
Харківський окружний адміністративний суд 61004, м. Харків, вул. Мар'їнська, 18-Б-3, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
Харків
29 серпня 2018 р. № 2040/6018/18
Харківський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Сагайдака В.В.,
розглянувши за правилами спрощеного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 в інтересах неповнолітньої дочки ОСОБА_2 (АДРЕСА_1, 61170) до Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Московського району Харківської міської ради (просп. Тракторобудівників, буд. 144, м. Харків, 61121) про визнання дій протиправними, скасування наказу та зобов'язання вчинити певні дії,-
В С Т А Н О В И В :
Позивач, ОСОБА_1 в інтересах неповнолітньої дочки ОСОБА_2, звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Московського району Харківської міської ради, в якому просить суд:
- визнати дії Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Московського району Харківської області щодо скасування довідки внутрішньо переміщеної особи ОСОБА_1 та ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, протиправними;
- скасувати наказ Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Московського району Харківської області від 23.05.2018 року № 45 щодо скасування довідки внутрішньо переміщених осіб ОСОБА_1 та неповнолітньої ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1;
- зобов'язати Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Московського району Харківської області взяти на облік та видати довідку про взяття на облік ОСОБА_1 та її неповнолітню дочку, ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, як внутрішньо переміщених осіб та внести відповідні дані до Єдиної інформаційної бази даних внутрішньо переміщених осіб.
В обґрунтування позовних вимог зазначено, що наказ відповідача від 23.05.2018 року №45 є незаконним та таким, що підлягає скасуванню.
Ухвалою Харківського окружного адміністративного суду від 31.07.2018 р. відкрито спрощене провадження в адміністративній справі.
Встановлено строк відповідачу для подання до суду відзиву на адміністративний позов разом з усіма доказами, що обґрунтовують доводи, які в ньому наведені або заяву про визнання позову протягом п'ятнадцяти днів з дня одержання копії ухвали про відкриття спрощеного провадження у справі.
Представник відповідача надав до суду відзив, зі змісту якого вбачається, що Управління діяло в межах вимог законодавства, з огляду на що підстави для задоволення позовних вимог ОСОБА_1 відсутні.
Згідно з ч. 5 ст. 262 КАС України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.
З огляду на вказане вище, суд вважає за можливе розглянути справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами.
Судом встановлено, що ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_2, Управлінням праці та соціального захисту населення адміністрації Московського району Харківської області було видано довідку про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи №6343001292 від 07.11.2014 року за місцем фактичного проживання за адресою: АДРЕСА_1(а.с.7).
До Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Московського району Харківської міської ради надійшов лист від Управління Пенсійного фонду України в Московському районі м. Харкова №10717/30-02/2 від 17.05.2018 з переліком осіб, які відповідно до інформації з Інтегрованої міжвідомчої інформаційно-телекомунікаційної системи щодо контролю осіб транспортних засобів та вантажів, які перетинають державний кордон «Аркан» понад 60 днів перебувають на непідконтрольній території України для здійснення контролю за проведенням соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам за місцем їх фактичного проживання/перебування.
Згідно з списком №1 до вказаних вище осіб віднесено ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_2.
На підставі інформації, що надійшла від Управління Пенсійного фонду України в Московському районі м. Харкова протоколом № 49 засідання робочої групи щодо приймання рішення про скасування довідок внутрішньо переміщених осіб Московського району м. Харкова від 23.05.2018 було погоджено, що 178 довідок підлягає скасуванню відповідно до п. 2 абз. 2, п. 4, п. 9 Порядку здійснення контролю за проведенням соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам за місцем їх фактичного проживання/перебування, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 08.06.2016 № 365.
Відповідно до додатку до протоколу №49 за номером 102 вказана ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_2, довідка №6343001292.
Наказом начальника Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Московського району Харківської міської ради №45 від 23.05.2018 «Про скасування дії довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи» довідка №6343001292 ОСОБА_1 була скасована 23.05.2018 р.
З матеріалів справи встановлено, що 20.06.2018 р. ОСОБА_1 звернулась до відповідача з заявою про розгляд питання щодо анулювання довідки внутрішньо переміщеної особи.
Листом від 25.06.2018 р. №03-7453 повідомлено позивача, що наказом № 45 від 23.05.2018 довідка № 6343001292 ОСОБА_1 була скасована(а.с.9-10).
Не погоджуючись з прийнятим відповідачем рішенням, ОСОБА_1 звернулась з даним позовом до Харківського окружного адміністративного суду.
Відповідно до ст. 1 Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» внутрішньо переміщеною особою є громадянин України, іноземець або особа без громадянства, яка перебуває на території України на законних підставах та має право на постійне проживання в Україні, яку змусили залишити або покинути своє місце проживання у результаті або з метою уникнення негативних наслідків збройного конфлікту, тимчасової окупації, повсюдних проявів насильства, порушень прав людини та надзвичайних ситуацій природного чи техногенного характеру.
Статтею 9 Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» визначені права та обов'язки внутрішньо переміщеної особи.
Приписами ст. 4 Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» встановлено, що факт внутрішнього переміщення підтверджується довідкою про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, що діє безстроково, крім випадків, передбачених статтею 12 цього Закону.
Кожна дитина, у тому числі яка прибула без супроводження батьків, інших законних представників, отримує довідку про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи.
Для отримання довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи така особа звертається із заявою до структурного підрозділу з питань соціального захисту населення районних, районних у місті Києві державних адміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (у разі утворення) рад за місцем проживання у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Згідно з ч.1 ст. 5 Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» довідка про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи засвідчує місце проживання внутрішньо переміщеної особи на період наявності підстав, зазначених у статті 1 цього Закону.
Відповідно до ч. 1 ст. 12 Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» підставою для скасування дії довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи та внесення відомостей про це в Єдину інформаційну базу даних про внутрішньо переміщених осіб є обставини, за яких внутрішньо переміщена особа:
1) подала заяву про відмову від довідки;
2) скоїла злочин: дії, спрямовані на насильницьку зміну чи повалення конституційного ладу або на захоплення державної влади; посягання на територіальну цілісність і недоторканність України; терористичний акт; втягнення у вчинення терористичного акту; публічні заклики до вчинення терористичного акту; створення терористичної групи чи терористичної організації; сприяння вчиненню терористичного акту; фінансування тероризму; здійснення геноциду, злочину проти людяності або військового злочину;
3) повернулася до покинутого місця постійного проживання;
4) виїхала на постійне місце проживання за кордон;
5) подала завідомо недостовірні відомості.
Зі змісту оскаржуваного наказу від 23.05.2018 р. судом встановлено, що довідку про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, зокрема, позивача скасовано на підставі п. 5 ч. 1 ст. 12 Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб», тобто позивачем подано завідомо недостовірні відомості.
Згідно з ст. 12Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» у разі неповідомлення внутрішньо переміщеною особою про її повернення до покинутого місця постійного проживання згідно з абзацом другим пункту 3 частини другої статті 9 цього Закону рішення про скасування дії довідки відповідно до пункту 3 частини першої цієї статті приймається на підставі інформації про тривалу відсутність (понад 60 днів) особи за місцем проживання, яка дає обґрунтовані підстави вважати, що внутрішньо переміщена особа повернулася до покинутого місця постійного проживання.
Інформацією, яка дає обґрунтовані підстави вважати, що внутрішньо переміщена особа повернулася до покинутого місця постійного проживання, є:
дані, отримані з відповідних державних реєстрів;
дані, отримані в результаті обміну інформацією структурного підрозділу з питань соціального захисту населення районних, районних у місті Києві державних адміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (у разі утворення) рад з органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування;
дані, отримані в результаті обміну інформацією структурного підрозділу з питань соціального захисту населення районних, районних у місті Києві державних адміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (у разі утворення) рад з громадськими об'єднаннями, волонтерськими, благодійними організаціями, іншими юридичними та фізичними особами, що надають допомогу внутрішньо переміщеним особам відповідно до статті 16 цього Закону.
Доказів наявності таких обставин у спірних правовідносинах відповідачем до суду не подано.
Відтак, в матеріалах справи суд не знаходить доказів для висновку про тривалу у розумінні закону (тобто понад 60 днів) відсутність позивача за місцем реєстрації як внутрішньо переміщеної особи.
При цьому, позивачем до матеріалів справи наданий лист від Державної прикордонної служби України, згідно змісту якого у період з 18.06.2013 р. по 18.06.2018 р. позивач не поверталася до покинутого місця постійного проживання.
Як вбачається з наданих до матеріалів справи копій листів непрацездатності позивач з перебувала на лікарняних з 03.04.2018 р. по 14.04.2018 р., 09.01.2018 р. по 19.01.2018 р., з 02.11.2017 р. по 22.12.2017 р., з 22.08.2017 р. по 50.09.2017 р., з 27.07.2017 р. по 21.08.2017 р.
До того ж, ТОВ «КОРУМ ГРУПП» (ТОВ «КОРУМ СОРС»), де наразі працює позивач, було видано позивачу довідку, відповідно до якої ОСОБА_1, були надані відпуски 1, 2, 3, 14 календарних дні.
Таким чином, позивач була позбавлена можливості перебувати на тимчасово окупованій території понад 60 днів.
Також судом встановлено, що позивач проживає за договором з КЗ «Харківський вищий коледж мистецтв» у гуртожитку, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1, 61170. На підтвердження вказано позивачем надані виписки, яким підтверджена щомісячна оплата гуртожитку.
Згідно довідки №528 від 19.06.2018 р. ОСОБА_2, донька позивача дійсно навчається на першому курсі денного відділення Коледжу Національного фармацевтичного університету.
Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку, що дії відповідача щодо скасування довідки внутрішньо переміщеної особи ОСОБА_1 та ОСОБА_2 є протиправними, а наказ від 23.05.2018 року № 45, у відповідній частині, підлягає скасуванню.
Частиною 2 ст. 2 КАС України передбачено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку, що позовні вимоги ОСОБА_1 в інтересах неповнолітньої дочки ОСОБА_2 підлягають задоволенню.
Керуючись ст. ст. 2, 6-11, 14, 77, 139, 243-246, 255, 262, 295, 297 КАС України, суд, -
В И Р І Ш И В:
Адміністративний позов ОСОБА_1 в інтересах неповнолітньої дочки ОСОБА_2 (АДРЕСА_1, 61170) до Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Московського району Харківської міської ради (просп. Тракторобудівників, буд. 144, м. Харків, 61121) про визнання дій протиправними, скасування наказу та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити.
Визнати дії Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Московського району Харківської області щодо скасування довідки внутрішньо переміщеної особи ОСОБА_1 та ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, протиправними.
Скасувати наказ Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Московського району Харківської області від 23.05.2018 року № 45, в частині скасування довідки внутрішньо переміщених осіб ОСОБА_1 та неповнолітньої ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1.
Зобов'язати Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Московського району Харківської області взяти на облік та видати довідку про взяття на облік ОСОБА_1 та її неповнолітню дочку, ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, як внутрішньо переміщених осіб та внести відповідні дані до Єдиної інформаційної бази даних внутрішньо переміщених осіб.
Рішення суду може бути оскаржене в апеляційному порядку, передбаченому п.п. 15.5. п. 15 ч. 1 Розділу VII Перехідних положень КАС України до Харківського апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів, з дня його проголошення.
В разі, якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повний текст рішення складено 29 серпня 2018 р.
Суддя Сагайдак В.В.