Постанова № 76138841, 28.08.2018, Житомирський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
28.08.2018
Номер справи
295/14629/17
Номер документу
76138841
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЖИТОМИРСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

__________

10002, м-н Путятинський, 3/65, телефон/факс: (0412) 481-604, 481-637 e-mail: inbox@apladm.zt.court.gov.ua

Справа № 295/14629/17

ПОСТАНОВА

іменем України

"28" серпня 2018 р. м. Житомир

Житомирський апеляційний адміністративний суд у складі колегії:

головуючого судді Капустинського М.М.

суддів: Моніча Б.С.

Охрімчук І.Г.,

за участю секретаря Шведюк М.М.,

представника апелянта, позивача, розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області на додаткове рішення Богунського районного суду м. Житомира від "28" березня 2018 р. у справі за позовом ОСОБА_2 до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про зобов'язання вчинити дії , -

суддя в 1-й інстанції - Зосименко О.М.,

час ухвалення рішення - не зазначено,

місце ухвалення рішення - м. Житомир,

дата складання повного тексту рішення - не зазначено,-

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до суду з позовом, в якому фактично просив визнати протиправною відмову відповідача у здійсненні перерахунку пенсії та зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області здійснити перерахунок та виплату пенсії у відповідності до грошового забезпечення, визначеного у довідці про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії №85/1564 від 25.04.2017 р., довідки заступника голови ліквідаційної комісії за №1223/29/01-2017 від 21.07.2017 р. та постанови Кабінету Міністрів України №988 від 11.11.2015 року «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», починаючи з 01.01.2016 року.

Позов задоволено.

Визнано протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області щодо відмови у перерахунку та виплаті ОСОБА_2 відповідно до положень постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 року № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції».

Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_2 у відповідності до довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії №85/1564 від 25.04.2017 р., довідки заступника голови ліквідаційної комісії за №1223/29/01-2017 від 21.07.2017 р., та постанови Кабінету Міністрів України № 988 від 11.11.2015 року «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», починаючи з 01.01.2016 року.

Стягнуто з Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області на користь ОСОБА_2 судовий збір в сумі 640 грн. за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області.

16.03.2018р. позивач звернувся до суду із заявою, просив уточнити рішення суду від 12.02.2018р. по справі №295/14629/17, а саме вказати, що необхідно провести перерахунок пенсії у розмірі 80% грошового забезпечення відповідно до довідки №8991/09/21 від 08.12.2017р. Відповідно до довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії №85/1564 від 25.04.2017р. перерахувати в сторону збільшення: посадовий оклад 3100 грн., оклад за військовим (спеціальним) званням полковник поліції 2400грн., надбавка за стаж служби 2750 грн., надбавка за службу в умовах режимних обмежень (15%). Всі інші нарахування додаткових видів грошового забезпечення взяти для перерахунку пенсії у відсотках, які вказані у довідці №1223/29/01-2017 від 21.07.2017р. до посадового окладу та окладу за звання, вказаних у довідці №85/1564 від 25.04.2017р.

Додатковим рішенням Богунського районного суду м. Житомира від 28.03.2018р. заяву задоволено.

Ухвалено додаткове рішення, яким зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_2 у відповідності до довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії №85/1564 від 25.04.2017 р., довідки начальника управління пенсійного забезпечення військовослужбовців та деяких інших категорій громадян №8991/09-21 від 08.12.2017 р., довідки заступника голови ліквідаційної комісії за №1223/29/01-2017 від 21.07.2017 р., та постанови Кабінету Міністрів України № 988 від 11.11.2015 року "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції", починаючи з 01.01.2016 року.

Не погоджуючись з додатковим рішенням суду, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати додаткове рішення та прийняти нове, яким відмовити у задоволені позовних вимог. Відповідач зазначає, що зобов'язання провести перерахунок згідно довідки заступника голови ліквідаційної комісії за №1223/29/01-2017 від 21.07.2017 з урахуванням надбавок доплат підвищень та премій у розмірах, встановлених на день призначення пенсії, суперечить чинному порядку здійснення перерахунку пенсій. Інші ж дві довідки, які суд зобов"язав врахувати при перерахунку пенсії не можуть бути підставою для перерахунку пенсії, оскільки не є довідками про грошове забезпечення а носять виключно інформативний характер.

У відзиві на апеляційну скаргу позивач просить додаткове рішення суду першої інстанції залишити без змін, а апеляційну скаргу - без задоволення. Вказує, що виплата пенсії позивачу повинна проводитися відповідно до довідки №85/1564 від 25.04.2017р. без погіршення його соціального становища. Після здійснення перерахунку, розмір її склав 70% грошового забезпечення, тоді як при її призначенні (до перерахунку), основний розмір її становив 80%.

Заслухавши суддю-доповідача, дослідивши доводи апеляційної скарги, вивчивши матеріали справи, колегія суддів приходить до висновку, що апеляційна скарга підлягає до часткового задоволення з таких підстав.

Судом встановлено, що позивач перебуває на обліку в головному управлінні Пенсійного фонду України в Житомирській області та з 17.04.2014 року отримує пенсію призначену відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». Основним розміром пенсії визначено 80% грошового забезпечення.

Задовольняючи заяву про ухвалення додаткового рішення, суд першої інстанції дійшов висновку, що вимоги заяви підлягають задоволенню в порядку ст. 252 КАС України.

Розглядаючи питання про законність і обґрунтованість судового рішення, суд апеляційної інстанції враховує наступне.

У п.1 ч.1 ст.252 КАС України передбачено, що суд, який ухвалив судове рішення, може за заявою учасника справи чи з власної ініціативи ухвалити додаткове рішення, якщо щодо однієї із позовних вимог, з приводу якої досліджувалися докази, чи одного з клопотань не ухвалено рішення.

Щодо правових підстав для перерахунку та виплати пенсії колишнім працівникам органів внутрішніх справ на підставі виданих ліквідаційними комісіями Управлінь МВС України про розмір грошового забезпечення, колегія суддів зазначає таке.

Спірні правовідносини врегульовано Законом України №2262-XII, постановою Кабінету Міністрів України №988 від 11.11.2015 року «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції».

Статтю 63 Закону №2262-XII доповнено вказаною частиною згідно із Законом України "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей" від 23.12.2015 №900-VIII, який набрав чинності з дня, наступного за днем його опублікування (з 29.12.2015).

Згідно з ч.4 ст.63 Закону №2262-XII усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону.

Таким чином, підставою для проведення перерахунку пенсії є фактична зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, проведена на підставі рішення суб'єкта владних повноважень, наділеного правом установлювати чи змінювати види грошового забезпечення військовослужбовців.

Відповідно до абзацу другого розділу ХІ "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про Національну поліцію" за колишніми працівниками міліції, у тому числі пенсіонерами, а також членами їхніх сімей, іншими особами зберігаються пільги, компенсації і гарантії, передбачені цим Законом для колишніх поліцейських, членів їхніх сімей, інших осіб.

Кабінет Міністрів України постановою від 11 листопада 2015 року №988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" (далі - Постанова №988) та постановою від 18 листопада 2015 року №947 "Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 9 березня 2006 року №268" встановив розміри грошового забезпечення працівникам поліції за посадовими окладами і спеціальними званнями, що значно перевищують посадові оклади і плату за спеціальні звання колишніх працівників органів внутрішніх справ.

Відтак, збільшення грошового забезпечення поліцейських, яке за своїми складовими є ідентичне складовим грошового забезпечення колишніх працівників міліції, але за розміром більшим, є безумовною підставою для перерахунку пенсії позивача, як колишнього працівника міліції.

Пунктом 1 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженим Постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 №45 встановлено, що перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.

Питання щодо подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", крім пенсій військовослужбовцям строкової служби та членам їх сімей регулює Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затверджений Постановою Правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007 №3-1 (далі - Порядок №3-1).

Відповідно до п.23 Порядку №3-1 перерахунок раніше призначених пенсій проводиться органами, що призначають пенсії, в порядку, установленому статтею 63 Закону. Пенсіонери подають органам, що призначають пенсії, додаткові документи, які дають право на підвищення пенсії.

Згідно з п.24 Порядку №3-1 про виникнення підстав для проведення перерахунку пенсій згідно зі статтею 63 Закону уповноважені структурні підрозділи зобов'язані у п'ятиденний строк після прийняття відповідного нормативно-правового акта, на підставі якого змінюється хоча б один з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, або у зв'язку з уведенням для зазначених категорій військовослужбовців нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, повідомити про це орган, що призначає пенсії. Органи, що призначають пенсії, протягом п'яти робочих днів після надходження такого повідомлення подають до відповідних уповноважених структурних підрозділів списки осіб, яким необхідно провести перерахунок пенсії (додаток 5). Після одержання списків осіб уповноважені структурні підрозділи зазначають у них зміни розмірів грошового забезпечення для перерахунку раніше призначених пенсій і в п'ятиденний строк після надходження передають їх до відповідних органів, що призначають пенсії.

Водночас, абзацом 1 пункту 4 Порядку №3-1 встановлено, що заява про переведення з одного виду пенсії на інший, про перерахунок пенсії подається до органу, що призначає пенсію, заявником за місцем проживання, а при необхідності - його законним представником за місцем його проживання.

Таким чином, підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок раніше призначених пенсій, може бути як відповідна заява пенсіонера та додані до неї документи, так і рішення, прийняте Кабінетом Міністрів України, про що державні органи, визначені Порядком проведення перерахунку, повідомляють орган ПФУ.

Тому, колегія суддів вказує, що відмова відповідача у проведенні перерахунку раніше призначеної пенсії, з урахуванням наданої довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії була неправомірною, а порушене право позивача правомірно судом відновленню шляхом зобов'язання відповідача здійснити перерахунок та виплату пенсії.

Європейський суд з прав людини у справах "Кечко проти України", "Ромашов проти України" зауважив, що реалізація особою права, яке пов'язано з отриманням бюджетних коштів, що базується на спеціальних та чинних на час виникнення спірних правовідносин нормативно-правових актах національного законодавства, не може бути поставлена у залежність від бюджетних асигнувань, тобто посилання органами державної влади на відсутність коштів, як на причину невиконання своїх зобов'язань, є безпідставними. Європейський Суд з прав людини у своїх рішеннях констатував, що не приймає аргумент Уряду щодо бюджетних асигнувань, оскільки органи державної влади не можуть посилатись на відсутність коштів як на причину невиконання своїх зобов'язань.

Отже, відсутність належного бюджетного фінансування не може бути підставою для відмови у перерахунку пенсії позивача.

Крім того, право на проведення перерахунку пенсій пенсіонерам органів внутрішніх справ згідно із Законом України від 23 грудня 2015 року №900-VIII «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей», статтями 51, 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», постановою Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року №988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» з 01.01.2016 визначено правовою позицією Верховного Суду у зразковій справі №Пз/9901/8/18 820/6514/17 від 15.02.2018.

Що стосується вимоги позивача провести перерахунок та виплачувати пенсію у визначеному розмірі 80% грошового забезпечення, то суд першої інстанції залишив її поза увагою.

Конституційний Суд України неодноразово розглядав питання, пов'язані з реалізацією права на соціальний захист, і сформулював правову позицію, згідно з якою Конституція України виокремлює певні категорії громадян України, що потребують додаткових гарантій соціального захисту з боку держави. До них, зокрема, належать громадяни, які відповідно до статті 17 Конституції України перебувають на службі у військових формуваннях та правоохоронних органах держави, забезпечуючи суверенітет і територіальну цілісність України, її економічну та інформаційну безпеку, а саме: у Збройних Силах України, органах Служби безпеки України, міліції, прокуратури, охорони державного кордону України, податкової міліції, Управління державної охорони України, державної пожежної охорони, Державного департаменту України з питань виконання покарань тощо (рішення Конституційного Суду України від 6 липня 1999 року № 8-рп/99 у справі щодо права на пільги та від 20 березня 2002 року № 5-рп/2002 у справі щодо пільг, компенсацій і гарантій).

У зазначених рішеннях Конституційний Суд України вказав, що необхідність додаткових гарантій соціальної захищеності цієї категорії громадян як під час проходження служби, так і після її закінчення зумовлена насамперед тим, що служба у Збройних Силах України, інших військових формуваннях та правоохоронних органах держави пов'язана з ризиком для життя і здоров'я, підвищеними вимогами до дисципліни, професійної придатності, фахових, фізичних, вольових та інших якостей. Це повинно компенсуватися наявністю підвищених гарантій соціальної захищеності, тобто комплексу організаційно-правових економічних заходів, спрямованих на забезпечення добробуту саме цієї категорії громадян як під час проходження служби, так і після її закінчення.

Виходячи із висловленого у рішеннях Конституційного Суду України розуміння сутності соціальних гарантій працівників правоохоронних органів, зміст та обсяг досягнутих ними соціальних гарантій не може бути звужено шляхом внесення змін до законодавства.

Проте, всупереч викладеному, відповідач перераховуючи пенсію позивачу вчинив зменшення її розміру грошового забезпечення з 80% до 70%, а суд першої інстанції на це уваги не звернув та не навів з цього приводу відповідних доводів та мотивів.

Колегія суддів вважає, що відповідач безпідставно та неправомірно зменшив розмір грошового забезпечення при перерахунку пенсії позивачу, тому вимога позивача провести перерахунок пенсії саме у розмірі 80% грошового забезпечення підлягає до задоволення.

Відповідно до ст.252 КАС України суд, що ухвалив судове рішення, може за заявою учасника справи чи з власної ініціативи ухвалити додаткове рішення, якщо:

1) щодо однієї із позовних вимог, з приводу якої досліджувалися докази, чи одного з клопотань не ухвалено рішення;

2) суд, вирішивши питання про право, не визначив способу виконання судового рішення;

3) судом не вирішено питання про судові витрати.

Заяву про ухвалення додаткового судового рішення може бути подано до закінчення строку на виконання судового рішення.

Наведений перелік підстав, за яких може бути постановлена додаткова постанова є вичерпним.

Додаткове судове рішення є засобом усунення неповноти судового рішення (постанови чи ухвали), внаслідок якої залишилися невирішеними певні вимоги особи, яка бере участь у справі.

Відтак, суд першої інстанції не вирішив питання стосовно перерахунку пенсії позивача з зазначенням її розміру 80% грошового забезпечення про що вказував позивач як в своєму позові так і в заяві про уточнення рішення.

Колегія суддів зазначає, що посилання суду в своїх рішеннях лише на довідки які носять інформаційний характер та які відповідно до норм діючого законодавства не можуть слугувати підставою для її перерахунку, навіть при тому що в них вірно відображено основний розмір призначеної позивачу пенсії (80%), без зазначення конкретного розміру в судовому рішенні, при тому що з цього приводу виникає спір, не можуть слугувати обставиною яка надавала б підстави позивачу вимагати від відповідача проведення перерахунку пенсії в належному її розмірі (не 70% а 80% грошового забезпечення).

Згідно з ч.1 ст.317 КАС України підставами для скасування судового рішення суду першої інстанції повністю або частково та ухвалення нового рішення у відповідній частині або зміни рішення є: неповне з'ясування судом обставин, що мають значення для справи; недоведеність обставин, що мають значення для справи, які суд першої інстанції визнав встановленими; невідповідність висновків, викладених у рішенні суду першої інстанції, обставинам справи; неправильне застосування норм матеріального права або порушення норм процесуального права.

З огляду на викладене, колегія суддів приходить до висновку про наявність підстав для часткового задоволення апеляційної скарги, скасування додаткового рішення з ухваленням нового - про доповнення резолютивної частини рішення від 12.02.2018 року слідуючим змістом: "Розмір перерахованої та виплачуваної пенсії ОСОБА_2 повинен складати 80% грошового забезпечення".

Керуючись ст.ст. 308, 310, 315, 317, 321, 322, 325, 329 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області задовольнити частково, додаткове рішення Богунського районного суду м. Житомира від "28" березня 2018 р. скасувати, ухвалити нову постанову якою заяву про ухвалення додаткового рішення задовольнити.

Доповнити резолютивну частину рішення від 12.02.2018 року абзацом четвертим слідуючого змісту:

"Розмір перерахованої та виплачуваної пенсії ОСОБА_2 повинен складати 80% грошового забезпечення".

Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена протягом тридцяти днів з дня складання повного судового рішення шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Верховного Суду.

Головуючий суддя М.М. Капустинський

судді: Б.С. Моніч

І.Г. Охрімчук

Повне судове рішення с кладено "29" серпня 2018 р.