
ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
----------------------
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
21 серпня 2018 р.м.ОдесаСправа № 522/24200/17
Категорія: 10.2.4 Головуючий в І інстанції Єфіменко К.С.
Місце ухвалення: м. Одеса
Колегія суддів Одеського апеляційного адміністративного суду
у складі:
головуючого - Ступакової І.Г.
суддів - Бітова А.І.
- Лук’янчук О.В.
розглянувши в порядку письмового провадження в місті Одесі адміністративну справу за апеляційною скаргою Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області на рішення Одеського окружного адміністративного суду від 07 травня 2018 року по справі за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про визнання неправомірними дій та зобов'язання вчинити певні дії, -
В С Т А Н О В И Л А :
З позовом до суду звернувся ОСОБА_2 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про зобов'язання Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області провести перерахунок нарахованої ОСОБА_2 пенсії з урахуванням наданої довідки про грошове забезпечення від 09.10.2017 року №1241 та наданим власним розрахунком, зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області виплатити ОСОБА_2 грошові кошти з урахуванням проведеного перерахунку з моменту призначення пенсії, тобто починаючи з 01.09.2017 року.
Позовні вимоги обґрунтовано тим, що позивач - ОСОБА_2 з 01 серпня 1994 року проходив службу у лавах Збройних Сил України. 01 серпня 2017 року ОСОБА_2 у відповідності з положеннями ст..12 Закону України від 09.04.1992 року №2262-XII «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» набув право на пенсію за вислугу років та звільнився з військової служби у зв'язку з закінченням строку контракту, на підставі наказу командувача Повітряних Сил Збройних Сил України від 02.08.2017 року №294. 04 вересня 2017 року ОСОБА_2 звернувся із заявою до Одеського обласного військового комісаріату через Біляївський районний військовий комісаріат для вирішення питання призначення пенсії за вислугу років. 21 вересня 2017 року ОСОБА_2 звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо надання інформації стосовно розміру призначеної та нарахованої пенсії. 29 вересня 2017 року позивачем було отримано листа від Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області в якому було зазначено, що з 01 вересня 2017 року позивачу призначена пенсія за вислугу років, а саме: посадовий оклад у розмірі 1060,00 грн., оклад за військове звання - 125,00 грн., процентна надбавка за вислугу років 35% - 414,75 грн., середньомісячна сума додаткових видів ГЗ за 24 місяці (робота з таємними виробами, носіями, документами 10%; надбавка за класну кваліфікацію І клас, 4%; надбавка за особливо важливі завдання 50%; премія 450% ) - всього 5229,65 грн. Всього грошове забезпечення з якого було проведено обчислення пенсії склало 6829,40 грн. Таким чином, загальний підсумок пенсії (з надбавками) склав 4029,35 грн.
Рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 07 травня 2018 року адміністративний позов ОСОБА_2 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про визнання неправомірними дій та зобов'язання вчинити певні дії задоволено частково. Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області провести перерахунок нарахованої ОСОБА_2 пенсії з урахуванням наданої довідки про грошове забезпечення від 09.10.2017 року №1241. Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області виплатити ОСОБА_2 грошові кошти з урахуванням проведеного перерахунку з моменту призначення пенсії, тобто починаючи з 01.09.2017 року.
Справу розглянуто судом першої інстанції в порядку спрощеного провадження на підставі ст.ст. 257, 263 КАС України (ухвала від 16.02.18р. а.с.54).
Не погоджуючись з вказаним рішенням Головним управлінням Пенсійного фонду України в Одеській області подано апеляційну скаргу, в якій ставиться питання про скасування судового рішення в зв'язку з тим, що воно постановлено з порушенням норм процесуального права та матеріального права.
В обґрунтування апеляційної скарги апелянт зазначає, що одноразові допомоги, такі як одноразова грошова допомога при звільнені, матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, щомісячна додаткова грошова винагорода, з яких були сплачені страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування та грошова допомога при звільненні, не відносяться до складу грошового забезпечення військовослужбовців, з якого обчислюється пенсія.
Позивачем до Одеського апеляційного адміністративного суду подано відзив на апеляційну скаргу, в якому просить її залишити без задоволення, а оскаржуване рішення суду першої інстанції - без змін.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши доповідача, доводи апеляційної скарги Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області перевіривши законність і обґрунтованість судового рішення в межах вимог і доводів апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає частковому задоволенню, з наступних підстав.
Судом встановлено, що ОСОБА_2 з 01 серпня 1994 року проходив службу у лавах Збройних Сил України. 01 серпня 2017 року ОСОБА_2 у відповідності з положеннями ст.12 Закону України від 09.04.1992 року №2262-XII «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» набув право на пенсію за вислугу років та звільнився з військової служби у зв'язку з закінченням строку контракту, на підставі наказу командувача Повітряних Сил Збройних Сил України від 02.08.2017 року №294. У подальшому, відповідно до наказу командира військової частини А2800 від 31.08.2017 року №53 був виключений із списків особового складу військової частини. Отримавши, від військової частини усі необхідні документи, 04 вересня 2017 року ОСОБА_2 став у визначений Законодавством України термін на військовий облік, отримав військовий квиток офіцера запасу серія НОМЕР_1 та звернувся із заявою до Одеського обласного військового комісаріату через Біляївський районний військовий комісаріат для вирішення питання призначення пенсії за вислугу років. 21 вересня 2017 року ОСОБА_2 звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо надання інформації стосовно розміру призначеної та нарахованої пенсії. 29 вересня 2017 року позивачем було отримано листа від Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області в якому було зазначено, що з 01 вересня 2017 року позивачу призначена пенсія за вислугу років, а саме: посадовий оклад у розмірі 1060,00 грн., оклад за військове звання - 125,00 грн., процентна надбавка за вислугу років 35% - 414,75 грн., середньомісячна сума додаткових видів ГЗ за 24 місяці (робота з таємними виробами, носіями, документами 10%; надбавка за класну кваліфікацію І клас, 4%; надбавка за особливо важливі завдання 50%; премія 450% ) - всього 5229,65 грн. Всього грошове забезпечення з якого було проведено обчислення пенсії склало 6829,40 грн. Таким чином, загальний підсумок пенсії (з надбавками) склав 4029,35 грн.
Позивач зазначає, що при проведенні грошового розрахунку для призначення йому пенсії Головним управлінням було включено не всі види грошового забезпечення, а саме не включено: грошову допомогу на оздоровлення у загальному розмірі 17791,00 грн., матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань у загальному розмірі 17807,00 грн., індексацію грошового забезпечення у загальному розмірі 1521,08 грн., щомісячну грошову винагороду у розмірі 60% передбачену наказом Міністерства оборони України від 24.10.2016 року №550 «Про затвердження інструкції про розміри і порядок виплати щомісячної додаткової грошової винагороди військовослужбовцям Збройних Сил України» у загальному розмірі 98077,99 грн., одноразову грошову допомогу при звільненні з військової служби, передбачену ч.1 ст.9 Закону України №2262-XII від 09.04.1992 року «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» у загальному розмірі 84157,29 грн.
Задовольняючи адміністративний позов суд першої інстанції дійшов висновку про те, що матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, матеріальна допомога на оздоровлення, щомісячна додаткова грошова винагорода, індексація, одноразова грошова допомога при звільненні, з яких сплачено страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, є такими видами грошового забезпечення, які відносяться до складу грошового забезпечення військовослужбовців.
Колегія суддів частково погоджується з висновками суду першої інстанції, зазначеними в оскаржуваному рішенні, виходячи з наступного.
Відповідно до ч. 3 ст. 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, та у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Частиною 3 цієї ж статті Закону передбачено, що пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до п. 7 постанови Кабінету Міністрів України «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським та членам їхніх сімей» від 17 липня 1992 року № 393 пенсії обчислюються з таких видів грошового забезпечення: відповідних окладів за посадою, військовим (спеціальним) званням (для осіб рядового і начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту щомісячної надбавки за спеціальне звання) та відсоткової надбавки за вислугу років у розмірах, установлених за останньою штатною посадою, займаною перед звільненням; щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення, крім щомісячних надбавок (доплат), установлених особам, які мають право на пенсію за вислугу років згідно із законодавством і залишені за їх згодою та в інтересах справи на службі) та премії. Розмір щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням.
Частиною 1 статті 9 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» встановлено, що держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів.
Частиною 2 цієї статті визначено, що до складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення.
Грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця.
Постановою Кабінету Міністрів України «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» від 7 листопада 2007 року № 1294 (далі - постанова № 1294) упорядковано структуру та умови грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та затверджено схеми посадових окладів і додаткових видів грошового забезпечення за категоріями військовослужбовців (пункт 3 цієї постанови).
Згідно зі схемою додаткових видів грошового забезпечення військовослужбовців Збройних Сил України (щомісячних та одноразових, додаток № 25 до постанови № 1294) до одноразових віднесені такі види грошового забезпечення: винагорода, призначення та виплата якої пов'язана з обсягом та складностями роботи, що виконується під час проходження військової служби; матеріальна допомога на початкове обзаведення (вид матеріального забезпечення військовослужбовців, передбачений статтею 9-1 Закону № 2011-ХІІ), а також одноразова матеріальна допомога військовослужбовцям строкової військової служби.
Законом України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» також гарантовано право військовослужбовців, крім військовослужбовців строкової служби, на щорічну основну відпустку із збереженням грошового, матеріального забезпечення та наданням допомоги на оздоровлення у розмірі місячного грошового забезпечення (ч. 1 ст. 10-1 цього Закону).
Умови, розмір та порядок виплати військовослужбовцям зазначеної допомоги визначені постановою № 1294 та Інструкцією. Так, розмір грошової допомоги на оздоровлення визначається виходячи з посадового окладу, окладу за військовим званням та щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (крім винагород та морського грошового забезпечення), на які військовослужбовець має право за займаною ним штатною посадою на день вибуття в щорічну основну відпустку (підпункт 3 пункту 5 постанови № 1294, підпункт 30.4 пункту 30 розділу ХХХ Інструкції).
Наведеними нормативними актами також регламентовано умови та порядок виплати військовослужбовцям матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань.
Розмір матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань установлюється за рішенням Міністра оборони України виходячи з наявного фонду грошового забезпечення, передбаченого в кошторисі Міністерства оборони України (пп. 3 п. 5 постанови № 1294, пп. 33.1, 33.3 п. 33 розділу ХХХІІІ Інструкції).
Отже, зазначені допомоги є одноразовими додатковими видами грошового забезпечення, які відповідно до ч. 2 ст. 9 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» відносяться до складу грошового забезпечення військовослужбовців.
З урахуванням наведених норм, колегія суддів не приймає до уваги доводи апеляційної скарги та вважає, що суд першої інстанції дійшов правильного та обґрунтованого висновку про те, що грошова допомога на оздоровлення; матеріальна допомога для вирішення соціально - побутових потреб; індексація грошового забезпечення, щомісячна грошова винагорода у розмірі 60%, з яких сплачено страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, відносяться до складу грошового забезпечення військовослужбовців, з розміру якого обчислюється пенсія.
Вказана правова позиція також викладена в постанові Верховного Суду від 06.02.2018 року по справі К/9901/3762/18 761/28228/15-а, на яку в тому числі посилається пенсійний орган в своєї апеляційної скарзі.
В свою чергу, відносно позовної вимоги щодо одноразової грошової допомоги при звільненні колегія суддів зазначає наступне.
Статтею 15 Закону № 2011-ХІІ, як і статтею 9 Закону № 2262-XII, визначено, що військовослужбовцям при звільненні з військової служби за власним бажанням виплачується одноразова грошова допомога в розмірі 25 відсотків місячного грошового забезпечення за кожний повний календарний рік служби.
За змістом пункту 17 статті 11 Закону України від 09 липня 2003 року № 1058-IV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» військовослужбовці підлягають загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню.
Частиною другою статті 20 Закону № 1058-IV обчислення страхових внесків застрахованих осіб, зазначених, зокрема, у пункті 17 статті 11 цього Закону, здійснюється страхувальниками на підставі бухгалтерських та інших документів, відповідно до яких провадиться нарахування (обчислення) або які підтверджують нарахування (обчислення) заробітної плати (доходу), грошового забезпечення, на які відповідно до цього Закону нараховуються страхові внески.
Також, Закон України від 26 червня 1997 року № 400/97-ВР «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» (у редакції, чинній на час призначення пенсії позивачу; далі - Закон № 400/97-ВР) визначає порядок справляння та використання збору на обов'язкове державне пенсійне страхування.
Пунктом 4 частини першої статті 1 Закону № 400/97-ВР визначено, що платниками збору на обов'язкове державне пенсійне страхування є, зокрема, військовослужбовці, особи рядового і начальницького складу.
Аналіз зазначених норм матеріального права дає підстави вважати, що військовослужбовці підлягають загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню, тому мають сплачувати страхові внески та збір на обов'язкове державне пенсійне страхування з суми сукупного оподатковуваного доходу, обчисленого відповідно до законодавства України.
Частина третя статті 43 Закону № 2262-XII не містить положень про включення до грошового забезпечення такої виплати, як одноразова грошова допомога при звільненні. Правові підстави для її виплати встановлені статтею 15 Закону № 2011-ХІІ та статтею 9 Закону № 2262-XII, які пов'язані зі звільненням особи зі служби.
Таким чином, хоча вказана виплата й підпадає під ознаки одноразової допомоги, але має інше правове призначення, одноразова грошова допомога при звільненні не входить до додаткового грошового забезпечення, яка повинна враховуватися при нарахуванні пенсії, оскільки відноситься до разових платежів і має характер окремих гарантій держави щодо соціального захисту громадян, зокрема військовослужбовців.
Отже, колегія суддів погоджується з доводами апеляційної скарги в частині відсутності підстав для включення одноразової грошової допомоги при звільненні до складу грошового забезпечення, з якого обчислюється пенсія, оскільки одноразова допомога при звільненні не пов'язана з виконанням позивачем своїх службових обов'язків та отриманням за це грошової допомоги пов'язане саме з фактом звільнення зі служби.
Враховуючи вище викладене, колегія суддів вважає, що судом першої інстанції при розгляді справи та винесенні рішення в частині задоволення адміністративного позову щодо включення одноразової грошової допомоги при звільненні до складу грошового забезпечення позивача, з розміру якого обчислюється пенсія, - порушено норми матеріального права, що призвело до неправильного вирішення справи у вказаній частині. За таких обставин судове рішення відповідно до вимог п.4 ч.1 ст. 317 КАС України, підлягає скасуванню в частині з прийняттям по справі у вказаній частині нової постанови про відмову в задоволення адміністративного позову. В іншій частині постанова підлягає залишенню без змін.
Керуючись ст.ст. 308, 311, п.2 ч.1 ст. 315, п.4 ч.1 ст.317, 321, 322, 325, 328 КАС України, колегія суддів,-
П О С Т А Н О В И Л А :
Апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області задовольнити частково.
Рішення Одеського окружного адміністративного суду від 07 травня 2018 року скасувати в частині:
- Зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області провести перерахунок нарахованої ОСОБА_2 пенсії з урахуванням наданої довідки про грошове забезпечення від 09.10.2017 року №1241, виходячи з грошового забезпечення з урахуванням одноразової грошової допомоги при звільненні;
- Зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області виплатити ОСОБА_2 грошові кошти з урахуванням проведеного перерахунку з моменту призначення пенсії, тобто починаючи з 01.09.2017 року, виходячи з грошового забезпечення з урахуванням одноразової грошової допомоги при звільненні.
У вказаній частині позовних вимог ОСОБА_2 - відмовити.
В іншій частині рішення Одеського окружного адміністративного суду від 07 травня 2018 року залишити без змін.
Постанова апеляційного суду набирає законної сили з дати її прийняття, є остаточною та оскарженню в касаційному порядку не підлягає.
Повний текст судового рішення виготовлений 21 серпня 2018 року.
Головуючий: І.Г. Ступакова
Судді: А.І. Бітов
О.В. Лук’янчук