Рішення № 76039637, 08.08.2018, Хаджибейський районний суд міста Одеси (до 25.04.2025 - Малиновський районний суд м. Одеси)

Дата ухвалення
08.08.2018
Номер справи
521/17281/17
Номер документу
76039637
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа №521/17281/17

Провадження №2-а/521/72/18

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

08 серпня 2018 року місто Одеса

Малиновський районний суд міста Одеси в складі:

головуючого судді – Плавича І.В.,

секретаря судового засідання – Коваль Т.А.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Торгова компанія «АЛМІ» до Управління державного архітектурно-будівельного контролю Одеської міської ради про скасування постанови у справі про притягнення до адміністративної відповідальності, –

ВСТАНОВИВ:

У провадженні суду знаходиться на розгляді адміністративна справа за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Торгова компанія «АЛМІ» (надалі за текстом – ТОВ «ТК «АЛМІ») до Управління державного архітектурно-будівельного контролю Одеської міської ради (надалі за текстом – УДАБК Одеської міської ради) про скасування постанови у справі про притягнення до адміністративної відповідальності.

Обґрунтовуючи заявлені вимоги та пояснюючи підстави звернення до суду сторона позивача посилалась на ті обставини, що УДАБК Одеської міської ради проводилась позапланова перевірка дотримання вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, державних будівельних норм, стандартів і правил у місті Одесі.

20 вересня 2017 року в ході проведення перевірки головним спеціалістом інспекційного відділу №1 УДАБК Одеської міської ради ОСОБА_1 було складено акт про недопущення посадових осіб державного архітектурно-будівельного контролю на об’єкт будівництва, підприємства будівельної галузі для виконання покладених на них функцій, припис про усунення порушення вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, стандартів і правил, а також протокол про правопорушення у сфері містобудівної діяльності.

На підставі відповідних матеріалів, 05 жовтня 2017 року в.о. начальника УДАБК Одеської міської ради ОСОБА_2 було ухвалено постанову №109/17/456-вих про накладення штрафу за правопорушення у сфері містобудівної діяльності, згідно із якою ТОВ «ТК «АЛМІ» було визнане винним у вчиненні правопорушення, передбаченого п. 2 ч. 6 ст. 2 Закону України «Про відповідальність за правопорушення у сфері містобудівної діяльності», та накладено на підприємство штраф у сумі 50520,00 гривень, яка була отримана товариством засобами поштового 11 жовтня 2017 року.

Як посилалась сторона позивача, ТОВ «ТК «АЛМІ» вини не визнає, оскільки належним чином і у повному було дотримано відповідні вимоги закону, з висновками УДАБК Одеської міської ради не згодне, у зв’язку з чим звернулось з даним позовом в суд, в якому просило постанову №109/17/456-вих від 05 жовтня 2017 року про накладення штрафу за правопорушення у сфері містобудівної діяльності скасувати.

Відзив на позовну заяву від УДАБК Одеської міської ради до суду не надходив.

Представник позивача – ТОВ «ТК «АЛМІ» – у відкрите судове засідання не з’явився, але від сторони надходила заява про розгляд справи за відсутності сторони в порядку ст. 194 ч.3 КАС України.

Представник відповідача – УДАБК Одеської міської ради – у відкрите судове засідання не з’явився, відповідач повідомлявся судом про розгляд справи, причини неявки представника суду не відомі, але представник сторони брала участь у засіданнях по справі, заперечувала проти задоволення позову.

Вивчивши наявні матеріали справи у їх сукупності, прийнявши до уваги пояснення сторін, дослідивши представлені суду письмові докази, надавши правовідносинам, що виникли між сторонами по справі належну правову оцінку, суд доходить висновку про задоволення заявленого позову – з наступних підстав.

Під час судового розгляду справи було встановлено, що 20 вересня 2017 року головним спеціалістом інспекційного відділу №1 УДАБК Одеської міської ради ОСОБА_1 було складено акт про недопущення посадових осіб державного архітектурно-будівельного контролю на об’єкт будівництва, підприємства будівельної галузі для виконання покладених на них функцій, припис про усунення порушення вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, стандартів і правил, а також протокол про правопорушення у сфері містобудівної діяльності у відношенні ТОВ «ТК «АЛМІ», виявлених при перевірці за адресою: місто Одеса, вулиця Фонтанська дорога, 188/2, приміщення №1.

05 жовтня 2017 року в.о. начальника УДАБК Одеської міської ради ОСОБА_2 було ухвалено постанову №109/17/456-вих про накладення штрафу за правопорушення у сфері містобудівної діяльності, згідно із якою під час здійснення комісійної перевірки за адресою: місто Одеса, вулиця Фонтанська дорога, 118/2, приміщення №1, встановлено проведення будівельних робіт з реконструкції нежитлового приміщення. Водночас, в постанові зазначено, що під час здійснення комісійної перевірки, керівництво ТОВ «ТК «АЛМІ» не допустило до об’єкту посадових осіб для здійснення перевірки, що є порушенням ст. 41 ч.3 п.1 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності». З огляду на викладене, ТОВ «ТК «АЛМІ» було визнане винним у вчиненні правопорушення, передбаченого п. 2 ч. 6 ст. 2 Закону України «Про відповідальність за правопорушення у сфері містобудівної діяльності», та на підприємство накладено штраф у сумі 50520,00 гривень, яка була отримана товариством засобами поштового 11 жовтня 2017 року.

Перевіряючи обґрунтованість правової позиції сторони позивача, суд звертає увагу на наступне.

Як регламентує ст. 1 Закону України «Про відповідальність за правопорушення у сфері містобудівної діяльності», правопорушеннями у сфері містобудівної діяльності є протиправні діяння (дії чи бездіяльність) суб’єктів містобудування – юридичних осіб та фізичних осіб – підприємців, що призвели до невиконання або неналежного виконання вимог, установлених законодавством, будівельними нормами, державними стандартами і правилами. Вчинення суб’єктами містобудування правопорушень у сфері містобудівної діяльності тягне за собою відповідальність, передбачену цим та іншими законами України.

Відповідно до ст. 2 ч.6 п.2 Закону України «Про відповідальність за правопорушення у сфері містобудівної діяльності», суб’єкти містобудування несуть відповідальність у вигляді штрафу, зокрема, за недопущення посадових осіб органів державного архітектурно-будівельного контролю на об’єкти будівництва, підприємства будівельної галузі для виконання покладених на них функцій – у розмірі тридцяти прожиткових мінімумів для працездатних осіб.

Відповідно до ст. 41 ч.1 п.3 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності», посадові особи органів державного архітектурно-будівельного контролю під час перевірки мають, зокрема, право безперешкодного доступу до місць будівництва об’єктів та до об’єктів, що підлягають обов’язковому обстеженню.

Згідно із п. 11 п/п. 1 Порядку здійснення державного архітектурно-будівельного контролю, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23 травня 2011 року № 553, посадові особи органів державного архітектурно-будівельного контролю під час проведення перевірки мають право безперешкодного доступу до місць будівництва об’єктів та до об’єктів, що підлягають обов’язковому обстеженню.

Водночас, положення Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» визначають право посадових осіб органів державного архітектурно-будівельного контролю безперешкодного доступу під час перевірки саме до місць будівництва об’єктів та до об’єктів, що підлягають обов’язковому обстеженню.

Суд встановив, що на підставі договору купівлі-продажу нерухомого майна від 29 грудня 2016 року, посвідченого приватним нотаріусом Одеського міського нотаріально округу ОСОБА_3. реєстровий №2668, ТОВ «ТК «АЛМІ» є власником нежитлового приміщення №1, що розташоване за адресою: місто Одеса, вулиця Фонтанська дорога, 118/2, загальною площею 904,2кв.м.

Право власності набувача за правочином зареєстровано у встановленому порядку в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно, запис №18403712, реєстраційний номер об’єкту нерухомого майна №1097796951101.

В матеріалах справи відсутні відомості, що б вказували на наявність у власності ТОВ «ТК «АЛМІ» нежитлового приміщення за адресою: місто Одеса, вулиця Фонтанська дорога, 188/2, про що зазначено посадовою особою УДАБК Одеської міської ради в акті про недопущення посадових осіб державного архітектурно-будівельного контролю на об’єкт будівництва, підприємства будівельної галузі для виконання покладених на них функцій від 20 вересня 2017 року, приписі про усунення порушення вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, стандартів і правил від 20 вересня 2017 року, а також протоколі про правопорушення у сфері містобудівної діяльності у відношенні ТОВ «ТК «АЛМІ» від 20 вересня 2017 року.

Як регламентує п. 1 Порядку розроблення проектної документації на будівництво об’єктів, затвердженого наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 16 травня 2011 року №45, будівництво – нове будівництво, реконструкція, технічне переоснащення діючих підприємств, реставрація та капітальний ремонт об’єктів будівництва.

Як свідчить сторона позивача, з моменту придбання вищевказаного об’єкту нерухомості, ТОВ «ТК «АЛМІ» не проводило будівельних робіт, не здійснювало нового будівництва, реконструкції, технічного переоснащення, реставрації або капітального ремонту вказаного об’єкту. Разом з тим, ТОВ «ТК «АЛМІ» належить лише частина приміщень першого поверху будівлі за адресою: місто Одеса, вулиця Фонтанська дорога, 118/2.

Підстави для проведення позапланових перевірок наведено у ст. 41 ч.1 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності», а саме: 1) подання суб’єктом містобудування письмової заяви про проведення перевірки об’єкта будівництва або будівельної продукції за його бажанням; 2) необхідність проведення перевірки достовірності даних, наведених у повідомленні про початок виконання підготовчих робіт, повідомленні про початок виконання будівельних робіт, декларації про готовність об’єкта до експлуатації, протягом трьох місяців з дня подання зазначених документів; 3) виявлення факту самочинного будівництва об’єкта; 4) перевірка виконання суб’єктом містобудування вимог приписів органів державного архітектурно-будівельного контролю; 5) вимога головного інспектора будівельного нагляду центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику з питань державного архітектурно-будівельного контролю та нагляду, про проведення перевірки за наявності підстав, передбачених законом; 6) звернення фізичних чи юридичних осіб про порушення суб’єктом містобудування вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності; 7) вимога правоохоронних органів про проведення перевірки.

Аналіз даної норми закону свідчить, що перелік підстав для проведення позапланових перевірок органами ДАБК є вичерпним та не підлягає розширеному тлумаченню.

Але з матеріалів справи не вбачається, на якій саме підставі проводилась відповідна перевірка з боку УДАБК Одеської міської ради.

Як регламентує ст. 9 КУпАП, адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.

Як чітко зобов’язує ст. 77 ч.2 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб’єкта владних повноважень обов’язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. У таких справах суб’єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.

Відповідно до п. 53 Рішення Європейського суду з прав людини у справі «Федорченко та Лозенко проти України» (Заява № 387/03), п. 43 Рішення Європейського суду з прав людини у справі «Кобець проти України» (Заява № 16437/04) та п. 60 Рішення Європейського суду з прав людини у справі «Бєлоусов проти України» (Заява № 4494/07), суд при оцінці доказів керується критерієм доведення «поза розумним сумнівом». Проте таке доведення може випливати із сукупності ознак чи неспростовних презумпцій, достатньо вагомих, чітких і узгоджених між собою.

Відтак, посилання сторони відповідача щодо обґрунтованості притягнення позивача до адміністративної відповідальності не вбачаються суду доведеними, мають суперечливий характер, містять розбіжності та викликають обґрунтований сумнів, що сукупно має тлумачитись на користь позивача.

Згідно зі ст. 5 Закону «Про відповідальність за правопорушення у сфері містобудівної діяльності», постанову про накладення штрафу за правопорушення у сфері містобудівної діяльності може бути оскаржено до суду протягом 15 днів з дня її винесення з повідомленням про таке оскарження у той самий строк органу, який виніс постанову.

Приймаючи до уваги вищевикладене, суд вважає обґрунтованим задовольнити вимоги позивача та скасувати оскаржувану постанову.

У зв’язку з тим, що в процесі розгляду справи суд дійшов висновку про відсутність в діях позивача складу відповідного адміністративного правопорушення, суд вбачає обґрунтованим закрити провадження у відповідній справі про адміністративне правопорушення.

Відповідно до частини ст. ч.1 139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб’єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб’єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Таким чином, у зв’язку із задоволення заявленого позову, суд доходить висновку про стягнення на користь ТОВ «ТК «АЛМІ» за рахунок бюджетних асигнувань УДАБК Одеської міської ради суми оплаченого судового збору в розмірі 1600,00 гривень.

Керуючись ст.ст. 6, 7, 9, 19, 72, 77, 132, 139, 241, 242, 243, 244, 245, 246, 371, п.п. 9, 15.5 розділу VII КАС України, суд, –

УХВАЛИВ:

Позов Товариства з обмеженою відповідальністю «Торгова компанія «АЛМІ» до Управління державного архітектурно-будівельного контролю Одеської міської ради про скасування постанови у справі про притягнення до адміністративної відповідальності – задовольнити.

Постанову №109/17456-вих про накладення штрафу за правопорушення у сфері містобудівної діяльності від 05 жовтня 2017 року, ухвалену виконуючим обов’язки начальника Управління державного архітектурно-будівельного контролю Одеської міської ради ОСОБА_2 про визнання Товариства з обмеженою відповідальністю «Торгова компанія «АЛМІ» винним у вчиненні правопорушення, передбаченого пунктом 2 частини 6 статті 2 Закону України «Про відповідальність за правопорушення у сфері містобудівної діяльності» та накладення штрафу у сумі 50520,00 гривень – скасувати.

Стягнути на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Торгова компанія «АЛМІ» за рахунок бюджетних асигнувань Управління державного архітектурно-будівельного контролю Одеської міської ради суми оплаченого судового збору в розмірі 1600,00 гривень.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду з приводу рішень, дій чи бездіяльності суб’єктів владних повноважень у справах про притягнення до адміністративної відповідальності подається до Одеського апеляційного адміністративного суду через Малиновський районний суд міста Одеси протягом десяти днів з дня його проголошення. Суд апеляційної інстанції розглядає справу у десятиденний строк після закінчення строку апеляційного оскарження з повідомленням учасників справи.

Повні відомості про сторін згідно зі ст. 265 ч.5 п.4 КАС України:

Позивач: Товариство з обмеженою відповідальністю «Торгова компанія «АЛМІ» – 65005, місто Одеса, вулиця Середня, 83-В; ідентифікаційний код в ЄДРПОУ 31327274.

Відповідач: Управління державного архітектурно-будівельного контролю Одеської міської ради – 65009, місто Одеса, вулиця Черняховського,6; ідентифікаційний код в ЄДРПОУ 40199728.

Суддя: І.В. Плавич /підпис/

З оригіналом згідно. Оригінал постанови суду знаходиться в матеріалах адміністративної справи

№521/17281/17 в Малиновському районному суді міста Одеси.

Суддя: Секретар: