
ВОЛИНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
21 серпня 2018 року ЛуцькСправа № 803/1178/18
Волинський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого - судді Лозовського О.А.,
за участю секретаря судового засідання Столярчук А.В.,
представника позивача Лапковського О.Ю.,
представника відповідача Кушнір Ю.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом Дочірнього підприємства "Волинський облавтодор" Відкритого акціонерного товариства "Державна акціонерна компанія "Автомобільні дороги України" до Головного управління ДФС у Волинській області про визнання незаконним та скасування рішення про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне неперерахування) єдиного внеску №0029541303 від 17 січня 2018 року,
ВСТАНОВИВ:
Дочірнє підприємство "Волинський облавтодор" Відкритого акціонерного товариства "Державна акціонерна компанія "Автомобільні дороги України" (далі - ДП "Волинський облавтодор", підприємство) звернулось з адміністративним позовом до Головного управління ДФС у Волинській області (далі - ГУ ДФС у Волинській області) про визнання незаконним та скасування рішення про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне неперерахування) єдиного внеску №0029541303 від 17 січня 2018 року.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що оскаржуваним рішенням за несвоєчасну сплату єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (далі - ЄСВ) до ДП "Волинський облавтодор" застосовані адміністративно-господарські санкції в розмірі 184 690 грн 32 коп. та нарахована пеня в сумі 68 821 грн 63 коп. за період з 21 грудня 2016 року по 28 грудня 2017 року.
Позивач вважає вказане рішення незаконним та необґрунтованим, оскільки ЄСВ сплачувався одночасно із виплатою заробітної плати працівникам підприємства, а несвоєчасне перерахування ЄСВ обумовлено тим, що ДП "Волинський облавтодор" грошові кошти на сплату ЄСВ та виплату заробітної плати перераховувало із запізненням. Оскільки оскаржене рішення суперечить вимогам статті 9 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове соціальне страхування" (сплата ЄСВ відбувалась одночасно з виплатою заробітної плати) позивач просить скасувати як незаконне рішення ГУ ДФС у Волинській області про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне неперерахування) єдиного внеску №0029541303 від 17 січня 2018 року.
У відзиві на позов від 26 липня 2018 року відповідач його вимог не визнав та просив відмовити у його задоволенні з тих підстав, що оскаржуване рішення прийняте відповідно до вимог чинного законодавства України, при його прийнятті відповідач дія у межах, спосіб та з метою, визначеною законом.
Ухвалою від 12 липня 2018 року відкрито провадження в даній адміністративній справі та ухвалено розгляд справи проводити за правилами спрощеного позовного провадження у судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін (а.с. 1).
В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримали з підстав, викладених в позовній заяві.
Представник відповідача в судовому засіданні проти позову заперечила, посилаючись на мотиви, зазначені у відзиві на позов.
Суд, заслухавши усні пояснення представників сторін, перевіривши доводи позивача та відповідача у заявах по суті справи, дослідивши письмові докази на предмет належності, допустимості, достовірності кожного доказу окремо, а також достатності і взаємозв'язку доказів у їхній сукупності, встановив такі обставини.
ДП "Волинський облавтодор" зареєстроване як суб'єкт господарювання 29 травня 2002 року; місцезнаходженням юридичної особи значиться: 43001, Волинська область, місто Луцьк, вулиця Ковельська, будинок 41; ідентифікаційний код юридичної особи: 32035139; перебуває на податковому обліку в органі ДФС (а.с. 8, зворот).
Рішенням ГУ ДФС у Волинській області про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску від №0029541303 від 17 січня 2018 року до ДП "Волинський облавтодор" за несплату (неперахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) ЄСВ застосовані штрафні санкції в розмірі 184 690 грн 32 коп. та нарахована пеня в сумі 68 821 грн 63 коп. за період з 21 грудня 2016 року по 28 грудня 2017 року (а.с. 5).
Як вбачається із розрахунку штрафної санкції та пені до рішення, суми нарахованої пені та штрафних санкцій по оскарженому рішенні визначені у зв'язку із несвоєчасною сплатою ДП "Волинський облавтодор" сум ЄСВ (а.с. 21-23).
За результатами адміністративного скарження позивачем до ДФС, рішенням останнього про результати розгляду скарги № 18451/6/99-99-11-02-02-25, рішення №0029541303 від 17 січня 2018 року залишило без змін, а скаргу - без задоволення (а.с. 6-7).
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, що склалися між сторонами, суд зазначає наступне.
Правові та організаційні засади забезпечення збору та обліку єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, умови та порядок його нарахування і сплати та повноваження органу, що здійснює його збір та ведення обліку визначає Закон України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" від 08 липня 2010 року № 2464-VI (далі - Закон № 2464-VI).
Згідно із пунктом 1 частини першої статті 4 Закону 2464-VI (з наступними змінами та доповненнями) платниками єдиного внеску є підприємства, установи та організації, інші юридичні особи, утворені відповідно до законодавства України, незалежно від форми власності, виду діяльності та господарювання, які використовують працю фізичних осіб на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством, чи за цивільно-правовими договорами (крім цивільно-правового договору, укладеного з фізичною особою - підприємцем, якщо виконувані роботи (надавані послуги) відповідають видам діяльності, відповідно до відомостей з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців), у тому числі філії, представництва, відділення та інші відокремлені підрозділи зазначених підприємств, установ і організацій, інших юридичних осіб, які мають окремий баланс і самостійно ведуть розрахунки із застрахованими особами.
Пунктом 1 частини другої статті 6 цього ж Закону визначено, що платник єдиного внеску зобов'язаний своєчасно та в повному обсязі нараховувати, обчислювати і сплачувати єдиний внесок.
Відповідно до частин восьмої, дванадцятої статті 9 вказаного Закону платники єдиного внеску, крім платників, зазначених у пунктах 4 і 5 частини першої статті 4 цього Закону, зобов'язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за календарний місяць, не пізніше 20 числа наступного місяця, крім гірничих підприємств, які зобов'язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за календарний місяць, не пізніше 28 числа наступного місяця. Єдиний внесок підлягає сплаті незалежно від фінансового стану платника.
З цього вбачається, що позивач, як платник ЄСВ в розумінні статті 4 Закону № 2464-VI, зобов'язаний сплачувати внесок, нарахований за календарний місяць, не пізніше 20 числа наступного місяця, незалежно від фінансового стану.
Згідно із частиною одинадцятою статті 9 цього ж Закону у разі несвоєчасної або не в повному обсязі сплати єдиного внеску до платника застосовуються фінансові санкції, передбачені цим Законом, а посадові особи, винні в порушенні законодавства про збір та ведення обліку єдиного внеску, несуть дисциплінарну, адміністративну, цивільно-правову або кримінальну відповідальність згідно із законом.
На суму недоїмки нараховується пеня з розрахунку 0,1 відсотка суми недоплати за кожний день прострочення платежу. Нарахування пені, передбаченої цим Законом, починається з першого календарного дня, що настає за днем закінчення строку внесення відповідного платежу, до дня його фактичної сплати (перерахування) включно (частини десята, тринадцята статті 25 Закону № 2464-VI).
Відповідно до пункту 2 частини одинадцять статті 25 цього ж Закону за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску накладається штраф у розмірі 20 відсотків своєчасно не сплачених сум.
Інструкцією про порядок нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, затвердженою Наказом Міністерства фінансів України від 20 квітня 2015 року № 449 (у редакції наказу Міністерства фінансів України від 04 травня 2018 року № 469), визначено процедуру нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (далі - єдиний внесок) страхувальниками, визначеними Законом України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування", нарахування і сплати фінансових санкцій, стягнення заборгованості зі сплати страхових коштів органами доходів і зборів.
Так, відповідно до пункту 1 розділу ІІІ вказаної Інструкції єдиний внесок згідно із Законом для платників, зазначених у підпункті 1 пункту 1 розділу II цієї Інструкції, щодо кожної застрахованої особи встановлюється в розмірі 22 відсотків на суму нарахованої заробітної плати за видами виплат, які включають основну та додаткову заробітну плату, інші заохочувальні та компенсаційні виплати, у тому числі в натуральній формі, що визначаються відповідно до Закону України "Про оплату праці", та суму винагороди фізичним особам за виконання робіт (надання послуг) за цивільно-правовими договорами.
Згідно із пунктом 5 розділу VII Інструкції на суму недоїмки платнику єдиного внеску нараховується пеня з розрахунку 0,1 відсотка на суму фактично сплаченої недоїмки за кожний день прострочення платежу.
Нарахування пені починається з першого календарного дня, що настає за днем закінчення строку внесення відповідного платежу, до дня його фактичної сплати (перерахування) включно.
Як установлено підпунктом 2 пункту 2 розділу VII Інструкції за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску на платників, які допустили зазначене порушення, починаючи з 01 січня 2015 року, накладається штраф у розмірі 20 відсотків своєчасно не сплачених сум.
При цьому складається рішення про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску за формою згідно з додатком 12 до цієї Інструкції.
Розрахунок цієї фінансової санкції здійснюється на підставі даних інформаційної системи органу доходів і зборів.
При застосуванні штрафів, зазначених у цьому підпункті, приймається одне рішення на всю суму сплаченої (погашеної) недоїмки незалежно від періодів та кількості випадків сплати за зазначені періоди.
Для платників, зазначених у підпунктах 1, 2 пункту 1 розділу II цієї Інструкції, таким періодом є календарний місяць, для платників, зазначених у підпунктах 3, 4, 6 пункту 1 розділу II цієї Інструкції,- календарний квартал.
Таким чином, з урахуванням наведених норм чинного законодавства України та встановлених обставин справи, суд дійшов висновку, що за несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) ЄСВ відповідач правомірно прийняв оскаржуване рішення №0029541303 від 17 січня 2018 року, яким до ДП "Волинський облавтодор" застосував штрафні санкції в розмірі 184 690 грн 32 коп. та нарахував пеню в сумі 68 821 грн 63 коп. за період з 21 грудня 2016 року по 28 грудня 2017 року.
При цьому, суд враховує ту обставину, що позивач не оспорює сам факт несвоєчасного перерахування ЄСВ. Разом з тим, суд не бере до уваги покликання позивача на причини, з яких мало місце несвоєчасне перерахування ЄСВ ДП "Волинський облавтодор", оскільки такі обставини не звільняють вказаного платника від відповідальності, передбаченої статтею 25 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування», а за приписами частини дванадцятої статті 9 вказаного Закону ЄСВ підлягає сплаті незалежно від фінансового стану платника.
Відповідно до частин першої, другої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
На думку суду, відповідач довів правомірність оскаржуваного в даній адміністративній справі рішення, відтак, у задоволенні позову необхідно відмовити.
Відповідно до статті 139 КАС України, у зв'язку з відмовою в задоволенні позову, судовий збір необхідно залишити за позивачем.
Керуючись статтями 243, 245, 246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,
ВИРІШИВ:
В задоволенні позову Дочірнього підприємства "Волинський облавтодор" Відкритого акціонерного товариства "Державна акціонерна компанія "Автомобільні дороги України" (43001, Волинська область, місто Луцьк, вулиця Ковельська, будинок 41; ідентифікаційний код юридичної особи 32035139) до Головного управління ДФС у Волинській області (43010, Волинська область, місто Луцьк, Київський майдан, будинок 4, ідентифікаційний код юридичної особи 39400859) про визнання незаконним та скасування рішення про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне неперерахування) єдиного внеску №0029541303 від 17 січня 2018 року відмовити повністю.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення суду може бути оскаржене шляхом подання апеляційної скарги до Львівського апеляційного адміністративного суду через Волинський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня його складення.
Повне судове рішення складене судом 23 серпня 2018 року.
Суддя О.А. Лозовський