
ЛЬВІВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
29 серпня 2018 рокуЛьвів№ 876/5515/18
Львівський апеляційний адміністративний суд в складі:
головуючого-судді Курильця А.Р.,
суддів Кушнерика М.П., Мікули О.І.,
розглянувши в порядку письмового провадженняі апеляційну скаргу Копанківської сільської ради Калуського району Івано-Франківської області на рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 23 травня 2018 року у справі за позовом ОСОБА_1 до Копанківської сільської ради Калуського району Івано-Франківської області про визнання бездіяльності протиправною, зобов'язання до вчинення дій,-
суддя в 1-й інстанції Біньковська Н.В.,
час ухвалення рішення - 23.05.2018 року, час не вказано,
місце ухвалення рішення - м.Івано-Франківськ,
дата складання повного тексту рішення - 23.05.2018 року,
в с т а н о в и в :
ОСОБА_1 звернувся в суд з адміністративним позовом до Копанківської сільської ради Калуського району Івано-Франківської області про визнання бездіяльності протиправною, зобов'язання до вчинення дій.
Рішенням Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 23 травня 2018 року позов задоволено. Визнано протиправною бездіяльність Копанківської сільської ради Калуського району Івано-Франківської області, яка полягає у ненаданні в повному обсязі публічної інформації на запит ОСОБА_1 від 22.03.2018 року. Зобов'язано Копанківську сільську раду Калуського району Івано-Франківської області повторно розглянути запит на публічну інформацію від 22.03.2018 та надати ОСОБА_1 копії документів, запитуваних у цьому запиті, в порядку, визначеному Законом України "Про публічну інформацію".
Не погоджуючись з таким рішенням, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, неповне з'ясування обставин справи, просить скасувати оскаржуване рішення та прийняти нове про відмову в задоволенні позову.
Вимоги апеляційної скарги обґрунтовує тим, що у відповідності до вимог ст.118 Земельного кодексу України рішення органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування щодо приватизації земельних ділянок приймається у місячний строк та на підставі технічних матеріалів і документів, що підтверджують розмір земельної ділянки, а оскільки позивачем таких не представлено заява не була погоджена, хоча розглядалась на черговій сесії ради, де прийнято відповідне рішення. При цьому позивачу направлено рекомендованим листом повний протокол сесії від 16.03.2018 року, однак поштове повідомлення повернуто без вручення.
Учасники справи в судове засідання на виклик суду не з'явилися, хоча належним чином були повідомленні про місце та час розгляду справи, а тому колегія суддів вважає можливим розглянути дану справу згідно з п.2 ч.1 ст. 311 КАС України.
Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи та апеляційну скаргу в межах наведених у ній доводів, колегія суддів приходить до висновку, що апеляційна скарга не підлягає до задоволення виходячи з наступного.
26.02.2018 року ОСОБА_1 звернувся до Копанківської сільської ради із заявою про надання дозволу на виготовлення технічної документації із землеустрою, що посвідчує право власності на земельну ділянку в розмірі 0,1160 га для будівництва та обслуговування житлового будинку та господарських споруд за адресою: АДРЕСА_1 (а.с.15).
16.03.2018 року відбулась дев'ятнадцята сесія сьомого демократичного скликання Копанківської сільської ради Калуського району Івано-Франківської області.
22.03.2018 року позивач звернувся до голови Копанківської сільської ради Калуського району Івано-Франківської області із запитом про отримання публічної інформації згідно Закону України "Про доступ до публічної інформації", в якій просив надати повну копію протоколу та рішення сесії Копанківської сільської ради, за результатами розгляду його заяви від 26.02.2018 року. Вказаний запит отриманий відповідачем 22.03.2018 та зареєстрований за №28 (а.с.16).
На підтвердження виконання зазначеного запиту відповідачем надано суду копії: листа від 29.03.2018 №72 згідно якого відповідачем направлено позивачу копію протоколу 19 сесії від 16.03.2018; сторінок журналу реєстрації вихідних документів у якому під №72 значиться "дата реєстрації - 29.03.18, куди адресований документ - ОСОБА_1, кому адресований документ - ОСОБА_1, короткий зміст - запит №28"; поштової квитанції та поштового конверта із довідкою ПАТ "Укрпошта", у якій зазначено про повернення поштової відправлення за закінченням встановленого строку зберігання; протоколу дев'ятнадцятої сесії сьомого демократичного скликання Копанківської сільської ради Калуського району Івано-Франківської області від 16.03.2018.
Порядок здійснення та забезпечення права кожного на доступ до інформації, що знаходиться у володінні суб'єктів владних повноважень, інших розпорядників публічної інформації, визначених цим Законом, та інформації, що становить суспільний інтерес визначає Закон України "Про доступ до публічної інформації".
Публічна інформація - це відображена та задокументована будь-якими засобами та на будь-яких носіях інформація, що була отримана або створена в процесі виконання суб'єктами владних повноважень своїх обов'язків, передбачених чинним законодавством, або яка знаходиться у володінні суб'єктів владних повноважень, інших розпорядників публічної інформації, визначених цим Законом (стаття 1 Закону).
Частиною 2 статті 1 Закону України "Про доступ до публічної інформації" визначено, що публічна інформація є відкритою, крім випадків, встановлених законом.
Відповідно до статті 4 Закону України ''Про доступ до публічної інформації'' доступ до публічної інформації відповідно до цього Закону здійснюється на принципах: прозорості та відкритості діяльності суб'єктів владних повноважень; вільного отримання, поширення та будь-якого іншого використання інформації, що була надана або оприлюднена відповідно до цього Закону, крім обмежень, встановлених законом; рівноправності, незалежно від ознак раси, політичних, релігійних та інших переконань, статі, етнічного та соціального походження, майнового стану, місця проживання, мовних або інших ознак.
Згідно частини 1 статті 5 Закону України ''Про доступ до публічної інформації'' доступ до інформації забезпечується шляхом: систематичного та оперативного оприлюднення інформації: в офіційних друкованих виданнях; на офіційних веб-сайтах в мережі Інтернет; на інформаційних стендах; будь-яким іншим способом; надання інформації за запитами на інформацію.
Відповідно до частини 2 статті 6 Закону обмеження доступу до інформації здійснюється відповідно до Закону при дотриманні сукупності визначених Законом вимог.
За змістом вимог частин 1-4 статті 19 Закону України ''Про доступ до публічної інформації'' запит на інформацію - це прохання особи до розпорядника інформації надати публічну інформацію, що знаходиться у його володінні. Запит може бути індивідуальним або колективним. Він подається у письмовій формі. Запитувач має право звернутися до розпорядника інформації із запитом на інформацію незалежно від того, стосується ця інформація його особисто чи ні, без пояснення причини подання запиту. Запити можуть подаватися в усній, письмовій чи іншій формі (поштою, факсом, телефоном, електронною поштою) на вибір запитувача. Письмовий запит подається в довільній формі.
Розпорядниками інформації є суб'єкти владних повноважень - органи державної влади, інші державні органи, органи місцевого самоврядування, органи влади Автономної Республіки Крим, інші суб'єкти, що здійснюють владні управлінські функції відповідно до законодавства та рішення яких є обов'язковими для виконання (частина 1 статті 13 Закону України ''Про доступ до публічної інформації'').
Пунктом 1 частини 3 статті 10 зазначеного Закону встановлено, що розпорядники інформації, які володіють інформацією про особу, зобов'язані надавати її безперешкодно і безкоштовно на вимогу осіб, яких вона стосується, крім випадків, передбачених законом.
Пунктом 6 частини 1 статті 14 Закону України ''Про доступ до публічної інформації'' також визначено обов'язки розпорядників інформації, серед яких - надавати достовірну, точну та повну інформацію, а також у разі потреби перевіряти правильність та об'єктивність наданої інформації.
Частиною 4 статті 13 Закону України "Про доступ до публічної інформації" визначено, що усі розпорядники інформації незалежно від нормативно-правового акта, на підставі якого вони діють, при вирішенні питань щодо доступу до інформації мають керуватися цим Законом.
Суд першої інстанції вірно звернув увагу на те, що позивач у запиті від 22.03.2018 просив надати повну копію протоколу та рішення сесії Копанківської сільської ради, за результатами розгляду його заяви від 26.02.2018 року (вх. №19) по наданню дозволу на виготовлення технічної документації із землеустрою, що в розумінні Закону України "Про доступ до публічної інформації" є публічною інформацією, оскільки задокументована в цих документах інформація створена в процесі виконання суб'єктом владних повноважень своїх обов'язків, передбачених чинним законодавством, та знаходиться у його володінні як органу місцевого самоврядування.
У відповідності до частини 17 статті 46 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" протоколи сесії ради є відкритими та оприлюднюються і надаються на запит відповідно до Закону України "Про доступ до публічної інформації".
Частиною 11 статті 59 вказаного Закону визначено, що акти органів та посадових осіб місцевого самоврядування підлягають обов'язковому оприлюдненню та наданню за запитом відповідно до Закону України "Про доступ до публічної інформації".
Відповідно до пункту 2 частини 1 статті 22 Закону України "Про доступ до публічної інформації, розпорядник інформації має право відмовити в задоволенні запиту у випадку, якщо інформація, що запитується, належить до категорії інформації з обмеженим доступом відповідно до частини другої статті 6 цього Закону.
Статтею 6 Закону України "Про доступ до публічної інформації" визначено критерії обмеження доступу до публічної інформації, зокрема, відповідно до частини другої цієї статті обмеження доступу до інформації здійснюється відповідно до закону при дотриманні сукупності таких вимог: 1) виключно в інтересах національної безпеки, територіальної цілісності або громадського порядку з метою запобігання заворушенням чи злочинам, для охорони здоров'я населення, для захисту репутації або прав інших людей, для запобігання розголошенню інформації, одержаної конфіденційно, або для підтримання авторитету і неупередженості правосуддя; 2) розголошення інформації може завдати істотної шкоди цим інтересам; 3) шкода від оприлюднення такої інформації переважає суспільний інтерес в її отриманні. Суд зазначає, що доступ до інформації може бути обмежено за умови додержання сукупності всіх трьох підстав.
Згідно частини 1 статті 20 Закону України "Про доступ до публічної інформації" розпорядник інформації має надати відповідь на запит на інформацію не пізніше п'яти робочих днів з дня отримання запиту.
Як слідує із змісту протоколу дев'ятнадцятої сесії сьомого демократичного скликання Копанківської сільської ради Калуського району Івано-Франківської області від 16.03.2018, до порядку денного включені питання, за пунктом другим якого: заяви громадян. Згідно цього протоколу сесії, пункту 13, слухали заяву ОСОБА_1 За результатами розгляду заяви вирішено питання відкласти на наступну сесію у зв'язку з неповним пакетом документів та підтвердженням про розмір земельної ділянки. Прийнято рішення за №559, за яке проголосувало 9 осіб, одноголосно.
Таким чином, відповідач розглядав заяву позивача від 26.02.2018 року на сесії сільської ради, що відбулась 16.03.2018 року, прийняв рішення, однак запитувану у запиті інформацію відповідач позивачу не надав.
Отже, судом першої інстанції вірно встановлено ненадання відповідачем позивачу запитуваної ним у запиті від 22.03.2018 публічної інформації в повному обсязі, а саме рішення сесії Копанківської сільської ради, за результатами розгляду його заяви від 26.02.2018 року.
Крім того, із наданих відповідачем суду доказів неможливо встановити адресу направлення відповідачем позивачу відповіді №72 від 29.03.2018 на запит від 22.03.2018. При цьому, поштова кореспонденція повернулась на адресу відповідача із відміткою ВАТ "Укрпошта" за закінченням встановленого строку зберігання.
Колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції, що Копанківська сільська рада, будучи суб'єктом владних повноважень не довела виконання запиту позивача про надання публічної інформації від 22.03.2018 в повному обсязі, зокрема щодо направлення ОСОБА_1 копії рішення сесії, а також направлення протоколу сесії позивачу за належною адресою.
Враховуючи вищезазначене, суд першої інстанції прийшов до вірного висновку, що відповідач не надав позивачу в повному обсязі інформацію на запит від 22.03.2018 чим протиправно порушив право позивача на публічну інформацію, допустивши бездіяльність, що є недотриманням вимог пункту 1 частини 3 статті 10, пункту 6 частини 1 статті 14 Закону України "Про доступ до публічної інформації" та підставою для зобов'язання повторно розглянути запит та надати копії запитуваних документів.
Відповідно до ст. 316 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає скаргу без задоволення, а рішення суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
З огляду на викладене колегія суддів приходить до висновку, що суд першої інстанції правильно встановив фактичні обставини справи та надав їм належну правову оцінку, доводами апеляційної скарги висновки, викладені в судовому рішенні не спростовуються і підстав для його скасування немає.
Враховуючи вищевикладене, апеляційну скаргу Копанківської сільської ради Калуського району Івано-Франківської області слід залишити без задоволення, а рішення суду першої інстанції без змін.
Керуючись ст.ст. 308,311,315,316,321,322,325,328,329 КАС України, суд, -
п о с т а н о в и в :
Апеляційну скаргу Копанківської сільської ради Калуського району Івано-Франківської області залишити без задоволення, а рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 23 травня 2018 року у справі № 809/581/18 - без змін.
Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена в касаційному порядку до Верховного суду лише з підстав, визначених ст. 328 КАС України, протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Головуючий суддя А. Р. Курилець судді М. П. Кушнерик О. І. Мікула Повне судове рішення складено 29 серпня 2018 року.