
ВОЛИНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
22 серпня 2018 року ЛуцькСправа № 0340/1381/18
Волинський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого-судді Андрусенко О. О.,
розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження (у письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Нововолинсько-Іваничівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Волинської області про визнання відмови неправомірною та зобов'язання вчинити дії,
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 (далі - позивач, ОСОБА_1) звернувся в суд з позовом до Нововолинсько-Іваничівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Волинської області (далі - відповідач, Нововолинсько-Іваничівське об'єднане управління ПФУ Волинської області) про визнання відмови у зарахуванні часу роботи у Відокремленому підрозділі «Шахта № 9 «Нововолинська» Державного підприємства «Волиньвугілля» (далі - ВП «Шахта №9 «Нововолинська» ДП «Волиньвугілля») з 01.04.2016 року по 01.11.2017 року до страхового та пільгового стажу для призначення пільгової пенсії за віком неправомірною та зобов'язання зарахувати час роботи на вказаному підприємстві з 01.04.2016 року по 01.11.2017 року до страхового та пільгового стажу для призначення пільгової пенсії за віком та призначити пенсію за віком на пільгових умовах з дати виникнення такого права.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що 11.12.2017 року позивач звернувся до відповідача із заявою про призначення пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» та статті 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», як працівник безпосередньо зайнятий повний робочий день на підземних роботах після досягнення 50 років і при страховому стажі не менше 21 року 6 місяців, з них не менше 10 років на зазначених роботах. Однак 07.03.2018 року відповідач відмовив йому у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах, про що повідомив листом від 17.04.2018 року, посилаючись на відсутність необхідного страхового стажу (21 рік 6 місяців), при наявному 20 років 20 днів. Крім того, листом від 14.05.2018 року відповідач повідомив, що причиною для відмови у призначенні вказаної пенсії стала відсутність в індивідуальних відомостях про застраховану особу інформації про сплату страхових внесків роботодавцем - ВП «Шахта №9 «Нововолинська» ДП «Волиньвугілля» за період з 01.04.2016 року по 01.11.2017 року (у вказаний період позивач працював на вказаному підприємстві гірником очисного забою 5-го розряду з повним робочим днем під землею), у зв'язку з чим вказаний період не зараховано до страхового та пільгового стажу. Позивач вважає відмову відповідача у зарахуванні часу роботи у ВП «Шахта №9 «Нововолинська» ДП «Волиньвугілля» з 01.04.2016 року по 01.11.2017 року до страхового та пільгового стажу для призначення пільгової пенсії за віком протиправною, тому звернувся до суду за захистом своїх прав з даним позовом.
Ухвалою суду від 23.07.2018 року прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито провадження у даній справі, відмовлено у залученні до участі у справі як третьої особи ДП «Волиньвугілля», та ухвалено судовий розгляд справи проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
Ухвалою суду від 09.08.2018 року заяву позивача про залучення до участі у справі третьої особи залишено без розгляду.
Ухвалою суду від 22.08.2018 року внесено виправлення в ухвали суду від 23.07.2018 року про відкриття провадження в адміністративній справі та від 09.08.2018 року.
У відзиві на позовну заяву відповідач позовних вимог не визнав, посилаючись на те, що за змістом статей 1, 11, 24 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» страховим стажем може бути визнано період роботи, за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок, а обов'язок сплати таких внесків покладено на страхувальника, в даному випадку на ВП «Шахта №9 «Нововолинська» ДП «Волиньвугілля». Вказує на те, що до страхового стажу не зараховується період, коли підприємством не сплачено страхові внески: коефіцієнт страхового стажу та розмір заробітної плати у такому випадку залишається незмінними. Враховуючи те, що за спірний період роботи позивача у ВП «Шахта №9 «Нововолинська» ДП «Волиньвугілля» за даними персоніфікованого обліку відсутня інформація про сплату внесків, тому вважає, що Нововолинсько-Іваничівське об'єднане управління ПФУ Волинської області, відмовляючи позивачу у призначенні пенсії, діяло правомірно та у межах повноважень, наданих Законом. Просив у задоволенні позову відмовити.
Дослідивши письмові докази та письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи, суд приходить до висновку, що позов необхідно задовольнити з таких мотивів та підстав.
Судом встановлено, що позивач ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, з 17.09.2013 року по 01.11.2017 року працював гірником очисного забою 5-го розряду з повним робочим днем під землею у ВП «Шахта №9 «Нововолинська» ДП «Волиньвугілля», що підтверджується записами у трудовій книжці позивача.
11.12.2017 року позивач звернувся до Нововолинсько-Іваничівського об'єднаного управління ПФУ Волинської області із заявою про призначення пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» та статті 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», до якої додав, зокрема, копію трудової книжки; довідку про навчання; копію військового квитка, довідку про підтвердження пільгового стажу роботи № 188 від 24.10.2017 року, видану ДП «Шахта № 1 «Нововолинська» та витяги з наказів про затвердження результатів проведеної атестації робочих місць за умовами праці; довідку про підтвердження пільгового стажу роботи № 327 від 01.11.2017 року та витяги з наказів про затвердження результатів проведення атестації робочих місць за умовами праці, які видані ВП «Шахта №9 «Нововолинська» ДП «Волиньвугілля»; договір про одноразову сплату у системі загальнообов'язкового пенсійного страхування. Вказана обставина не заперечується сторонами.
Рішенням Нововолинського відділу з питань призначення, перерахунку та виплати пенсії Нововолинсько-Іваничівського об'єднаного управління ПФУ Волинської області від 07.03.2018 року ОСОБА_1 відмовлено у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до статті 114 Закону України № 2148-VІІІ «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсії», через відсутність необхідного страхового стажу.
Листом від 17.04.2018 року № 2493/02-20-15 відповідач повідомив позивача про те, що 07.03.2018 року Нововолинським відділом з питань призначення, перерахунку та виплати пенсії Нововолинсько-Іваничівського об'єднаного управління ПФУ Волинської області прийнято рішення про відмову у призначенні позивачу пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до статті 114 Закону України № 2148-VІІІ «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсії». Крім того у вказаному листі зазначено, що відповідно до документів представлених для призначення пенсії та даних персоніфікованого обліку страховий стаж позивача станом на 01.03.2018 року становить 20 років 0 місяців 20 днів, в тому числі пільговий стаж роботи за списком 1 - 12 років 9 місяців 14 днів, навчання яке зараховується у пільговий стаж - 4 місяці 12 днів. Отже, право на призначення пенсії за віком згідно статті 114 Закону України № 2148-VІІІ «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсії» позивач не має у зв'язку з відсутністю необхідного страхового стажу 21 рік 6 місяців, а з 01.04.2018 року по 31.03.2019 року необхідний страховий стаж 22 роки.
В подальшому на звернення позивача Нововолинсько-Іваничівське об'єднане управління ПФУ Волинської області листами від 20.04.2018 року та від 14.05.2018 року повідомило позивача про те, що згідно даних персоніфікованого обліку за період з квітня 2016 року по листопад 2017 року ВП «Шахта №9 «Нововолинська» ДП «Волиньвугілля» (період, в якому позивач працював на вказаному підприємстві) не сплатив єдиний соціальний внесок до Міністерства доходів і зборів України, відповідно період з 01.04.2016 року по 01.11.2017 року не врахований до страхового та пільгового стажу позивача.
Як вбачається з розрахунку про страховий стаж, наданого відповідачем, позивачу період роботи з 01.04.2016 року по 01.01.2017 року не зараховано до страхового та пільгового стажу для призначення пенсії.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд враховує наступне.
Згідно з частиною другою статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними.
Статтею 1 Закону України «Про пенсійне забезпечення» передбачено, що громадяни України мають право на державне пенсійне забезпечення за віком, по інвалідності, у зв'язку з втратою годувальника та в інших випадках, передбачених цим Законом.
Відповідно до статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» на пільгових умовах мають право на пенсію за віком, незалежно від місця останньої роботи, працівники, зайняті повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, - за списком N 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджуваним Кабінетом Міністрів України, і за результатами атестації робочих місць - після досягнення 50 років і при стажі роботи не менше 25 років у чоловіків, з них не менше 10 років на зазначених роботах, і не менше 20 років у жінок, з них не менше 7 років 6 місяців на зазначених роботах.
За відсутності стажу роботи, встановленого абзацом першим цього пункту, у період до 1 квітня 2024 року пенсія за віком на пільгових умовах призначається за наявності стажу роботи: з 1 квітня 2017 року по 31 березня 2018 року - не менше 21 року 6 місяців у чоловіків і не менше 16 років 6 місяців у жінок.
Аналогічні норми закріплені і у статті 114 розділу XIV-1 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (вказаний розділ доповнено Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій» від 03.10.2017 року N 2148-VIII), відповідно до якої за відсутності стажу роботи, встановленого абзацом першим цього пункту, у період до 1 квітня 2024 року пенсія за віком на пільгових умовах призначається за наявності на дату досягнення віку, встановленого абзацами першим і третім - тринадцятим цього пункту, страхового стажу: з 1 квітня 2017 року по 31 березня 2018 року - не менше 21 року 6 місяців у чоловіків і не менше 16 років 6 місяців у жінок.
Як зазначалось вище, 11.12.2017 року позивач, вважаючи, що має право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» та статті 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», звернувся до відповідача з відповідною заявою, проте, йому було відмовлено у призначенні вказаної пенсії, оскільки відповідачем не зараховано до страхового стажу для призначення пенсії період роботи з 01.04.2016 року по 01.01.2017 року у зв'язку з відсутністю у відповідача даних про сплату страхових внесків.
Так, за приписами статті 1 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» у цьому Законі наведені нижче терміни вживаються в такому значенні:
застрахована особа - фізична особа, яка відповідно до цього Закону підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню і сплачує (сплачувала) та/або за яку сплачуються чи сплачувалися у встановленому законом порядку страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування та до накопичувальної системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування;
персоніфікований облік у системі загальнообов'язкового державного соціального страхування (далі - персоніфікований облік) - організація та ведення обліку відомостей про застраховану особу, що здійснюється відповідно до законодавства і використовується в системі загальнообов'язкового державного соціального страхування в установленому законодавством порядку;
страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягала державному соціальному страхуванню, якою або за яку сплачувався збір на обов'язкове державне пенсійне страхування згідно із законодавством, що діяло раніше, та/або підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню згідно із цим Законом і за який сплачено страхові внески;
страхові внески - кошти відрахувань на соціальне страхування, збір на обов'язкове державне пенсійне страхування та страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, сплачені (які підлягають сплаті) згідно із законодавством, що діяло раніше; надходження від сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, що спрямовуються на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування;
страхувальники - роботодавці та інші особи, які відповідно до закону сплачують єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування та/або є платниками відповідно до цього Закону.
Відповідно до частини першої статті 21 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» персоніфікований облік у системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування здійснюється з метою обліку застрахованих осіб, учасників накопичувальної системи пенсійного страхування та їх ідентифікації, а також накопичення, зберігання та автоматизованої обробки інформації про облік застрахованих осіб і реалізацію ними права на страхові виплати у солідарній системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування та накопичувальній системі пенсійного страхування.
Згідно із абзацом першим частини першої статті 24 вказаного Закону страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок.
Як передбачено частиною другою статті 24 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду відповідно до вимог цього Закону за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку - на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності цим Законом.
Відповідно до частини першої статті 15 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» платниками страхових внесків до солідарної системи є страхувальники, зазначені в статті 14 цього Закону, і застраховані особи, зазначені в частині першій статті 12 цього Закону.
Згідно із частиною другою статті 20 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» обчислення страхових внесків застрахованих осіб, зазначених у пунктах 1, 2, 5 - 7, 9, 10, 12, 15, 17 і 18 статті 11 цього Закону, здійснюється страхувальниками на підставі бухгалтерських та інших документів, відповідно до яких провадиться нарахування (обчислення) або які підтверджують нарахування (обчислення) заробітної плати (доходу), грошового забезпечення, на які відповідно до цього Закону нараховуються страхові внески.
Як передбачено частинами четвертою - шостою, дев'ятою, десятою статті 20 вказаного Закону, сплата страхових внесків здійснюється виключно в грошовій формі шляхом внесення відповідних сум страхових внесків до солідарної системи на банківські рахунки виконавчих органів Пенсійного фонду, а сум страхових внесків до накопичувальної системи пенсійного страхування - на банківський рахунок Накопичувального фонду або на банківський рахунок обраного застрахованою особою недержавного пенсійного фонду - суб'єкта другого рівня системи пенсійного забезпечення. Страхові внески сплачуються страхувальниками шляхом перерахування безготівкових сум з їх банківських рахунків. Страхувальники зобов'язані сплачувати страхові внески, нараховані за відповідний базовий звітний період, не пізніше ніж через 20 календарних днів із дня закінчення цього періоду. Базовим звітним періодом є: для страхувальників, зазначених у пунктах 1, 2, 4 статті 14 цього Закону, - календарний місяць. Днем сплати страхових внесків вважається: у разі перерахування сум страхових внесків у безготівковій формі з банківського рахунку страхувальника на банківський рахунок органу Пенсійного фонду - день списання установою банку, органом, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, суми платежу з банківського (спеціального реєстраційного) рахунку страхувальника незалежно від часу її зарахування на банківський рахунок органу Пенсійного фонду. Якщо страхувальники несвоєчасно або не в повному обсязі сплачують страхові внески, до них застосовуються фінансові санкції, передбачені цим Законом, а посадові особи, винні в порушенні законодавства про сплату страхових внесків, несуть дисциплінарну, адміністративну, цивільно-правову або кримінальну відповідальність згідно із законом.
Крім того, згідно із частиною шостою статті 25 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» за рахунок сум, що надходять від платника єдиного внеску або від державної виконавчої служби, погашаються суми недоїмки, штрафних санкцій та пені у порядку календарної черговості їх виникнення. У разі якщо платник має несплачену суму недоїмки, штрафів та пені, сплачені ним суми єдиного внеску зараховуються в рахунок сплати недоїмки, штрафів та пені у порядку календарної черговості їх виникнення.
Як слідує з довідки про доходи ОСОБА_1 від 01.06.2018 року № 203, виданої ВП «Шахта №9 «Нововолинська» ДП «Волиньвугілля», у спірний період (квітень 2016 року по листопад 2017 року) позивачу була нарахована та виплачена заробітна плата. Згідно з листом ДП «Шахта №9 «Нововолинська» від 11.06.2018 року № 221 станом на 11.06.2018 року єдиний соціальний внесок та внески до Пенсійного фонду України, які нараховані на заробітну плату працівників підприємства, перераховані по квітень 2018 року включно (разом з листопадом та груднем 2010 року), до Нововолинського відділення Володимир-Волинської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Волинській області у повному обсязі.
На запит суду Нововолинське відділення Володимир-Волинської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Волинській області листом від 22.08.2018 року повідомила, що ВП «Шахта №9 «Нововолинська» ДП «Волиньвугілля» станом на 01.08.2018 року наявна заборгованість по єдиному внеску в сумі 53297082,00 грн. Разом з тим, ОСОБА_1 за період з квітня 2016 року по листопад 2017 року був включений до поданої ВП «Шахта №9 «Нововолинська» ДП «Волиньвугілля» звітності «Про суми нарахованої заробітної плати застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування».
Таким чином, відсутність за даними системи персоніфікованого обліку відомостей про сплату страхових внесків обумовлена тим, що у ВП «Шахта №9 «Нововолинська» ДП «Волиньвугілля» наявна заборгованість зі сплати страхових внесків, відтак зарахування поточних платежів відбувалося в рахунок погашення заборгованості.
Системний аналіз вказаних вище нормативно-правових актів дає підстави дійти висновку про те, що до страхового стажу зараховується період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески. При цьому, на думку суду, виходячи із змісту наведених вище правових норм, порушення страхувальником вимог законодавства щодо порядку та строків сплати страхових внесків (у зв'язку із чим утворилася заборгованість зі сплати таких внесків) тягне негативні наслідки лише щодо самого страхувальника (зокрема, у вигляді сплати недоїмки, штрафних санкцій та пені) та не може мати негативних наслідків для застрахованої особи у вигляді не зарахування до страхового стажу періоду роботи, протягом якого такій особі нараховувалася заробітна плата, на яку у свою чергу нараховувалися страхові внески, проте не з вини застрахованої особи сплачені страхові внески зараховувалися в рахунок сплати заборгованих страхувальником сум недоїмки, штрафів та пені у порядку календарної черговості їх виникнення.
Оскільки з наявних у справі письмових доказів вбачається, що з квітня 2016 року по листопад 2017 року позивачу була нарахована та виплачена заробітна плата, на яку в свою чергу нараховувалися страхові внески, протягом вказаного періоду ОСОБА_1 був включений до поданої ВП «Шахта №9 «Нововолинська» ДП «Волиньвугілля» звітності «Про суми нарахованої заробітної плати застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування», тому у відповідача були відсутні підстави не зараховувати до страхового та пільгового стажу період роботи позивача з 01.04.2016 року по 01.11.2017 року у ВП «Шахта №9 «Нововолинська» ДП «Волиньвугілля» для призначення пенсії на пільгових умовах.
Таким чином, період роботи ОСОБА_1 з 01.04.2016 року по 01.11.2017 року у ВП «Шахта №9 «Нововолинська» ДП «Волиньвугілля» є періодом, який повинен бути зарахований до страхового та пільгового стажу позивача.
З врахуванням страхового стажу, який був визнаний відповідачем у рішенні від 07.03.2018 року (вказаним рішенням позивачу відмовлено у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах) - 20 років 20 днів та з врахуванням спірного страхового стажу у ВП «Шахта №9 «Нововолинська» ДП «Волиньвугілля» (з 01.04.2016 року по 01.11.2017 року), загальний страховий стаж ОСОБА_1 станом на 11.12.2017 року (дата звернення за призначенням пенсії) становив понад 21 рік 6 місяців, відтак позивач набув право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» та статті 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Відповідно до частини першої статті 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» пенсія призначається з дня звернення за пенсією, крім таких випадків, коли пенсія призначається з більш раннього строку: пенсія за віком призначається з дня, що настає за днем досягнення пенсійного віку, якщо звернення за пенсією відбулося не пізніше трьох місяців з дня досягнення особою пенсійного віку.
Згідно з частиною першою статті 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Відповідно до частини другої статті 9 КАС України суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Як встановлено частиною другою статті 245 КАС України, у разі задоволення позову суд може прийняти рішення про визнання протиправним та скасування індивідуального акта чи окремих його положень; інший спосіб захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень, який не суперечить за закону і забезпечує ефективний захист таких прав, свобод та інтересів.
Позивачем у позовній заяві заявлено вимогу про визнання відмови відповідача у зарахуванні часу роботи у ВП «Шахта №9 «Нововолинська» ДП «Волиньвугілля» з 01.04.2016 року по 01.11.2017 року до страхового та пільгового стажу для призначення пільгової пенсії за віком неправомірною, разом з тим, в матеріалах справи міститься рішення Нововолинського відділу з питань призначення, перерахунку та виплати пенсії Нововолинсько-Іваничівського об'єднаного управління ПФУ Волинської області від 07.03.2018 року, яким позивачу відмовлено у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах, через відсутність необхідного страхового стажу.
Оскільки на час звернення до відповідача із заявою про призначення пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» та статті 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» позивач досяг 50 років, його страховий стаж становив понад 21 рік 6 місяців, з них не менше 10 років на підземних роботах з повним робочим днем, тому, виходячи з наданих статтею 245 КАС України повноважень, суд приходить до висновку, що рішення Нововолинського відділу з питань призначення, перерахунку та виплати пенсії Нововолинсько-Іваничівського об'єднаного управління ПФУ Волинської області від 07.03.2018 року, яким позивачу відмовлено у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах, через відсутність необхідного страхового стажу, є протиправним та його слід скасувати.
Суд також вважає, що належним способом захисту порушеного права позивача є зобов'язання відповідача зарахувати до страхового та пільгового стажу позивача період роботи з 01.04.2016 року по 01.11.2017 року у ВП «Шахта №9 «Нововолинська» ДП «Волиньвугілля» для призначення пенсії за віком на пільгових умовах, та зобов'язання призначити йому пенсію за віком на пільгових умовах, з врахуванням вказаного страхового стажу, з дати виникнення такого права.
Відповідно до вимог статей 139, 244, 246 КАС України суд під час ухвалення рішення вирішує, як розподілити між сторонами судові витрати.
Згідно з частиною першою статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Судові витрати складаються із судового збору та витрат, пов'язаних з розглядом справи. До витрат, пов'язаних з розглядом справи, серед інших належать витрати на професійну правничу допомогу (стаття 132 КАС України).
Позивачем при зверненні до суду сплачено 704,80 грн. судового збору згідно з квитанцією №56 від 16.07.2018 року. Крім того, позивачем понесено витрати на професійну правничу допомогу у розмірі 1200,00 грн., що підтверджується договором про надання правничої допомоги від 18.04.2018 року, розрахунком витрат на професійну правничу допомогу адвоката від 13.07.2018 року, в якому міститься детальний опис наданих послуг адвоката, квитанцією до прибуткового касового ордеру №28 від 13.07.2018 року на суму 1200,00 грн.
Враховуючи те, що будь-яких клопотань про зменшення розміру витрат на правничу допомогу адвоката з обґрунтуванням неспівмірності витрат, відповідачем подано не було, тому судові витрати підлягають стягненню з відповідача в повному обсязі.
Керуючись статтями 139, 243-246, 250 КАС України, суд
ВИРІШИВ:
Позов задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати рішення Нововолинського відділу з питань призначення, перерахунку та виплати пенсії Нововолинсько-Іваничівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Волинської області від 07.03.2018 року.
Зобов'язати Нововолинсько-Іваничівське об'єднане управління Пенсійного фонду України Волинської області (45400, Волинська область, місто Нововолинськ, бульвар Шевченка, 7, ідентифікаційний код 40442724) зарахувати до страхового та пільгового стажу ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1) період роботи з 01.04.2016 року по 01.11.2017 року у Відокремленому підрозділі «Шахта № 9 «Нововолинська» Державного підприємства «Волиньвугілля» для призначення пенсії за віком на пільгових умовах, та зобов'язати призначити ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1) пенсію за віком на пільгових умовах, з врахуванням вказаного страхового стажу, з дати виникнення такого права.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Нововолинсько-Іваничівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Волинської області (45400, Волинська область, м. Нововолинськ, бульвар Шевченка, 7, ідентифікаційний код 40442724) на користь ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1) судовий збір у розмірі 704,80 грн. (сімсот чотири грн. 80 коп.) та 1200,00 грн. (одна тисяча двісті грн. 00 коп.) витрат на правничу допомогу адвоката.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення суду може бути оскаржене в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги до Львівського апеляційного адміністративного суду через Волинський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Головуючий-суддя О. О. Андрусенко