Ухвала суду № 76080720, 28.08.2018, Вінницький міський суд Вінницької області

Дата ухвалення
28.08.2018
Номер справи
127/19778/18
Номер документу
76080720
Форма судочинства
Кримінальне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа №127/19778/18

Провадження №1-кс/127/10178/18

УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

28 серпня 2018 року м. Вінниця

Вінницький міський суд Вінницької області

в складі:

слідчого судді Вишара І.Ю.,

при секретарі Федоровій С.М.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Вінниці клопотання старшого слідчого СВ ВВП ГУ Національної поліції у Вінницькій області капітана поліції Мазура В.В. про тимчасовий доступ до документів,-

ВСТАНОВИВ:

Старший слідчий СВ ВВП ГУ Національної поліції у Вінницькій області капітан поліції Мазур В.В. звернувся до суду з клопотанням про тимчасовий доступ до документів, які перебувають у володінні Міністерства екології та природних ресурсі України (адреса: вул. Митрополита Василя Липківського, 3, м. Київ).

Клопотання мотивовано тим, що у провадженні СВ ВВП ГУ Національної поліції у Вінницькій області перебувають матеріали досудового розслідування, внесені до Єдиного реєстру досудових розслідувань за №42018020110000076 від 14.06.2018 року, за попередньою кваліфікацією кримінального правопорушення, передбаченого ч.2 ст. 191 КК України, за фактом протиправної діяльності посадових осіб ТОВ «Вінекоресурс» (код ЄДРПОУ 41039048 м. Вінниця вул. Айвазовського 4) під час отримання ліцензії на провадження господарської діяльності з поводження з небезпечними відходами.

Так, згідно наказу Міністерства екології та природних ресурсів України № 358 від 02.10.2017 року ТОВ «Вінекоресурс», отримало ліцензію на збирання, зберігання, оброблення, утилізацію, видалення, знешкодження небезпечних відходів.

Для провадження господарської діяльності у сфері поводження з небезпечними відходами, ТОВ «Вінекоресурс» проведено державну екологічну експертизу по матеріалам оцінки впливу на навколишнє середовище (далі ОВНС) (висновок №7-03/12-15185/10-17 від 21.07.2017). Його службовими особами для отримання позитивного висновку експертизи надано (в числі інших) наступні документальні матеріали: заява про наміри, заява про екологічні наслідки діяльності, протокол відкритого засідання щодо обговорення намірів відносно планової діяльності ТОВ «Вінекоресурс» у сфері поводження з небезпечними відходами, висновок Державної санітарно-епідеміологічної експертизи від 12.07.2017 № 602-123-20-2/22305, виданий Державною службою України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів, договори оренди складського приміщення та нежитлового приміщення у м. Вінниці по вул. Айвазовського 4.

Разом з тим, згідно з отриманою відповіддю від виконавчого комітету Вінницької міської ради (обл. №501-00-011-13659 від 27.03.2018), у заяві про наміри, поданій ТОВ «Вінекоресурс» до Вінницької міської ради та погодженій заступником міського Голови, підприємством зазначено наміри здійснювати наступні операції у сфері поводження з відходами: збирання, перевезення, зберігання. Однак, Товариство отримало ліцензію на наступні операції у сфері поводження з відходами: збирання, зберігання, оброблення, утилізацію, видалення, знешкодження небезпечних відходів. Тобто, ТОВ «Вінекоресурс» не повідомлено органи місцевого самоврядування та громадськість про наміри здійснювати інші операції у сфері поводження з небезпечними відходами, а саме: оброблення, видалення, утилізацію і знешкодження.

Крім того, ТОВ «Вінекоресурс» взагалі не надавало до виконавчих органів Вінницької міської ради «Заяву про екологічні наслідки діяльності», як це передбачено п.4.3 ДБН А.2.2-1-2003.

У порушення п.1.6 ДБН А.2.2-1-2003, ТОВ «Вінекоресурс» не здійснено інформування через органи місцевої влади населення про заплановану діяльність, не проводились громадські слухання, відкриті засідання із зазначеного питання.

Згідно висновку №7-03/12-15185/10-17 від 21.07.2017 державної екологічної експертизи, для здійснення видалення відходів, ТОВ «Вінекоресурс» передбачає використання установки термічного знищення відходів УТ3000ДП. Відповідно Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з поводження з небезпечними відходами, затверджених ПКМУ від 13 липня 2016 року №446, у додатку № 6 до Ліцензійних умов зазначено, що замовник повинен мати Дозвіл на виконання робіт підвищеної небезпеки та експлуатації (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки; дозвіл на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами.

Разом з тим, згідно із відповіддю Управління Держпраці у Вінницькій області (обл. № 1162/17-12/11 від 29.03.2018), ТОВ «Вінекоресурс» має дозвіл №236.17.05 від 06.09.2017 на експлуатацію устаткування, пов'язаного із утилізацією чи знешкодженням небезпечних або шкідливих відходів, а саме сепаратору СДТ 1-4 УХЛ4.

Крім того, згідно із відповіддю Департаменту АПР, екології та природних ресурсів Вінницької ОДА (обл. №06-01-08/2904 від 10.04.18) ТОВ «Вінекоресурс» отримувало дозвіл №510136300-320 від 14.07.2017 року на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами, виданий тільки на одне джерело викиду, а саме: дизель-генератор ОиСВІЯОЮ-20. Дозволу на використання установки термічного знищення відходів УТ3000ДП, як це передбачено висновком державної екологічної експертизи, ТОВ «Вінекоресурс» не отримувало.

Також, ТОВ «Вінекоресурс» не має дозволу на виконання робіт підвищеної небезпеки, як це передбачено Ліцензійними умовами провадження господарської діяльності з поводження з небезпечними відходами (додаток № 6).

У висновку державної екологічної експертизи зазначено, що господарська діяльність з небезпечними відходами ТОВ «Вінекоресурс» здійснюється у приміщенні, розташованому за адресою: м. Вінниця, вул. Айвазовського 4, яке згідно матеріалів ОВНС знаходиться на відстані 640 м від найближчої житлової забудови. Однак, за наявними даними, фактична відстань виробничого приміщення до найближчої житлової забудови становить біля 100 м, що є порушенням вимог Державних санітарних правил планування та забудови

населених пунктів (додаток № 5), затверджених наказом Міністерства охорони

здоров'я України від 19.06.1996 р. № 173, які визначають санітарно-захисну

зону у радіусі 500 м.

При цьому, жодної господарської діяльності за місцем фактичної реєстрації, а саме орендованого складського приміщення та нежитлового приміщення у м. Вінниця по вул. Айвазовського 4, ТОВ «Вінекоресурс» не проводить. Укладені договори оренди складського приміщення та нежитлового приміщення не передбачають мети їх використання для збирання, зберігання, оброблення, утилізації, видалення, знешкодження небезпечних відходів.

Незважаючи на це, ТОВ «Вінекоресурс» є постійним учасником процедур публічних закупівель послуг у сфері поводження з радіоактивними, токсичними, медичними та небезпечними відходами (І-ІУкласів небезпеки).

Всього протягом 2017-2018 років товариство приймало участь у 31 такій процедурі, перемогло у 7 тендерах на загальну суму 141 тис.5 82 грн. та уклало 3 контракти (КП «Комунальний заклад «Криворізький протитуберкульозний диспансер №2», Миколаївська філія ДП «Адміністрація морських портів України», Філія ЦТС «Ліски» ПАТ «Укрзалізниця»).

Крім того, ТОВ «Вінекоресурс» можливо є одним із пов'язаних підприємств (ТОВ «НВК «УкрЕкоПром» та ТОВ «УтильВторПром», м. Одеса), які можуть бути причетні до злочинного механізму, направленого на незаконне отримання та подальше привласнення бюджетних коштів, здобутих в результаті процедур публічних закупівель послуг у сфері поводження з радіоактивними, токсичними, медичними та небезпечними відходами.

На підставі вищевикладеного, керуючись ст. ст. 40, 131, 132, 159-164 КПК України, - для встановлення об'єктивної істини у кримінальному провадженні досягнення повноти, всебічності та неупередженості розслідування вищезазначеного факту, кваліфікації вчиненого діяння, а також встановлення обставин вчинення кримінального правопорушення виникла необхідність у тимчасовому доступі до документів, які знаходяться у володінні Міністерства екології та природних ресурсі України (адреса: вул. Митрополита Василя Липківського, 3, м. Київ), на підставі яких ТОВ «Вінекоресурс» отримало ліцензію на збирання, зберігання, оброблення, утилізацію, видалення знешкодження небезпечних відходів.

В судове засідання слідчий не з'явився, подав заяву про розгляд клопотання у його відсутність.

Представник Міністерства екології та природних ресурсі України в судове засідання не з'явився, про день, час та місце розгляду справи був повідомлений завчасно та належним чином, тому відповідно до ч. 4 ст. 163 КПК України клопотання розглядається у його відсутність.

Дослідивши матеріали клопотання слідчого, слідчий суддя дійшов наступного висновку.

Відповідно до ч. 4 ст. 107 КПК України, фіксування за допомогою технічних засобів кримінального провадження під час розгляду питань слідчим суддею, крім вирішення питання про проведення негласних слідчих (розшукових) дій, та в суді під час судового провадження є обов'язковим. У разі неприбуття в судове засідання всіх осіб, які беруть участь у судовому провадженні, чи в разі, якщо відповідно до положень цього Кодексу судове провадження здійснюється судом за відсутності осіб, фіксування за допомогою технічних засобів кримінального провадження в суді не здійснюється.

Враховуючи те, що учасники процесуальної дії не з'явились в судове засідання, слідчий суддя вважає за можливим розглянути дане клопотання без застосування технічних засобів фіксування.

Згідно ст. 159 КПК України тимчасовий доступ до речей і документів полягає у наданні стороні кримінального провадження особою, у володінні якої знаходяться такі речі і документи, можливості ознайомитися з ними, зробити їх копії та, у разі прийняття відповідного рішення слідчим суддею, судом, вилучити їх (здійснити їх виїмку).

Відповідно до ст. 160 КПК України сторони кримінального провадження мають право звернутися до слідчого судді під час досудового розслідування чи суду під час судового провадження із клопотанням про тимчасовий доступ до речей і документів, за винятком зазначених у статті 161 цього Кодексу.

Частиною 6 ст. 163 КПК України передбачено, що слідчий суддя, суд постановляє ухвалу про надання тимчасового доступу до речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю, якщо сторона кримінального провадження, крім обставин, передбачених частиною п'ятою цієї статті, доведе можливість використання як доказів відомостей, що містять в цих речах і документах, та неможливість іншими способами довести обставини, які передбачається довести за допомогою цих речей і документів.

Так як іншим способом неможливо отримати речі та документи, які містять охоронювану законом таємницю, відповідно до ст. 162 КПК України, тому слідчий суддя вважає за необхідне надати дозвіл на тимчасовий доступ до речей та документів, які перебувають у володінні Міністерства екології та природних ресурсі України, з можливістю їх вилучення.

Таким чином, слідчий суддя приходить до висновку, що клопотання слідчого підлягає задоволенню.

На підставі наведеного, керуючись ст.ст. 159, 160, 161,162,163,164, 309, 395 КПК України, слідчий суддя,-

УХВАЛИВ:

Клопотання задовольнити.

Надати дозвіл старшому слідчому СВ ВВП ГУ Національної поліції у Вінницькій області капітану поліції Мазуру В.В. на тимчасовий доступ до документів, які знаходяться у володінні Міністерства екології та природних ресурсі України (адреса: вул. Митрополита Василя Липківського, 3, м. Київ), на підставі яких ТОВ «Вінекоресурс» (код ЄДРПОУ 41039048м Вінниця вул. Айвазовського 4) отримало ліцензію на збирання, зберігання, оброблення, утилізацію, видалення знешкодження небезпечних відходів.

У разі невиконання даної ухвали, за клопотанням сторони кримінального провадження, якій надано право на доступ до речей і документів, суд має право постановити ухвалу про проведення обшуку з метою відшукання та вилучення зазначених речей і документів.

Ухвала оскарженню не підлягає.

Ухвала залишається в силі протягом одного місяця з дня її постановлення.

Слідчий суддя: