Рішення № 76017159, 22.08.2018, Тернопільський міськрайонний суд Тернопільської області

Дата ухвалення
22.08.2018
Номер справи
607/16069/18
Номер документу
76017159
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

22.08.2018 Справа №607/16069/18

Тернопільський міськрайонний суд Тернопільської області в складі:

головуючого судді – Сливка Л.М.

за участі секретаря судового засідання – Зарічної О.П.,

представника позивача – ОСОБА_1, відповідача – ОСОБА_2 Важа, представника відповідача – адвоката ОСОБА_3, перекладача – ОСОБА_4 Патикоєвича, розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Тернополі в порядку спрощеного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_5 Державної міграційної служби України в Тернопільські області до ОСОБА_2 Важа (KABERASHVILI VAZHA) про примусове видворення за межі України,

ВСТАНОВИВ:

Позивач ОСОБА_5 Державної міграційної служби України у Тернопільській області пред’явив до суду позов до відповідача ОСОБА_2 Важа (KABERASHVILI VAZHA), у якому просить примусово видворити громадянина ОСОБА_6 Грузія ОСОБА_2 Важа (KABERASHVILI VAZHA), ІНФОРМАЦІЯ_1 за межі території України. В обґрунтування позовних вимог покликається на те, що відповідач громадянин ОСОБА_6 Грузія ОСОБА_2 Важа (KABERASHVILI VAZHA), в’їхав на територію України 25 травня 2013 року через КПП «Жуляни» по паспортному документу №10ВА76682 та після в’їзду в Україну її територію не покидав. На час виявлення посадовими особами УДМС у Тернопільській області, а саме 12 березня 2018 року громадянин ОСОБА_6 Грузія ОСОБА_2 Важа (KABERASHVILI VAZHA), він перебував в Україні понад дозволений термін, тобто більше 90 днів протягом 180 днів, тобто іноземець перебував в Україні без законних на те підстав, порушуючи законодавство. При цьому, відповідач не звертався до територіальних органів та підрозділів ДМС України із заявою щодо продовження строку тимчасового перебування на території України, жодних заходів щодо виїзду за межі України не вживав, порушуючи вимоги законодавства, яке визначає правовий статус іноземців та осіб без громадянства. 12 березня 2018 року за порушення правил перебування іноземців в Україні відповідача ОСОБА_2 Важа (KABERASHVILI VAZHA), притягнуто до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 203 КУпАП та накладено штраф у розмірі 510 гривень, який сплачено. Також, 12 березня 2018 року УДМС у Тернопільській області прийнято рішення про примусове повернення з України громадянин ОСОБА_6 Грузія ОСОБА_2 Важа (KABERASHVILI VAZHA), яким зобов'язано відповідача покинути територію України у термін до 09 квітня 2018 року та заборонено в'їзд на території України строком на три роки. Вказане рішення особисто вручене відповідачу та ним не оскаржувалось, однак залишилось ним не виконане. Покликаючись на те, що відповідач ОСОБА_2 Важа (KABERASHVILI VAZHA) свідомо ухиляється від виконання рішення про примусове повернення з України, чим порушує вимоги законодавства, яке визначає правовий статус іноземців та осіб без громадянства в Україні, не має постійного місця проживання та близьких родичів в Україні, належного фінансового забезпечення, законних джерел доходу, не працює і не вживає будь-яких заходів щодо легалізації перебування в Україні, позивач вважає, що є всі підстави для примусового видворення відповідача за межі України. Крім цього, посилаючись на порушення відповідачем законодавства України про правовий статус іноземців та осіб без громадянства, з метою забезпечення реального виконання рішення суду, просить допустити його до негайного виконання.

Відповідач відзив на позов не подавав.

У судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримала та просила задовольнити, з підстав викладених у позові.

Відповідач ОСОБА_2 Важа (KABERASHVILI VAZHA) у судовому засіданні позов визнав в повному обсязі, пояснив, що йому відомий той факт, що він перебуває на території України без законних на те підстав. Рішення про примусове повернення з України не виконав, однак не міг його виконати через матеріальний стан . Посилаючись на наведене, не заперечував щодо задоволення позову.

Представник відповідача – адвокат ОСОБА_3 у судовому засідання пояснив, що при задоволенні позову права та інтереси відповідача порушені не будуть.

Судом установлено:

Громадянин ОСОБА_6 Грузія ОСОБА_2 Важа (KABERASHVILI VAZHA), ІНФОРМАЦІЯ_1 в’їхав на територію України 25 травня 2013 року через КПП «Жуляни» по паспортному документу №10ВА76682, виданому 03 вересня 2011 року терміном дії до 03 вересня 2021 року.

Встановлено та визнається відповідачем, що з моменту в’їзду відповідач території Україну не покидав, тобто перебуває на території України понад визначений законом термін - 90 днів протягом 180-ти днів.

12 березня 2018 року посадовими особами УДМС України в Тернопільській області відносно ОСОБА_2 Важа складено протокол про адміністративне правопорушення серії ПР МТР №018989, з якого убачається що громадянин ОСОБА_6 Грузія ОСОБА_2 Важа, ІНФОРМАЦІЯ_1, 25 травня 2013 року в’їхав в Україну через КПП «Жуляни» по паспортному документу №10ВА76682 та більше територію держави не покидав, на момент виявлення перебував в Україні понад дозволений строк, за що передбачена відповідальність відповідно до ч. 1 ст. 203 КУпАП.

Постановою ОСОБА_5 Державної міграційної служби у Тернопільській області Державної міграційної служби України про накладення адміністративного стягнення серії ПН МТР №018989 від 12 березня 2018 року громадянина ОСОБА_6 Грузія ОСОБА_2 Важа, ІНФОРМАЦІЯ_1 притягнуто до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 203 КУпАП та накладено штраф у розмірі 510,00 грн., який сплачено в повному обсязі 12 березня 2018 року, згідно квитанції №137761, про що зазначено у вказаній постанові серії ПН МТР №018989 від 12 березня 2018 року.

Відповідач не звертався до територіальних органів та підрозділів ДМС України з клопотанням щодо продовження строку тимчасового перебування на території України, порушуючи вимоги законодавства, яке визначає правовий статус іноземців та осіб без громадянства.

12 березня 2018 року ОСОБА_5 державної міграційної служби України в Тернопільській області прийнято рішення про примусове повернення з України громадянина ОСОБА_6 Грузія ОСОБА_2 Важа, яким зобов'язано відповідача покинути територію України у термін до 09 квітня 2018 року, а також роз’яснено ОСОБА_2 Важа про наслідки невиконання рішення про примусове повернення з України.

Зазначене рішення вручене відповідачу особисто 12 березня 2018 року, що підтверджується його підписом.

Заслухавши пояснення сторін, проаналізувавши в сукупності досліджені докази, встановлені ними обставини та визначені відповідно до них правовідносини сторін, суд приходить до переконання, що позовні вимоги підлягають до задоволення, з огляду на наступне:

Згідно з вимогами ч. 16 ст. 4 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства», іноземці та особи без громадянства, які в'їхали в Україну на інших законних підставах, вважаються такими, які тимчасово перебувають на території України на законних підставах на період наданого візою дозволу на в'їзд або на період, встановлений законодавством чи міжнародним договором України.

Положення ст. 9 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства» встановлено, що строк перебування іноземців та осіб без громадянства в Україні встановлюється візою, законодавством України чи міжнародним договором України.

Вимогами підпункту 1 пункту 2 „Порядку продовження строку перебування та продовження або скорочення строку тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства на території України" затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 15.02.2012р. № 150 (далі - Порядок), зазначено, що іноземці та особи без громадянства, які на законній підставі прибули в Україну, можуть тимчасово перебувати на її території протягом наданого візою дозволу в межах строку дії візи в разі в’їзду осіб без громадянства чи іноземців, які є громадянами держав з візовим порядком в’їзду, якщо інший строк не визначено міжнародними договорами України.

Угодою між Кабінетом Міністрів України і Виконавчою владою Грузії про безвізові поїздки громадян від 31 березня 1999 року дозволено безвізові поїздки громадян ОСОБА_6 Грузія та громадян України. Відповідно до ст. 1 Угоди громадяни держави однієї Сторони, незалежно від місця постійного проживання, можуть в'їжджати, прямувати транзитом, виїжджати та перебувати на території держави іншої Сторони без віз з дотриманням правил перебування і реєстрації, що діють в цій державі, по документах, зазначених в Додатку до цієї Угоди.

Так, згідно додатку до вказаної Угоди одним із дійсних документів для виїзду за кордон для громадян ОСОБА_6 Грузія є паспорт громадянина ОСОБА_6 Грузія.

Підпунктом 2 пунктом 2 «Порядку продовження строку перебування та продовження або скорочення строку тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства на території України» затвердженого постановою Кабінету Мінстрів України від 15.02.2012 №150, передбаченого, що іноземці та особи без громадянства, які на законній підставі прибули в Україну, можуть тимчасово перебувати на її території не більш як 90 днів протягом 180 днів у разі вїзду іноземців,які є громадянами держав з безвізовим порядком вїзду, якщо інший строк не визначено міжнародними договорами України. Порядок обчислення зазначеного строку встановлюється МВС.

Згідно з вимогами ст. 26 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства» передбачено, що іноземець або особа без громадянства можуть бути примусово повернуті в країну походження або третю країну, якщо їх дії порушують законодавство про правовий статус іноземців та осіб без громадянства або суперечать інтересам забезпечення національної безпеки України чи охорони громадського порядку, або якщо це необхідно для охорони здоров'я, захисту прав і законних інтересів громадян України за рішенням центрального органу виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики у сфері міграції, органу Служби безпеки України або органу охорони державного кордону (стосовно іноземців та осіб без громадянства, які затримані ними у межах контрольованих прикордонних районів під час спроби або після незаконного перетинання державного кордону України), з подальшим повідомленням протягом 24 годин прокурору про підстави прийняття такого рішення. У рішенні про примусове повернення зазначається строк, протягом якого іноземець або особа без громадянства повинні виїхати з України. Зазначений строк не повинен перевищувати 30 днів з дня прийняття рішення. Рішення про примусове повернення іноземців та осіб без громадянства, зазначених у частині першій цієї статті, може супроводжуватися забороною щодо подальшого в'їзду в Україну строком на три роки. Строк заборони щодо подальшого в'їзду в Україну обчислюється з дня винесення такого рішення. Порядок виконання рішення про заборону щодо подальшого в'їзду в Україну визначає Кабінет Міністрів України.

В силу вимог ч.ч. 5, 6 ст. 26 вищевказаного Закону, іноземець або особа без громадянства зобов'язані самостійно залишити територію України у строк, зазначений у рішенні про примусове повернення. Контроль за правильним і своєчасним виконанням рішення про примусове повернення іноземця або особи без громадянства здійснюється органом, що його прийняв.

Відповідно до роз’яснень викладених у п. 29 Постанови Пленуму Вищого адміністративного суду від 25.06.2009 року № 1 ,,Про судову практику розгляду спорів щодо статусу біженця і особи, яка потребує додаткового або тимчасового захисту, примусового повернення і примусового видворення іноземця чи особи без громадянства з України та спорів, пов'язаних із перебуванням іноземця та особи без громадянства в Україні", примусовому видворенню іноземця чи особи без громадянства передують дві обставини: 1) прийняття рішення відповідним компетентним органом про примусове повернення; 2) ухилення від виїзду після прийняття рішення про повернення або наявність обґрунтованих підстав вважати, що іноземець або особа без громадянства ухилятимуться від виконання такого рішення.

Згідно з вимогами ст. 30 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства» центральний орган виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики у сфері міграції, органи охорони державного кордону (стосовно іноземців та осіб без громадянства, які затримані ними у межах контрольованих прикордонних районів під час спроби або після незаконного перетинання державного кордону України) або органи Служби безпеки України можуть лише на підставі винесеної за їх позовом постанови адміністративного суду примусово видворити з України іноземця та особу без громадянства, якщо вони не виконали в установлений строк без поважних причин рішення про примусове повернення або якщо є обґрунтовані підстави вважати, що іноземець або особа без громадянства ухилятимуться від виконання такого рішення, крім випадків затримання іноземця або особи без громадянства за незаконне перетинання державного кордону України поза пунктами пропуску через державний кордон України та їх передачі прикордонним органам суміжної держави.

Отже, відповідач без належних на те правових підстав перебуває на території України, знає про винесене щодо нього рішення компетентного орану про примусове повернення, однак ігнорує його. Вказані обставини на думку суду свідчать про ухилення відповідача від добровільного виконання зазначеного рішення позивача.

Судом не встановлено обставин, які вказані в статті 3 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод або статті 31 Закону, та унеможливлюють примусове видворення за межі України.

Відповідач не звертався до позивача із заявою про надання йому статусу біженця та особи яка потребує додаткового захисту, а тому судом не встановлено обставин за яких на нього поширюється дія Закону України «Про біженців та осіб, які потребують додаткового або тимчасового захисту».

Відповідно до вимог ч. 1 ст. 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Згідно з вимогами п. 3 ч. 2 ст. 371 КАС України, суд, який ухвалив рішення за заявою учасників справи або з власної ініціативи може ухвалою в порядку письмового провадження або зазначаючи про це в рішенні звернути до негайного виконання рішення про примусове видворення іноземця чи особи без громадянства.

Суд, приймаючи до уваги клопотання позивача та те, що відповідач продовжує порушувати правила перебування в Україні іноземців та осіб без громадянства, враховуючи його особу, факт ухиляння від виконання рішення про примусове повернення з України, визнання ним позову в судовому засіданні, з метою забезпечення виконання судового рішення, вважає за можливе звернути рішення суду до негайного виконання.

На підставі наведеного, керуючись ст.ст. 73-77, 90, 241-246, 255, 288, 371 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,

ВИРІШИВ:

Позов ОСОБА_5 Державної міграційної служби України в Тернопільські області до ОСОБА_2 Важа (KABERASHVILI VAZHA) про примусове видворення за межі України – задовольнити.

Примусово видворити за межі України громадянина ОСОБА_6 Грузія ОСОБА_2 Важа (KABERASHVILI VAZHA), ІНФОРМАЦІЯ_1, паспорт №10ВА76682, виданий 03 вересня 2011 року.

Судові витрати віднести на рахунок держави.

Рішення суду звернути до негайного виконання.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку апеляційного оскарження, а у разі апеляційного оскарження – з моменту проголошення судового рішення суду апеляційної інстанції.

Рішення суду може бути оскаржене в апеляційному порядку, визначеному п.15.5 Розділу VII «Перехідні положення» КАС України, до Львівського апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги безпосередньо до Львівського апеляційного адміністративного суду або через суд першої інстанції у 10 - денний строк з дня проголошення рішення суду .

Оскарження рішення не зупиняє його виконання.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку апеляційного оскарження, а у разі апеляційного оскарження з моменту проголошення судового рішення суду апеляційної інстанції.

Дата складення повного тексту рішення суду – 22 серпня 2018 року.

Позивач: ОСОБА_5 Державної міграційної служби України в Тернопільські області – адреса місцезнаходження: бульвар Т. Шевченка, 10, м. Тернопіль, код ЄДРПОУ 37839038.

Відповідач: ОСОБА_2 Важа (KABERASHVILI VAZHA), ІНФОРМАЦІЯ_1, паспорт №10ВА76682, виданий 03 вересня 2011 року.

Головуючий суддяОСОБА_7