
Справа№592/12570/17
Провадження №2-а/592/53/18
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
20 серпня 2018 року м.Суми
Ковпаківський районний суд м. Суми в особі: судді Фоменко І.М., за участю секретаря Щербань Г.Г., представників позивача ОСОБА_1, ОСОБА_2, представників відповідачів Бондар А.О., Карнаух В.І., розглянувши в відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Суми адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_5 до Сумського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області, Департаменту соціального захисту населення Сумської міської ради про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії, -
ВСТАНОВИВ:
Позивач звернулася до суду з позовом, який в судовому засіданні підтримали її представники, та вимоги мотивує тим, що ОСОБА_5 була взята на облік у відповідному структурному підрозділі з питань соціального захисту населення, як особа, яка переміщена з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції, що підтверджується довідкою №5924001722 від 27.11.2014 року. З моменту реєстрації та отримання довідки позивач перебувала на обліку в Сумському об'єднаному управлінні Пенсійного фонду України Сумської області, яке здійснювало нарахування та виплату пенсійного забезпечення. Однак, у вересні 2017 року на картковий рахунок ОСОБА_5 пенсія не надійшла, так як рішенням Департаменту соціального захисту населення Сумської міської ради від 11.08.2017 року позивачу скасовано довідку про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, в результаті чого управління ПФУ припинило пенсійні виплати. З такими діями відповідачів позивач не погоджується, тому в уточненій заяві про збільшення позовних вимог просить суд визнати рішення Департаменту соціального захисту населення СМР від 11.08.2017 року, яким скасовано довідку про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи ОСОБА_5, протиправним та скасувати його; зобов'язати Сумське об'єднане управління Пенсійного фонду України в Сумській області поновити ОСОБА_5 нарахування і виплату пенсії та сплатити заборгованість, яка виникла з 01.09.2017 року.
Представник Сумського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Сумській області Бондар А.О. в судовому засіданні заперечував проти позовних вимог, просив відмовити в задоволенні позову, в обґрунтування заперечень зазначив, що питання призначення соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам врегульовано постановою Кабінету Міністрів України від 08.06.2016 року №365 «Про деякі питання здійснення соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам», якою затверджено Порядок призначення соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам та Порядок здійснення контролю за проведенням соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам за місцем їх фактичного проживання/перебування, а також Законом України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» №1706-VІІ від 20.10.2014 р. Позивач перебував на обліку в управлінні та отримував пенсію по 01.08.2017 року як внутрішньо переміщена особа з Луганської області. З 14 червня 2016 року рішення щодо призначення (відновлення) пенсій органами Пенсійного фонду України можуть прийматися на підставі копії рішення Комісії з питань призначення (відновлення) соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам. Відповідно до рішення Комісії при Департаменті соціального захисту населення позивачу з вересня 2017 року було скасовано дію довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи. У зв'язку з цим управління не має підстав для поновлення виплати раніше призначеної пенсії.
Представник Департаменту соціального захисту населення Сумської міської ради Карнаух В.І. в судовому засіданні позовні вимоги не визнала, заперечувала проти задоволення позову та зазначила, що довідка про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи ОСОБА_5 від 27.11.2014 року була скасована, з урахуванням вимог ст. 12 ЗУ «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб», на підставі листа Державної прикордонної служби України від 08.08.2017 року, в якому містилося підтвердження інформації про відсутність ОСОБА_5 на території України з 12.05.2017 року понад 60 днів.
Суд, заслухавши думку представників сторін, перевіривши матеріали справи та дослідивши докази в їх сукупності, вважає позов обґрунтованим і таким, що підлягає задоволенню.
Судом встановлено, що ОСОБА_5, ІНФОРМАЦІЯ_1, яка зареєстрована за адресою: АДРЕСА_2, було взято на облік у Департаменті соціального захисту населення Сумської міської ради як особу, яка переміщена з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції, що підтверджується довідкою №5924001722 від 27.11.2014 року; фактичне місце проживання: АДРЕСА_1 (а.с.7).
ОСОБА_5 перебувала на обліку у Сумському об'єднаному управлінні Пенсійного фонду України Сумської області, як внутрішньо переміщена особа, де по вересень 2017 року отримувала пенсію.
Рішенням Департаменту соціального захисту населення Сумської міської ради від 11.08.2017 року скасовано дію довідки від 27.11.2014 року №5924000722 про взяття на облік внутрішнього переміщеної особи ОСОБА_5, у зв'язку з відсутністю за фактичним місцем проживання (перебування) (а.с.110).
Згідно Витягу з протоколу №34 від 07.09.2017 року засідання Комісії по розгляду заяв громадян з питань призначення (відновлення) соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам, створеної рішенням виконавчого комітету Сумської міської ради №362 від 05.07.2016 року, ОСОБА_5 з 11.08.2017 року припинено всі види соціальних виплат, у зв'язку зі скасуванням довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи відповідно до інформації Держприкордонслужби про виїзд внутрішньо переміщених осіб за кордон або на тимчасово окуповану територію (а.с.63).
Відповідно до ст. 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Згідно ст. 64 Конституції України конституційні права і свободи людини і громадянина не можуть бути обмежені, крім випадків, передбачених Конституцією України. В умовах воєнного або надзвичайного стану можуть встановлюватися окремі обмеження прав і свобод із зазначенням строку дії цих обмежень.
Відповідно до ч. 1 ст. 1 ЗУ «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб», внутрішньо переміщеною особою є громадянин України, іноземець або особа без громадянства, яка перебуває на території України на законних підставах та має право на постійне проживання в Україні, яку змусили залишити або покинути своє місце проживання у результаті або з метою уникнення негативних наслідків збройного конфлікту, тимчасової окупації, повсюдних проявів насильства, порушень прав людини та надзвичайних ситуацій природного чи техногенного характеру.
Згідно ч. 1 ст. 4 вказаного Закону, факт внутрішнього переміщення підтверджується довідкою про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, що діє безстроково, крім випадків, передбачених статтею 12 цього Закону.
В силу положень ЗУ «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб», підставою для скасування дії довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи та внесення відомостей про це в Єдину інформаційну базу даних про внутрішньо переміщених осіб є обставини, за яких внутрішньо переміщена особа: 1) подала заяву про відмову від довідки; 2) скоїла злочин: дії, спрямовані на насильницьку зміну чи повалення конституційного ладу або на захоплення державної влади; посягання на територіальну цілісність і недоторканність України; терористичний акт; втягнення у вчинення терористичного акту; публічні заклики до вчинення терористичного акту; створення терористичної групи чи терористичної організації; сприяння вчиненню терористичного акту; фінансування тероризму; здійснення геноциду, злочину проти людяності або військового злочину; 3) повернулася до покинутого місця постійного проживання; 4) виїхала на постійне місце проживання за кордон; 5) подала завідомо недостовірні відомості.
У разі неповідомлення внутрішньо переміщеною особою про її повернення до покинутого місця постійного проживання згідно з абзацом другим пункту 3 частини другої статті 9 цього Закону, рішення про скасування дії довідки відповідно до пункту 3 частини першої цієї статті приймається на підставі інформації про тривалу відсутність (понад 60 днів) особи за місцем проживання, яка дає обґрунтовані підстави вважати, що внутрішньо переміщена особа повернулася до покинутого місця постійного проживання.
Структурний підрозділ з питань соціального захисту населення районних, районних у місті Києві державних адміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (у разі утворення) рад на підставі прийнятого рішення невідкладно вносить до Єдиної інформаційної бази даних про внутрішньо переміщених осіб відомості про скасування дії довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи.
Відповідно до п. 2 «Порядку призначення (відновлення) соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам, який визначає механізм призначення (відновлення) внутрішньо переміщеним особам виплати пенсій…», затвердженого постановою КМ України №365 від 08.06.2016 року, контроль за проведенням соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам здійснюють структурні підрозділи з питань соціального захисту населення районних, районних у м. Києві держадміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (у разі утворення) рад, шляхом відвідування не рідше ніж один раз на шість місяців фактичного місця проживання/перебування внутрішньо переміщеної особи, про що складається акт обстеження матеріально-побутових умов сім'ї за формою, встановленою Мінсоцполітики.
Пунктом 3 Порядку №365 передбачено, що структурні підрозділи з питань соціального захисту населення та/або робочі групи, що утворюються з представників територіальних підрозділів МВС, ДМС, СБУ, Національної поліції, Держфінінспекції, Держаудитслужби та Пенсійного фонду України за рішенням районних, районних у м. Києві держадміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (у разі утворення) рад (далі - робоча група) також можуть проводити додаткові перевірки фактичного місця проживання/перебування внутрішньо переміщеної особи із складенням акта обстеження матеріально-побутових умов сім'ї.
За правилами пункту 6 Порядку №365 за відсутності внутрішньо переміщеної особи за фактичним місцем проживання/перебування представник структурного підрозділу з питань соціального захисту населення або робочої групи робить відповідний запис в акті обстеження матеріально-побутових умов сім'ї і залишає внутрішньо переміщеній особі повідомлення про необхідність протягом трьох робочих днів з'явитися до структурного підрозділу з питань соціального захисту населення для проходження фізичної ідентифікації.
Реєстрація місця проживання чи місця перебування особи або її відсутність не можуть бути умовою реалізації прав і свобод, передбачених Конституцією, законами чи міжнародними договорами України, або підставою для їх обмеження.
В матеріалах справи наявні два Акти обстеження матеріально-побутових умов сім'ї, складених соціальним інспектором Департаменту соціального захисту населення СМР Крамар Т.О.
Відповідно до Акту №12.04-15/К/493 від 20.04.2017 року, ОСОБА_5 на момент обстеження за адресою: АДРЕСА_1, відсутня (а.с.107). Однак, згідно Акту №12.04-15/К/493 від 24.04.2017 року, ОСОБА_5 дійсно проживає за вказаною адресою (а.с.108).
В судовому засіданні було встановлено, що рішенням Департаменту соціального захисту населення Сумської міської ради від 11.08.2017 року, на підставі листа Держприкордонслужби №0.64-25213/0/15-17 від 08.08.2017 року, скасовано дію довідки від 27.11.2014 року №5924000722 про взяття на облік внутрішнього переміщеної особи ОСОБА_5 Проте, Департаментом соціального захисту населення Сумської міської ради не надано доказів обстеження соціально-побутових умов сім'ї внутрішньо переміщеної особи ОСОБА_5 за фактичним місцем проживання (перебування) за адресою: АДРЕСА_1, за вказаний період, а тому лист Держприкордонслужби не може бути достовірним підтвердження факту відсутності ОСОБА_5 за місцем проживання, що є підставою для скасування рішення Департаменту від 11.08.2017 року, яким скасовано довідку про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи ОСОБА_5
До того, в рішенні Конституційного Суду України N25-рп/2009 від 07.10.2009 року у справі за конституційним поданням Верховного Суду України щодо відповідності Конституції України (конституційності) положень п. 2 ч. 1 ст. 49, ст. 51 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» зазначено пенсія за віком, за вислугу років та інші її види, що призначаються у зв'язку з трудовою діяльністю, заслужені попередньою працею і є однією з форм соціального захисту. Виходячи із правової, соціальної природи пенсій право громадянина на одержання призначеної йому пенсії не може пов'язуватися з такою умовою, як постійне проживання в Україні; держава відповідно до конституційних принципів зобов'язана гарантувати це право незалежно від того, де проживає особа, якій призначена пенсія, - в Україні чи за її межами.
Таким чином, рішення Департаменту соціального захисту населення Сумської міської ради від 11.08.2017 року про скасування дії довідки про взяття на облік особи, переміщеної з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції, відносно ОСОБА_5 №5924001722 від 27.11.2014 року, є незаконним та підлягає скасуванню.
Враховуючи викладене, позаяк решта позовних вимог є похідними від встановлення вищевказаних обставин, тому суд вважає необхідним визнати протиправними дії Сумського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області щодо припинення ОСОБА_5 нарахування та виплати пенсії; зобов'язати поновити ОСОБА_5 нарахування та виплату пенсії, сплатити заборгованість, яка виникла з часу припинення нарахування та виплати.
Керуючись ст.ст. 5 19 72-77, 241, 246, 250 КАС України, суд, -
ВИРІШИВ:
Позовні вимоги ОСОБА_5 до Сумського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області, Департаменту соціального захисту населення Сумської міської ради про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії задовольнити.
Визнати рішення Департаменту соціального захисту населення Сумської міської ради від 11.08.2017 року, яким скасовано довідку про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи ОСОБА_5 від 27.11.2014 року №5924001722, протиправним та скасувати його.
Визнати протиправними дії Сумського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області щодо припинення ОСОБА_5 нарахування та виплату пенсії.
Зобов'язати Сумське об'єднане управління Пенсійного фонду України Сумської області поновити ОСОБА_5 нарахування та виплату пенсії та сплатити заборгованість, яка виникла з часу припинення нарахування та виплати пенсії з 01.09.2017 року на рахунок уповноваженому банку, обраному раніше отримувачем пенсії.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення до Харківського апеляційного адміністративного суду через Ковпаківський районний суд м. Суми.
Учасник справи, якому повне рішення не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
30.08.2018 року складено повне судове рішення.
Суддя І.М. Фоменко