
ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
21 червня 2018 року Справа № 808/917/18 м.ЗапоріжжяЗапорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Стрельнікової Н.В., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження (у письмовому провадженні) адміністративну справу
за позовом ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, 69041)
до Запорізького відділу Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Запорізькій області (вул. Майдан Профспілок, буд. 5, м. Запоріжжя, Запорізька обл., 69005)
про визнання протиправними дій суб'єкта владних повноважень та зобов'язання суб'єкта владних повноважень вчинити певні дії,-
ВСТАНОВИВ:
16.03.2018 до Запорізького окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 (далі - позивач) до Запорізького відділу Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Запорізькій області (далі - відповідач), в якому позивач просить:
- визнати протиправними дії відповідача щодо припинення здійснення страхових виплат;
- зобов'язати відповідача сплатити позивачу заборгованість по страховим виплатам за період з 01.06.2017 по 01.12.2017.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що відповідно до висновків ЛКК Свердловської медично-соціальної експертизи Луганської області від 29.09.2005 позивачу встановлено втрату працездатності 25 (двадцять п'ять відсотків) з 15.09.2005 безстроково та призначені страхові виплати. Факт внутрішнього переміщення підтверджується довідкою від 06.06.2017 № НОМЕР_5. До травня 2017 позивач отримував страхові виплати своєчасно та в повному обсязі, а в червні 2017 страхові виплати були припиненні на підставі того, що більш ніж 90 днів був відсутнім у м. Запоріжжі, тому УПСЗН Запорізької міської ради по Заводському району скасовано довідку про реєстрацію внутрішньо переміщеної особи як такому, що покинув територію України. Позивач звертався до відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в м. Запоріжжі та отримав відповідь від 07.06.2017 № 567/6 про те, що страхові виплати припиненні з підстав скасування довідки внутрішньо переміщеної особи. Також позивач отримав відповідь ВД Фонду від 06.07.2017 № 03/1968 про те, що відповідно до п. 18 Порядку повторне призначення соціальних виплат внутрішньо переміщеній особі можливе лише через шість місяців після такого припинення та виконання всіх процедур необхідних для їх призначення, передбачених законодавством. Виплата щомісячних страхових виплат позивачу була відновлена з 01.12.2017. Вважає, такі дії відповідача, що призвели до припинення нарахування та виплати позивачу щомісячних страхових виплат з 01.06.2017 по 01.12.2017, неправомірними. Просить позов задовольнити.
22.05.2018 на адресу суду від Управління виконавчої дирекції фонду у Запорізькій області надійшов відзив на адміністративний позов (№15855), у якому зазначає, що Запорізьке відділення Фонду не є юридичною особою, а тому його інтереси, як юридична особа представляє Управління виконавчої дирекції фонду у Запорізькій області Фонду соціального страхування України. Також, зазначає, що на засіданні комісії з питань призначення (відновлення), припинення соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам у Заводському районі м. Запоріжжя було вирішено відмовити позивачу в призначенні соціальних виплат у зв'язку з отриманням інформації від Адміністрації Державної прикордонної служби України, згідно якої позивач перебував на окупованій території 96 днів, що є порушенням норм ст. 12 Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб». У зв'язку зі скасуванням довідки позивача про реєстрацію внутрішньо переміщених осіб, відповідачем на законних підставах була винесена постанова від 02.06.2017 №0809/21174/21174/23 про припинення щомісячної страхової виплати. Позивач отримав наступну довідку про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи від 06.06.2017 НОМЕР_5/НОМЕР_2, він отримує щомісячні страхові виплати з грудня 2017 року. Вважає, що у задоволенні позову слід відмовити.
Ухвалою судді від 23.04.2018 відкрито провадження у справі та призначено справу до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без виклику учасників справи, призначене перше судове засідання на 22 травня 2018 року.
Ухвалою від 23.04.2018 за клопотанням представника позивача здійснено зменшення розміру сплати судового збору.
За приписами ч.1 ст. 258 КАС України, суд розглядає справи за правилами спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів із дня відкриття провадження у справі.
Згідно із пунктом 10 ч. 1 ст. 4 КАС України, письмове провадження - розгляд і вирішення адміністративної справи або окремого процесуального питання в суді першої, апеляційної чи касаційної інстанції без повідомлення та (або) виклику учасників справи та проведення судового засідання на підставі матеріалів справи у випадках, встановлених цим Кодексом.
На підставі приписів ч.4 ст.229 КАС України фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалося.
Суд, дослідивши матеріали справи, оцінивши надані докази, їх достатність і взаємний зв'язок у сукупності, дійшов висновку, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
ОСОБА_1 відповідно до висновків ЛКК Свердловської медично-соціальної експертизи Луганської області від 29.09.2005 встановлено втрату працездатності 25 (двадцять п'ять відсотків) з 15.09.2005 безстроково та призначені страхові виплати. В 2014 році через проведення антитерористичної операції на території Луганської області позивач переїхав з м. Свердловська, розташованого на тимчасово непідконтрольній владі України території, до м. Запоріжжя. Факт внутрішнього переміщення підтверджується довідкою від 06.06.2017 № НОМЕР_5, виданою Управлінням праці та соціального захисту населення Запорізької міської ради в Заводському району.
До травня 2017 позивач отримував страхові виплати своєчасно та в повному обсязі, а в червні 2017 страхові виплати були припиненні на підставі того, що більш ніж 90 днів був відсутнім у м. Запоріжжі, тому УПСЗН Запорізької міської ради по Заводському району скасовано довідку про реєстрацію внутрішньо переміщеної особи як такому, що покинула територію України. Позивач звертався до відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в м. Запоріжжі та отримав відповідь від 07.06.2017 № 567/6 про те, що страхові виплати припиненні з підстав скасування довідки внутрішньо переміщеної особи. Також позивач отримав відповідь ВД Фонду від 06.07.2017 № 03/1968 про те, що відповідно до п. 18 Порядку повторне призначення соціальних виплат внутрішньо переміщеній особі можливе лише через шість місяців після такого припинення та виконання всіх процедур необхідних для їх призначення, передбачених законодавством. Виплата щомісячних страхових виплат позивачу була відновлена з 01.12.2017.
Вважаючи, дії відповідача, що призвели до припинення нарахування та виплати позивачу щомісячних страхових виплат з 01.06.2017 по 01.12.2017, неправомірними, позивач звернувся до суду із цим позовом.
Ураховуючи викладене, всебічно і повно з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, суд вважає позовні вимоги такими, що підлягають частковому задоволенню з наступних підстав.
Стаття 19 Конституції України передбачає, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно із статті 22 Конституції України права і свободи людини і громадянина, закріплені цією Конституцією, не є вичерпними. Конституційні права та свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
За приписами статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Пенсії, інші види соціальних виплат для догляду, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Статтею 46 Конституція України передбачено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
З наданого до матеріалів адміністративної справи відзиву судом встановлено, що рішенням засідання комісії з питань призначення (відновлення), припинення соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам у Заводському районі м. Запоріжжя було відмовлено Позивачу в призначенні соціальних виплат у зв'язку з отриманням інформації від Адміністрації Державної прикордонної служби України, згідно якої позивач перебував на окупованій території 96 днів, що є порушенням норм ст. 12 Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб».
02.06.2017 відповідачем було отримано рішення Управління праці соціального захисту населення Запорізької міської ради по Заводському району від 25.05.2017 №05/01-21/5090, про скасування довідки Позивача про реєстрацію внутрішньо переміщених осіб від 16.12.2014 № НОМЕР_6.
У зв'язку зі скасуванням довідки позивача про реєстрацію внутрішньо переміщених осіб, відповідачем була винесена постанова від 02.06.2017 №0809/21174/21174/23 про припинення щомісячної страхової виплати.
Позивач отримав нову довідку про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи від 06.06.2017 НОМЕР_5/НОМЕР_2, та отримує щомісячні страхові виплати з грудня 2017 року.
З 22.11.2014 набрав чинності Закон України "Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб" від 20.10.2014 № 1706-VII, яким відповідно до Конституції та законів України, міжнародних договорів України, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, закріплені гарантії для внутрішньо переміщених осіб.
Зокрема, відповідно до статті 7 цього закону, для взятої на облік внутрішньо переміщеної особи реалізація прав на пенсійне забезпечення, на отримання соціальних послуг здійснюється відповідно до законодавства України. Україна вживає всіх можливих заходів, спрямованих на розв'язання проблем, пов'язаних із соціальним захистом, зокрема відновленням усіх соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам. Громадянин пенсійного віку, особа з інвалідністю, дитина-інвалід та інша особа, яка перебуває у складних життєвих обставинах, яких зареєстровано внутрішньо переміщеними особами, мають право на отримання соціальних послуг відповідно до законодавства України за місцем реєстрації фактичного місця проживання такої внутрішньо переміщеної особи.
У пункті 1 постанови Кабінету Міністрів України від 05.11.2014 № 637 "Про здійснення соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам" встановлено, що призначення та продовження виплати пенсій (щомісячного довічного грошового утримання), довічних державних стипендій, усіх видів соціальної допомоги та компенсацій, матеріального забезпечення, надання соціальних послуг за рахунок коштів державного бюджету та фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування внутрішньо переміщеним особам здійснюються за місцем перебування таких осіб на обліку, що підтверджується довідкою, виданою згідно з Порядком оформлення і видачі довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 01.10.2014 № 509. Виплата (продовження виплати) пенсій (щомісячного довічного грошового утримання), довічних державних стипендій, усіх видів соціальної допомоги та компенсацій, матеріального забезпечення (далі - соціальні виплати), що призначені зазначеним особам, здійснюється виключно через рахунки та мережу установ і пристроїв публічного акціонерного товариства "Державний ощадний банк України".
Тобто, за приписами наведеної норми умовами призначення та продовження виплат внутрішньо переміщеним особам є: знаходження внутрішньо переміщених осіб на обліку місця перебування, що підтверджується довідкою; наявність рахунку в установі ПАТ "Державний ощадний банк".
Згідно із пунктом 6 Порядку оформлення і видачі довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 509 від 01.10.2014 (в редакції Постанови КМ № 352 від 08.06.2016) (далі - Порядок №509) довідка про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи діє безстроково, крім випадків, передбачених статтею 12 Закону та абзацом шостим цього пункту. Довідка, видана до 20 червня 2016 року, яка не скасована і строк дії якої не закінчився, є дійсною та діє безстроково, крім випадків, передбачених статтею 12 Закону.
Відповідно до статті 12 Закону України "Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб" підставою для скасування дії довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи та внесення відомостей про це в Єдину інформаційну базу даних про внутрішньо переміщених осіб є обставини, за яких внутрішньо переміщена особа: 1) подала заяву про відмову від довідки; 2) скоїла злочин: дії, спрямовані на насильницьку зміну чи повалення конституційного ладу або на захоплення державної влади; посягання на територіальну цілісність і недоторканність України; терористичний акт; втягнення у вчинення терористичного акту; публічні заклики до вчинення терористичного акту; створення терористичної групи чи терористичної організації; сприяння вчиненню терористичного акту; фінансування тероризму; здійснення геноциду, злочину проти людяності або військового злочину; 3) повернулася до покинутого місця постійного проживання; 4) виїхала на постійне місце проживання за кордон; 5) подала завідомо недостовірні відомості.
За приписами пункту 71 Порядку №509 у разі наявності підстав, передбачених статтею 12 Закону, МВС, Національна поліція, ДМС, СБУ, Адміністрація Держприкордонслужби, Мінфін подають уповноваженому органу відповідну інформацію для прийняття рішення щодо зняття з обліку внутрішньо переміщених осіб.
Рішення про скасування дії довідки відповідно до статті 12 Закону приймається керівником уповноваженого органу за місцем проживання особи та надається їй протягом трьох днів з дати прийняття такого рішення або надсилається на адресу місця проживання, зазначену в довідці.
Відповідно до Листа Управління праці та захисту населення по Заводському району від 25.05.2017 №05/01-21/5090 скасовано дію довідки внутрішньо переміщеної особи позивача від 16.12.2014 № НОМЕР_6 органом, який її видав.
Постановою Відділення виконавчої дирекції ФСНВ в м.Запоріжжі від 02.06.2017 №0809/21174/21174/23 припинено виплату гр. ОСОБА_1 щомісячної грошової суми з 01.06.2017 на підставі скасування довідки.
Постановою Кабінету Міністрів України від 08.06.2016 №365 «Деякі питання здійснення соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам» затверджено Порядок, який визначає механізм призначення (відновлення) внутрішньо переміщеним особам виплати пенсій (щомісячного довічного грошового утримання), довічних державних стипендій, усіх видів соціальної допомоги та компенсацій, матеріального забезпечення, надання соціальних послуг, субсидій та пільг (далі - соціальні виплати) за рахунок коштів державного бюджету та фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування.
Пунктом 2 Порядку № 365 встановлено, що контроль за проведенням соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам здійснюють структурні підрозділи з питань соціального захисту населення районних, районних у м. Києві держадміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (у разі утворення) рад (далі - структурні підрозділи з питань соціального захисту населення) шляхом відвідування не рідше ніж один раз на шість місяців фактичного місця проживання/перебування внутрішньо переміщеної особи, про що складається акт обстеження матеріально-побутових умов сім'ї за формою, встановленою Мінсоцполітики.
Відповідно до пп.2 п.12 зазначеного Порядку №365 соціальні виплати припиняються у разі встановлення факту відсутності внутрішньо переміщеної особи за фактичним місцем проживання/перебування згідно з актом обстеження матеріально-побутових умов сім'ї.
Пунктом 18 вказаного Порядку передбачено, що повторне призначення соціальних виплат внутрішньо переміщеній особі у разі їх припинення відповідно до підпункту 4 пункту 12 цього Порядку можливе лише через шість місяців після такого припинення і виконання всіх процедур, необхідних для їх призначення, передбачених законодавством. Суми соціальних виплат, які не виплачені за минулий період, обліковуються в органі, що здійснює соціальні виплати, та виплачуються на умовах окремого порядку, визначеного Кабінетом Міністрів України.
Водночас, статтею 38 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності» такої підстави для припинення виплати пенсії не встановлено.
Встановлено також, що ОСОБА_1 з 01 грудня 2017 страхові виплати позивачу були поновлені.
Частиною другою статті 2 КАС України встановлено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Згідно з частинами першою та другою статті 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості. Суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог.
Відповідно до частин першої, другої статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Суд, відповідно до статті 90 КАС України, оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.
Отже, виходячи з заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд дійшов висновку, що відповідач, як суб'єкт владних повноважень, не надав суду доказів, які спростовували б доводи позивача, а відтак, не довів правомірності своїх двій, а тому заявлені позивачем вимоги є такими, що підлягають задоволенню.
Відповідно до приписів частини першої статті 139 КАС України якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа. отже, оскільки відповідачем у справі є Запорізький відділ Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Запорізькій області, який не є юридичною особою, судові витрати повинні бути присуджені за рахунок бюджетних асигнувань Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Запорізькій області, відокремленим підрозділом якого є відповідач.
Керуючись ст. ст. 9, 139, 242-246, 250, 255, 295, 297 КАС України, суд -
ВИРІШИВ:
Адміністративний позов ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, 69041, ідентифікаційний номер НОМЕР_4) до Запорізького відділу Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Запорізькій області (вул. Майдан Профспілок, буд. 5, м. Запоріжжя, Запорізька обл., 69005) про визнання дій протиправними, скасування рішення та зобов'язання вчинити певні дії, задовольнити.
Визнати дії Запорізького відділу Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Запорізькій області (вул. Майдан Профспілок, буд. 5, м. Запоріжжя, Запорізька обл., 69005) по припиненню нарахування та виплати ОСОБА_1 з 01.06.2017 по 01.12.2017 протиправними.
Зобов'язати Запорізький відділ Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Запорізькій області вул. Сєдова, буд. 12, м. Запоріжжя, 69000, ідентифікаційний номер 41320207) нарахувати та виплатити ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, 69041, ідентифікаційний номер НОМЕР_4) щомісячні страхові виплати з 01.06.2017 по 01.12.2017 року.
Стягнути на користь ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, 69041, ідентифікаційний номер НОМЕР_4) сплачену суму судового збору в розмірі 704,80 грн. (сімсот чотири гривні 80 копійок) за рахунок бюджетних асигнувань Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Запорізькій області (вул. Сєдова, буд. 12, м. Запоріжжя, 69000, ідентифікаційний номер 41320207).
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Запорізький окружний адміністративний суд до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.
Повний текст рішення складено 21.06.2018
Суддя Н.В.Стрельнікова