Рішення № 76085276, 27.08.2018, Львівський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
27.08.2018
Номер справи
813/379/18
Номер документу
76085276
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

справа №813/379/18

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

27 серпня 2018 року

Львівський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого - судді Брильовського Р.М.

при секретарі Сільник Н.Є.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Львові справу за позовом ОСОБА_1 до Львівського міського відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Львівській області про зобов'язання вчинити дії, -

В С Т А Н О В И В :

ОСОБА_1 звернувся до Львівського окружного адміністративного суду з позовом до Львівського міського відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Львівській області, в якому просить суд зобов'язати відповідача анулювати актовий запис про смерть № 3933 від 17 червня 2004 року, складений Львівським міським відділом державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Львівській області про смерть ОСОБА_1, який значиться померлим з ІНФОРМАЦІЯ_3

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що 01.09.2017 звернувся до відділу надання населенню субсидій на житлово-комунальні послуги у м. Дрогобичі з необхідними документами для оформлення та отримання субсидій. Однак, в прийомі документів позивачу було відмовлено, оскільки його ідентифікаційний номер є недійсним. У зв'язку з чим, позивач звернувся до Державної фіскальної служби України із зверненням, в якому просив надати інформацію щодо даного факту. Позивач вказує, що як було з'ясовано ідентифікаційний номер позивача є недійсним, оскільки позивач є померлою особою. За даним фактом адвокат позивача надіслав запит до Головного територіального управління юстиції у Львівській області управління державної реєстрації відділу державної реєстрації актів цивільного стану від 08.09.2017 про надання інформації, щодо реєстрації факту смерті ОСОБА_1. 18.09.2017 у відповідь на запит надійшла відповідь, в якій було зазначено, що 17.06.2004 Львівським міським відділом державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Львівській області було складено актовий запис №3933 про смерть ОСОБА_1 на підставі лікарського свідоцтва про смерть №25 від 17.06.2004 виданого патолого-анатомічним відділенням 8-ї міської клінічної лікарні м. Львова. Також вказано, що відповідно до ст. 9 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану» та п. 2 р. 4 «Правил державної реєстрації актів цивільного стану в Україні» від 28.12.2010 за №1371/18666 свідоцтво про смерть повторно видається другому з подружжя, також дітям та їх законним представникам, близьким родичам померлого та особі, яка є спадкоємцем за законом або заповітом. Позивач вказує, що користується своїм паспортом громадянина України, перебуває у шлюбі з ОСОБА_2 з якою у них є дитина ОСОБА_3. Зазначив, що він отримав закордонний паспорт НОМЕР_2 від 09.11.2006. Вказані обставини свідчать про те, що з моменту видачі свідоцтва про його смерть, позивач неодноразово здійснював юридичні дії, звертався до органів державної влади та отримував адміністративні послуги, користувався паспортом громадянина України та не мав жодних проблем із цим. Вперше про видачу акту про смерть позивач дізнався лише в вересні 2017 року. Позивач зазначив, що актовий запис про смерть порушує права позивача та унеможливлює користування державними послугами, у зв'язку з чим, позивач звернувся до суду з даним позовом.

Представник позивача в судове засідання не з'явився, подав до суду клопотання про розгляд справи за його відсутності та зазначив, що позовні вимоги підтримує у повному обсязі.

Відповідач у встановлений законом строк подав до суду відзив на позов, в якому зазначив, що заперечує щодо стягнення з відповідача судових витрат, оскільки дії відповідача відповідають вимогам чинного законодавства. Зазначив, що відповідачем було складено актовий запис №3933 від 17.06.2004 про смерть гр. ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, дата смерті ІНФОРМАЦІЯ_4 та видано свідоцтво про смерть НОМЕР_3 від 17.06.2004. Відповідач вказує, що заявником при реєстрації даного актового запису була гр. ОСОБА_4, а документом, що підтверджує факт смерті позивача було лікарське свідоцтво про смерть №25а остаточне видане 17.06.2004 паталого-анатомічним відд. 8-ї міської клінічної лікарні м. Львова. Щодо анулювання актового запису про смерть № 3933 від 17 червня 2004 року відповідач не заперечив, просив не стягувати судові витрати.

Представник відповідача в судове засідання не з'явився, у відзиві на позов відповідач просив здійснювати розгляд справи за його відсутності.

Фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється у відповідності до вимог частини 4 статті 229 КАС України у разі неявки у судове засідання всіх учасників справи або якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження).

Згідно з пунктом 3 частини 3 статті 246 КАС України, суд зазначає, що ухвалою Львівського окружного адміністративного суду від 31.01.2018 позовну заяву було залишено без руху та надано ОСОБА_1 строк для усунення недоліків позовної заяви.

Ухвалою Львівського окружного адміністративного суду від 12.02.2018 відкрито провадження у справі за правилами загального позовного провадження та призначено підготовче засідання.

Ухвалою Львівського окружного адміністративного суду від 29.05.2018 було зупинено провадження у справі даній справі до набрання законної сили рішенням у справі № 442/3020/18 за заявою ОСОБА_1, з участю заінтересованої особи: Дрогобицького міського відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Львівській області та ОСОБА_2 в інтересах неповнолітнього ОСОБА_5 про встановлення факту, що має юридичне значення.

Ухвалою Львівського окружного адміністративного суду 20 серпня 2018 року було прийнято справу № 813/379/18 до провадження.

27 серпня 2018 року ухвалою Львівського окружного адміністративного суду було поновлено провадження у справі.

Ухвалою Львівського окружного адміністративного суду від 27.08.2018 було закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду.

Суд дослідивши подані документи та матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги та заперечення, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, встановив наступні обставини і відповідні їм правовідносини.

ОСОБА_1 народився ІНФОРМАЦІЯ_5 року в селі Межигір'я, Турківського району, Львівської області, що підтверджується Свідоцтвом про народження серії НОМЕР_4, виданим Межигірською сільською радою 02.08.1974. Батьком ОСОБА_1 є ОСОБА_6, а матір'ю - ОСОБА_7.

14 січня 1995 року Турківський районний військовий комісаріат Львівської області видав військовий квиток Серії НОМЕР_5 на ім'я ОСОБА_1.

21 лютого 1995 року ОСОБА_1 було видано Трудову книжку Серії НОМЕР_6

29 травня 1998 року Турківський РВ УМВС України у Львівській області видав паспорт Серії НОМЕР_7 громадянину України ОСОБА_1.

18 листопада 1998 року Державна податкова інспекція у Галицькому районі м. Львова присвоїла ОСОБА_1 ідентифікаційний номер: НОМЕР_1.

06 березня 2003 році між ОСОБА_1 та ОСОБА_2 було зареєстровано шлюб, що підтверджується Свідоцтвом про одруження: серія НОМЕР_9 виданим відділом РАГСУ Дрогобицького районного управління юстиції Львівської області.

19 серпня 2008 року Самбірським ВРЕР ДАІ при ГУМВС України Львівської області було видано Посвідчення водія Серії НОМЕР_8 ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1

13 травня 2009 року було укладено Договір купівлі-продажу квартири АДРЕСА_1, посвідченого приватним нотаріусом Дрогобицького районного нотаріального округу Молокусом Б.В., згідно якого ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1) став власником даної квартири.

21 квітня 2011 року було укладено Договір купівлі-продажу житлового будинку АДРЕСА_3 посвідченого приватним нотаріусом Дрогобицького районного нотаріального округу Спариняк Л.В., згідно якого ОСОБА_1 (ІНФОРМАЦІЯ_1, паспорт НОМЕР_7 виданий 29.05.1998 року Турківським РВ УМВС України у Львівській області, ідентифікаційний номер НОМЕР_1) став власником даного будинку.

27 листопада 2012 року управлінням Держкомзему у Дрогобицькому району Львівської області було видано Державний акт на право власності на земельну ділянку Серії НОМЕР_10 ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1).

ІНФОРМАЦІЯ_6 року у ОСОБА_1 народився син, ОСОБА_5, що підтверджується Свідоцтвом про народження: серія НОМЕР_12, виданим Відділом державної реєстрації актів цивільного стану по місту Дрогобичу реєстраційної служби Дрогобицького міськрайонного управління юстиції у Львівській області.

Згідно з Свідоцтвом про смерть серії НОМЕР_11, виданим 01 листопада 2017 року Дрогобицьким міським відділом державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Львівській області, відповіді Головного територіального управління юстиції у Львівській області та відзиву на позовну заяву, 17 червня 2004 року Львівським міським відділом державної реєстрації актів цивільного стану було складено актовий запис №3933 про смерть ОСОБА_1. Актовий запис складено на підставі лікарського свідоцтва про смерть № 25 від 17 червня 2004 року, виданого патологоанатомічним відділенням 8-ї міської клінічної лікарні м.Львова. Реєстрація вказаного факту смерті була за заявою колишньої дружини ОСОБА_1 - ОСОБА_4.

Згідно з відповіддю Комунальної 8-ої міської клінічної лікарні м. Львова №484 від 19.03.2018 вбачається, що гр. ОСОБА_1 в період з 01.01.2004 по 17.06.2004 на стаціонарному лікуванні не перебував, за медичною допомогою не звертався.

Крім того, патологоанатомічне відділення Комунальної 8-ої міської лікарні м. Львова було ліквідоване з січня 2004 року, відповідно до наказу головного лікаря лікарні №20-В від 20.01.2004.

Таким чином, з наведеного слідує, що з моменту реєстрації смерті позивача, позивач здійснював юридичні дії, звертався до органів державної влади та отримував адміністративні послуги, користувався паспортом громадянина України.

Окрім того, суд встановив, що рішенням Дрогобицького міськрайонного суду Львівської області від 25.06.2018 у справі №442/3020/18 було встановлено факт, що ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, уродженець села Межигір’я Турківського району Львівської області є живим.

Вказане рішення набрало законної сили 25 липня 2018 року.

Відповідно до ч. 4 ст. 78 КАС України обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.

Суд при вирішенні адміністративної справи виходив з наступного.

У відповідності до ч. 1 ст. 5 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або інтереси.

Частиною 2 статті 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Статтею 6 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого, зокрема, людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави.

Статтею 7 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що суд вирішує справи на підставі Конституції та законів України, а також міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України.

Правові та організаційні засади державної реєстрації актів цивільного стану визначаються Закон України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану» №2398-VІ від 01.07.2010 (далі по тексту - Закон №2398-VІ ). Вказаний нормативно-правовий акт регулює відносини, пов'язані з проведенням державної реєстрації актів цивільного стану, внесенням до актових записів цивільного стану змін, їх поновленням і анулюванням, визначає засади діяльності органів державної реєстрації актів цивільного стану.

Засади державної реєстрації актів цивільного стану визначені статтею 3 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану», відповідно до якої державна реєстрація актів цивільного стану у встановлених законом випадках є обов'язковою.

Відповідно до ч.1 статті 6 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану» №2398-VІ від 01.07.2010 року, відділи державної реєстрації актів цивільного стану проводять державну реєстрацію народження фізичної особи та її походження, шлюбу, розірвання шлюбу, зміни імені, смерті, вносять зміни до актових записів цивільного стану, поновлюють та анулюють їх; формують Державний реєстр актів цивільного стану громадян, ведуть його, зберігають архівний фонд; здійснюють відповідно до законодавства інші повноваження.

У відповідності до статті 9 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану» державна реєстрація актів цивільного стану проводиться шляхом складення актових записів цивільного стану. Актовий запис цивільного стану - це документ органу державної реєстрації актів цивільного стану, який містить персональні відомості про особу та підтверджує факт проведення державної реєстрації акта цивільного стану. Актовий запис цивільного стану є безспірним доказом фактів, реєстрація яких посвідчується, до спростування його в судовому порядку.

Згідно з ст. 22 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану» внесення змін до актового запису цивільного стану проводиться відповідним органом державної реєстрації актів цивільного стану за наявності достатніх підстав. За наслідками перевірки зібраних документів орган державної реєстрації актів цивільного стану складає обґрунтований висновок про внесення змін до актового запису цивільного стану або про відмову в цьому. У разі відмови у внесенні змін до актового запису цивільного стану у висновку вказуються причини відмови та зазначається про можливість її оскарження в судовому порядку.

Внесення змін до записів актів цивільного стану регулюється також Правилами внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання, затвердженими наказом Міністерства юстиції України 12.01.2011 № 96/5, зареєстрованими в Міністерстві юстиції України 14.01.2011 №55/18793 (далі - Правила).

Так, пунктом 1.1 Правил визначено, що внесення змін до актових записів цивільного стану, які складено органами державної реєстрації актів цивільного стану України, проводиться відділами державної реєстрації актів цивільного стану у випадках, передбачених чинним законодавством. У разі відмови у внесенні змін до актових записів цивільного стану у висновку відділу державної реєстрації актів цивільного стану вказуються причини відмови та зазначається про можливість оскарження його у судовому порядку.

Відповідно до п. 1.4. Правил № 96/5 анулювання актового запису цивільного стану проводиться відділом державної реєстрації актів цивільного стану за місцем його складання на підставі рішення суду, а у випадках, передбачених статтею 39 Сімейного кодексу України, - висновку відділу державної реєстрації актів цивільного стану, дипломатичного представництва або консульської установи України. Анулювання актового запису про розірвання шлюбу, про смерть у випадках, передбачених статтею 118 Сімейного кодексу України, проводиться відділом державної реєстрації актів цивільного стану, яким було проведено державну реєстрацію цих актів. Розгляд питання про анулювання поновленого або повторно складеного актового запису цивільного стану проводиться за заявою заінтересованої особи або з ініціативи відділу державної реєстрації актів цивільного стану за місцем виявлення поновленого або повторно складеного актового запису.

Згідно п. 4.4. Правил № 96/5 актовий запис цивільного стану може бути анульований на підставі: рішення суду; висновку районного, районного у містах, міського (міст обласного значення), міськрайонного, міжрайонного відділу державної реєстрації актів цивільного стану головного територіального управління юстиції, складеного у випадках, передбачених статтею 39 Сімейного кодексу України, за заявою заінтересованої особи; висновку відділу державної реєстрації актів цивільного стану управління державної реєстрації головних територіальних управлінь юстиції Міністерства юстиції України в Автономній Республіці Крим, в областях, містах Києві та Севастополі про анулювання поновленого або повторно складеного актового запису цивільного стану; висновку дипломатичного представництва або консульської установи України про анулювання первинного актового запису цивільного стану. Анулювання актових записів цивільного стану на підставі рішення суду проводиться без складання висновку. В інших випадках складання висновку про анулювання або відмову в анулюванні актового запису цивільного стану обов'язкове.

Відповідно до п. 4.6 Правил №96/5 відділ державної реєстрації актів цивільного стану, дипломатичне представництво чи консульська установа України анулює первинні актові записи цивільного стану на підставі рішення суду про анулювання актового запису цивільного стану.

Згідно з статтею 24 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану» актовий запис цивільного стану анулюється на підставі: рішення суду; висновку відповідного органу державної реєстрації актів цивільного стану у випадках, передбачених законом. Анулювання актового запису цивільного стану проводиться відділом державної реєстрації актів цивільного стану за місцем його зберігання.

Відповідно до ст. 2 КАС України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Частиною 1, 2 статті 77 КАС України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 КАС України.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

З огляду на те, що є судове рішення Дрогобицького міськрайонного суду Львівської області від 25.06.2018 у справі №442/3020/18, яким встановлено факт, що позивач є живим, суд дійшов висновку, що оскаржуване свідоцтво про смерть позивача підлягає анулюванню, оскільки порушує права та свободи позивача.

З врахуванням встановлених під час судового розгляду справи обставин, суд зазначає, що позивачем обрано належний спосіб захисту порушеного права.

Отже, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог, на підставі наданих сторонами доказів, з урахуванням встановлених фактів, суд дійшов висновку про задоволення позовних вимог.

Щодо судових витрат, то у відповідності до вимог ст. 139 КАС України, судові витрати у формі судового збору належить стягнути на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі.

Керуючись ст.ст. 19-21, 72-77, 242-246, 255, 293, 295, підп.15.5 п.15 Перехідних положень КАС України, суд, -

Вирішив :

Позов задовольнити повністю.

Зобов'язати Львівський міський відділ державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Львівській області (код ЄДРПОУ 9170503, місцезнаходження: 79026, м. Львів, вул. Івана Франка, 157) анулювати актовий запис про смерть №3933 від 17 червня 2004 року, складений Львівським міським відділом державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Львівській області про смерть ОСОБА_1, який значиться померлим з ІНФОРМАЦІЯ_3

Стягнути з Львівського міського відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Львівській області (код ЄДРПОУ 9170503, місцезнаходження: 79026, м. Львів, вул. Івана Франка, 157) за рахунок бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 (82100, АДРЕСА_2) 704 (сімсот чотири) грн 80 коп сплаченого судового збору.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається через Львівський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Повний текст рішення складено та підписано 28.08.2018.

Суддя Р.М. Брильовський