ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
Справа № 2а-5746/09/1770
19 жовтня 2009 р. 18год. 50хв. м. Рівне
Рівненський окружний адміністративний суд під головуванням судді Друзенко Н.В. за участю секретаря судового засідання Сторожука І.В. та сторін і інших осіб, які беруть участь у справі: позивача: представник Бойчук В.О. , відповідача: представник не з'явився, розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовомКостопільська міжрайонна державна податкова інспекція (Березнівське відділення)
доДержавне підприємство "Рівненська сірникова фабрика"
про стягнення податкової заборгованості , -
ВСТАНОВИВ :
Позивач - Костопільська міжрайонна державна податкова інспекція (Березнівське відділення) звернувся з позовом до відповідача - Державного підприємства "Рівненська сірникова фабрика" про стягнення податкової заборгованості в сумі 62570 (шістдесят дві тисячі п'ясот сімдесят) грн. 62коп., в тому числі: зі сплати податку на прибуток в сумі 52322,75 грн., зі сплати податку на додану вартість в сумі 10247,87 грн.
В судовому засіданні представник позивача надав суду пояснення, що співпадають з позицією, викладеною в позовній заяві, повністю підтримав позовні вимоги, просить стягнути з відповідача податкову заборгованість в сумі 62570 грн. 62 коп. Від зазаначеного в п.3 прохальної частини позовної заяви клопотання про вжиття заходів забезпечення позову шляхом заборони відчуження майна, що належить відповідачу, відмовився.
Відповідач в судове засідання 19.10.2009 року не з’явився, заперечень на адміністративний позов не подав, причини неприбуття суду не повідомив. Про дату, час і місце судового розгляду був повідомлений належним чином. В судовому засіданні, 18.10.2009 року представник зазначала, що податкова заборгованість виникла у зв"язку зі скрутним матеріальним становищем та по мірі можливості погашається. Суд вважає за можливе розглянути справу без участі відповідача на підставі наявних доказів.
Заслухавши пояснення представника позивача, повно і всебічно з’ясувавши всі обставини справи в їх сукупності на підставі чинного законодавства, перевіривши їх дослідженими у судовому засіданні доказами, суд вважає, що позов підлягає до задоволення.
Судом встановлено, що відповідач - Державне підприємство "Рівненська сірникова фабрика" зареєстрований як юридична особа розпорядженням Березнівської райдержадміністрації від 25.08.1999 року, свідоцтво про Державну реєстрацію юридичної особи серії А00 №484052, включений до Єдиного державного реєстру підприємств та організаці України 25.08.1999 року з присвоєнням ідентифікаційного номеру 25319903 і як платник податків перебуває на обліку у Костопільській міжрайонній державній податковій інспекції (Березнівське відділення).
23 лютого 2009 року Березнівським відділенням Костопільської МДПІ щодо відповідача проведено невиїзну документальну перевірку своєчасності сплати податку на прибуток, за результатитм якої складено Акт № 144/1530/25319903 від 23.02.2009 року про результати невиїзної документальної перевірки своєчасності сплати податку на прибуток до бюджету, яким зафіксовано порушення пп.5.3.1. п.5.3 ст.5 Закону України “Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” від 21.12.2000 року №2181-ІІІ-несвоєчасну сплату податку на додану вартість (кількість днів затримки-42) (а.с.8). На підставі Акту № 144/1530/25319903 від 23.02.2009 року податковим органом винесене податкове повідомлення-рішення форми "Ш" № 0000011530/0 від 23.02.2009 року, яким відповідачу, відповідно до пп.17.1.7. п.17.1 ст.17 Закону України “Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” від 21.12.2000 року № 2181-ІІІ, визначено суму податкового зобов'язання в розмірі 206,00 грн. (а.с.7).
23 березня 2009 року Березнівським відділенням Костопільської МДПІ щодо відповідача проведено камеральну перевірку податкової звітності з податку на прибуток, за результатитм якої складено Акт № 223/1530/25319903 від 23.03.2009 року про результати камеральної перевірки податкової звітності з податку на прибуток, яким зафіксовано, що платник податків (відповідач) занизив (завищив) податкове зобов'язання з податку на прибуток у податковій звітності на 49635,00 гривень (а.с.10). На підставі Акту № 223/1530/25319903 від 23.03.2009 року податковим органом винесене податкове повідомлення-рішення форми "Р" №0000251530/0 від 30.03.2009 року, яким відповідачу визначена загальна сума податкового зобов'язання по податку на прибуток в розмірі 52116,75 грн.(а.с.9).
27 квітня 2009 року Березнівським відділенням Костопільської МДПІ щодо відповідача проведено невиїзну документальну перевірку своєчасності сплати податку на прибуток, за результатитм якої складено Акт № 326/1640/25319903 від 27.04.2009 року про результати невиїзної документальної перевірки своєчасності сплати податку на прибуток до бюджету, яким зафіксовано порушення пп.5.3.1. п.5.3 ст.5 Закону України “Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” №2181-ІІІ від 21.12.2000 року - несвоєчасну сплату податку на додану вартість (а.с.12). На підставі Акту № 326/1640/25319903 від 27.04.2009 року податковим органом винесене податкове повідомлення-рішення форми "Ш" №0000021640/0 від 29.04.2009 року, яким відповідачу, відповідно до пп.17.1.7. п.17.1 ст.17 Закону України “Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” №2181-ІІІ від 21.12.2000 року, визначено суму податкового зобов'язання в розмірі 10247,87 грн. (а.с.11).
Відповідно до п.1) ст.11 Закону України "Про державну податкову службу у Україні"№509-XII від 04.12.1990 року, органи державної податкової служби у випадках, в межах компетенції та у порядку, встановлених законами України, мають право здійснювати документальні невиїзні перевірки (на підставі поданих податкових декларацій, звітів та інших документів, пов'язаних з нарахуванням і сплатою податків та зборів (обов'язкових платежів) незалежно від способу їх подачі), а також планові та позапланові виїзні перевірки своєчасності, достовірності, повноти нарахування і сплати податків та зборів (обов'язкових платежів), додержання валютного законодавства юридичними особами, їх філіями, відділеннями, іншими відокремленими підрозділами, що не мають статусу юридичної особи.
Пунктом 5.1 ст.5 Закону України “Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” №2181-III від 21.12.2000 року, встановлено, що податкове зобов’язання, самостійно визначене платником податків у податковій декларації, вважається узгодженим з дня подання такої податкової декларації. Зазначене податкове зобов’язання не може бути оскаржене платником податків в адміністративному або судовому порядку. Якщо у майбутніх податкових періодах (з урахуванням строків давності, визначених статтею 15 цього Закону) платник податків самостійно виявляє помилки у показниках раніше поданої податкової декларації, такий платник податків має право надати уточнюючий розрахунок.
Відповідно до пп.7.8.1. п.7.8. ст.7 Закону України "Про податок на додану вартість" №168/97- ВР від 03.04.1997 року, податковим періодом є один календарний місяць.
Згідно пп.4.2.2. п.4.2. ст.4 Закону України “Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” №2181-ІІІ від 21.12.2000 року, контролюючий орган зобов'язаний самостійно визначити суму податкового зобов'язання платника податків у разі якщо:
а) платник податків не подає у встановлені строки податкову декларацію;
б) дані документальних перевірок результатів діяльності платника податків свідчать про заниження або завищення суми його податкових зобов'язань, заявлених у податкових деклараціях;
в) контролюючий орган внаслідок проведення камеральної перевірки виявляє арифметичні або методологічні помилки у поданій платником податків податковій декларації, які призвели до заниження або завищення суми податкового зобов'язання. Камеральною вважається перевірка, яка проводиться контролюючим органом виключно на підставі даних, зазначених у податкових деклараціях, без проведення будь-яких інших видів перевірок платника податків;
г) згідно з законами з питань оподаткування особою, відповідальною за нарахування окремого податку або збору (обов'язкового платежу), є контролюючий орган.
Відповідно до пп.5.3.1. п.5.3 ст.5 Закону України “Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” №2181-ІІІ від 21.12.2000 року, платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом десяти календарних днів, наступних за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого пп.4.1.4 п.4.1 ст.4 цього Закону для подання податкової декларації. У разі коли відповідно до закону контролюючий орган самостійно визначає податкове зобов'язання платника податків за причинами, не пов'язаними із порушенням податкового законодавства, платник податків зобов'язаний сплатити нараховану суму податкового зобов'язання у строки, визначені у законі з відповідного податку, а за їх відсутності - протягом тридцяти календарних днів від дня отримання податкового повідомлення про таке нарахування. У разі визначення податкового зобов'язання контролюючим органом за підставами, зазначеними у підпунктах "а" - "в" пп.4.2.2 п.4.2 ст.4, платник податків зобов'язаний погасити нараховану суму податкового зобов'язання протягом десяти календарних днів від дня отримання податкового повідомлення, крім випадків коли протягом такого строку такий платник податків розпочинає процедуру апеляційного узгодження.
Згідно пп.17.1.4. п.17.1 ст.17 цього Закону, у разі коли контролюючий орган самостійно донараховує суму податкового зобов'язання платника податків за підставами, визначеними у підпункті "в" пп.4.2.2 п.4.2 ст.4 цього Закону, такий платник податків зобов'язаний (крім випадків, коли податкова декларація не приймається всупереч нормам цього Закону) сплатити штраф у розмірі п'яти відсотків суми донарахованого податкового зобов'язання, але не менше одного неоподатковуваного мінімуму доходів громадян сукупно за весь строк недоплати, незалежно від кількості податкових періодів, що минули.
А відповідно до пп.17.1.7. п.17.1 ст.17 Закону, у разі коли платник податків не сплачує узгоджену суму податкового зобов'язання протягом граничних строків, визначених цим Законом, такий платник податку зобов'язаний сплатити штраф у таких розмірах: при затримці до 30 календарних днів, наступних за останнім днем граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання, - у розмірі десяти відсотків погашеної суми податкового боргу; при затримці від 31 до 90 календарних днів включно, наступних за останнім днем граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання, - у розмірі двадцяти відсотків погашеної суми податкового боргу; при затримці, що є більшою 90 календарних днів, наступних за останнім днем граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання, - у розмірі п'ятдесяти відсотків погашеної суми податкового боргу. Платник податків сплачує один із зазначених у цьому підпункті штрафів відповідно до загального строку затримки незалежно від того, чи були застосовані штрафи, визначені у підпунктах 17.1.1 - 17.1.6 цього пункту, чи ні.
Станом на 05.06.2009 року згідно даних обліку позивача за відповідачем обліковувалась заборгованість перед бюджетом зі сплати податку на додану вартість в сумі 10247,87 грн. та зі сплати податку на прибуток - в сумі 52322,75 грн., разом - 62570,62 грн. Станом на день розгляду справи у суді заборгованість перед бюджетом не погашена.
Суд не приймає в якості доказу часткового погашення суми податкової заборгованості, заявленої до стягнення в адміністративному позові, надані представником відповідача квитанції (а.с.36), позаяк за даними картки особового рахунку (а.с.26-31), як на момент винесення рішень про стягнення сум яких заявлено позов, так і на день розгляду справи за позивачем обліковується значна сума заборгованості і з податку на прибуток і з податку на додану вартість. Сплачені вказаними квитанціями суми податку на прибуток обліковані в картці особового рахунку, однак не вплинули на стан заборгованості за пред"явленими до стягнення рішеннями.
Дані обставини підтверджені дослідженими у судовому засіданні доказами: копією свідоцтва про державну реєстрацію відповідача (а.с.15), копією довідки з Єдиного державного реєстру підприємств та організаці України (а.с. 16), витягом про реєстрацію в Державному реєстрі обтяжень рухомого майна, яким підтвержується узгодження податкових зобов'язань (а.с. 24-25), довідкою про стан заборгованості відповідача по податковим платежам перед бюджетом (а.с.13), обліковою карткою платника податків (а.с.26-31).
Позивачем для відповідача, відповідно до вимог ст.6 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" №2181-ІІІ від 21.12.2000 року вручено податкові вимоги №1/7 від 16.04.2008 року та №2/8 від 22.05.2008 року (а.с.14), які на момент подання адміністративного позову останнім не задоволені.
Частиною 1 ст. 14 Закону України “Про систему оподаткування” №1251-XII від 25 червня 1991 року встановлено, що податок на додану вартість та податок на прибуток належать до загальнодержавних і справляються на всій території України.
Відповідно до пп.4.2.1. п.4.2. ст.4 Закону України “Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” від 21.12.2000 року № 2181-ІІІ, якщо сума податкового зобов'язання розраховується контролюючим органом, платник податків не несе відповідальності за своєчасність, достовірність та повноту нарахування такої суми, проте несе відповідальність за своєчасне і повне погашення нарахованого податкового зобов'язання та має право на оскарження цієї суми у порядку, встановленому цим Законом. Оскільки відповідач не оскаржував суму заборгованості, визначену податковим органом, то загальна сума податкової заборгованості є узгодженою і підлягає сплаті.
Згідно п.3 ч.1 ст.9 Закону України “Про систему оподаткування” №1251-XII від 25 червня 1991 року, платники податків і зборів (обов'язкових платежів) зобов'язані сплачувати належні суми податків і зборів (обов'язкових платежів) у встановлені законами терміни.
Крім того, відповідно до п.17.3. ст.17 Закону України “Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” №2181-ІІІ від 21.12.2000 року, сплата (стягнення) штрафних санкцій, прирівнюється до сплати (стягнення) податку.
Відповідно до п. 3.1.1 ст.3 Закону України “Про порядок погашення податкових зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” №2181-ІІІ від 21.12.2000 року, активи платника податків можуть бути примусово стягнені в рахунок погашення його податкового боргу виключно за рішенням суду. Пунктом 11 ст.10 Закону України “Про державну податкову службу в Україні” №509-XII від 04.12.1990 року встановлено право державних податкових інспекцій подавати до суду позови до підприємств, установ, організацій та громадян про стягнення заборгованості перед бюджетом і державними цільовими фондами за рахунок їх майна.
У відповідності зі ст.124 Конституції України, юрисдикція судів поширюється на всі правовідносини, що виникають у державі, водночас ч.2 ст.19 Конституції України визначено, що органи державної влади (до яких належать і органи державної податкової служби) та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з п.11 ст.10 Закону України “Про державну податкову службу в Україні” №509-XII від 04.12.1990 року, державним податковим інспекціям надано право подавати до суду позови до підприємств, установ, організацій та громадян про стягнення заборгованості перед бюджетом і державними цільовими фондами за рахунок їх майна.
Примусове стягнення податкової заборгованості – це передбачена законодавством України процедура погашення податкової заборгованості платника податків шляхом звернення стягнення на активи відповідного платника податків. Згідно зі ст.3 Закону України “Про порядок погашення податкових зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” №2181-III від 21.12.2000 року, активи платників податків можуть бути примусово стягнені в рахунок погашення його податкових зобов'язань виключно за рішенням суду. Активами платника податків, як зазначено у п.1.7 ст.1 Закону, є кошти, матеріальні та нематеріальні цінності, що належать юридичній або фізичній особі за правом власності або повного господарського відання.
Завершальною стадією судового провадження є виконавче провадження. Згідно з вимогами ст.50 Закону України “Про виконавче провадження” №606-XIV від 21.04.1999 року, стягнення за виконавчими документами в першу чергу звертається на кошти боржника в гривнях та іноземній валюті, інші цінності, в тому числі кошти на рахунках та вкладах боржника в установах банків та інших кредитних організаціях, на рахунки в цінних паперах у депозитаріях цінних паперів, а у разі відсутності у боржника коштів та цінностей, достатніх для задоволення вимог стягувача, стягнення звертається також на належне боржникові інше майно, за винятком майна, на яке згідно з законом не може бути накладено стягнення.
За таких підстав, податковий борг відповідача підлягає стягненню в судовому порядку, при цьому немає необхідності визначати спосіб і порядок такого стягнення, позаяк примусове стягнення здійснюється за рахунок активів боржника в силу Закону. За наведених обставин, позовні вимоги підтверджені належними та допустимими доказами і підлягають до задоволення повністю.
Судові витрати по справі згідно ч.4 ст.94 КАС України з відповідача не стягуються.
Керуючись статтями 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
ПОСТАНОВИВ:
Позов задовольнити повністю.
Стягнути з відповідача - Державного підприємства "Рівненська сірникова фабрика" (вул.Андріївська 112, м.Березне, Рівненська область, 34600, код ЄДРПОУ - 25319903) на користь Костопільської міжрайонної державної податкової інспекції (Березнівське відділення) (вул. Київська 11, м.Березне, Рівненська область, 34600, код ЄДРПОУ - 35051284) податкову заборгованість в сумі 62570 (шістдесят дві тисячі п'ясот сімдесят)грн. 62коп., в тому числі : - з податку на прибуток в сумі 52322,75 грн., яку перерахувати на р/р 31116002700006 в ГУДКУ в Рівненській області, МФО 833017, код платежу 11020100, одержувач ВДКУ в Березнівському районі; - з податку на додану вартість в сумі 10247,87 грн., яку перерахувати на р/р 31111029700006 в ГУДКУ в Рівненській області, МФО 833017, код платежу 14010100, одержувач ВДКУ в Березнівському районі.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо таку заяву не було подано. Якщо заяву про апеляційне оскарження було подано, але апеляційна скарга не була подана у встановлений строк, постанова набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Постанова може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції, який ухвалив постанову. Заява про апеляційне оскарження подається протягом 10-ти днів з дня складання постанови в повному обсязі. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом 20-ти днів після подання заяви про апеляційне оскарження. Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.
Головуючий суддя Друзенко Н.В.
Постанова складена в повному обсязі 21.10.09р.