Рішення № 76010205, 03.07.2018, Сквирський районний суд Київської області

Дата ухвалення
03.07.2018
Номер справи
376/1051/18
Номер документу
76010205
Форма судочинства
Цивільне
Державний герб України

Сквирський районний суд Київської області

Справа № 376/1051/18

Провадження № 2-о/376/28/2018

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"03" липня 2018 р.

Сквирський районний суд Київської області у складі:

головуючого судді - Віговського С.І.,

при секретарі - Кропивлянській С.М.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Сквира справу за заявою ОСОБА_1, заінтересовані особи: Сквирське об’єднане управління Пенсійного фонду України Київської області, Департамент соціального захисту населення Київської обласної державної адміністрації, про встановлення факту, що має юридичне значення, -

В С Т А Н О В И В:

Заявник, ОСОБА_1 (надалі – заявник) звернувся до суду із заявою, в якій просить встановити юридичний факт, що він з 19.06.1986 року по 25.06.1986 року включно, перебував у відряджені в м. Прип’ять, Київської області під час виконання робіт по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та тривалість його робочого дня за час цього відрядження складала 22 години в зоні відчуження.

На підтвердження заявлених вимог зазначив, що перебуваючи у трудових відносинах зі Сквирським АТП 11033 був відряджений у м. Поліське, Київської області, де був розташований штаб невоєнізованого формування автотранспортної служби Цивільної оборони Сквирського району. Прибувши до м. Поліське, Київської області одразу був направлений до м. Прип’ять, Київської області для перевезення вахт працівників, задіяних у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, а також працівників центрального штабу з ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС. Працював щоденно с 04 години ранку до 02 години ночі. Через вказану тяжку і небезпечну для життя та здоров’я роботу втратив професійну здатність на 80 %, внаслідок чого його було визнано ліквідатором аварії на ЧАЕС та присвоєно 1 категорію, що підтверджується посвідченням серії А № 116052 С (вкладка до посвідчення № 636396 С), видане 04.04.2008 року та інвалідом 2 групи, що підтверджується посвідченням серії Є № 007815, видане 18 березня 2013 року.

Встановлення місця виконання робіт, періоду та тривалості робочого часу в зоні відчуження необхідно заявнику для отримання нової довідки про заробітну плату за роботу в зоні відчуження згідно ч.4 ст.15 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» та подальшого перерахунку пенсії за даною довідкою.

В судове засідання заявник не з’явився, проте подав до суду заяву в якій просив суд проводити розгляд справи за його відсутності, підтримав заявлені вимоги посилаючись на обставини зазначені в заяві.

Представник заінтересованої особи - Сквирського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Київської області в судове засідання не з’явилася, просила суд справу розглядати без її участі, надала до суду відзив на заяву, в якому просила відмовити в задоволенні заявлених вимог посилаючись на ту обставину, що заявником не надано доказів на спростування відомостей, зазначених у довідці, що була видана заявнику при первинному призначенні пенсії, а також те, що заявник не надав жодних первинних документів перебування у вказаний період у ІІІ зоні небезпеки (м. Прип’ять). Враховуючи викладене, представник заінтересованої особи просить врахувати, що згідно постанови Держкомпраці СРСР і Секретаріату ВЦРПС від 07.05.1986 №153/10-43 для працівників, які виконували роботи, пов'язані з ліквідацією наслідків аварії в зоні радіоактивного випромінювання, був встановлений 6-годинний робочий день. На думку представника заінтересованої особи, наведене обумовлює відсутність законних підстав для призначення заявнику пенсії.

Представник заінтересованої особи - Департаменту соціального захисту населення Київської обласної державної адміністрації в судове засідання не з’явився, заяви про розгляд справи у свою відсутність до суду не подавав, належним чином повідомлений про дату, час та місце розгляду справи.

Суд, дослідивши матеріали справи, вивчивши доводи сторін, вважає, що заява підлягає задоволенню, виходячи з наступного.

Судом встановлено, що заявник ОСОБА_1 має статус учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та віднесений до 1-ї категорії постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи, що підтверджується посвідченням серії А № 116052 від 04.04.2008 року.

Так, ОСОБА_1 з 28.11.1984 року по 20.05.1998 року перебував у трудових відносинах зі Сквирським АТП 11033, правонаступником якого згодом стало ВАТ «Сквира-Авто» на посаді водія.

Внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС, ОСОБА_1 з основного місця роботи був відряджений до зони відчуження, де в складі невоєнізованого формування автотранспортної служби Цивільної оборони Сквирського району від Сквирського АТП 11033 у період часу з 19.06.1986 року по 25.06.1986 року був задіяний у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, тобто в пік активної фази ліквідації наслідків техногенної катастрофи. Облік робочого часу у той період в зоні аварії на Чорнобильській АЕС не вівся.

Через тяжку і небезпечну для життя та здоров’я роботу, з 14.03.2008 року заявник втратив професійну здатність на 80 %, внаслідок чого став інвалідом 2 групи (посвідчення серії Є № 007815, видане 18 березня 2013 року), захворювання якого пов’язано із роботами по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС.

19.06.1986 року на підставі наказу про відрядження № 184, заявника разом з іншим працівниками Сквирського АТП 11033 було направлено у відрядження до м. Поліське, Київської області, де був розташований штаб невоєнізованого формування автотранспортної служби Цивільної оборони Сквирського району. Прибувши до м. Поліське, Київської області одразу ж був направлений до м. Прип’яті, Київської області для перевезення вахт працівників, задіяних у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, а також представників центрального штабу з ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС. Працював на автобусі марки ЛАЗ-695.

Робочий день починався о 04 годині ранку і закінчувався о 02 годині ночі. Тривалість робочого дня за час цього відрядження щоденно становила 22 години в зоні відчуження, з яких 21 година на перевезення вахт працівників, що були задіяні у ліквідації аварії на ЧАЕС, а також представників центрального штабу з ліквідації аварії на ЧАЕС і 1 година на технічний огляд автомобіля, його ремонт та обслуговування. Обідньої перерви у заявника в той час не було, харчуватись доводилось в салоні автобуса без відриву від робочого процесу, що було зумовлено терміновістю та важливістю виконуваних робіт в зоні відчуження.

Довідок про тривалість робочого часу, як і довідок про підвищений розмір заробітної плати за час роботи в м. Прип’ять, Київської області не видавали, внаслідок чого 'ТОВ «Сквира-Авто» було видано довідку про заробітну плату заявника за роботу в зоні відчуження № 55 від 15.08.2007 року з врахуванням 6-ти відпрацьованих ним годин в зоні відчуження, замість належних 22 годин 30 хвилин, оскільки на підприємстві не було в наявності документів на підтвердження кількості відпрацьованого часу в зоні відчуження.

Згідно довідки ВАТ «Сквира-Авто» № 76 від 18.04.2008 року заявник з 19 по 25 червня 1986 року дійсно був безпосередньо зайнятий на роботах з ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АEС і працював в зоні відчуження, За роботу в зоні відчуження йому була нарахована підвищена заробітна плата в сумі 24,96 руб. та виплачено премію в сумі 20 руб. що підтверджено відповідними документами.

Згідно із п. 5 ч. 2 ст. 293 ЦПК України суд розглядає в порядку окремого провадження справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення.

Відповідно до ч. 2 ст. 315 ЦПК України у судовому порядку можуть бути встановлені також інші факти, від яких залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав фізичних осіб, якщо законом не визначено іншого порядку їх встановлення.

До таких фактів можна віднести місце роботи, період та кількість відпрацьованих заявником годин в зоні відчуження Чорнобильської АЕС.

Згідно ст. 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Так, згідно ст. 9 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи"особами, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, є учасники ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС - громадяни, які брали безпосередню участь у ліквідації аварії та її наслідків.

Згідно з ст. 10 ЗУ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», учасниками ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС вважаються громадяни, які безпосередньо брали участь у будь-яких роботах, пов'язаних з усуненням самої аварії, її наслідків у зоні відчуження у 1986-1987 роках незалежно від кількості робочих днів, а у 1988-1990 роках - не менше 30 календарних днів, у тому числі проведенні евакуації людей і майна з цієї зони, а також тимчасово направлені або відряджені у зазначені строки для виконання робіт у зоні відчуження, включаючи військовослужбовців, працівники державних, громадських, інших підприємств, установ і організацій незалежно від їх відомчої підпорядкованості, а також ті, хто працював не менше 14 календарних днів у 1986 році на діючих пунктах санітарної обробки населення і дезактивації техніки або їх будівництві.

Згідно ч. 1, 4 ст. 15 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» підставами для визначення статусу учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС є період роботи (служби) у зоні відчуження, що підтверджено відповідними документами; видача довідок про період роботи (служби) по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, а також на територіях радіоактивного забруднення, про заробітну плату за цей період здійснюється підприємствами, установами та організаціями (військкоматами), а про період проживання на територіях радіоактивного забруднення, евакуацію, відселення, самостійне переселення - органами місцевого самоврядування.

Видача довідок про заробітну плату проводиться підприємствами відповідно до первинних документів про період участі у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС за нормативними документами того часу. Зокрема, у 1986 році за: постановою ЦК КПРС, Президії ВР СРСР та ВЦРПС від 07.05.1986 року №524-156; розпорядженням Ради Міністрів СРСР від 23.05.1986 року № 964-рс; постановою Ради Міністрів СРСР від 23.05.1986 року №1031-рс; постановою Ради Міністрів СРСР і ВЦРПС від 05.06.1986 року № 665-195(постановою УРСР від 10.06.1986 року № 207-7).

Відповідно до п.п. 4 п. 3 постанови КМУ «Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» №1210 від 23.11.2011 року, у разі коли особа пропрацювала у зоні відчуження менше календарного місяця у 1986-1990 роках, за її бажанням пенсія може обчислюватися виходячи із заробітної плати, одержаної за роботу у зоні відчуження, за весь фактично відпрацьований час, в одному з неповних календарних місяців роботи протягом цих робіт, без додавання суми заробітної плати за весь період роботи за межами зони відчуження. У такому разі заробітна плата за весь фактично відпрацьований час ділиться на число відпрацьованих днів, а одержана сума множиться на 25,4. Якщо дні роботи припали на вихідні і святкові дні, розрахунок заробітної плати проводиться у такому ж порядку, як і за роботу у робочі дні, а доплата за вихідні і святкові дні, нарахована за фактично відпрацьований час, з урахуванням установленої кратності додається до суми обчисленої заробітної плати.

Довідка про заробітну плату видається за формою, затвердженою Міністерством соціального захисту населення України за постановою Ради Міністрів Української РСР та Української республіканської ради профспілок від 10.06.1986 року № 207-7 та у відповідності до інших нормативних актів про оплату праці, які діяли під час виконання роботи (служби) в зоні відчуження.

За інформацією Державного агентства України з управління зоною відчуження, перелік населених пунктів, віднесених до зон радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи, затверджений постановою Кабінету Міністрів Української РСР від 23 липня 1991 р. № 106 «Про організацію виконання постанов Верховної Ради Української РСР про порядок введення в дію Законів Української РСР «Про правовий режим території, що зазнала радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи» та «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Зони небезпеки визначались відповідно до радіаційної ситуації в місцях виконання робіт із ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС за показниками потужності експозиційної дози. Держкомгідромету СРСР було доручено двічі на місяць станом на 1 та 15 числа забезпечувати Урядову комісію інформацією про радіаційну ситуацію на зазначених територіях. Рішення щодо віднесення населених пунктів або виробничих об'єктів до зони небезпеки приймались Урядовою комісією (від 07.08.1986 № 87, від 19.08.1986 № 108, від 18.09.1986 № 173 та від 05.01.1987 № 339).

При виконанні робіт з ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС у 1986-1987 роках залежно від потужності експозиційної дози територію зони відчуження було поділено на 1-у, 2-у, 3-ю зони небезпеки та зону особливого контролю.

До зони небезпеки № 3 належали території з рівнями іонізуючого випромінення від 100 млР/год і вище, до зони небезпеки № 2 - від 20 млР/год до 100 млР/год, до зони небезпеки № 1 - від 5 млР/год до 20 млР/год, до зони особливого котролю - від 2 млР/год до 5 млР/год.

Заявник виконував роботи саме в зоні № 3 в період 19.06.1986 року по 25.06.1986 року, а тривалість робочого часу складала 22 години, що підтверджується матеріалами справи.

В зв’язку з тим, що табелі обліку робочого часу в зоні відчуження, шляхові листи, положення про оплату праці та інші документи про умови та режим роботи працівників Сквирського АТП 11033 на зберігання в трудовий архів не здавалися, неможливо встановити іншим способом, аніж в судовому порядку вищезазначені факти.

Відповідно до ч. 1 ст. 13 ЦПК України суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.

Згідно з ч. 3 ст.12 ЦПК України, кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків встановлених цим Кодексом.

Частиною 1 статті 5 передбачено, що здійснюючи правосуддя, суд захищає права, свободи та інтереси фізичних осіб, права та інтереси юридичних осіб, державні та суспільні інтереси у спосіб, визначений законом або договором.

Згідно ст. 76 ЦПК України доказами є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів) що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.

Згідно ч. 1 ст. 81 ЦПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Згідно ч. 7 цієї ж статті доказування не може ґрунтуватися на припущеннях.

Суд вважає, що основним доказом участі заявника в роботах по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС є дійсне, ніким не оскаржене та не скасоване посвідчення учасника ліквідації (категорія 1), видане на ім'я заявника, яке відповідно до п.2 ч.1 ст.14 Закону України «Про соціальний захист громадян, які постраждали в наслідок Чорнобильської катастрофи», підтверджує статус громадянина, який постраждав внаслідок Чорнобильської катастрофи, та надає право користування пільгами, встановленими Законом №796-ХІІ.

Враховуючи зазначене, суд вважає, що в матеріалах справи достатньо доказів для встановлення факту того, що заявник, як працівник ЧАЕС, з моменту аварії виконував роботи по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС.

Таким чином, дослідивши та оцінивши наявні в матеріалах справи докази, всебічно, повно і об'єктивно з'ясувавши обставини справи, з метою сприяння у здійсненні та охороні гарантованих Конституцією і законами України прав, свобод та інтересів особи, суд приходить до переконання, що заява ОСОБА_1 є обґрунтованою та підлягає задоволенню.

На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 5-11, 13, 76-81, 259, 263-265, 293, 315, 319, 354 ЦПК України, ЗУ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», ЗУ «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», суд, -

В И Р І Ш И В:

Заяву ОСОБА_1, заінтересовані особи: Сквирське об’єднане управління Пенсійного фонду України Київської області, Департамент соціального захисту населення Київської обласної державної адміністрації, про встановлення факту, що має юридичне значення – задовольнити в повному обсязі.

Встановити юридичний факт, що ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, уродженець ІНФОРМАЦІЯ_2, мешканець м. Сквира, вул. Лугова, 28, Київської області, РНОКПП: НОМЕР_1, дійсно приймав участь та виконував заходи по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС (Чорнобильської катастрофи) в 3 зоні небезпеки (зоні відчуження) в період часу з 19.06.1986 року по 25.06.1986 року включно.

Встановити юридичний факт, що тривалість робочого часу ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, уродженця ІНФОРМАЦІЯ_2, мешканця ІНФОРМАЦІЯ_3, РНОКПП: НОМЕР_1, дійсно становила 22 години щодня.

Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Апеляційного суду Київської області через Сквирський районний суд шляхом подачі в 30-денний строк з дня його проголошення апеляційної скарги.

Суддя: ОСОБА_2.