Постанова № 7606646, 20.01.2010, Полтавський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
20.01.2010
Номер справи
2а-46405/09/1670
Номер документу
7606646
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

м.ПолтаваСправа № 2а-46405/09/1670 Полтавський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді –Слободянюк Н.І.,

за участю секретаря –Дрижирук М.І.,

представника позивача - Назаренка В.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом Кременчуцької об'єднаної державної податкової інспекціїдо Селянського (фермерського) господарства "Нива"про стягнення боргу, -

В С Т А Н О В И В:

Кременчуцька об'єднана державна податкова інспекціязвернулась до Полтавського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Селянського (фермерського) господарства "Нива"про стягнення боргу в розмірі 9513,37 грн.

В обґрунтування своїх вимог позивач зазначив, що за відповідачем рахується заборгованість по сплаті орендної плати за землю державної і комунальної власності в розмірі 9513,37 грн, яка виникла внаслідок несплати відповідачем самостійно узгодженої суми податкових зобов‘язань за податковими деклараціями від 18.02.2008 № 1660 та від 18.02.2008 № 1664; податкових зобов‘язань за платежем із штрафних санкцій, визначених податковими повідомленнями – рішеннями Кременчуцької ОДПІ від 29.03.2008 № 0000671500/0/65, від 24.04.2008 № 0001051500/0/101, від 11.06.2009 № 0000521500/0, від 29.03.2008 № 0000691500/0/67, від 29.03.2008 № 0000681500/0/66, від 03.03.2008 № 0000451500/0/46, від 14.05.2009 № 0000371500/0/43, що отримані відповідачем під розписку, і пені, нарахованої на суму податкового боргу, в розмірі 114,64 грн. На дату подання позову до суду загальна сума заборгованості в 9513,37 грн відповідачем не сплачена, що підтверджується обліковою карткою особового рахунку відповідача за платежем з орендної плати за землю.

Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав з підстав, викладених в позовній заяві, та просив суд позов задовольнити.

Адресовані відповідачу повістки про виклик до суду повернулися з відміткою відділення поштового зв‘язку про те, що СФГ «Нива»за адресою: с. Горбані Козельщанського району Полтавської області, не знаходиться. Разом з тим, як свідчить витяг з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців відповідач зареєстрований саме за цією адресою.

Згідно частини 8 статті 35 Кодексу адміністративного судочинства України вважається, що повістку вручено юридичній особі, якщо вона доставлена за адресою, внесеною до відповідного державного реєстру, або за адресою, яка зазначена її представником, і це підтверджується підписом відповідної службової особи.

Узгоджується таке і з положенням статті 18 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців», відповідно до якого якщо відомості, які підлягають внесенню до Єдиного державного реєстру, були внесені до нього, то такі відомості вважаються достовірними і можуть бути використані в спорі з третьою особою, доки до них не внесено відповідних змін.

Таким чином, є підстави вважати, що відповідач повідомлений про дату, час та місце судового розгляду справи належним чином.

Заслухавши пояснення представника позивача, дослідивши надані суду та зібрані ним письмові докази та застосувавши до спірних правовідносин відповідні норми матеріального та процесуального права, суд приходить до висновку про наявність законних підстав для задоволення позову, виходячи з наступного.

Судом встановлено, що Селянське (фермерське) господарство «Нива» зареєстроване Козельщинською районною державною адміністрацією Полтавської області 21.01.1992 та перебуває на обліку як платник податків та інших обов‘язкових платежів в Козельщинському відділенні Кременчуцької об‘єднаної державної податкової інспекції.

18.02.2008 відповідачем подано до Козельщинського відділення Кременчуцької ОДПІ податкові декларації орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності на 2008 рік за № 1660 та № 1664.

14.05.2009 відповідачем подано до Козельщинського відділення Кременчуцької ОДПІ податкові декларації орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності на 2009 рік за № 4286 та № 4288.

Згідно облікових карток особового рахунку відповідача за платежами «13050209» та «13050210» за відповідачем рахується заборгованість по сплаті орендної плати за земельні ділянки за договорами оренди з Оленівською сільською радою та Пашківською сільською радою відповідно за період з березня 2008 року по червень 2009 року включно в загальній сумі 8478,74 грн / 970,00 грн було погашено/.

Відповідно до статті 9 Закону України «Про систему оподаткування» платники податків і зборів (обов'язкових платежів) зобов'язані, зокрема, сплачувати належні суми податків і зборів (обов'язкових платежів) у встановлені законами терміни /частина 1/; обов'язок юридичної особи щодо сплати податків і зборів (обов'язкових платежів) припиняється із сплатою податку, збору (обов'язкового платежу) або його скасуванням або списанням податкової заборгованості відповідно до Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" /частина 3/.

Пунктом 8 частини 1 статті 14 вказаного Закону передбачено, що орендна плата за земельні ділянки державної і комунальної власності належить до загальнодержавних податків та зборів /обов’язкових платежів/.

Контроль за правильністю обчислення і справляння орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності здійснюється органами державної податкової служби /стаття 27 Закону України «Про плату за землю»/.

Частиною 1 статті 17 Закону України «Про плату за землю» встановлено, що податкове зобов'язання по орендній платі за землі державної та комунальної власності, визначене у податковій декларації на поточний рік, сплачується рівними частками власниками та землекористувачами земельних ділянок за місцезнаходженням земельної ділянки за базовий податковий (звітний) період, який дорівнює календарному місяцю, щомісячно протягом 30 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця.

Разом з тим, спеціальним законом з питань оподаткування, який установлює порядок погашення зобов’язань юридичних або фізичних осіб перед бюджетами та державними цільовими фондами з податків і зборів /обов’язкових платежів/, включаючи збір на обов’язкове державне пенсійне страхування та внески на загальнообов’язкове державне соціальне страхування, нарахування і сплати пені та штрафних санкцій, що застосовуються до платників податків контролюючими органами, у тому числі за порушення у сфері зовнішньоекономічної діяльності, та визначає процедуру оскарження дій органів стягнення є відповідно до преамбули цього Закону - Закон України «Про порядок погашення зобов‘язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами».

Відтак з набранням чинності зазначеним Законом 01 квітня 2001 року уніфіковано зокрема порядок та строки подання податкових декларацій, строки сплати сум податкових зобов’язань, підстави та розмір відповідальності за порушення податкового законодавства.

З огляду на це, орендна плата за земельні ділянки державної і комунальної власності сплачується платником податку у строк, встановлений підпунктом 5.3.1 пункту 5.3 статті 5 Закону України «Про порядок погашення зобов‘язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», а саме: протягом десяти календарних днів, наступних за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого підпунктом 4.1.4 пункту 4.1 статті 4 цього Закону для подання податкової декларації.

Відповідно до абзаців 1-5 підпункту 4.1.4 пункту 4.1 статті 4 зазначеного Закону податкові декларації подаються за базовий податковий (звітний) період, що дорівнює: а) календарному місяцю (у тому числі при сплаті місячних авансових внесків), - протягом 20 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця; б) календарному кварталу або календарному півріччю (у тому числі при сплаті квартальних або піврічних авансових внесків), - протягом 40 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) кварталу (півріччя); в) календарному року, крім випадків, передбачених підпунктом "г" підпункту 4.1.4 цього пункту, - протягом 60 календарних днів за останнім календарним днем звітного (податкового) року; г) календарному року для платників податку на доходи фізичних осіб (прибуткового податку з громадян), - до 1 квітня року, наступного за звітним.

При цьому для цілей підпункту 4.1.4 цього пункту під терміном "базовий податковий період" слід розуміти перший податковий період звітного року, визначений відповідним законом з питань оподаткування, зокрема календарний квартал для цілей оподаткування прибутку підприємств /абзац 6 підпункту 4.1.4 /.

За змістом частини 1 статті 17 Закону України «Про плату за землю» базовим податковим (звітним) періодом для орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності є календарний місяць.

Отже, граничний строк сплати орендної плати за земельні ділянки впродовж 2008 року, починаючи з березня, та першого півріччя 2009 року припадав на 31.03.2008, 30.04.2008, 30.05.2008, 01.07.2008, 30.07.2008, 01.09.2008, 30.09.2008, 30.10.2008, 01.12.2008, 30.12.2008, 30.01.2009, 14.05.2009 /за січень-квітень 2009 року/, 01.06.2009, 30.06.2009.

Судовим розглядом з‘ясовано, що відповідачем самостійно узгоджену суму орендної плати за земельні ділянки в розмірі 8478,74 грн за період березень 2008 року - червень 2009 року включно у встановлений законом строк та на дату судового розгляду справи не сплачено, що підтверджується обліковими картками особового рахунку відповідача за відповідними платежами.

В судовому процесі встановлено, що спірна сума заборгованості також складається з податкових зобов‘язань за платежем із штрафних санкцій, визначених податковими повідомленнями – рішеннями Кременчуцької ОДПІ від 29.03.2008 № 0000671500/0/65, від 24.04.2008 № 0001051500/0/101, від 11.06.2009 № 0000521500/0, від 29.03.2008 № 0000691500/0/67, від 29.03.2008 № 0000681500/0/66, від 03.03.2008 № 0000451500/0/46, від 14.05.2009 № 0000371500/0/43, та пені, нарахованої на суму податкового боргу, в розмірі 114,64 грн.

Фактичною підставою для визначення СФГ «Нива» податкових зобов’язань за платежем із штрафних санкцій, накладених на підставі підпункту 17.1.7 пункту 17.1 статті 17 Закону України «Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», згідно податкових повідомлень-рішень від 29.03.2008 № 0000671500/0/65 на суму 21,08 грн, від 11.06.2009 № 0000521500/0 на суму 424,08 грн, від 24.04.2008 № 0001051500/0/101 на суму 92,25 грн, від 29.03.2008 № 0000691500/0/67 на суму 14,54 грн, від 29.03.2008 № 0000681500/0/66 на суму 28,04 грн слугували висновки контролюючого органу, викладені в актах перевірки від 29.03.2008 № 45-1500/21069214 та від 24.04.2008 № 64/1500/21069214, про затримку відповідачем сплати узгоджених сум податкових зобов’язань з орендної плати за податковими деклараціями від 18.06.2007 № 4352, від 18.02.2008 № 1660 і від 18.06.2007 № 4345 /термін сплати податкових зобов‘язань за цими податковими деклараціями припадав - на 30.01.2008, 29.02.2008, 31.03.2008, 04.01.2008, а фактично сплачено в сумах 210,84 грн та 145,44 грн– 29.02.2008; в сумі 461,23 грн – 31.03.2008; в сумі 140,22 грн – 08.02.2008 відповідно/.

Фактичною підставою для визначення цьому ж платнику податків податкових зобов’язань за платежем із штрафних санкцій, накладених на підставі підпункту 17.1.1 пункту 17.1 статті 17 Закону України «Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», згідно податкових повідомлень-рішень від 03.03.2008 № 0000451500/0/46 та від 14.05.2009 № 0000371500/0/43 слугували висновки контролюючого органу, викладені в актах перевірки від 22.02.2008 № 29-1500/21069214 і від 14.05.2009 № 00010/1500/21069214, про несвоєчасне подання СФГ «Нива» податкових декларацій орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності за новоукладеними договорами на 2008 рік, та на 2009 рік /термін подання податкової декларації на 2008 рік – до 01.02 2008, а фактично подано – 18.02.2008; термін подання податкової декларації на 2009 рік– до 01.02.2009, а фактично подано – 14.05.2009/.

Зазначені обставини підтверджуються наявними у справі письмовими доказами, а накладення на відповідача штрафних санкцій згідно підпунктів 17.1.1 та 17.1.7 пункту 17.1 статті 17 Закону України «Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» відповідає вимогам цих норм.

Підпунктом 17.1.1 пункту 17.1 статті 17 зазначеного Закону встановлена відповідальність у вигляді штрафу для платників податків у разі неподання або затримки в поданні податкових декларацій у встановлені строки, а підпунктом 17.1.7 цього пункту – встановлена відповідальність у вигляді штрафу для платників податків у разі несплати ними узгодженої суми податкового зобов’язання протягом граничних строків, визначених цим Законом.

При цьому строк подання податкової декларації з орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності /до 01 лютого поточного року та у разі бажання платника податку – протягом 20 календарних днів кожного місяця, наступного за звітним/ встановлений статтею 14 Закону України «Про плату за землю» /підпунктом 4.1.4 пункту 4.1 статті 4 Закону України «Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» щодо місячної звітності/, а строк сплати - підпунктом 5.3.1 пункту 5.3 статті 5 Закону України «Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами».

У разі визначення податкового зобов‘язання контролюючим органом за підставами, зазначеними у підпунктах «а»- «в» підпункту 4.2.2 пункту 4.2 статті 4, платник податків зобов‘язаний погасити нараховану суму податкового зобов‘язання протягом десяти календарних днів від дня отримання податкового повідомлення, крім випадків коли протягом такого строку такий платник податків розпочинає процедуру апеляційного узгодження /абзац 3 підпункту 5.3.1 пункту 5.3 статті 5 Закону України «Про порядок погашення зобов‘язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами»/.

При цьому за визначенням пункту 1.2 статті 1 вказаного Закону податкове зобов’язання – зобов’язання сплатити до бюджетів або державних цільових фондів відповідну суму коштів у порядку та у строки, визначені цим Законом або іншими законами України.

Згідно з пунктом 1.3 цієї статті податковий борг / недоїмка / - податкове зобов’язання / з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності /, самостійно узгоджене платником податків або узгоджене в адміністративному чи судовому порядку, але не сплачене у встановлений строк, а також пеня, нарахована на суму такого податкового зобов’язання, а згідно з пунктом 1.5 штрафна санкція / штраф / - плата у фіксованій сумі або у вигляді відсотків від суми податкового зобов’язання / без нарахування пені та штрафних санкцій /, яка справляється з платника податків у зв’язку з порушенням правил оподаткування, визначених відповідними законами.

Системний аналіз наведених норм свідчить, що сума штрафних санкцій за змістом Закону України «Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» є складовою податкового зобов’язання, а відтак на неї поширюється строк сплати, встановлений абзацом 3 підпункту 5.3.1 пункту 5.3 статті 5 зазначеного Закону.

З пояснень представника позивача, наданих в судовому засіданні, та з матеріалів справи вбачається, що відповідач отримав вказані податкові повідомлення-рішення, в адміністративному та судовому порядку їх не оскаржував, у зв‘язку з чим повинен був сплатити визначені в них штрафні санкції у строк, встановлений зазначеною нормою.

За несвоєчасне погашення податкових зобов‘язань відповідачу на суму податкового боргу нараховано пеню в сумі 114,64 грн, що відповідає правильному застосуванню підпункту 16.1.1 пункту 16.1 та підпункту 16.4.1 пункту 16.4 статті 16 Закону України «Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», яке передбачає після закінчення встановлених строків погашення узгодженого податкового зобов'язання нарахування на суму податкового боргу пені, яка обчислюється, виходячи із розрахунку 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку України, діючої на день виникнення такого податкового боргу або на день його (його частини) погашення, залежно від того, яка з величин таких ставок є більшою, за кожний календарний день прострочення у його сплаті.

З огляду на те, що відповідач на дату судового розгляду справи свій податковий обов’язок не виконав, а державна податкова інспекція в силу норм статті 10 Закону України «Про державну податкову службу в Україні» наділена правом вимоги на виконання платником податку податкового обов’язку, позов підлягає задоволенню.

На підставі викладеного, керуючись статтями 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України,-

П О С Т А Н О В И В:

Адміністративний позов Кременчуцької об'єднаної державної податкової інспекції до Селянського (фермерського) господарства "Нива" про стягнення боргу в сумі 9 513,37 грн задовольнити.

Стягнути з Селянського (фермерського) господарства "Нива" (с. Горбані, Козельщинського району, Полтавська область, код 21069214) на користь держави (р/р 31115029700189, отримувач: УДК у Полтавській області, банк отримувача: ГУДКУ в Полтавській області, , код 34698516, МФО 831019;*;101;-;21069214) борг в сумі 9 513,37 (дев’ять тисяч п’ятсот тринадцять грн 37 коп) грн.

          Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду через Полтавський окружний адміністративний суд шляхом подачі заяви про апеляційне оскарження в 10 - денний строк з дня її проголошення, а в разі складання постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 КАС України - з дня складення в повному обсязі. Якщо постанову було проголошено у відсутності особи, яка бере участь у справі, то строк подання заяви про апеляційне оскарження обчислюється з дня отримання нею копії постанови. Апеляційна скарга подається протягом 20 днів після подання заяви про апеляційне оскарження або без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо таку заяву не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у строк, постанова набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Повний текст постанови виготовлено 25 січня 2010 року.

          Суддя                                                                                Н.І. Слободянюк