
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХМЕЛЬНИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ
29000, м. Хмельницький, майдан Незалежності, 1 тел. 71-81-84, факс 71-81-98
_____________
У Х В А Л А
про залишення заяви без руху
"28" серпня 2018 р.м. Хмельницький Справа № 924/1293/17
Господарський суд Хмельницької області у складі:
суддя Крамар С.І., розглянувши матеріали справи
за заявою: 1) Головного управління ДФС у Хмельницькій області, м. Хмельницький
2) Приватного підприємства "Природній дар", с. Шельпаки Підволочиського району Тернопільської області
до Дочірнього підприємства "Деражнянський плодоконсервний завод Хмельницької облспоживспілки", м. Деражня Хмельницької області
про порушення справи про банкрутство (заява Головного Управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про визнання грошових вимог)
Представники сторін: не викликались
Ухвалою суду від 15.01.2018р. порушено провадження у справі №924/1293/17 про визнання банкрутом ДП "Деражнянський плодоконсервний завод Хмельницької облспоживспілки", м. Деражня, введено мораторій на задоволення вимог кредиторів боржника, введено процедуру розпорядження майном, призначено розпорядником майна арбітражного керуючого Козлова В.О. та призначено попереднє засідання суду.
15.01.2018р. оприлюднено на офіційному веб-сайті Вищого господарського суду України оголошення про порушення судом справи про банкрутство Дочірнього підприємства "Деражнянський плодоконсервний завод Хмельницької облспоживспілки", м. Деражня.
Ухвалами суду від 13.03.2018р., від 04.04.2018р., від 16.04.2018р., від 24.04.2018р. визнано грошові вимоги ГУ ДФС у Хмельницькій області, ПП „Природній дар", Хмельницької облспоживспілки ОСОБА_5, ПАТ "Укрсоцбанк", Летичівського ОУПФУ, ОСОБА_3, ОСОБА_4 та відкладено попереднє судове засідання.
Ухвалою суду від 07.05.2018р. затверджено реєстр вимог кредиторів боржника.
Постановою суду від 12.06.2018р. боржника було визнано банкрутом, відкрито щодо нього ліквідаційну процедуру та призначено ліквідатором по справі арбітражного керуючого Чернецьку А.А.
13.06.2018р. на офіційному веб-сайті Вищого господарського суду України оприлюднено повідомлення про визнання ДП "Деражнянський плодоконсервний завод Хмельницької облспоживспілки" банкрутом і відкриття ліквідаційної процедури.
10.08.2018р. на адресу суду від Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області надійшла заява № 26741/08 від 10.08.2018р. про визнання поточних кредиторських вимог Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області до Дочірнього підприємства "Деражнянський плодоконсервний завод Хмельницької облспоживспілки" в сумі 1922,22 грн., згідно якої заявник просить визнати грошові вимоги до банкрута та звільнити його від сплати судового збору. Як на підставу звільнення від сплати судового збору вказує на відсутність коштів, призначених на цю мету.
Вирішуючи питання про можливість прийняття до розгляду заяви про грошові вимоги судом враховується наступне:
Положеннями ч. 6 ст. 12 Господарського процесуального кодексу України встановлено, що господарські суди розглядають справи про банкрутство у порядку провадження, передбаченому цим Кодексом для позовного провадження, з урахуванням особливостей, встановлених Законом України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом".
Відповідно до абз. 8 п. 1 ст. 38 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" (надалі - Закону про банкрутство) вимоги за зобов'язаннями боржника, визнаного банкрутом, що виникли під час проведення процедур банкрутства, можуть пред'являтися тільки в межах ліквідаційної процедури протягом двох місяців з дня офіційного оприлюднення повідомлення про визнання боржника банкрутом і відкриття ліквідаційної процедури. Кредитори, вимоги яких заявлені після закінчення строку, встановленого для їх подання, або не заявлені взагалі, не є конкурсними, а їх вимоги погашаються в шосту чергу в ліквідаційній процедурі.
При цьому, розгляд грошових вимог кредиторів у ліквідаційній процедурі здійснюється господарським судом в тому ж порядку, що і грошових вимог, заявлених на підставі статті 23 Закону.
Стаття 23 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" містить вимоги до змісту та порядку подачі заяв кредиторів про грошові вимоги. Зокрема, частина 3 ст. 23 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" передбачає, що до заяви в обов'язковому порядку додаються:
- докази сплати судового збору;
- докази надсилання копії заяви боржнику і розпоряднику майна (в даному випадку - ліквідатору);
- документи, які підтверджують грошові вимоги до боржника.
Відповідно до ч.2 ст. 4 Закону України "Про судовий збір" за подання заяви кредиторів, які звертаються з грошовими вимогами до боржника після повідомлення про визнання боржника банкрутом справляється судовий збір - 2 розміри мінімальної заробітної плати.
Тобто, сума судового збору, яка підлягає сплаті заявником становить - 3524,00 грн.
Щодо вимоги заявника - ГУ ПФУ в Хмельницькій області звільнити його від сплати судового збору, то вона судом до уваги не приймається, оскільки не підлягає задоволенню з огляду на наступне.
Сплата судового збору є складовою доступу до правосуддя, який є елементом права особи на судовий захист, гарантованого ст. 55 Конституції України.
Судом враховано, що статтею 129 Конституції України як одну із засад судочинства визначено рівність усіх учасників судового процесу перед законом і судом, отже, в тому числі й органів державної влади, тобто самі лише обставини, пов'язані з фінансуванням установи чи організації з державного бюджету України та відсутністю у ньому коштів, призначених для сплати судового збору, не можуть вважатися підставою для звільнення від такої сплати.
Закон України „Про судовий збір" визначає правові засади справляння судового збору, платників, об'єкти та розміри ставок судового збору, порядок сплати, звільнення від сплати та повернення судового збору (преамбула Закону).
Статтями 1, 2 даного Закону визначено, що судовий збір справляється на всій території України за подання заяв, скарг до суду, за видачу судами документів, а також у разі ухвалення окремих судових рішень, передбачених цим Законом, і включається до складу судових витрат. Платниками судового збору є громадяни України, іноземці, особи без громадянства, підприємства, установи, організації, інші юридичні особи (у тому числі іноземні) та фізичні особи - підприємці, які звертаються до суду чи стосовно яких ухвалене судове рішення, передбачене цим Законом.
Частина 2 ст. 3 Закону містить перелік об'єктів, за які не сплавляється судовий збір, а ст. 5 - перелік суб'єктів, які звільняються від сплати судового збору за подання до суду позовів, заяв, скарг, а також підстави звільнення від сплати судового збору.
Судом також враховано, що відповідно до правової позиції у справі "Креуз проти Польщі" (п.60, "Case of Kreuz v. Poland", рішення Європейського суду з прав людини від 19.06.2001р.) вимога сплати зборів цивільними судами у зв'язку з поданням позовів, які вони мають розглянути, не може вважатися обмеженням права доступу до суду, яке є саме по собі таким, що суперечить пункту 1 статті 6 Конвенції.
Отже, виходячи з аналізу норм законодавства України та практики Європейського суду з прав людини, судом враховано, що вимога сплати судового збору при зверненні до суду, не є такою, що обмежує заявнику право доступу до суду.
Таким чином, Головним управлінням Пенсійного фонду України в Хмельницькій області не надано доказів сплати судового збору в установленому порядку.
Судом також враховано, що у відповідності до ст. 172 ГПК України, позивач, особа, яка звертається з позовом в інтересах іншої особи, зобов'язані до подання позовної заяви надіслати учасникам справи її копії та копії доданих до неї документів листом з описом вкладення.
Проте, як вбачається із поданої заяви Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області з вимогами до боржника та доданих до неї документів, заявником в якості доказів надсилання копії заяви боржнику та ліквідатору надано лише копії фіскальних чеків.
Згідно ч. ч. 1, 2 ст. 24 Закону про банкрутство господарський суд не пізніше п'яти днів з дня надходження заяви конкурсного кредитора здійснює перевірку її відповідності вимогам цього Закону. У разі якщо заяву конкурсного кредитора подано без дотримання вимог частини третьої статті 23 цього Закону, господарський суд письмово повідомляє заявника про недоліки заяви та строк, протягом якого він зобов'язаний їх усунути.
Якщо конкурсний кредитор усунув недоліки заяви у строк, встановлений судом, вона вважається поданою у день первинного її подання до суду. В іншому випадку суд виносить ухвалу про повернення заяви.
За таких обставин, оскільки у поданій Головним управлінням Пенсійного фонду України в Хмельницькій області заяві про грошові вимоги до банкрута в сумі 1922,25 грн. наявні недоліки, суд вважає за належне зобов'язати заявника у строк до 11.09.2018р. надати суду належні докази сплати судового збору у встановленому розмірі, а також надсилання боржнику та ліквідатору копій заяви про грошові вимоги.
Керуючись ст. ст. 23, 24, 38 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом", ст. 234 Господарського процесуального кодексу України, суд
УХВАЛИВ:
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області усунути недоліки поданої заяви про грошові вимоги шляхом подачі до 11.09.2018р. належних доказів:
- сплати судового збору у встановленому розмірі;
- надсилання боржнику та ліквідатору копій заяви про грошові вимоги.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та оскарженню не підлягає. Ухвалу підписано 28.08.2018 року.
Копію ухвали надіслати заявнику.
Суддя Крамар С.І.
Віддруковано 2 прим. (надіслати реком. з повідом.):
1- до справи;
2 - ГУ ПФУ в Хмельницькій області (29013, м. Хмельницький, вул. Герцена, 10).