Ухвала суду № 76001305, 16.08.2018, Львівський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
16.08.2018
Номер справи
344/16527/17
Номер документу
76001305
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЛЬВІВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

УХВАЛА

про зупинення апеляційного провадження

16 серпня 2018 рокуЛьвів№ 876/3928/18

Львівський апеляційний адміністративний суд в складі колегії суддів:

головуючий суддя -Большакової О. О.суддів -Гуляка В. В. Довгополова О. М.з участю секретаря судового засідання Коваль Т.О.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Львові адміністративну справу за позовом ОСОБА_4 до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області, управління Служби безпеки України в Тернопільській області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити дії, за апеляційною скаргою ОСОБА_4 на рішення Івано-Франківського міського суду Івано-Франківської області від 16 квітня 2018 року (суддя першої інстанції Татарінова О.А., м. Івано-Франківськ),

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_4 звернувся до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області, управління Служби безпеки України в Тернопільській області про визнання протиправними дій щодо не включення у довідку «Про додаткові види грошового забезпечення та премії для обчислення пенсії», які позивач отримав за період протягом останніх 24 місяців підряд перед місяцем звільнення з військової служби, грошової допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально - побутових питань.

Мотивував тим, що він проходив службу на посадах осіб офіцерського складу в УСБУ у Волинській області з червня 2010 року по серпень 2013 року, та в УСБУ в Тернопільській області з серпня 2013 року по травень 2014 року. У зв'язку з отриманням права на пенсію за віком, після подання до керівництва УСБУ в Тернопільській області відповідного рапорту позивача, він був виключений зі списків особового складу у відповідності до наказу УСБУ в Тернопільській області № 67-ос від 22.04.2014 року. Згідно з листом від 17.10.2017 року УСБУ у Волинській області, за період з 01.05.2012 року до дати відкомандирування в УСБУ в Тернопільську область 31.07.2012 року позивачу нараховано та виплачено наступні грошові допомоги: матеріальна допомога на оздоровлення в розмірі 8351,29 грн. та матеріальна допомога на вирішення соціально-побутових питань 1600 грн., дата виплат 09.07.2012 року; матеріальна допомога на оздоровлення в розмірі 9104,28 грн. та матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань 1600 грн., дата виплати - 13.06.2013 року. Відповідно до листа від 09.10.2017 року УСБУ в Тернопільській області у вересні 2013 року було виплачено позивачу підйомну допомогу в розмірі 9104,28грн. Виплати грошової допомоги на оздоровлення, матеріальна допомога на вирішення соціально-побутових питань з 01.08.2013 року по 22.04.2014 року не проводилась.

Для обчислення пенсії позивачу до ГУ ПФУ в Івано-Франківській області УСБУ в Тернопільській області надало інформацію про додаткові види грошового забезпечення позивача, які носять одноразовий характер за період проходження служби, проте до відповідної довідки про додаткові види грошового забезпечення для призначення пенсії не включалась (підйомна допомога, матеріальні допомоги на оздоровлення та вирішення соціально-побутових питань).

На думку позивача, УСБУ в Тернопільській області при нарахуванні йому пенсії невірно здійснило трактування постанови КМУ № 393 від 17.07.1992 року, відповідно до п. 7 якої пенсії обчислюються з таких видів грошового забезпечення: відповідних окладів за посадою, військовим (спеціальним) званням (для осіб рядового і начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту щомісячної надбавки за спеціальне звання) та відсоткової надбавки за вислугу років у розмірах, установлених за останньою штатною посадою, займаною перед звільненням; щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення, крім щомісячних надбавок (доплат), установлених особам, які мають право на пенсію за вислугу років згідно із законодавством і залишені за їх згодою в інтересах справи на службі) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 01.01.2011 року страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому КМУ.

Позивач зазначає, що зазначені допомоги є одноразовими додатковими видами грошового забезпечення, які відповідно до ч. 2 ст. 9 Закону України «Про соціальний правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» відносяться до складу грошового забезпечення військовослужбовців. Підйомна допомога, грошова допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, індексація та одноразова грошова допомога при звільненні, з яких сплачено страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, відносяться до складу грошового забезпечення військовослужбовців, з розміру якого обчислюється пенсія. При розрахунку пенсії ГУ ПФУ в Івано-Франківській області протиправно не нарахувало позивачу фактично отримані ним у складі грошового забезпечення зазначені суми, з яким справлялись страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

На підставі наведеного просив суд визнати протиправними дії ГУ ПФУ в Івано-Франківській області по не включенню до розміру грошових сум, з яких нараховується пенсійне забезпечення, отриманих ним матеріальних допомог на оздоровлення та вирішення соціально-побутових питань за 2012-2014 роки, зобов'язати УСБУ в Тернопільській області надати ГУ ПФУ в Івано-Франківській області для перерахування пенсії довідку про додаткові види грошового забезпечення, до складу яких включити підйомну допомогу, матеріальні допомоги на оздоровлення та вирішення соціально-побутових питань за 2012-2014 роки в розмірі 26559,85грн., зобов'язати ГУ ПФУ в Івано-Франківській області здійснити перерахування розміру пенсії з врахуванням отриманих підйомної допомоги, матеріальних допомог на оздоровлення та вирішення соціально-побутових питань за 2012-2014 роки в розмірі 26559,85грн., зобов'язати ГУ ПФУ в Івано-Франківській області здійснити виплату різниці невиплаченого розміру пенсії з 2014 року з врахуванням отриманих підйомної допомоги, матеріальних допомог на оздоровлення та вирішення соціально-побутових питань за 2012-2014 роки.

18.12.2017 року позивач збільшив (уточнив) позовні вимоги та просив зобов'язати ГУ ПФУ в Івано-Франківській області здійснити виплату компенсації втрати частини грошових доходів у зв'язку з порушенням терміну виплати різниці невиплаченого розміру пенсії з 22.04.2014 року з урахуванням отриманих підйомної допомоги, матеріальних допомог на оздоровлення та вирішення соціально-побутових питань за 2012-2014 роки з моменту виключення зі списків особового складу УСБУ в Тернопільській області.

Рішенням Івано-Франківського міського суду Івано-Франківської області від 16 квітня 2018 року у задоволенні позову було відмовлено.

Позивач, не погодившись з судовим рішенням, подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати рішення суду першої інстанції та задовольнити позовні вимоги в повному обсязі.

Суд апеляційної інстанції дійшов висновку щодо зупинення провадження у справі з огляду на наступне.

Для правильного вирішення заявлених позивачем вимог слід виходити з вимог ч.3 ст. 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», згідно яких пенсія військовослужбовців обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії.

Верховний Суд у справі №286/2987/16-а (К/9901/1465/17) виклав свою правову позицію, згідно якої ця норма не містить положень про включення до грошового забезпечення такої виплати як одноразова грошова допомога при звільненні. Правові підстави для її виплати встановлені ст. 15 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» та ст. 9 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», які пов'язані зі звільненням особи зі служби.

Таким чином, хоча вказана виплата й підпадає під ознаки одноразової допомоги, але має інше правове призначення. Вона відноситься до разових платежів і має характер окремих гарантій держави щодо соціального захисту громадян, зокрема військовослужбовців. За цими ознаками одноразова грошова допомога при звільненні не може входити до додаткового грошового забезпечення, яке повинно враховуватися при нарахуванні пенсії.

Відповідні висновки ґрунтуються також на тому, що одноразова допомога при звільненні не пов'язана з виконанням позивачем своїх службових обов'язків та отриманням за це грошової допомоги, її виплата зумовлена саме фактом звільнення зі служби, юридична природа якого не дає підстав визнати цю виплату складовою грошового забезпечення. Аналогічні висновки висловлені Верховним Судом у постанові від 03.04.2018 справа №345/2849/17.

До таких же висновків дійшов Верховний Суд у інших справах, стверджуючи, що матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомога на вирішення соціально-побутових питань, винагорода за участь в АТО та компенсації за невикористану відпустку не належать до надбавок, доплат або підвищення, тобто не є додатковими видами грошового забезпечення в розумінні ст. 9 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», а відносяться до інших соціальних гарантій, що надаються військовослужбовцям та членам їх сімей.

Разом з тим, Верховний Суд вважав за необхідне відступити від вищезазначених висновків у справі № 286/2987/16-а (К/9901/1465/17), передавши аналогічний спір на вирішення до Великої Палати (ухвала Верховного Суду від 11.04.2018 справа №522/2738/17).

Крім того, Верховний Суд зазначив доцільним розуміти зміст ст. 9 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» від 20 грудня 1991 року № 2011-XII у поєднанні зі змістом ч. 3 ст. 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Пенсії відповідно до ч. 3 ст. 43 вказаного Закону обчислюються з розміру грошового забезпечення та враховують, зокрема, надбавки, доплати, підвищення та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

10 березня 2015 року Верховним судом України прийнято постанову, в якій аналіз ст. 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», та ст. 9 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», а також інших нормативно-правових актів надав підстави вважати, що «грошова допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, індексація та одноразова грошова допомога при звільненні, з яких сплачено страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, відносяться до складу грошового забезпечення військовослужбовців, з розміру якого обчислюється пенсія».

У подальшому Конституційний Суд України у рішенні від 13 травня 2015 року № 4-рп/2015 зазначив, що аналіз положень Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», вказує на єдиний підхід законодавця до визначення видів грошового забезпечення військовослужбовців, які враховуються як при призначенні пенсії (ст. 43), так і при перерахунку раніше призначених пенсій (ст. 63).

Верховний Суд зазначив, що грошове забезпечення військовослужбовців при призначенні (обчисленні), перерахунку їм пенсії має включати крім відповідних окладів за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентної надбавки за вислугу років тільки щомісячні додаткові види грошового забезпечення.

Включення нерегулярних виплат до складу грошового забезпечення, з якого обчислюється пенсія означатиме, що особа двічі користується соціальною пільгою: у першому випадку - одноразово, у другому - регулярно отримуючи пенсію, що суперечить принципам соціального забезпечення.

Також обов'язковою умовою віднесення додаткових виплат до складу грошового забезпечення, з якого призначається (обчислюється), перераховується пенсія військовослужбовців є регулярність сплати страхових внесків.

Верховний Суд у складі колегії суддів судової палати щодо захисту соціальних прав вважав доцільним відійти від висновку Верховного Суду України, викладеного в постанові від 10 березня 2015 року (справа № 21-70а15) та зазначеного та передав аналогічну справу на розгляд Великої Палати Верховного Суду (ухвала Верховного Суду від 26.06.2018 справа №522/2738/17).

Згідно положень п.5 ч. 2 ст. 236 КАС України суд може зупинити провадження у справі у разі перегляду судового рішення у подібних правовідносинах (в іншій справі) у касаційному порядку палатою, об'єднаною палатою, Великою Палатою Верховного Суду - до набрання законної сили судовим рішенням касаційної інстанції.

З огляду на викладене, суд дійшов висновку, що рішення Великої Палати Верховного Суду по справі № 522/2738/17 сприятиме повному та об'єктивному розгляду даної справи з правильним застосуванням норм матеріального права, а тому провадження у цій справі необхідно зупинити до прийняття та набрання чинності рішення Верховного Суду.

Керуючись статтями 236, 248, 321, 325, 328, 329 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

У Х В А Л И В:

Зупинити провадження у справі за апеляційною скаргою ОСОБА_4 на рішення Івано-Франківського міського суду Івано-Франківської області від 16 квітня 2018 року у справі за позовом ОСОБА_4 до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області, управління Служби безпеки України в Тернопільській області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити дії до набрання чинності рішення Великої Палати Верховного Суду по справі № 522/2738/17 (К/9901/1368/17).

Ухвала суду набирає законної сили з моменту її підписання суддями та може бути оскаржена в касаційному порядку згідно зі ст.ст.328, 329 КАС України.

Головуючий суддя О. О. Большакова судді В. В. Гуляк О. М. Довгополов Повний текст складено 20 серпня 2018 року.