Постанова № 76112464, 08.08.2018, Київський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
08.08.2018
Номер справи
823/1376/17
Номер документу
76112464
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУДСправа № 823/1376/17 Суддя (судді) першої інстанції: В.О. Гаврилюк

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

08 серпня 2018 року м. Київ

Київський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:

головуючого - судді: Собківа Я.М.,

суддів: Петрика І.Й., Сорочка Є.О.

за участю секретаря с/з: Григорук В.С.

розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю "Приват-Агро-Білозір'я" на рішення Черкаського окружного адміністративного суду від 02 квітня 2018 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_3 до Державного кадастрового реєстратора управління Держгеокадастру у Черкаському районі Заєць Марини Іванівни, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - Товариство з обмеженою відповідальністю "Приват-Агро-Білозір'я" про визнання неправомірними дій та скасування позначки,-

ВСТАНОВИВ:

Позивач ОСОБА_3 звернувся до Черкаського окружного адміністративного суду з позовом до Державного кадастрового реєстратора управління Держгеокадастру у Черкаському районі Заєць Марини Іванівни, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - Товариство з обмеженою відповідальністю "Приват-Агро-Білозір'я", в якому просив:

- визнати неправомірними дії державного кадастрового реєстратора управління Держгеокадастру у Черкаському районі Заєць Марина Іванівна щодо проставлення позначки на титульній сторінці технічної документації із землеустрою ТОВ «Приват-Агро-Білозіря» та на кадастровому плані земельної ділянки площею 12,0 га що виготовлено ФОП ОСОБА_5;

- скасувати проставлену позначку, яку здійснила державний кадастровий реєстратор управління Держгеокадастру у Черкаському районі Заєць Марина Іванівна на титульній сторінці технічної документації із землеустрою ТОВ Приват-Агро-Білозіря та на кадастровому плані земельної ділянки площею 12,0 га, що виготовлено ФОП ОСОБА_5

Рішенням Черкаського окружного адміністративного суду від 02 квітня 2018 року адміністративний позов ОСОБА_3 задоволено частково.

Визнано протиправними дії державного кадастрового реєстратора управління Держгеокадастру у Черкаському районі Заєць Марини Іванівни щодо поставлення позначки на титульній сторінці технічної документації із землеустрою ТОВ Приват-Агро-Білозіря та на кадастровому плані земельної ділянки (кадастровий номер НОМЕР_1) площею 12,0 га, що виготовлено ФОП ОСОБА_5

Скасовано проставлену позначку, яку здійснила державний кадастровий реєстратор управління Держгеокадастру у Черкаському районі Заєць Марина Іванівна, на титульній сторінці технічної документації із землеустрою ТОВ Приват-Агро-Білозіря та на кадастровому плані земельної ділянки (кадастровий номер НОМЕР_1) площею 12,0 га, що виготовлено ФОП ОСОБА_5

В задоволенні решти позовних вимог відмовлено.

Третя особа - Товариство з обмеженою відповідальністю "Приват-Агро-Білозір'я" не погоджуючись з прийнятим рішенням суду звернулося з апеляційною скаргою, в якій зазначає, що оскаржуване рішення суду не відповідає вимогам матеріального та процесуального права, у зв'язку з чим просить скасувати рішення суду першої інстанції та ухвалити нове рішення, яким повністю відмовити в задоволенні вимог даного позову.

Згідно із ч. 1 ст. 308 КАС України суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги.

Заслухавши в судовому засіданні суддю-доповідача, пояснення учасників процесу, які з'явилися до суду апеляційної інстанції, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, з наступних підстав.

Як вбачається з матеріалів справи та встановлено судом першої інстанції, позивач ОСОБА_3 звернувся до управління Держгеокадастру у Черкаському районі Черкаської області із заявою про державну реєстрацію земельної ділянки на підставі технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) площею 12,0000 га для передачі нерозподілених (невитребуваних) земельних ділянок (паїв) гр. ОСОБА_3 в оренду на 5 років для ведення товарного сільськогосподарського виробництва (до моменту отримання їх власниками документів на право власності на земельні ділянки), розташованої за межами населеного пункту в адмінмежах Білозірської сільської ради Черкаського району Черкаської області, що розроблена державним підприємством Черкаський науково-дослідний та проектний інститут землеустрою»

19 жовтня 2016 року державним кадастровим реєстратором управління Держгеокадастру у Черкаському районі Черкаської області проведено державну реєстрацію вказаної земельної ділянки та присвоєно кадастровий номер НОМЕР_1; на титульному аркуші технічної документації та кадастровому плані зроблено позначку про проведення перевірки електронного документа та внесення відомостей (змін до них) до Державного земельного кадастру 19.10.2016.

На підтвердження внесення відповідних відомостей до Державного земельного кадастру видано витяг з Державного земельного кадастру про земельну ділянку № НВ-7104321282016 від 19.10.2016, за яким 19 жовтня 2016 року управлінням Держгеокадастру у Черкаському районі Черкаської області проведено державну реєстрацію земельної ділянки на підставі технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) від 19.09.2016 ДП Черкаський науково-дослідний та проектний інститут землеустрою.

31 жовтня 2016 року позивач звернувся до Черкаської районної державної адміністрації із заявою, в якій просив затвердити технічну документацію із землеустрою щодо встановлення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) площею 12,0 га з передачею нерозподілених (невитребуваних) земельних ділянок (паїв) в оренду на 5 років (до моменту отримання їх власниками документів на право власності на земельні ділянки) гр. ОСОБА_3 для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, розташованої за межами населеного пункту в адміністративних межах Білозірської сільської ради Черкаського району Черкаської області.

Листом управління агропромислового розвитку Черкаської районної державної адміністрації від 29.11.2016 № 1042/03-24 позивача повідомлено, що спірна земельна ділянка знаходиться в користуванні Товариства з обмеженою відповідальністю «Приват-Агро-Білозіря» на підставі розпорядження № 356 від 22.11.2016 про затвердження технічної документації із землеустрою на земельну ділянку загальною площею 12,00 га (кадастровий номер НОМЕР_1) в оренду терміном на 7 років для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, що розташовані в адміністративних межах Білозірської сільської ради Черкаського району, за межами населеного пункту. На дану земельну ділянку укладено договір оренди земельної ділянки та передано в реєстраційну службу.

Товариство з обмеженою відповідальністю «Приват-Агро-Білозіря» також подало до управління Держгеокадастру у Черкаському районі Черкаської області технічну документацію із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) площею 12,00 га для передачі нерозподілених (невитребуваних) земельних ділянок (паїв) ТОВ Приват-Агро-Білозіря в оренду строком на 7 років для ведення товарного сільськогосподарського виробництва (до моменту отримання їх власниками документів на право власності на земельні ділянки) розташованої в адмінмежах Білозірської сільської ради за межами населеного пункту.

04 листопада 2016 року державним кадастровим реєстратором управління Держгеокадастру у Черкаському районі Черкаської області на титульному аркуші вказаної технічної документації та кадастровому плані зроблено позначку про проведення перевірки електронного документа та внесення відомостей (змін до них) до Державного земельного кадастру 04.11.2016.

Надаючи правову оцінку встановленим обставинам справи та висновкам суду першої інстанції, колегія суддів зазначає наступне.

Згідно ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до частин 1- 3 ст. 34, ч. 1 ст. 38 Закону України «Про Державний земельний кадастр», на кадастровому плані земельної ділянки відображаються: площа земельної ділянки; зовнішні межі земельної ділянки (із зазначенням суміжних земельних ділянок, їх власників, користувачів суміжних земельних ділянок державної чи комунальної власності); координати поворотних точок земельної ділянки; лінійні проміри між поворотними точками меж земельної ділянки; кадастровий номер земельної ділянки; кадастрові номери суміжних земельних ділянок (за наявності); межі земельних угідь; межі частин земельних ділянок, на які поширюється дія обмежень у використанні земельних ділянок, права суборенди, сервітуту; контури об'єктів нерухомого майна, розташованих на земельній ділянці. Таблиці із зазначенням координат усіх поворотних точок меж земельної ділянки, переліку земельних угідь, їх площ, відомостей про цільове призначення земельної ділянки та розробника документації із землеустрою на земельну ділянку є невід'ємною частиною кадастрового плану земельної ділянки. Кадастровий план земельної ділянки складається при формуванні земельної ділянки у паперовій та електронній (цифровій) формі. Порядок складання та затвердження вимог до оформлення кадастрових планів земельних ділянок встановлюється Кабінетом Міністрів України. Відомості з Державного земельного кадастру надаються державними кадастровими реєстраторами у формі: витягів з Державного земельного кадастру про об'єкт Державного земельного кадастру; довідок, що містять узагальнену інформацію про землі (території), за формою, встановленою Порядком ведення Державного земельного кадастру; викопіювань з картографічної основи Державного земельного кадастру, кадастрової карти (плану); копій документів, що створюються під час ведення Державного земельного кадастру.

Згідно п. 67, п. 75, п. 76, п. 171, п. 176 Порядку ведення Державного земельного кадастру, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №1051 від 17.10.2012 року, документи, які є підставою для внесення відомостей (змін до них) до Державного земельного кадастру, мають відповідати таким вимогам: текст документів має бути написаний розбірливо; документи не мають містити підчищення або дописки, закреслені слова чи інші не обумовлені в них виправлення, орфографічні та арифметичні помилки, бути заповнені олівцем, а також з пошкодженнями, які не дають змоги однозначно тлумачити їх зміст; документи мають відповідати вимогам Закону України «Про Державний земельний кадастр» та цього Порядку. У разі відповідності поданих документів, зазначених у пункті 69 цього Порядку, вимогам, зазначеним у пункті 67 цього Порядку, та електронного документа вимогам, зазначеним у пункті 74 цього Порядку, Державний кадастровий реєстратор: 1) за допомогою програмного забезпечення Державного земельного кадастру вносить електронний документ та відомості, які він містить, до Державного земельного кадастру; 2) робить на титульному аркуші документації із землеустрою та оцінки земель, матеріалах документації із землеустрою та оцінки земель, що містять графічне зображення об'єктів Державного земельного кадастру, аркушах відомостей про координати поворотних точок їх меж, частин, обмежень, угідь позначку про проведення перевірки електронного документа та внесення відомостей (змін до них) до Державного земельного кадастру за формою згідно з додатком 15; 3) присвоює за допомогою програмного забезпечення Державного земельного кадастру земельній ділянці, що реєструється, кадастровий номер та у випадках, зазначених у пунктах 107-161 цього Порядку, відкриває Поземельну книгу (вносить відповідні записи до неї); 4) виготовляє у випадках, зазначених у пунктах 162-199 цього Порядку, витяг з Державного земельного кадастру для підтвердження внесення відповідних відомостей до Державного земельного кадастру; 5) оприлюднює інформацію про внесення відомостей до Державного земельного кадастру згідно з пунктом 88 цього Порядку та відповідні відомості про об'єкти Державного земельного кадастру згідно з пунктами 162-199 цього Порядку; 6) повертає заявникові документацію із землеустрою та оцінки земель з проставленою позначкою про проведення перевірки електронного документа та внесення відомостей до Державного земельного кадастру. Проставлення Державним кадастровим реєстратором зазначеної позначки є підставою для передачі відповідної документації на затвердження органу державної влади або органу місцевого самоврядування (у разі, коли згідно із законом така документація підлягає затвердженню даним органом). Органи державної влади (крім Верховної Ради України) та органи місцевого самоврядування у строк не пізніше п'яти робочих днів після прийняття рішень про затвердження документації із землеустрою та оцінки земель, яка є підставою для внесення відомостей (змін до них) до Державного земельного кадастру, подають або надсилають в електронній формі за цифровим підписом відповідної посадової особи Держгеокадастру або його територіальному органові відповідно до компетенції засвідчені копії таких рішень разом із супровідними листами для внесення відповідних відомостей до Державного земельного кадастру. Витяг з Державного земельного кадастру надається про: 1) межі державного кордону за формою згідно з додатком 44; 2) землі в межах території адміністративно-територіальних одиниць (та за їх межами в межах державного кордону) за формою згідно з додатком 45; 3) обмеження у використанні земель за формою згідно з додатком 46; 4) земельну ділянку за формою згідно з додатком 47. Витяг з Державного земельного кадастру про об'єкт Державного земельного кадастру формується за допомогою програмного забезпечення Державного земельного кадастру. Примірник витягу в електронній формі Державний кадастровий реєстратор (адміністратор центру надання адміністративних послуг, уповноважена посадова особа виконавчого органу місцевого самоврядування) посвідчує власним цифровим підписом, а у паперовій формі - підписує та засвідчує свій підпис власною печаткою і надає заявникові. Витяг з Державного земельного кадастру про земельну ділянку в електронній формі долучається до Поземельної книги в електронній формі.

З наявних у справі доказів вбачається, що 04.11.2016 державний кадастровий реєстратор на титульній сторінці технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) площею 12,00, яка виготовлена на замовлення ТОВ «Приват-Агро-Білозіря», та на кадастровому плані вказаної земельної ділянки проставив позначку про перевірку електронного документа та внесення відомостей до Державного земельного кадастру.

Заява представника ТОВ «Приват-Агро-Білозіря» зареєстрована за реєстраційним номером ЗВ-9901130942016 від 04.11.2016 про надання відомостей з Державного земельного кадастру, а саме: надання витягу про земельну ділянку з кадастровим номером НОМЕР_1. Інші заяви третьої особи, які визначені Порядком, в матеріалах справи відсутні.

Тобто, заява представника ТОВ Приват-Агро-Білозіря, яка зареєстрована за реєстраційним номером ЗВ-9901130942016 від 04.11.2016, не може бути підставою для проставлення 04.11.2016 державним кадастровим реєстратором позначки про перевірку електронного документа та внесення відомостей до державного земельного кадастру, у зв'язку з чим суд першої інстанції дійшов вірного висновку, що дії державного кадастрового реєстратора управління Держгеокадастру у Черкаському районі Черкаської області щодо проставлення вказаної позначки на титульній сторінці технічної документації із землеустрою ТОВ «Приват-Агро-Білозіря» та на кадастровому плані земельної ділянки площею 12,0 га є протиправними.

Що стосується посилання апелянта на постанови Верховного України від 28 лютого 2017 року у справі № 21-3829а16, від 21.03.2018 року в справі № 536/233/16-ц та від 21.03.2018 року в справі № 809/1946/15, колегія суддів зазначає, що вказані судові рішення жодним чином не стосуються предмету спору, що виник у даній справі.

Відповідно до ч. 1 ст. 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача (ч. 2 ст. 77 КАС України).

При цьому, доводи апеляційної скарги зазначених вище висновків суду попередньої інстанції не спростовують і не дають підстав для висновку, що судом першої інстанції при розгляді справи неповно з'ясовано обставини, що мають значення для справи, неправильно застосовано норми матеріального права, які регулюють спірні правовідносини, чи порушено норми процесуального права.

Відповідно до ч. 3 ст. 242 КАС України, обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи.

Відповідно до ст. 316 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

З підстав вищенаведеного, колегія суддів дійшла висновку, що суд першої інстанції вірно встановив фактичні обставини справи, дослідив наявні докази, надав їм належну оцінку та прийняв рішення, з дотриманням норм матеріального і процесуального права, а тому підстав для його скасування не вбачається.

Керуючись статтями 34, 243, 250, 308, 315, 316, 321, 325, 328, 329, 331 КАС України, суд,

ПОСТАНОВИВ:

Залишити апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю "Приват-Агро-Білозір'я" без задоволення, а рішення Черкаського окружного адміністративного суду від 02 квітня 2018 року - без змін.

Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дати прийняття та може бути оскаржена протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Верховного Суду.

Головуючий суддя Собків Я.М.

Суддя Петрик І.Й.

Суддя Сорочко Є.О.

Повний текст постанови виготовлено - 10.08.2018р.