного управління ДФС у Волинській області про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_3 (далі – ОСОБА_3В.) звернулася в суд з позовом до Головного управління ДФС у Волинській області (далі – ГУ ДФС у Волинській області) про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень від 26.03.2018 №1251529 та №1251543.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що ГУ ДФС у Волинській області 26.03.2018 прийнято податкові повідомлення-рішення №1251529 та №1251543, якими позивачу визначено суми податкових зобов’язань за платежем транспортний податок з фізичних осіб за 2018 рік у розмірі 25 000 грн. по кожному.

Позивач вважає дані податкові повідомлення-рішення протиправними та просить їх скасувати у зв’язку з тим, що належні їй транспортні засоби не є об’єктом оподаткування, оскільки їх середньоринкова вартість є меншою ніж 375 розмірів мінімальної заробітної плати, яка розраховується за методикою, затвердженою Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до ухвали судді від 02.07.2018 розгляд справи здійснено за правилами спрощеного позовного провадження у судовому засіданні з повідомленням сторін.

Представник відповідача у відзиві на позовну заяву позовні вимоги не визнав, просив відмовити у задоволенні позову, мотивуючи тим, що об’єктом оподаткування є легкові автомобілі, з року випуску яких минуло не більше п’яти років (включно) та середньоринкова вартість яких становить понад 375 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня податкового (звітного) року. Мінімальна заробітна плата станом на 01 січня 2018 року становить 3 723 грн., тому вартість автомобіля, який є об’єктом оподаткування становить 1 396 125 грн. (3 723 х 375). Відповідно до офіційного веб-сайту міністерства економічного розвитку і торгівлі України автомобілі позивача Audi Q7 2015 року випуску та Audi Q7 2016 року випуску включені до переліку та відносяться до даного об’єкту оподаткування. Відповідно до сайту вартість нового автомобіля Audi Q7 становить 2 876 668 грн., а з врахуванням формули та методики визначення середньо ринкової вартості легкових автомобілів - 1 438 334 грн.

Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав з підстав, зазначених у позовній заяві.

Представник відповідача в судовому засіданні проти позову заперечив з підстав, наведених у відзиві.

Суд, заслухавши усні пояснення представників позивача та відповідача, перевіривши доводи позивача та відповідача у заявах по суті справи, дослідивши письмові докази на предмет належності, допустимості, достовірності кожного доказу окремо, а також достатності і взаємозв’язку доказів у їхній сукупності, встановив наступне.

Судом встановлено, що за фізичною особою ОСОБА_3 зареєстровано транспортні засоби:

1) марки Audi, модель Q7, 2015 року випуску, державний номерний знак НОМЕР_1, з об’ємом двигуна 2967 куб. см., тип пального – дизель, дата реєстрації транспортного засобу – 24.04.2015, що підтверджується свідоцтвом про реєстрацію транспортного засобу СХТ 048309;

2) марки Audi, модель Q7, 2016 року випуску, державний номерний знак НОМЕР_2, з об’ємом двигуна 2967 куб. см., тип пального – дизель, дата реєстрації транспортного засобу – 12.08.2016, що підтверджується свідоцтвом про реєстрацію транспортного засобу СХО 498451.

ГУ ДФС у Волинській області 26.03.2018 сформовано та направлено ОСОБА_3 податкові повідомлення-рішення №1251529 та №1251543, якими визначено позивачу суму грошового зобов’язання з транспортного податку з фізичних осіб за 2018 рік в розмірі 25 000 грн. по кожному.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, що склалися між сторонами, суд зазначає наступне.

Законом України №71-VІІІ від 28.12.2014 «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо податкової реформи», який набрав чинності 01.01.2015, статтю 267 Податкового кодексу України викладено у новій редакції та запроваджено транспортний податок.

Так, відповідно до підпункту 267.1.1 пункту 267.1 статті 267 Податкового кодексу України (далі – ПК України) платниками транспортного податку є фізичні та юридичні особи, в тому числі нерезиденти, які мають зареєстровані в Україні згідно з чинним законодавством власні легкові автомобілі, що відповідно до підпункту 267.2.1 пункту 267.2 цієї статті є об’єктами оподаткування.

Згідно із положеннями підпункту 267.2.1 пункту 267.2 статті 267 ПК України (в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин) об'єктом оподаткування є легкові автомобілі, з року випуску яких минуло не більше п'яти років (включно) та середньоринкова вартість яких становить понад 375 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня податкового (звітного) року.

Абзацом другим зазначеного підпункту (в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин) така вартість визначається центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику економічного, соціального розвитку і торгівлі, за методикою, затвердженою Кабінетом Міністрів України, станом на 1 січня податкового (звітного) року виходячи з марки, моделі, року випуску, об'єму циліндрів двигуна, типу пального.

Щороку до 1 лютого податкового (звітного) року центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику економічного, соціального розвитку і торгівлі, на своєму офіційному веб-сайті розміщується перелік легкових автомобілів, з року випуску яких минуло не більше п'яти років (включно) та середньоринкова вартість яких становить понад 375 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня податкового (звітного) року, який повинен містити такі дані щодо цих автомобілів: марка, модель, рік випуску, об'єм циліндрів двигуна, тип пального (підпункт 267.2.1 пункту 267.2 статті 267 ПК України).

Базою оподаткування відповідно до підпункту 267.3.1 пункту 267.1 статті 267 ПК України є легковий автомобіль, що є об'єктом оподаткування відповідно до підпункту 267.2.1 пункту 267.2 цієї статті.

Ставка податку встановлюється з розрахунку на календарний рік у розмірі 25 000 гривень за кожен легковий автомобіль, що є об'єктом оподаткування відповідно до підпункту 267.2.1 пункту 267.2 цієї статті (пункт 267.4 статті 267 ПК України).

Відповідно до підпункту 267.5.1 пункту 267.1 статті 267 ПК України базовий податковий (звітний) період дорівнює календарному року.

Обчислення суми податку з об'єкта/об'єктів оподаткування фізичних осіб здійснюється контролюючим органом за місцем реєстрації платника податку (підпункт 267.6.1 пункту 267.6 статті 267 ПК України).

Підпунктом 54.3.3 пункту 54.3 статті 54 ПК України встановлено, що контролюючий орган зобов'язаний самостійно визначити суму грошових зобов'язань, зменшення (збільшення) суми бюджетного відшкодування та/або зменшення (збільшення) від'ємного значення об'єкта оподаткування податком на прибуток або від'ємного значення суми податку на додану вартість платника податків, передбачених цим Кодексом або іншим законодавством, якщо згідно з податковим та іншим законодавством особою, відповідальною за нарахування сум податкових зобов'язань з окремого податку або збору, застосування штрафних (фінансових) санкцій та пені, у тому числі за порушення у сфері зовнішньоекономічної діяльності, є контролюючий орган.

Відповідно до підпункту 267.6.2 пункту 267.6 статті 267 ПК України податкове/податкові повідомлення-рішення про сплату суми/сум податку та відповідні платіжні реквізити надсилаються (вручаються) платнику податку контролюючим органом за місцем його реєстрації до 1 липня року базового податкового (звітного) періоду (року).

Крім того, статтею 8 Закону України «Про Державний бюджет України на 2018 рік» встановлено, що у 2018 році мінімальна заробітна плата у місячному розмірі: з 1 січня складає – 3 723 гривні.

Отже, власники транспортних засобів з року випуску яких минуло не більше п'яти років (включно) та середньоринкова вартість яких становить понад 1 396 125 грн., є платниками транспортного податку.

Механізм визначення середньоринкової вартості легкових автомобілів для цілей їх віднесення до об'єктів оподаткування транспортним податком встановлений Методикою визначення середньоринкової вартості легкових автомобілів, затвердженою 18 лютого 2016 року постановою Кабінету Міністрів України №66 (далі – Методика визначення середньоринкової вартості легкових автомобілів).

Відповідно до пункту 2 Методики визначення середньоринкової вартості легкових автомобілів середньоринкова вартість автомобіля розраховується за методом аналогії цін ідентичних автомобілів за такою формулою: Сср = Цн х (Г / 100), де Цн - ціна нового транспортного засобу в Україні з урахуванням марки, моделі, обєму циліндрів двигуна, типу пального; Г - коефіцієнт коригування ринкової ціни транспортних засобів з урахуванням строку експлуатації транспортних засобів у роках згідно з додатком 1 до Порядку визначення середньоринкової вартості легкових автомобілів, мотоциклів, мопедів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 10.04.2013 року за №403.

Пунктом 13 Методики визначення середньоринкової вартості легкових автомобілів передбачено, що Мінекономрозвитку відповідно до цієї Методики розраховує середньоринкову вартість автомобіля та щороку до 1 лютого податкового (звітного) року розміщує на своєму офіційному веб-сайті перелік легкових автомобілів, з року випуску яких минуло не більше п’яти років (включно) та середньоринкова вартість яких становить понад 375 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня податкового (звітного) року, який повинен містити такі дані щодо зазначених автомобілів: марка, модель, рік випуску, об’єм циліндрів двигуна, тип пального.

У разі відсутності на офіційному веб-сайті Мінекономрозвитку інформації про марку, модель легкового автомобіля, що має ознаки об’єкта оподаткування транспортним податком, Мінекономрозвитку за зверненням ДФС та/або власника зазначеного легкового автомобіля визначає його середньоринкову вартість, доповнює перелік, зазначений в абзаці першому цього пункту, такою інформацією та розміщує її на своєму офіційному веб-сайті.

Мінекономрозвитку забезпечує роботу офіційного веб-сайту в режимі, який дає змогу отримати інформацію про середньоринкову вартість автомобіля шляхом введення даних про їх марку, модель, рік випуску, об'єм циліндрів двигуна та тип пального (пункт 14 Методики визначення середньоринкової вартості легкових автомобілів).

При здійснені судом калькуляції (розрахунку) на офіційному веб-сайті Міністерства економічного розвитку і торгівлі України середньоринкової вартості автомобіля позивача марки Audi, модель Q7, 2015 року випуску, державний номерний знак НОМЕР_1, з об’ємом двигуна 2967 куб. см., тип пального – дизель, встановлено, що його вартість становить 1 384 128,86 грн., тобто є меншою ніж 375 розмірів мінімальної заробітної плати (1 396 125 грн.).

Разом з тим, встановлено, що вартість автомобіля позивача марки Audi, модель Q7, 2016 року випуску, державний номерний знак НОМЕР_2, з об’ємом двигуна 2967 куб. см., тип пального – дизель, встановлено, що його вартість становить 1 537 954,29 грн., тобто є більшою ніж 375 розмірів мінімальної заробітної плати (1 396 125 грн.).

Судом також досліджено «Перелік легкових автомобілів, які підлягають оподаткуванню транспортним податком у 2018 році», розміщений на офіційному веб-сайті Міністерства економічного розвитку і торгівлі України, в якому зазначено, що оподаткуванню підлягає автомобіль Audi, модель Q7, тип пального - дизель, об’єм двигуна 3,0, з року випуску якого минуло не більше 3 років.

Отже, з наведеного слідує, що оподаткуванню підлягає лише автомобіль позивача Audi, модель Q7, 2016 року випуску, державний номерний знак НОМЕР_2, з об’ємом двигуна 2967 куб. см., тип пального – дизель.

Таким чином, враховуючи викладене, з урахуванням приписів статті 267 Податкового кодексу України суд дійшов висновку, що належний позивачу транспортний засіб марки Audi, модель Q7, 2015 року випуску, державний номерний знак НОМЕР_1, з об’ємом двигуна 2967 куб. см., тип пального – дизель не є об'єктом оподаткування транспортним податком у 2018 році, тому у контролюючого органу були відсутні правові підстави для винесення податкового повідомлення-рішення від 26.03.2018 №1251529 та визначення позивачу по даному автомобілю грошового зобов'язання за платежем транспортний податок з фізичних осіб за 2018 рік в розмірі 25 000 грн.

Разом з тим, судом встановлено, що належний позивачу автомобіль марки Audi, модель Q7, 2016 року випуску, державний номерний знак НОМЕР_2, з об’ємом двигуна 2967 куб. см., тип пального – дизель, підлягає оподаткуванню, тому відповідачем правомірно винесено податкове повідомлення-рішення від 26.03.2018 №1251543 та визначено позивачу по даному автомобілю грошове зобов'язання за платежем транспортний податок з фізичних осіб за 2018 рік в розмірі 25 000 грн.

Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку, що позов підлягає до задоволення частково шляхом прийняття постанови визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення ГУ ДФС у Волинській області від 26.03.2018 №1251529, в задоволенні решти позовних вимог слід відмовити.

Відповідно до частини третьої статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог.

Таким чином, за рахунок бюджетних асигнувань ГУ ДФС У Волинській області на користь позивача підлягає стягненню судовий збір в розмірі 704,80 грн., сплачений відповідно до квитанції від 27.06.2018 №704.

Керуючись статтями 243 – 246, 263 Кодексу адміністративного судочинства України, на підставі Податкового кодексу України, суд

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов задовольнити частково.

Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління ДФС у Волинській області від 26 березня 2018 року №1251529.

В задоволенні решти позовних вимог відмовити.

Стягнути на користь ОСОБА_3 (43026, АДРЕСА_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_3) за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДФС у Волинській області (43010, Волинська область, місто Луцьк, Київський майдан, будинок 4, код ЄДРПОУ 39400859) судовий збір в розмірі 704 (сімсот чотири) гривні 80 копійок.

Рішення набирає законної сили в порядку та строки, визначені статтею 255 Кодексу адміністративного судочинства України, та може бути оскаржене в апеляційному порядку шляхом подання апеляційної скарги до Львівського апеляційного адміністративного суду через Волинський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Повне судове рішення складено судом 30 серпня 2018 року.

Суддя О.А.Лозовський