Рішення № 76133144, 13.08.2018, Полтавський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
13.08.2018
Номер справи
816/54/18
Номер документу
76133144
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

13 серпня 2018 року м. ПолтаваСправа № 816/54/18

Полтавський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Головка А.Б.,

за участю:

секретаря судового засідання - Лайко О.В.,

представника позивача - Василенко Ю.М.

представників відповідачів - Лазоренко С.М., Шаумян О.В.,

розглянув у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом Керівника Кременчуцької місцевої прокуратури в інтересах держави до Департаменту житлово-комунального господарства Виконавчого комітету Кременчуцької міської ради, Кременчуцької міської ради Полтавської області про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити дії, -

В С Т А Н О В И В:

Керівник Кременчуцької місцевої прокуратури в інтересах держави звернувся до Полтавського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Кременчуцької міської ради Полтавської області, Департаменту житлово-комунального господарства виконавчого комітету Кременчуцької міської ради про:

- визнання протиправною бездіяльності Кременчуцької міської ради та Управління житлово-комунального господарства виконавчого комітету Кременчуцької міської ради з питань не прийняття на баланс дитячих майданчиків, проведення інвентаризації та паспортизації об'єктів благоустрою (їх частин), а саме дитячих майданчиків, розташованих на прибудинкових територіях будинків №79, 79-А, 81, 91-А по вулиці Київській в м. Кременчуці,

- зобов'язання Кременчуцьку міську раду та Управління житлово-комунального господарства виконавчого комітету Кременчуцької міської ради вчинити дії щодо прийняття на баланс та проведенню технічної інвентаризації та паспортизації дитячих майданчиків, розташованих на прибудинкових територіях будинків №79, 79-А, 81, 91-А по вулиці Київській в м. Кременчуці.

В обґрунтування своїх вимог зазначив, що в результаті бездіяльності відповідачів не прийнято рішення щодо прийняття на баланс дитячих майданчиків по вулиці Київській № 79, 79-А, 81, 91-А в м. Кременчуці та передачі їх відповідному комунальному підприємству міста, яке б забезпечувало належне утримання та раціональне використання прибудинкових територій, за вищевказаними адресами, оскільки дані об'єкти благоустрою не передані на баланс комунальному підприємству, на них відсутні паспорти та не проведена технічна інвентаризація.

08.05.2018 до суду від Кременчуцької міської ради Полтавської області надійшов відзив на позов, у якому відповідач посилався на те, що дитячі майданчики є спільною сумісною власністю співвласників багатоквартирних будинків № 79, 79А, 81, 91А по вул. Київській в м. Кременчуці, оскільки співвласники багатоквартирних будинків рішення про передачу майданчиків до комунальної власності територіальної громади міста Кременчука не приймали, тому їх прийняття до комунальної власності територіальної громади міста Кременчука та передача на баланс будь-якої юридичної особи не допускається /том 1 а.с. 167-171/.

14.05.2018 до суду надійшов відзив на позов від Департаменту житлово-комунального господарства Виконавчого комітету Кременчуцької міської ради, у якому відповідач посилався на те, що співвласники багатоквартирних будинків рішення про передачу майданчиків до комунальної власності територіальної громади міста Кременчука не приймали, тому їх прийняття до комунальної власності територіальної громади міста Кременчука та передача на баланс будь-якої юридичної особи не допускається /том 1 а.с. 167-171/.

Представник позивача в судовому засіданні підтримав позовні вимоги, просив їх задовольнити.

Представники відповідачів заперечували проти позову, просили відмовити в його задоволенні.

Заслухавши пояснення представників сторін, вивчивши та дослідивши матеріали справи, суд дійшов до наступних висновків.

Судом встановлено, що ОСОБА_4 неодноразово звертався до керівника Кременчуцької місцевої прокуратури із скаргами на бездіяльність міської влади та небажання посадових осіб виконавчого комітету Кременчуцької міської ради вирішувати існуючі проблеми громади щодо ремонту або демонтажу небезпечних дитячих майданчиків по вулиці Київській 79, 79А, 81, 91А.

За результатами розгляду звернень ОСОБА_4 Кременчуцькою місцевою прокуратурою встановлено, що на прибудинкових територіях житлових будинків № 79, 79-А, 81,91 по вулиці Київській в місті Кременчуці розташовані дитячі майданчики, що не прийняті Кременчуцькою міською радою відповідним рішенням на баланс Управління житлово-комунального господарства Кременчуцької міської ради чи відповідного комунального підприємства. Згідно інформації, наданої КГЖЕП «Автозаводське» №01-04/916 від 27.10.2017 вищезазначені дитячі майданчики на баланс підприємства не передавались. Однак згідно відповіді № 01-041972 від 08.11.2017, багатоквартирні будинки № 79, 79-А, 81, 91, на прибудинкових територіях яких розташовані вищезазначені дитячі майданчики, перебувають на балансі КГЖЕП «Автозаводське» згідно рішення виконавчого комітету Кременчуцької міської ради народних депутатів Полтавської області від 26.01.1990 № 70 «Про закріплення житлових будинків за житлово-експлуатаційними об'єднаннями», але технічна документація на дані багатоквартирні будинки відсутня. Крім того, відповідно до фотокарток огляду дитячих майданчиків, розташованих на прибудинкових територіях будинків № 79, 79-А, 81, 91 по вулиці Київській, зафіксовано аварійно-небезпечний стан конструктивних елементів дитячих майданчиків, необхідність їхнього ремонту чи демонтажу та в цілому безконтрольність за технічним станом майданчиків з боку уповноважених суб'єктів. Мешканці вищезазначених багатоквартирних будинків неодноразово зверталися до КГЖЕП «Автозаводське» та УЖКГ виконкому Кременчуцької міськради з проханням вжити заходи щодо усунення небезпеки та можливості травмування дітей на дитячих майданчиках. Однак скарги залишалися без задоволення, а уповноважені суб'єкти апелювали на відсутність вищезазначених дитячих майданчиків на балансі управління.

Позивач не погодився із вказаними діями відповідачів, у зв'язку з чим звернувся до суду з даним позовом.

Надаючи правову оцінку правовідносинам, що склалися, суд дійшов наступних висновків.

Правовідносини щодо права власності та його здійснення власниками на багатоквартирні будинки, квартири, приміщення в них, тощо, врегульовані нормами Цивільного кодексу та Закону України «Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку», частиною першою статті 2 якого встановлено, що предметом регулювання цього Закону є відносини, що виникають у процесі реалізації прав та виконання обов'язків власників квартир та нежитлових приміщень як співвласників багатоквартирного будинку.

Згідно з положеннями статті 382 Цивільного кодексу України, статті 1 Закону України «Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку», співвласниками багатоквартирного будинку є власники квартир та нежитлових приміщень у ньому, яким зокрема належить спільне майно багатоквартирного будинку - приміщення загального користування (у тому числі допоміжні), несучі, огороджувальні та несуче-огороджувальні конструкції будинку, механічне, електричне, сантехнічне та інше обладнання всередині або за межами будинку, яке обслуговує більше одного житлового або нежитлового приміщення, а також будівлі і споруди, які призначені для задоволення потреб співвласників багатоквартирного будинку та розташовані на прибудинковій території, а також права на земельну ділянку, на якій розташовані багатоквартирний будинок і належні до нього будівлі та споруди і його прибудинкова територія.

Закон України «Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку» відповідно до пункту 1 статті 13 Розділу «Прикінцеві та перехідні положення» цього Закону набув чинності з 01 липня 2015 року та встановлює повноваження власників квартир та нежитлових приміщень у багатоквартирних будинках з управління спільним майном багатоквартирних будинків, так і порядок реалізації таких прав на управління спільним майном.

Відповідно до п. 5 ч. 1 ст. 1 Закону України «Про особливості здійснення права власності в багатоквартирному будинку», співвласник багатоквартирного будинку (далі - співвласник) - власник квартири або нежитлового приміщення у багатоквартирному будинку.

Пунктом 4.6. ДСТУ-Н Б Б.2.2-9:2013 «Настанова щодо розподілу територій мікрорайонів (кварталів) для визначення прибудинкових територій багатоквартирної забудови» передбачено, що територію спільного користування складають земельні ділянки об'єктів, розраховані для обслуговування населення групи багатоквартирних будинків, а також надано перелік елементів, що можуть бути розміщені на прибудинковій території багатоквартирного будинку, зокрема, майданчики.

Частиною першою статті 5 Закону України «Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку» передбачено, що спільне майно багатоквартирного будинку є спільною сумісною власністю співвласників.

Частиною першою статті 9 цього Закону визначено, що управління багатоквартирним будинком здійснюється його співвласниками.

Згідно з частинами другою та третьою статті 4 Закону України «Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку» власники квартир та нежитлових приміщень є співвласниками спільного майна багатоквартирного будинку.

Співвласники приймають рішення щодо управління багатоквартирним будинком на зборах у порядку, передбаченому цією статтею.

До повноважень зборів співвласників належить прийняття рішень з усіх питань управління багатоквартирним будинком, у тому числі про: 1) розпорядження спільним майном багатоквартирного будинку, встановлення, зміну та скасування обмежень щодо користування ним; 2) визначення управителя та його відкликання, затвердження та зміну умов договору з управителем; 3) обрання уповноваженої особи (осіб) співвласників під час укладання, внесення змін та розірвання договору з управителем, здійснення контролю за його виконанням; 4) визначення повноважень управителя щодо управління багатоквартирним будинком; 5) проведення поточного і капітального ремонтів, реконструкції, реставрації, технічного переоснащення спільного майна багатоквартирного будинку та визначення підрядників для виконання таких робіт; 6) визначення дати та місця проведення наступних зборів співвласників; 7) визначення переліку та розміру витрат на управління багатоквартирним будинком.

З наведеного вбачається, що після набрання чинності Законом України «Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку» власниками (співвласниками) житлових багатоквартирних будинків є власники квартир або нежитлового приміщення відповідного багатоквартирного будинку, а не територіальна громада міста, а відтак вони не є об'єктами права комунальної власності, а також, що усі повноваження щодо управління багатоквартирним будинком, розпорядження спільним майном багатоквартирного будинку, тощо, належать виключно зборам співвласників відповідного багатоквартирного будинку.

Аналогічна позиція викладена в постанові Верховного Суду від 28.02.2018 року у справі № 200/11264/16-а.

Крім того, згідно статті 1 Закону України «Про житлово-комунальні послуги», балансоутримувачем будинку, споруди, житлового комплексу або комплексу будинків і споруд є власник або юридична особа, яка за договором з власником утримує на балансі відповідне майно, а також веде бухгалтерську, статистичну та іншу передбачену законодавством звітність, здійснює розрахунки коштів, необхідних для своєчасного проведення капітального і поточного ремонтів та утримання, а також забезпечує управління цим майном і несе відповідальність за його експлуатацію згідно з законом.

Відповідно до частини першої статті 23 Закону України «Про житлово-комунальні послуги», власник має право тримати на балансі та управляти належним йому майном. Частина друга цієї статті визначає, що власник має право доручати повністю або частково розпоряджатися та управляти належним йому майном відповідно до закону та договору балансоутримувачу або управителю. При цьому згідно з частиною третьою статті 23 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» у разі спільної власності кількох співвласників рішення щодо утримання на балансі та/або управління майном приймається відповідно до закону.

Відповідно до частини першої статті 355 Цивільного кодексу України майно, що є у власності двох або більше осіб (співвласників), належить їм на праві спільної власності (спільне майно).

Частинами першою та другою статті 369 Цивільного кодексу України передбачено, що співвласники майна, що є у спільній сумісній власності, володіють і користуються ним спільно, якщо інше не встановлено домовленістю між ними. Розпоряджання майном, що є у спільній сумісній власності, здійснюється за згодою всіх співвласників, якщо інше не встановлено законом.

Отже, виходячи з норм діючого законодавства, дитячі майданчики є спільною сумісною власністю співвласників багатоквартирних будинків № 79, 79 А, 81, 91 А по вул. Київській в м. Кременчуці, оскільки вони розташовані на прибудинковій території багатоквартирних будинків та розраховані для обслуговування мешканців багатоквартирних будинків.

У відповідності до п. 1, п. 5 ч. 2 ст. 10 Закону України «Про особливості здійснення права власності в багатоквартирному будинку», до повноважень зборів співвласників належить прийняття рішень з усіх питань управління багатоквартирним будинком, у тому числі про:

- розпорядження спільним майном багатоквартирного будинку,

- встановлення, зміну та скасування обмежень щодо користування ним;

- проведення поточного і капітального ремонтів, реконструкції, реставрації, технічного переоснащення спільного майна багатоквартирного будинку та визначення підрядників для виконання таких робіт.

Рішення вважається прийнятим зборами співвласників, якщо за нього проголосували власники квартир та нежитлових приміщень, площа яких разом перевищує 75 відсотків загальної площі всіх квартир та нежитлових приміщень багатоквартирного будинку, крім рішень з питань, зазначених у пунктах 2 і 3 частини другої цієї статті, які вважаються прийнятими зборами співвласників, якщо за них проголосували власники квартир та нежитлових приміщень, площа яких разом перевищує 50 відсотків загальної площі всіх квартир та нежитлових приміщень багатоквартирного будинку (ч. 6. ст. 10 Закону України «Про особливості здійснення права власності в багатоквартирному будинку»).

Частиною 12 ст. 10 Закону України «Про особливості здійснення права власності в багатоквартирному будинку» передбачено, що за рішенням зборів співвласників повноваження щодо прийняття рішень стосовно спільного майна, яким користується лише певна група співвласників (співвласники квартир та нежитлових приміщень, розташованих в одному під'їзді або секції багатоквартирного будинку, тощо), за умови що при цьому не порушуються права інших співвласників, можуть бути передані цій групі співвласників. Такі рішення стосовно спільного майна приймаються зборами зазначеної групи співвласників у порядку, передбаченому частинами четвертою - шостою, восьмою - одинадцятою цієї статті. Рішення вважається прийнятим, якщо за нього проголосували власники квартир та нежитлових приміщень, площа яких разом перевищує 75 відсотків загальної площі всіх квартир та нежитлових приміщень відповідної групи (під'їзд, секція багатоквартирного будинку тощо). Якщо одна особа є власником квартири (квартир) та/або нежитлових приміщень, загальна площа яких становить 50 відсотків або більше загальної площі всіх квартир та нежитлових приміщень відповідної групи (під'їзд, секція багатоквартирного будинку тощо), рішення вважається прийнятим, якщо за нього проголосувало більш як 75 відсотків загальної кількості співвласників усіх квартир та нежитлових приміщень відповідної групи (під'їзд, секція багатоквартирного будинку тощо).

Докази прийняття співвласниками майна рішення щодо передачі дитячих майданчиків до комунальної власності суду не надано.

Щодо посилань прокурора на норми ч. 2 статті 18 Закону України «Про благоустрій населених пунктів» згідно з якими, підприємства, установи, організації у сфері благоустрою зобов'язані утримувати в належному стані об'єкти благоустрою, проводити інвентаризацію та паспортизацію закріплених за ними об'єктів благоустрою (їх частин), суд зазначає наступне.

Згідно пунктів 1.4. та 1.5 Інструкції з проведення технічної інвентаризації та паспортизації об'єктів благоустрою населених пунктів, затвердженої наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 29.10.2012 № 550, технічна інвентаризація та паспортизація об'єктів благоустрою проводиться власником, балансоутримувачем або виконавцем на підставі договору з замовником або самостійно.

Департамент ЖКГ за своєю організаційно-правовою формою є органом місцевого самоврядування, а не підприємством, установою, організацією у сфері благоустрою.

Рішенням виконавчого комітету Кременчуцької міської ради Полтавської області від 24.12.2007 № 1298 КГЖЕП «Автозаводське» визначено балансоутримувачем житлового фонду, зокрема житлових будинків № 79, 79А, 81, 91А по вул. Київській в м. Кременчуці.

Тобто, Департамент ЖКГ не є балансоутримувачем житлового фонду.

Разом з цим, слід зазначити, що дитячі ігрові майданчики за вищезазначеними адресами влаштовувались не за рахунок коштів міського бюджету та не перебувають у комунальній власності територіальної громади міста Кременчука.

Таким чином, вказані норми в частині обов'язку утримувати в належному стані об'єктів благоустрою та проводити інвентаризацію та паспортизацію дитячих ігрових майданчиків не відноситься до повноважень Департаменту ЖКГ.

Згідно з пунктом 2.1 Положення про Департамент ЖКГ, метою діяльності Департаменту є здійснення функцій місцевого самоврядування в сфері житлово - комунального господарства міста Кременчука, забезпечення утримання та ремонту об'єктів благоустрою, що перебувають в комунальній власності територіальної громади.

Відповідно до ст. 29 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належать управління межах, визначених радою, майном, що належить до комунальної власності відповідних територіальних громад.

У відповідності до ст. 1 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», право комунальної власності - право територіальної громади володіти, доцільно, економно, ефективно користуватися і розпоряджатися на свій розсуд і в своїх інтересах майном, що належить їй, як безпосередньо, так і через органи місцевого самоврядування.

Згідно з ч. 1 ст. 31 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належать організація за рахунок власних коштів і на пайових засадах будівництва, реконструкції і ремонту об'єктів комунального господарства та соціально-культурного призначення, жилих будинків, а також шляхів місцевого значення.

Як вже зазначалось дитячі ігрові майданчики по вул. Київській в районі будинків № 79, 79А, 81, 91А в м. Кременчуці встановлювались не за рахунок коштів міського бюджету, до комунальної власності територіальної громади міста Кременчука не приймались, співвласники багатоквартирних будинків не приймали рішення щодо делегування функцій органам місцевого самоврядування з утримання зазначених майданчиків, а тому прямий обов'язок щодо належного їх належного утримання не покладено на Департамент ЖКГ.

Відповідно до пункту 3.1. підпункту 3.1.12. Положення про Департамент ЖКГ, до повноважень Департаменту належить закріплення територій, що не передані до приватної/державної власності, не надані в оренду, постійне користування суб'єктам господарювання або фізичним особам, за підпорядкованими Департаменту комунальними підприємствами ( організаціями) для утримання їх у належному санітарному стані, в тому числі за рахунок коштів міського бюджету.

Послуги з утримання будинків, споруд та прибудинкових територій в житлових будинків № 79, 79А, 81, 91А по вул. Київській в м. Кременчуці надає ТОВ «Жиглорембудсервіс».

Відповідно до рішення виконавчого комітету Кременчуцької міської ради Полтавської області від 17.05.2017 № 432, послуги з прибирання прибудинкової території, поточного ремонту конструктивних елементів, внутрішньобудинкових систем гарячого і холодного водопостачання, водовідведення, центрального опалення та зливової каналізації і технічних пристроїв будинків та елементів зовнішнього упорядження, що розміщені на закріпленій в установленому порядку прибудинкової території (у т.ч. спортивних, дитячих та ін.майданчиків), грн. надає ТОВ «Житлорембудсервіс».

Таким чином, територія вказаних будинків вже закріплена за управляючою компанією, яка здійснює її прибирання за рахунок коштів власників (мешканців) вищезазначених багатоквартирних будинків та поточний ремонт дитячих ігрових майданчиків.

З огляду на вищевикладене, вимога керівника Кременчуцької місцевої прокуратури про зобов'язання Департамент ЖКГ провести інвентаризацію та паспортизацію дитячих ігрових майданчиків є необґрунтованою.

Відтак, позовні вимоги задоволенню не підлягають.

Керуючись статтями 241-245 Кодексу адміністративного судочинства України,

У Х В А Л И В:

Відмовити в задоволенні позову Керівника Кременчуцької місцевої прокуратури в інтересах держави до Департаменту житлово-комунального господарства Виконавчого комітету Кременчуцької міської ради, Кременчуцької міської ради Полтавської області про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити дії - повністю.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене до Харківського апеляційного адміністративного суду з урахуванням особливостей подання апеляційних скарг, встановлених пунктом 15.5 частини 1 Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України в редакції від 03.10.2017 року.

Апеляційна скарга на дане рішення може бути подана протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Повне рішення складено 23 серпня 2018 року.

Суддя А.Б. Головко