Ухвала суду № 76084139, 28.08.2018, Центральний районний суд міста Маріуполя (до 25.04.2025 - Жовтневий районний суд м. Маріуполя)

Дата ухвалення
28.08.2018
Номер справи
263/11629/18
Номер документу
76084139
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 263/11629/18

Провадження № 2-а/263/387/2018

У Х В А Л А

про залишення позовної заяви без руху

28 серпня 2018 року місто Маріуполь

Суддя Жовтневого районного суду міста Маріуполя Донецької області ОСОБА_1, ознайомившись із адміністративною позовною заявою ОСОБА_2 до поліцейського взводу №2 роти оперативного реагування УПП в Донецькій області ОСОБА_3 про визнання дій противоправними та визнання протоколу недійним,

В С Т А Н О В И В:

До Жовтневого районного суду м. Маріуполя Донецької області надійшла вказана позовна заява, якою позивач просить визнати дії поліцейського взводу №2 роти оперативного реагування УПП в Донецькій області ОСОБА_3 при складанні протоколу про адміністративне правопорушення незаконними та визнати недійсним протокол адміністративне правопорушення серії БД №40988 від 19.06.2018 року.

Ознайомившись з даним позов, приходжу до висновку, що він підлягає залишенню без руху на підставі наступного.

Відповідно до ч.5 ст.160 КАС України в позовній заяві зазначаються зокрема зміст позовних вимог і виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги, виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги; зазначення доказів, що підтверджують вказані обставини.

Відповідно до ч.1 ст. 5 КАС України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб’єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси.

Відповідно до п.1 ч.1 ст. 20 КАС України місцевим загальним судам як адміністративним судам підсудні адміністративні справи з приводу рішень, дій чи бездіяльності суб’єктів владних повноважень у справах про притягнення до адміністративної відповідальності.

За змістом ст. 251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, які встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягується до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів та ін.

Згідно ст. 255 КУпАП складати протокол про адміністративне правопорушення мають право уповноважені на те посадові особи, представники громадської організації чи органу громадської самодіяльності.

Так, предметом оскарження даного позову зокрема є протокол про адміністративне правопорушення, яким зафіксовано виявлення правопорушення, передбаченого ст. 130 ч.1 КУпАП.

Тобто, вказаний позов не є адміністративним, оскільки відповідачем при складанні адміністративного протоколу здійснювалися не владні повноваження, а процесуальні дії, які повинні бути розглянуті при розгляді справ про адміністративне правопорушення.

Крім того, протокол про адміністративне правопорушення не є рішенням суб'єкта владних повноважень у розумінні Кодексу адміністративного судочинства України, а складається уповноваженою особою за наслідками вчинення адміністративного правопорушення у порядку та випадках, встановлених Кодексом України про адміністративні правопорушення.

Сам по собі протокол про адміністративне правопорушення, в розумінні ст. 251 Кодексу України про адміністративне правопорушення, є доказом у справі про адміністративне правопорушення.

Питання щодо правильності складання протоколу про адміністративне правопорушення, встановлення наявності чи відсутності в діяннях особи складу адміністративного правопорушення, тощо, належить розглядати в порядку, визначеному Кодексом України про адміністративні правопорушення.

Тобто, питання розгляду та надання оцінки всім доказам, в тому числі і самому протоколу про адміністративне правопорушення, здійснюється під час розгляду питання про притягнення особи до адміністративної відповідальності.

Протокол про адміністративне правопорушення встановлює лише виявлення порушення, однак не породжує будь-яких правових наслідків для позивача, не встановлює його прав і обов'язків, а тому не може бути предметом розгляду в порядку адміністративного судочинства.

Таким чином, протокол про адміністративне правопорушення самостійним предметом оскарження бути не може, оскільки не підпадає під юрисдикцію адміністративних судів щодо вирішення адміністративних справ.

Що стосується вимог позову щодо визнання дії інспектора незаконними, то слід зауважити наступне.

Відповідно до ч.3 ст. 161, ч.8 ст. 160 КАС України якщо позовна заява подається особою, звільненою від сплати судового збору відповідно до закону, у ній зазначаються підстави звільнення позивача від сплати судового збору. До позовної заяви додається документ про сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі або документи, які підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.

При цьому в поданому позові міститься клопотання про звільнення позивача від сплати судового позову, проте останнє не містить підстав такого звільнення та відповідно не додано документів на підтвердження цього.

Також слід зауважити, що відповідно до діючого законодавства звільнення від сплати судового збору передбачено лише у разі оскарження постанови у справі про адміністративне правопорушення, в той час, як даним позовом позивач фактично оскаржує протокол про адміністративне правопорушення.

Відповідно до ст.. 4 Закону України «Про судовий збір» за подання до адміністративного суду адміністративного позову немайнового характеру, який подано фізичною особою, справляється судовий збір у розмірі 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.

Таким чином, позивачу слід сплатити судовий збір за заявлені позовні вимоги щодо визнання дії інспектора незаконними в розмірі 704,80 грн. за такими реквізитами: (рахунок: 31219206005052, Одержувач: Маріуп. УК/Центральний р-н/22030001, код ЕДРПОУ отримувача - 37989721, Банк отримувача - Державна Казначейська служба України, МФО: 899998) та квитанцію або інший документ, що підтверджує доплату судового збору, надати до суду або надати суду належний доказ наявності підстави звільнення позивача від сплати судового збору.

Відповідно до ч. 1 ст. 169 КАС України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, протягом п’яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.

На підставі викладеного, слід дійти висновку про залишення позовної заяви без руху та надання позивачу строку для усунення недоліків, який не може перевищувати десяти днів з дня отримання позивачем ухвали суду.

На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 3, 25, 160, 168, 169 КАС України,

У Х В А Л И Л А:

Адміністративну позовну заяву ОСОБА_2 до поліцейського взводу №2 роти оперативного реагування УПП в Донецькій області ОСОБА_3 про визнання дій противоправними та визнання протоколу недійним – залишити без руху.

Надати позивачу строк для усунення недоліків, який не може перевищувати десяти днів з дня отримання позивачем ухвали суду.

У випадку невиконання ухвали позовна заява буде повернена позивачу.

Суддя Н.В. Хараджа