Рішення № 76060369, 27.08.2018, Новомосковський міськрайонний суд Дніпропетровської області

Дата ухвалення
27.08.2018
Номер справи
183/5631/17
Номер документу
76060369
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 183/5631/17

№ 2-а/183/61/18

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

27 серпня 2018 року Новомосковський міськрайонний суд Дніпропетровської області у складі:

головуючої - судді Сороки О.В.

секретаря - Пономаренко О.О.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні, в порядку загального позовного провадження, адміністративну справу за позовом Громадської організація «Наш Новомосковськ», ОСОБА_1 до виконавчого комітету Новомосковської міської ради, третя особа Управління ЖКГ та капітального будівництва Новомосковської міської ради про визнання протиправним рішення,

за участю сторін:

представників позивача ГО «Наш Новомосковськ» - Ялової І.В., Російського І.К.,

позивача ОСОБА_1,

представника позивача ОСОБА_4,

представника відповідача Іщенко С.П.,-

в с т а н о в и в:

06 листопада 2017 року Громадська організація «Наш Новомосковськ» та ОСОБА_1 звернулися до Новомосковського міськрайонного суду Дніпропетровської області, з адміністративним позовом до виконавчого комітету Новомосковської міської, у якому просили суд визнати протиправним та скасувати рішення виконавчого комітету Новомосковської міської ради від 08.09.2017 року № 461 «Про видалення зелених насаджень в м. Новомосковську».

В обґрунтування заявленого позову позивачі посилаються на те, що 4 вересня 2017 року, на площі Героїв (колишня площа ім. Леніна) міста Новомосковська Дніпропетровської області співробітниками будівельної компанії був встановлений паркан по периметру площі та розміщена будівельна техніка. В той же день ними був розпочатий масовий спил дерев, які були розташовані безпосередньо на площі. Упродовж декількох днів, незважаючи на масові протести громадян, була знищена більша частина дерев, які росли на площі. Вказані роботи по знищенню дерев проводились без представлення громаді будь-яких документів, які б підтверджували законність та обґрунтованість як самих робіт по реконструкції центральної площі міста, так і правові підстави та необхідність для винищення такої значної кількості зелених насаджень.

В процесі протестів громадськості під час спилу вказаних дерев, ініціативній групі громадян, яка намагалася не допустити незаконне знищення зелених насаджень, було надано усну інформацію про те, що вказані роботи проводяться співробітниками товариства з обмеженою відповідальністю «СК Стройінвест» в рамках реконструкції центральної площі міста Новомосковська, а замовником вказаної реконструкції виступає Департамент комунального господарства та будівництва Дніпропетровської обласної державної адміністрації.

В подальшому громадянам було представлено копію рішення виконавчого комітету Новомосковської міської ради від 08.09.2017 року № 461 «Про видалення зелених насаджень в м. Новомосковську».

При цьому позивачі зазначають, що 19.09.2017р. в приміщенні кабінету № 536 будинку № 2 по пр. О. Поля у м. Дніпро (будівля Дніпропетровської обласної ради) ініціативною групою громадян було оглянуто Робочий проект «Реконструкція площі ім. Леніна в м. Новомосковську (І та ІІ черги будівництва). Корегування» в 9 томах.

В томі 1 Робочого проекту була виявлена копія Завдання на проектування «Реконструкція площі ім. Леніна в м. Новомосковську (І та ІІ черги будівництва). Корегування», затвердженого начальником Управління ЖКГ та КБ Новомосковської міської ради ОСОБА_6 із відміткою про погодження із виконавчим директором ТОВ СК «Стройінвест» ОСОБА_7 та головним інженером проекту ОСОБА_8, де у п.3 розділу 14 міститься пряма вказівка: «Передбачити зелені насадження, при збереженні існуючих…». У томі 2 Робочого проекту наявні графічні матеріали із нанесенням зелених насаджень, які підлягають та які не підлягають видаленню, що на думку позивачів також свідчить про неправомірність дій виконавчого комітету при прийнятті оскаржуваного рішення та видалення також і тих дерев, які згідно із проектом мали бути збережені.

Позивач вважає, що рішення виконавчого комітету Новомосковської міської ради від 08.09.2017 року № 461 про надання дозволу ТОВ СК "Стройінвест" на видалення зелених насаджень за адресою: м. Новомосковськ, пл. Героїв суперечить вимогам діючого законодавства України, оскільки прийняте в порушення пп.7 п. «а» ст.30 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», яка передбачає в тому числі, що до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належить організація благоустрою населених пунктів, здійснення контролю за станом благоустрою населених пунктів, організації озеленення, охорони зелених насаджень і водойм, а також в порушенняпп.2 п. «а» ст.27 Закону «Про місцеве самоврядування в Україні», у відповідності до якого до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належить забезпечення збалансованого економічного та соціального розвитку відповідної території, ефективного використання природних, трудових і фінансових ресурсів.

Отже, позивачі зазначають, що Закон покладає на виконавчі органи місцевих рад обов'язки щодо охорони зелених насаджень та забезпечення ефективного використання ресурсів територіальної громади, до яких належать, в тому числі, і зелені насадження як елементи благоустрою та природні ресурси. Прийняття рішення про масштабне видалення зелених насаджень можливе було лише за умови, що це є дійсно потрібним для забезпечення ефективного розвитку території та відповідає інтересам територіальної громади.

Однак оскаржуване рішення стало наслідком знищення зелених насаджень площі Героїв у м. Новомосковську - 155 дерев 18 видів та принаймні 30 кущів, які були елементами благоустрою міста та об'єктами комунальної власності територіальної громади міста Новомосковська.

Також позивачі зазначають, що до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належить управління в межах, визначених радою, майном, що належить до комунальної власності відповідних територіальних громад, що пп.1 п. «а» ст.29 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», однак мотивувальна частина рішеннявиконавчого комітету містить дані про те, що воно було прийняте «на підставі акту обстеження зелених насаджень, що підлягають видаленню, від 05.09.2017р., згідно проекту реконструкції площі Героїв у м. Новомосковську».

Позивачі у позові наполягали на тому, що Робочий проект «Реконструкція площі ім. Леніна в м. Новомосковську (І та ІІ черги будівництва). Корегування», містить очевидні та суттєві невідповідності законодавству та потребам територіальної громади частині поводження із зеленими насадженнями, що вказують на недоцільність та нераціональність їх видалення.

Враховуючи те, що Реконструкція площі Героїв в м. Новомосковську відноситься до середнього класу наслідків СС2, то вказаний проект підлягає обов'язковій експертизі щодо додержання нормативів з питань санітарного та епідеміологічного благополуччя населення, екології тощо, однак висновок вказаної експертизи у проекті реконструкції також відсутній.

Крім того, проект не містить розділу компенсаційного озеленення, що суперечить вимогам п.п. 9.9.14.-9.9.15 Державних будівельних норм «Планування та забудова міст, селищ і функціональних територій. Благоустрій територій» ДБН Б.2.2-5:2011, відповідно до яких «Зелені насадження (дерева або чагарники), знесені під час реконструкції та будівництва нових будівель та споруд, мають бути компенсовані (компенсаційне озеленення). Проект компенсаційного озеленення включають як самостійний розділ проекту реконструкції або будівництва».

Таким чином, позивачі звертають увагу на те, що Робочим проектом реконструкції площі Героїв у м. Новомосковську не було належно обґрунтовано необхідність видалення існуючих зелених насаджень, не передбачені жодні можливі заходи для їх збереження, відсутня оцінка впливу на навколишнє середовище, а так само не передбачено компенсаційного озеленення, що прямо суперечить положенням законодавства щодо необхідності врахування під час проектування максимального збереження зелених насаджень.

Пунктом 3 розділу 14 Завдання на проектування «Реконструкція площі ім. Леніна в м. Новомосковську (І та ІІ черги будівництва). Корегування», затвердженого начальником Управління ЖКГ та КБ Новомосковської міської ради ОСОБА_6 із відміткою про погодження із виконавчим директором ТОВ СК «Стройінвест» ОСОБА_7 та головним інженером проекту ОСОБА_8, було надано вказівку при проектуванні передбачити збереження існуючих зелених насаджень.

Також позивачі зазначають, що акт обстеження зелених насаджень від 05.09.2017 року, на який є посилання в оскаржуваному рішенні, був складений з порушенням ч. 3 ст.28 Закону України «Про благоустрій населених пунктів», п. 4. Порядку видалення дерев, кущів, газонів та квітників у населених пунктах, затвердженого постановою КМУ від 01.08.2006 р. № 1045, що також призвело до заподіяння шкоди інтересам територіальної громади міста Новомосковська, в тому числі усім його громадянам.

Особливу увагу позивачі у позові звертають на порушення відповідачем Порядку видалення дерев, кущів, газонів та квітників у населених пунктах, затвердженого постановою КМУ від 01.08.2006 р. № 1045 в частині визначення відновної вартості зелених насаджень та її фіксації в акті обстеження, що на їх думку є обов'язковим. Видалені дерева та кущі належать до комунальної власності територіальної громади міста Новомосковська, а їх відновна вартість - це розмір збитків від їх видалення, що заподіюється територіальній громаді, і її оцінка є важливою при прийнятті будь-яких рішень щодо цих зелених насаджень.

Прийняття відповідачем рішення про надання дозволу на видалення зелених насаджень без оцінки та без урахування розміру збитків територіальній громаді є таким, що прямо суперечить вимогам Закону про раціональне використання природних ресурсів та об'єктів комунальної власності, а зважаючи на те, що видалені дерева перебували у задовільному та доброму стані, вони не підлягали знищенню, а могли бути збереженими на площі Героїв у м. Новомосковську або пересаджені в інші місця на території м. Новомосковська без шкоди озелененню міста. Декоративні дерева (ялини та інші) також могли бути реалізовані шляхом продажу із отриманням значних сум доходу до міського бюджету з можливістю наступного використання цих коштів на користь територіальної громади м. Новомосковська.

Внаслідок недбалого ставлення до майна територіальної громади з боку службових осіб виконавчих органів Новомосковської міської ради, майну територіальної громади міста, міському та державному бюджетам заподіяно шкоду, розмір якої позивачі визначають, як суму вартості дерев, які були видалені, витрат на оплату підрядних робіт з їх видалення, витрат на роботи з нового озеленення, вартості нових саджанців.

Отже, рішення виконавчого комітету Новомосковської міської ради від 08.09.2017 року № 461 «Про видалення зелених насаджень в м. Новомосковську» ОСОБА_1 та Громадська організація «Наш Новомосковськ» вважають незаконним, з підстав порушення порядку його прийняття, не інформування громадськості про заходи на площі Героїв, не врахування стану зелених насаджень, які могли бути збережені, суперечливості проекту реконструкції площі, порушення порядку утримання зелених насаджень.

Ухвалою суду від 10 листопада 2017 року відкрите провадження по адміністративній справі, відповідно до положень та з дотриманням правил предметної підсудності, встановлених ст. 18 Кодексу адміністративного судочинства України, в редакції Закону України № 2747-IV від 06.07.2005року.

У відповідності до п.10 розділу VII «Перехідні положення» Кодексу адміністративного судочинства України, в редакції Закону України № 2147- VIII від 03.10.2017 року, справи у судах першої інстанції, провадження у яких відкрито до набрання чинності цим Кодексом, розглядаються за правилами, що діють після набрання чинності цим Кодексом, в зв'язку з чим судом здійснюється розгляд справи за правилами загального позовного провадження.

У відзиві на позовну заяву представник виконавчого комітету Новомосковської міської ради зазначає, що наказом Міністерства будівництва, архітектури та житлово-комунального господарства України від 10.04.2006 року № 105 «Про затвердження Правил утримання зелених насаджень у населених пунктах України» визначено, що у містах та інших населених пунктах ведеться облік земельних насаджень та складається їх реєстр за видовим складом та віком, облік земельних насаджень проводиться органами місцевого самоврядування. Пунктом 3,4 Порядку видалення дерев, кущів, газонів і квітників у населених пунктах, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 01.08.2006 року передбачено, що видалення зелених насаджень на території населеного пункту здійснюється за рішенням виконавчого органу сільської, селищної, міської ради на підставі ордеру (крім випадків, передбачених пунктами 7-10 цього Порядку) та складання акту обстеження цих насаджень, що підлягають видаленню за формою, затвердженою Мінрегіоном. На виконання зазначеної постанови КМУ, виконавчим комітетом Новомосковської міської ради 16.11.2016 року прийняте рішення, яким затверджено склад постійної комісії по обстеженню зелених насаджень, що підлягають видаленню на території м.Новомосковська. Цією комісією 05.09.2017 року обстежено зелені насадження, які підлягають видаленню за адресою площа Героїв в м.Новомосковську та складено акт за відповідною формою. За результатами обстеження та з урахуванням процедури 08.09.2017 року виконавчим комітетом Новомосковської міської ради прийняте рішення № 461 «Про видалення зелених насаджень в м.Новомосковську» та видано ордер на видалення зелених е насаджень № 2, яким зобов'язано ТОВ СК «Стройінвест» провести благоустрій та озеленення. Представник відповідача звертає увагу на те, що прийняття такого рішення було зумовлене необхідністю проведення реконструкції площі Героїв в м.Новомосковську, яка здійснюється на підставі робочого проекту «Реконструкція площі ім.Леніна в м.Новомосковську (І та ІІ черги будівництва), законність прийняття та затвердження якого ніким не оскаржена. При цьому представник відповідача наполягала на тому, що проведення громадських слухань при прийнятті таких рішень не передбачена, і навіть без прийняття такого рішення, підставою для початку робіт з реконструкції об'єкту - площі Героїв в м.Новомосковську, - є лише дозвіл ДАБК у Дніпропетровській області на виконання будівельних робіт. Крім того, представник відповідача посилалася на вимоги частини 2 Порядку видалення дерев, кущів, газонів і квітників у населених пунктах, у відповідності до якого видалення зелених насаджень здійснюється у разі будівництва об'єкту архітектури на підставі документів, визначених частиною першою ст. 34 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності», в розділі V якого застосовується поняття «будівництво», як нове будівництво, реконструкція, реставрація, капітальний ремонт об'єкта архітектури. Частиною 3 Порядку видалення дерев, кущів, газонів і квітників у населених пунктах передбачено, що видалення зелених насаджень на підставі одного з документів, визначених частиною 1 ст. 34 34 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності», до прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів не потребує прийняття рішення компетентними органами. Зокрема, п.3 ч.1 ст. 34 Закону визначено, що замовник має право виконувати будівельні роботи після видачі замовнику органом ДАБК дозволу на виконання будівельних робіт - щодо об'єктів, які за класом наслідків (відповідальності) належать до об'єктів з середніми (СС2). Такий дозвіл на виконання будівельних робіт ТОВ СК «Стройінвест» отримало, дозвіл за № ДП 112172270390 від 15.08.2017 року містить дані про те, що виконувані роботи відносяться до класу наслідків СС2. Таким чином, представник відповідача зауважує на тому, що фактично підприємство, яке виконувало роботи з реконструкції площі отримало дозвіл на видалення зелених насаджень не за рішенням виконавчого комітету, а за оскаржуваним рішенням вже настали незворотні наслідки за фактом його виконання.

В судовому засіданні позивачі та їх представники позов підтримали, просили його задовольнити.

Відповідач проти задоволення позову заперечував, просив відмовити у його задоволенні, посилаючись на те, що було дотримано порядок видалення зелених насаджень, визнання спірного рішення протиправним не матиме юридичних наслідків, оскільки усі дерева на підставі цього рішення були видалені.

Представник третьої особи в судове засідання не з'явився, був повідомлений належним чином, надав заяву про розгляд справи без його участі.

Суд, заслухавши учасників справи, показання свідків, дослідивши подані докази, дійшов до наступного висновку.

05.09.2017 року затверджено акт обстеження зелених насаджень, що підлягають видаленню за адресою: площа Героїв у м.Новомосковську, згідно якого Комісією оглянуто зелені насадження за адресою: м.Новомосковськ, площа Героїв, що пов'язано зі здійсненням реконструкції площі Героїв у м.Новомосковськ (згідно робочого проекту «Реконструкція площі ім.Леніна в м.Новомосковську (І та II черги будівництва)»), проектом передбачено насадження нових 195 декоративних дерев та кущів, згідно проекту заявник зобовязується здійснити благоустрій території.

Рішенням виконавчого комітету Новомосковської міської ради від 08.09.2017 року за № 461, на виконання ст.30 Закону України «Про місцеве самоврядування», ст. 28 Закону України «Про благоустрій населених пунктів», відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 01.08.2006 року № 1045 «Про затвердження Порядку видалення дерев, кущів, газонів і квітників у населених пунктах України» (зі змінами), на підставі акту обстеження зелених насаджень, що підлягають видаленню від 05.09.2017 року, згідно проекту реконструкції площі Героїв в м.Новомосковську, надано дозвіл ТОВ СК «Стройінвест» на видалення зелених насаджень, згідно проекту реконструкції площі Героїв (а.с. 26).

Виконавчий комітет Новомосковської міської ради своїм рішенням № 462 від 08.09.2017 року не нараховував відновну вартість зелених насаджень, що підлягають видаленню в м.Новомосковську на площі Героїв при реконструкції, згідно робочого проекту «Реконструкція площі Героїв в м.Новомосковську (І та ІІ черги будівництва), в зв'язку з тим, що сплата відновної вартості зелених насаджень, у разі реконструкції або капітального ремонту об'єкту благоустрою, що споруджується за рахунок коштів державного чи місцевого бюджету не проводиться (а.с. 213).

Судом встановлено, не оспорено сторонами, що фінансування реконструкції площі Героїв в м.Новомосковську Дніпропетровської області здійснюється за рахунок коштів Державного бюджету, рішенням сесії Новомосковської міської ради від 16.03.2017 року № 366 права замовника для здійснення реконструкції площі Героїв в м. Новомосковську передано до департаменту житлово-комунального господарства та будівництва Дніпропетровської облдержадміністрації. Вищевказаним департаментом проведена тендерна процедура та визначено переможця - ТОВ «СК «Стройінвест». Замовником одержано дозвільна документація про початок виконання будівельних робіт.

Спірні правовідносини з реконструкції об'єкту благоустрою врегульовані спеціальними норами законів, а саме.

Згідно з ч.1 ст.28 Закону України «Про благоустрій населених пунктів» охороні та відновленню підлягають усі зелені насадження в межах населених пунктів під час проведення будь-якої діяльності.

Відповідно до пп.7 п. «а» ст.30 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», п.5 частини 2 ст.10 Закону України «Про благоустрій населених пунктів» до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належить організація благоустрою населених пунктів; здійснення контролю за станом благоустрою населених пунктів, організації озеленення, охорони зелених насаджень і водойм, створення місць відпочинку громадян.

Згідно з пп.2 п. «а» ст.27 Закону «Про місцеве самоврядування в Україні» до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належить забезпечення збалансованого економічного та соціального розвитку відповідної території, ефективного використання природних, трудових і фінансових ресурсів.

У відповідності до ст. 5 Закону України «Про основи містобудування» при здійсненні містобудівної діяльності повинні бути забезпечені:

-розробка містобудівної документації, проектів конкретних об'єктів згідно з вихідними даними на проектування, з дотриманням державних стандартів, норм і правил;

-розміщення і будівництво об'єктів відповідно до затверджених у встановленому порядку містобудівної документації та проектів цих об'єктів;

-раціональне використання земель та територій для містобудівних потреб, підвищення ефективності забудови та іншого використання земельних ділянок;

-охорона культурної спадщини, збереження традиційного характеру середовища населених пунктів;

-урахування державних та громадських інтересів при плануванні та забудові територій;

-урахування законних інтересів та вимог власників або користувачів земельних ділянок та будівель, що оточують місце будівництва;

-інформування через засоби масової інформації громадян про плани перспективного розвитку територій і населених пунктів, розміщення важливих містобудівних об'єктів;

-участь громадян, об'єднань громадян в обговоренні містобудівної документації, проектів окремих об'єктів і внесення відповідних пропозицій до державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ і організацій;

-захист прав громадян та громадських організацій згідно із законодавством.

На виконання статті 21 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» постановою Кабінету Міністрів України від 25 травня 2011 року № 555 затверджено Порядок проведення громадських слухань щодо врахування громадських інтересів під час розроблення проектів містобудівної документації на місцевому рівні (далі Порядок).

Згідно пункту 2 Порядку проведення громадських слухань щодо врахування громадських інтересів у проектах містобудівної документації здійснюється під час розроблення відповідних проектів містобудівної документації.

У відповідності до пункту 3 Порядку сільські, селищні, міські ради та їх виконавчі органи відповідно до частини третьої статті 21 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» забезпечують:

-оприлюднення прийнятих рішень щодо розроблення проектів містобудівної документації з прогнозованими правовими, економічними та екологічними наслідками;

-оприлюднення розроблених проектів містобудівної документації і доступ громадськості до зазначеної інформації;

-реєстрацію, розгляд та узагальнення пропозицій громадськості до проектів містобудівної документації;

-узгодження спірних питань між громадськістю і замовниками проектів містобудівної документації через погоджувальну комісію (у разі її утворення);

оприлюднення результатів розгляду пропозицій громадськості до проектів містобудівної документації.

Системний аналіз зазначених норм чинного законодавства дає суду підстави стверджувати, що громадські слухання щодо врахування громадських інтересів у проектах містобудівної документації мають обов'язковий характер у разі розроблення генеральних планів населених пунктів, планів зонування територій, детальних планів територій.

Так суд бере до уваги, що відповідно до статті 15 Закону України «Про доступ до публічної інформації» та відповідних положень Регламенту виконавчого комітету Новомосковської міської ради, необхідною складовою порядку прийняття рішень органів місцевого самоврядування (окрім внутрішньоорганізаційних) є оприлюднення їх проектів не пізніше ніж за 20 робочих днів до дати їх розгляду з метою прийняття.

Відповідач не надав суду доказів оприлюднення проекту спірного рішення з дотриманням вказаного строку. Також відсутня інформації про його публікацію в будь-якому доступному для суду джерелі.

Слід звернути увагу, що своєчасне оприлюднення проектів рішень органів місцевого самоврядування є необхідною умовою реалізації встановлених Конституцією та законами України права громадян на публічну інформацію, права членів територіальної громади бути обізнаними щодо діяльності органів місцевого самоврядування та права брати участь у їх роботі, в тому числі шляхом подання індивідуальних та колективних звернень, петицій з питань, що планується виносити на розгляд відповідного органу.

Право особи не може бути декларативним, а має бути реальним, обов'язок забезпечення цього покладається на уповноважені законом органи.

Недотримання вищезазначених вимог законодавства є наслідком порушення прав членів громадянського суспільства на участь у процесі прийнятті цього рішення.

Протягом розгляду справи суду не було подано будь-яких даних про оприлюднення проекту реконструкції площі Героїв у м. Новомосковську та доведення його до відома громадськості.

Єдиною встановленою датою розкриття відповідачем частини інформації з проекту є презентація, проведена 08.09.2017 у приміщенні Новомосковської міської ради. Ці обставини судом встановлені виходячи з показань свідків, не спростовані відповідачем.

Допитані у судовому засіданні в якості свідків ОСОБА_10 та ОСОБА_11 підтвердили, що видалення зелених насаджень на площі Героїв розпочалося не пізніше 04 вересня 2017 року, тобто не менше ніж за чотири дні до прийняття відповідачем спірного рішення.

Свідки повідомили, що під час громадських протестів 04, 05 та 06 вересня 2017 року проти спилу дерев на площі Героїв, до громадян вийшли начальник Управління житлово-комунального господарства та капітального будівництва ОСОБА_12 та заступник міського голови ОСОБА_13 Новомосковської міської ради та завірили мешканців, що спил припнеться і вони проведуть роботи щодо з'ясування обставин необхідності спилу дерев, що свідчить про обізнаність службових осіб виконавчих органів Новомосковської міської ради про сам процес видалення зелених насаджень.

У відповідності до пункту 13.1.2.3 Правил утримання зелених насаджень у населених пунктах України, затверджених наказом Мінбуду України від 10.04.2006р. № 105 під час проведення капітального ремонту необхідно всебічно використовувати матеріали, дерева, деревину, придатний посадковий матеріал, металевий брухт, одержані в процесі виконання робіт. Замовник (балансоутримувач) разом із проектною та підрядною організаціями безпосередньо на об'єкті уточнюють перелік і кількість матеріалів, придатних для подальшого використання, про що складають акт.

Дотримання цієї норми можливе лише за умови, що питання видалення та/або збереження зелених насаджень буде вирішено раніше початку виконання робіт з капітального ремонту об'єкта зелених насаджень.

Таким чином, прийняття рішення про видалення зелених насаджень після того, як їх фактично було видалено є суттєвим порушенням Порядку утримання зелених насаджень. Відповідач не надав пояснень щодо змісту робочого проекту реконструкції площі Героїв у м. Новомосковську, що містить суперечливі дані щодо кількості дерев, які підлягають видаленню, а також відсутні обґрунтування необхідності їх видалення і неможливості збереження існуючих зелених насаджень, які є здоровими.

Суд також бере до уваги, що пунктом 3 розділу 14 Завдання на проектування «Реконструкція площі ім. Леніна в м. Новомосковську (І та ІІ черги будівництва). Корегування», затвердженого начальником Управління ЖКГ та КБ Новомосковської міської ради ОСОБА_6 із відміткою про погодження із виконавчим директором ТОВ СК «Стройінвест» ОСОБА_7 та головним інженером проекту ОСОБА_8, було надано вказівку при проектуванні передбачити збереження існуючих зелених насаджень. Копія завдання на проектування наявна у робочому проекті.

Між тим, позивачами не оскаржувалися дії компетентних органів при розробленні робочого проекту «Реконструкція площі Героїв в м.Новомосковську (І та ІІ черги будівництва) в частині оприлюднення та врахування громадських інтересів, а тому, виходячи з предмету та підстав позову, не виходячи за межі позовних вимог, суд позбавлений можливості надавати оцінку діям та рішенням суб'єктів владних повноважень, безпосередньо причетних до розроблення та затвердження проекту реконструкції.

Вирішуючи питання по суті оскаржуваного рішення слід виходити взагалі зі стадії прийняття рішення виконавчим комітетом Новомосковської міської ради в рамках реконструкції об'єкту благоустрою.

Так, дійсно процедура видалення дерев, кущів, газонів і квітників на території населеного пункту визначена в Порядку видалення дерев, кущів, газонів і квітників у населених пунктах, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 01.08.2006 року № 1045.

У цьому Порядку терміни вживаються у значенні, наведеному в Законах України «Про місцеве самоврядування в Україні», «Про архітектурну діяльність», «Про благоустрій населених пунктів» і «Про регулювання містобудівної діяльності».

Видалення зелених насаджень, відповідно до п.2 зазначеного Порядку здійснюється у разі:

-будівництва об'єкта архітектури на підставі документів, визначених частиною першою статті 34 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності»;

-знесення аварійних, сухостійних і фаутних дерев, а також самосійних і порослевих дерев з діаметром кореневої шийки не більш як 5 сантиметрів;

-ліквідації аварійної ситуації на інженерних мережах населеного пункту;

-відновлення світлового режиму в житловому приміщенні, що затіняється деревами;

-проведення ремонтних та експлуатаційних робіт в охоронній зоні повітряних ліній електропередачі, на трансформаторній підстанції і розподільному пункті системи енергопостачання, мережі водо-, теплопостачання та водовідведення, телекомунікаційній і кабельній електромережі;

-досягнення деревом вікової межі;

-провадження господарської діяльності на території розсадників з вирощування декоративних дерев та кущів;

-ліквідації наслідків стихійного лиха, аварійної та надзвичайної ситуації.

У відповідності до п.3 Порядку видалення дерев, кущів, газонів і квітників у населених пунктах, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 01.08.2006 року № 1045, видалення зелених насаджень на території населеного пункту здійснюється за рішенням виконавчого органу сільської, селищної, міської ради на підставі ордера (крім випадків, передбачених пунктами 7-10 цього Порядку); на підставі одного з документів, визначених частиною першою статті 34 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності», до прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів.

Видалення зелених насаджень на підставі одного з документів, визначених частиною першою статті 34 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності», до прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів не потребує прийняття рішення компетентним органом.

Підставою для прийняття рішення компетентним органом, відповідно до п.4 Порядку видалення дерев, кущів, газонів і квітників у населених пунктах є заява про видалення зелених насаджень, подана юридичною чи фізичною особою (далі - заявник).

Після надходження заяви компетентний орган утворює комісію з питань визначення стану зелених насаджень та їх відновної вартості (далі - комісія), до складу якої входять представники заявника, власника земельної ділянки (користувача), компетентного органу, територіального органу Держекоінспекції, а у разі потреби - балансоутримувача території та комунального підприємства, що здійснює утримання зелених насаджень.

Під час формування складу комісії компетентний орган протягом двох днів після надходження заяви надсилає запити до територіального органу Держекоінспекції, власника земельної ділянки (користувача), балансоутримувача території та комунального підприємства, що здійснює утримання зелених насаджень, щодо можливості їх участі в роботі комісії.

Територіальний орган Держекоінспекції та заінтересовані організації у п'ятиденний строк після надходження запиту надсилають компетентному органу в письмовій формі повідомлення про включення свого представника до складу комісії.

Після надходження повідомлень компетентний орган протягом трьох днів затверджує склад комісії. У разі надходження повідомлень про відмову від участі представників територіального органу Держекоінспекції та заінтересованих організацій склад комісії затверджується без таких представників.

У процесі визначення стану зелених насаджень та відновної вартості зелених насаджень, які видаляються на підставі одного з документів, визначених частиною першою статті 34 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності», до складу комісії включається представник фізичної або юридичної особи, яка має намір щодо забудови території.

Комісія у п'ятиденний строк після її затвердження визначає стан зелених насаджень, розташованих на земельній ділянці, і їх відновну вартість та складає акт обстеження тих насаджень, що підлягають видаленню (далі - акт), за формою, затвердженою Мінрегіоном.

Відновна вартість зелених насаджень визначається згідно з методикою, затвердженою Мінрегіоном.

У разі знесення аварійних, сухостійних і фаутних дерев комісія з'ясовує причину набуття деревами такого стану, про яку зазначається в складеному комісією акті.

Кожному члену комісії надається один примірник акта. У разі відсутності представника територіального органу Держекоінспекції у складі комісії один примірник акта у триденний строк надсилається до територіального органу Держекоінспекції.

Голова комісії готує в п'ятиденний строк проект рішення компетентного органу про видалення зелених насаджень, в якому зазначається інформація про кількість зелених насаджень, що підлягають видаленню і залишаються на земельній ділянці.

Компетентний орган у місячний строк після надходження зазначеного проекту рішення про видалення зелених насаджень приймає відповідне рішення і видає наступного дня заявнику його копію для оплати відновної вартості зелених насаджень, що підлягають видаленню.

Ордер на видалення зелених насаджень (п.5 Порядку) компетентний орган видає не пізніше наступного робочого дня після подання заявником документа про сплату відновної вартості зелених насаджень, що підлягають видаленню.

Методику визначення відновної вартості зелених насаджень і зразок ордера затверджує Мінрегіон.

Відновна вартість зелених насаджень, що належать до комунальної власності, сплачується до відповідного місцевого бюджету.

Між тим, сплата відновної вартості зелених насаджень, відповідно до п.6 Порядку не проводиться у разі будівництва (нового будівництва, реконструкції, реставрації, капітального ремонту) житлових будинків, об'єктів інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури, благоустрою та інших об'єктів будівництва, що споруджуються за рахунок коштів державного чи місцевого бюджету (п.6 Порядку).

Як встановлено судом реконструкція площі Героїв в м.Новомосковську Дніпропетровської області проводиться за рахунок коштів державного бюджету, а тому підстав для нарахування та сплати відновної вартості зелених насаджень судом не знайдено.

В свою чергу ст. 34 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» визначає право на виконання будівельних робіт, а саме замовник має право виконувати будівельні роботи після:

-подання замовником повідомлення про початок виконання будівельних робіт відповідному органу державного архітектурно-будівельного контролю - щодо об'єктів будівництва, які за класом наслідків (відповідальності) належать до об'єктів з незначними наслідками (СС1), та щодо об'єктів, будівництво яких здійснюється на підставі будівельного паспорта та які не потребують отримання дозволу на виконання будівельних робіт згідно з переліком об'єктів будівництва, затвердженим Кабінетом Міністрів України. Форма повідомлення про початок виконання будівельних робіт та порядок його подання визначаються Кабінетом Міністрів України;

- видачі замовнику органом державного архітектурно-будівельного контролю дозволу на виконання будівельних робіт - щодо об'єктів, які за класом наслідків (відповідальності) належать до об'єктів з середніми (СС2) та значними (СС3) наслідками або підлягають оцінці впливу на довкілля згідно із Законом України «Про оцінку впливу на довкілля».

Таким чином, аналіз зазначених норм Законів визначає саму процедуру видалення зелених насаджень та виключні підстави для прийняття компетентним органом рішення про видалення зелених насаджень.

Суть позовних вимог ОСОБА_1 та Громадського об'єднання «Наш Новомосковськ» та мета всього позову зводиться до незгоди з вирізкою зелених насаджень на площі Героїв в м.Новомосковську Дніпропетровської області, однак оспорюване ними рішення виконавчого комітету Новомосковської міської ради від 08.09.2017 року № 461 «Про видалення зелених насаджень в м. Новомосковську», в розумінні спеціальних законів не є підставою для початку виконання будівельних робіт в рамках реконструкції об'єкту благоустрою, а являється частиною передпроектної підготовки з реконструкції об'єкту благоустрою такого рівня.

Питання щодо правомірності дій виконавчого комітету при прийнятті оскаржуваного рішення, яке у сукупності з актом обстеження спотворює кількість зелених насаджень, що підлягають видаленню, відповідно до Робочого проекту реконструкції, а також питання щодо правомірності дій виконавця, який не був залучений до участі у розгляді справи, при проведенні початку робіт з реконструкції площі Героїв не є предметом розгляду спору, в порядку визначеному нормами КАС України.

Відповідно до ч.2 ст.77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Відповідно до статті 19 Конституції України правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством, виключно органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Оцінюючи правомірність дій та рішень органу владних повноважень, суд керується процесуальними нормами, закріпленими у частині 2 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України, у відповідності до яких у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони:

1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України;

2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано;

3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії);

4) безсторонньо (неупереджено);

5) добросовісно;

6) розсудливо;

7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації;

8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія);

9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Враховуючи вищевикладене, аналізуючи обставини справи та норми чинного законодавства, оцінивши докази, що мають значення по справі, враховуючи основні засади адміністративного судочинства, суд доходить висновку про необґрунтованість позовних вимог.

Керуючись ст.ст. 5-10, 72-80, 139, 242-246 КАС України, суд, -

у х в а л и в:

Відмовити ОСОБА_1 та Громадській організації «Наш Новомосковськ», у задоволенні позову до виконавчого комітету Новомосковської міської ради, третя особа Управління ЖКГ та капітального будівництва Новомосковської міської ради, про визнання протиправним та скасування рішення виконавчого комітету Новомосковської міської ради від 08.09.2017 року № 461 «Про видалення зелених насаджень в м. Новомосковську».

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення суду може бути оскаржене в апеляційному порядку до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Новомосковський міськрайонний суд Дніпропетровської області. Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Суддя Сорока О.В.