Постанова № 76002449, 22.08.2018, Одеський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
22.08.2018
Номер справи
815/453/18
Номер документу
76002449
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

——————————————————————

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

22 серпня 2018 р.м.ОдесаСправа № 815/453/18

Категорія: 6.2 Головуючий в 1 інстанції: Бойко О.Я.

Судова колегія Одеського апеляційного адміністративного суду у складі:

Головуючого: Градовського Ю.М.

суддів: Крусян А.В.,

ОСОБА_1

розглянувши в порядку письмового провадження в м.Одесі апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю «ОЛСІДЗ ІНВЕСТ УКРАЇНА» на рішення Одеського окружного адміністративного суду від 20 квітня 2018р. по справі за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «ОЛСІДЗ ІНВЕСТ УКРАЇНА» до Визирської сільської ради Лиманського району Одеської області про визнання протиправними та скасування рішень, -

В С Т А Н О В И Л А:

У лютому 2018р. ТОВ «ОЛСІДЗ ІНВЕСТ Україна» звернулося в суд із позовом до Визирської сільської ради Лиманського району Одеської області, в якому просило:

- визнати протиправним та скасувати рішення Визирської сільської ради Лиманського району Одеської області «Про надання дозволів на розробку проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок безоплатно у власність для ведення особистого селянського господарства гр. ОСОБА_2, гр. ОСОБА_3В.» за №641-УІІ від 3.11.2017р.;

- визнати протиправним та скасувати рішення Визирської сільської ради Лиманського району Одеської області «Про початок процедури передачі ТОВ «ОСЛІДЗ ІНВЕСТ УКРАЇНА» в довгострокову оренду на конкурентних засадах (земельних торгах) земельної ділянки площею 3,7773га, цільове призначення для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, що розташована на території с.Визирка Визирської селищної ради Лиманського району Одеської області» за №670-УІІ від 15.12.2017р..

В обґрунтування своїх вимог позивач зазначив, що 20.11.2017р. ТОВ «ОЛСІДЗ ІНВЕСТ УКРАЇНА» звернулося із клопотанням до Визирської сільської ради Лиманського району Одеської області щодо початку процедури передачі в довгострокову оренду на конкретних засадах (земельних торгах) земельної ділянки площею 3,7773га кадастровий номер 5122755400:01:003:0430, цільове призначення: для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, що розташоване на території с.Визирка Визирської сільської ради Лиманського району Одеської області.

Однак, рішенням Визирської СР за №670- VІІ у задоволенні клопотання товариства відмовлено. Мотивуючи вказану відмову сільрада послалася на рішення сесії сільради «Про надання дозволів на розробку проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок безоплатно у власність для ведення особистого селянського господарства гр. ОСОБА_2, гр.. ОСОБА_3В.» за №641-VІІ від 3.11.2017р..

Позивач вважає вищевказане рішення таким, що прийняте з порушенням вимог чинного законодавства України і є безумовною завадою для реалізації товариством свого законного інтересу щодо отримання земельної ділянки у користування.

Також позивач зазначив, що у нього є законне право на отримання в оренду землі сільськогосподарського призначення, оскільки він має намір на зазначеній земельній ділянці здійснювати ведення сільськогосподарського виробництва і вирощувати зернові бобові та технічні культури. Зокрема статутом Товариства передбачені відповідні види діяльності.

Посилаючись на зазначені обставини просив позов задовольнити.

Рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 20 квітня 2018р. в задоволенні адміністративного позову відмовлено.

В апеляційній скарзі апелянт просить рішення суду скасувати та прийняти нове рішення, яким задовольнити позовні вимоги в повному обсязі, посилаючись на порушення норм права.

Сторони були сповіщенні про час і місце судового розгляду справи у встановленому законом порядку, проте в судове засідання не прибули, про причини неявки не повідомили. Представником Визирської сільської ради Лиманського району Одеської області подано заяву про можливість розгляду справи в порядку письмового провадження.

З урахуванням належного сповіщення сторін, про час і місце розгляду справи, судова колегія вважає, що у відповідності до п.1 ч.1 ст.311 КАС України, апеляційну скаргу можливо розглянути в порядку письмового провадження, оскільки в матеріалах справи достатньо доказів для вирішення справи по суті та відсутні клопотання від усіх учасників справи про розгляд справи за їх участю.

Розглянувши матеріали справи, заслухавши доповідь судді-доповідача, доводи апеляційної скарги, перевіривши законність та обґрунтованість постанови суду в межах доводів апеляційної скарги, колегія суддів дійшла висновку про залишення апеляційної скарги без задоволення, рішення суду без змін, з наступних підстав.

Відповідно до ст.316 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду – без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Відмовляючи у задоволенні адміністративного позову, суд першої інстанції виходив з того, що Визирська сільська рада Лиманського району Одеської області при прийнятті оскаржуваних рішень діяло в межах своїх повноважень та на підставі чинного законодавства України.

Вирішуючи спір судова колегія вважає, що суд першої інстанції повно та об’єктивно дослідив обставини по справі, надані докази, правильно визначив юридичну природу спірних правовідносин і закон, який їх регулює.

Так, судом першої інстанції встановлено, підтверджено матеріалами справи та не спростовано сторонами, що жовтні 2017р. до Визиврської сільради звернулися ОСОБА_2 та ОСОБА_3 із заявами про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки орієнтованою площею 2,00га для ведення особистого селянського господарства, що розташована за адресою: Одеська область, Лиманський район с.Визирка із земель сільськогосподарського призначення комунальної власності (а.с.90,93).

У листопаді 2017р. Визирською сільрадою прийнято рішення за №631-VІ «Про розроблення технічної документації із землеустрою щодо поділу земельної ділянки комунальної власності сільськогосподарського призначення, яка перебуває в запасі на території с.Визирка Лиманського району Одеської області» (а.с.85-86).

За вказаним рішенням сільською радою було вирішено надати згоду на розробку технічної документації із землеустрою щодо поділу земельної ділянки сільськогосподарського призначення комунальної власності, площею 3,7773га (на поділ земельної ділянки кадастровий номер 5122755400:01:003:0430, на площу 2га та 1,7773га), яка перебуває в запасі на території с.Визирка Лиманського району Одеської області; замовити розроблення технічної документації із землеустрою щодо поділу зазначеної земельної ділянки сільськогосподарського призначення та здійснити поділ даної земельної ділянки сільськогосподарського призначення комунальної власності.

В подальшому, за результатами розгляду вищевказаних клопотань ОСОБА_2 та ОСОБА_3 сільрадою прийнято рішення «Про надання дозволів на розробку проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок безоплатно у власність для ведення особистого селянського господарства ОСОБА_2 та ОСОБА_3В.» за №641- VІ від 3.11.2017р. (а.с.88-89). Яким в свою чергу, вирішено відтермінувати надання дозволу на розробку проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок, безоплатно у приватну власність гр.ОСОБА_2 для ведення особистого селянського господарства орієнтованою площею 2,00га, а також гр.ОСОБА_3 безоплатно у приватну власність для ведення особистого селянського господарства орієнтованою площею 2,00га, до моменту державної реєстрації земельних ділянок, що утворяться після поділу земельної ділянки площею 3,7773га, кадастровий номер 5122755400:01:003:0430.

У листопаді 2017р. ТОВ «ОЛСІДЗ ІНВЕСТ Україна» звернулося до Визирської сільської ради Лиманського району Одеської області із клопотанням про початок процедури передачі в довгострокову оренду на конкурентних засадах (земельних торгах) земельної ділянки площею 3,7773га, кадастровий номер 5122755400:01:003:0430, цільове призначення для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, що розташоване на території с.Визирка Лиманського району Одеської області. Разом з клопотанням позивач надав графічні матеріали, на яких зображено земельну ділянку с кадастровим номером 5122755400:01:003:0430 (а.с.13-15).

У вказаному клопотанні ТОВ «ОЛСІДЗ ІНВЕСТ Україна» вказало на те, що товариство має намір на зазначеній земельній ділянці здійснювати ведення сільськогосподарського виробництва і вирощувати зернові, бобові та технічні культури. Статутом Товариства передбачені відповідні види діяльності. Зокрема п.2.2.25 Статуту Товариства передбачено, що предметом діяльності останнього є всі види діяльності пов’язані з перевалкою, зберіганням, виробництвом, обробкою переробкою зернових бобових та олійних культур, продукції сільського господарства (сировини) та тваринництва. Окрім того, п.2.2.30 Статуту Товариства передбачає, що предметом діяльності останнього є ведення сільськогосподарського виробництва, вирощування зернових, насіннєвих, бобових та технічних культур.

Однак, у грудні 2017р. Визирської сільської ради Лиманського району Одеської області прийнято рішення за №670 – VІ, яким відмовлено товариству у проведенні процедури передачі в довгострокову оренду на конкурентних засадах (земельних торгах), земельної ділянки площею 3,7773га, цільове призначення для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, що розташоване на території с.Визирка Лиманського району Одеської області, оскільки вказана земельна ділянка кадастровим номером 5122755400:01:003:0430 вже надана іншим особам (а.с.21-23).

Не погодившись з правомірністю прийнятих рішень сільської ради, позивач звернувся в суд і відповідним позовом.

Перевіряючи правомірність оскаржуваних рішень Визирської сільської ради Лиманського району Одеської області, з урахуванням підстав, за якими позивач просить їх скасувати, судова колегія виходить з наступного.

Приписами ст.22 ЗК України визначено, що землями сільськогосподарського призначення визнаються землі, надані для виробництва сільськогосподарської продукції, здійснення сільськогосподарської науково-дослідної та навчальної діяльності, розміщення відповідної виробничої інфраструктури, у тому числі інфраструктури оптових ринків сільськогосподарської продукції, або призначені для цих цілей.

Перелік питань, які відносяться до відання органів місцевого самоврядування: сільських, селищних, міських рад визначає ст.26 ЗУ «Про місцеве самоврядування в Україні».

Так, зокрема, серед інших повноважень відповідно до п.35 ч.1 ст.26 цього Закону виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішуються питання відповідно до закону регулювання земельних відносин. Також згідно з п.п.9 п.«б» ч.1 ст.33 даного Закону до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належать делеговані повноваження з організації і здійснення землеустрою, погодження проектів землеустрою.

У відповідності до ч.2 ст.123 ЗК України, особа, яка зацікавлена в одержанні у користування земельної ділянки із земель державної або комунальної власності за проектом землеустрою щодо її відведення, звертається з клопотанням про надання дозволу на його розробку до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, які відповідно до повноважень, визначених ст.122 цього Кодексу, передають у власність або користування такі земельні ділянки.

В клопотанні зазначаються орієнтовний розмір земельної ділянки та її цільове призначення. До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування та розмір земельної ділянки, письмова згода землекористувача, засвідчена нотаріально (у разі вилучення земельної ділянки). ОСОБА_4 Автономної Республіки Крим, Раді міністрів Автономної Республіки Крим, органам виконавчої влади або органам місцевого самоврядування, які передають земельні ділянки державної чи комунальної власності у користування відповідно до повноважень, визначених ст.122 цього Кодексу, забороняється вимагати додаткові матеріали та документи, не передбачені цією статтею.

За правилами ч.3 ст.123 ЗК України, відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування в межах їх повноважень у місячний строк розглядає клопотання і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні. Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування земельної ділянки вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, а також генеральних планів населених пунктів, іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування території населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.

Забороняється відмова у наданні дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок, місце розташування об'єктів на яких погоджено відповідним органом виконавчої влади або органом місцевого самоврядування згідно із ст.151 цього Кодексу.

Аналізуючи вищевикладені норми законодавства, апеляційний суд зазначає, що сільська рада уповноважена вирішувати питання щодо надання дозволу на розробку проекту землеустрою так само як і вирішення питань щодо здійснення поділу земельних ділянок. Підставою для відмови може бути тільки невідповідність місця розташування земельної ділянки вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, а також генеральних планів населених пунктів, іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування території населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.

Як вбачається із матеріалів справи, що ТОВ «ОЛСІДЗ ІНВЕСТ Україна» звернулося до Визиврської сільської ради - 20.11.2017р., тобто після того, коли вже сільська рада винесла рішення про надання згоди на розробку технічної документації із землеустрою щодо поділу земельної ділянки сільськогосподарського призначення комунальної власності, площею 3,7773га, кадастровий номер 5122755400:01:003:0430, яка перебуває в запасі на території с.Визирка Лиманського району Одеської області (Рішення №631-VII). Так само, рішення про надання дозволів на розробку проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок безоплатно у власність для ведення особистого селянського господарства ОСОБА_2, ОСОБА_5 за №641 – VІІ від 3.11.2017р..

Таким чином, апеляційний суд вважає, що Визирська сільська рада приймаючи оскаржувані рішення діяла в межах своїх повноважень та на підставі діючого законодавства України, оскільки ТОВ «ОЛСІДЗ ІНВЕСТ Україна» забажало отримання земельної ділянки за кадастровим номером 5122755400:01:003:0430, яка вже раніше була виділена іншим особам, а тому права товариства ніяким чином не порушено.

Крім того, а ні в суд першої інстанції, а ні в апеляційний суд, ТОВ «ОЛСІДЗ ІНВЕСТ Україна» не надало будь-яких інших доказів про порушення сільською радою прав товариства.

Враховуючи вищевикладене, апеляційний суд погоджується із висновком суду першої інстанції про відмову у задоволенні адміністративного позову ТОВ «ОЛСІДЗ ІНВЕСТ Україна».

В доводах апеляційної скарги апелянт посилався на неправильне застосування судом норм матеріального права чи порушення норм процесуального права. На думку судової колегії, викладені у скарзі доводи не дають підстав для висновку про неправильне застосування судом першої інстанції норм матеріального чи порушення норм процесуального права, яке призвело або могло призвести до неправильного вирішення справи по суті.

За таких обставин, судова колегія вважає, що рішення суду ухвалено з додержанням норм процесуального та матеріального права, а тому не вбачає підстав для його скасування.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст.246,315,316 КАС України, колегія суддів,-

П О С Т А Н О В И Л А:

Апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю «ОЛСІДЗ ІНВЕСТ УКРАЇНА» – залишити без задоволення.

Рішення Одеського окружного адміністративного суду від 20 квітня 2018р. – залишити без змін.

Постанова суду набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня отримання судового рішення

Головуючий: Ю.М. Градовський

Судді: А.В. Крусян

ОСОБА_1