
ЛЬВІВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
20 серпня 2018 рокуЛьвів№ 876/4012/18
Львівський апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
головуючого судді Сапіги В.П.,
суддів: Довгої О.І., Запотічного І.І.,
за участі секретаря судових засідань ОСОБА_1,
представника позивача ОСОБА_2,
представника відповідача ОСОБА_3,
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Регіонального сервісного центру МВС у Волинській області на рішення Волинського окружного адміністративного суду від 11 квітня 2018 2018 року ухваленого під головуванням судді Плахтія Н.Б.. в м. Луцьку о 13 год. 28 хв., повний текст виготовлено 16.04.2018р. у справі за адміністративним позовом ОСОБА_4 до Регіонального сервісного центру МВС у Волинській області про визнання протиправним та скасування висновку,
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_4 звернулась в суд з адміністративним позовом до Регіонального сервісного центру МВС у Волинській області про визнання протиправним та скасування рішення від 14.09.2017 Територіального сервісного центру 0742 регіонального сервісного центру МВС України у Волинській області в частині скасування реєстрації транспортного засобу марки VOLVO B12, кузов YV3R2A11XXA007512, номерний знак НОМЕР_1, свідоцтво про реєстрацію СXM234929, який належить ОСОБА_4.
Рішенням Волинського окружного адміністративного суду від 11 квітня 2018 року позов задоволено. Визнано протиправним та скасовано рішення Регіонального сервісного центру МВС у Волинській області, оформлене пунктом 2 висновку від 14.09.2017 №31/3-2482 за результатами перевірки законності первинної реєстрації транспортних засобів, здійсненої у ТСЦ 0742 РСЦ МВС у Волинській області. в частині скасування державної реєстрації транспортного засобу марки VOLVO B12, кузов YV3R2A11XXA007512, номерний знак НОМЕР_1 за ОСОБА_4.
Не погоджуючись з таким рішенням, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, неповне з'ясування обставин справи та невідповідність висновків суду фактичним обставинам справи, просить скасувати оскаржувану постанову та прийняти нову про відмову в задоволенні позову.
Вимоги апеляційної скарги обґрунтовує тим, що в ході проведеної перевірки встановлено, що 06.12.2016 року здійснено державну реєстрацію транспортного засобу марки VOLVO B12, кузов YV3R2A11XXA007512, номерний знак НОМЕР_2 на громадянина ОСОБА_5 Підставою для реєстрації ТЗ слугували договір купівлі-продажу ТЗ від 05.12.2016 №7195/16/000328, акт прийому-передачі ТЗ від 05.12.2016, ВМД від №204050003/2016/008999, сертифікат відповідності UA1.050.0032676-16, виданий ДП «ІНПОМТ» (державна система сертифікації УкрСЕПРО). Вказаний орган сертифікації з 01 січня 2016 року не входить до переліку органів, які уповноважені на виконання робіт із затвердження типу та індивідуального затвердження колісних транспортних засобів, їх частин та обладнання відповідно до Порядку затвердження конструкції транспортних засобів, їх частин та обладнання, затвердженого наказом Міністерства інфраструктури України від 17 серпня 2012 року № 521. Крім того, згідно відповіді офіційного дилера ТОВ «ОСОБА_6 Україна» даний транспортний засіб відповідає рівню екологічної норми «Євро-2» та проведення його переобладнання на екологічні стандарти «Євро-5» неможливо.
Відтак при здійсненні реєстрації вказаного транспортного засобу було порушено пункт 10 Порядку, у зв'язку з чим, на підставі пункту 40 Порядку, висновком Регіонального сервісного центру МВС у Волинській області від 14 вересня 2017 року № 31/3-3-2482 було скасовано державну реєстрацію цього транспортного засобу.
Представник Регіонального сервісного центру МВС у Волинській області в судовому засіданні апеляційну скаргу підтримала, просить рішення суду першої інстанції скасувати та прийняти нове рішення про відмову в задоволенні позову.
В свою чергу представник позивача апеляційну скаргу заперечив, просить рішення суду першої інстанції залишити без змін.
Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню виходячи з наступного.
Із змісту ст. 19 Конституції України вбачається, що правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Судом встановлено, підтверджено матеріалами справи, що 06.12.2016 ТСЦ 0742 РСЦ МВС у Волинській області здійснено первинну реєстрацію транспортного засобу VOLVO B12, кузов YV3R2A11XXA007512 за ОСОБА_5 з видачею свідоцтва про реєстрацію ТЗ СXО874142 та номерних знаків АС7921ВО. Вказана обставина підтверджується витягом з бази даних НАІС.
05.04.2017 між ТзОВ «АВТО-РЕАЛ» (продавець), який діє на підставі укладеного з власником транспортного засобу договору комісії №5744/00033 від 05.04.2017, та ОСОБА_4В (покупець) укладено договір купівлі-продажу транспортного засобу №5744/00033, згідно з яким продавець зобов’язується передати у власність покупцеві транспортний засіб марки VOLVO B12, кузов YV3R2A11XXA007512, номерний знак НОМЕР_2.
06.04.2017 ТСЦ 3248 РСЦ у Київській області здійснено перереєстрацію транспортного засобу марки VOLVO B12, кузов YV3R2A11XXA007512 за договором купівлі-продажу на нового власника ОСОБА_4, у зв’язку з чим отримано нові номерні знаки АІ3707НА та видано позивачу свідоцтво про реєстрацію транспортного засобу СХО234929.
13 червня по 12 липня 2017 згідно з наказом РСЦ МВС у Волинській області від 07.06.2017 №93 було здійснено перевірку організації службової діяльності ТСЦ 0742 РСЦ МВС у Волинській області.
14.09.2017 року в.о. начальника РСЦ МВС у Волинській області затверджено висновок №31/3-3-2482 за результатами перевірки законності державної реєстрації транспортних засобів, здійсненої у ТСЦ 0742 РСЦ МВС у Волинській області.
Вказаним висновком встановлено факти первинної реєстрації транспортних засобів, що перебували в експлуатації та ввезені на митну територію України, за сертифікатами відповідності щодо індивідуального затвердження колісного транспортного засобу, виданими органами державної системи реєстрації «УкрСЕПРО».
Зокрема, у висновку зазначається, що 06.12.2016 здійснено державну реєстрацію автомобіля VOLVO B12, кузов YV3R2A11XXA007512, номерний знак НОМЕР_2, свідоцтво про реєстрацію СXО874142 на громадянина ОСОБА_5 Підставою для реєстрації транспортного засобу слугували наступні документи: договір купівлі-продажу транспортного засобу від 05.12.2016 №17/12/16, акт прийому-передачі транспортних засобів від 05.12.2016, ВМД від №204050003/2016/008999 від 05.07.2016, акт огляду реалізованого транспортного засобу від 05.12.2016 №7195/16/000328, свідоцтво про реєстрацію транспортного засобу іноземної держави (БРИФ) від 22.02.2000 №7299SDN, квитанція про сплату за отримані послуги від 06.12.2016, сертифікат відповідності UA1.050.0032676-16, виданий ДП «ІНПОМТ», терміном дії з 03.08.2016 по 03.07.2017, позначення рівня екологічної норми Євро-5. Рішення щодо державної реєстрації вказаного транспортного засобу прийняла головний спеціаліст відділу організації реєстраційно-екзаменаційної роботи та взаємодії із суб’єктами господарювання РСЦ МВС у Волинській області ОСОБА_7
Згідно із пунктом 2 висновку від 14.09.2017 року № 31/3-2482 скасовано державну реєстрацію транспортного засобу VOLVO B12, кузов YV3R2A11XXA007512, номерний знак НОМЕР_1, який належить позивачу.
Листом від 13.10.2017 №31/3/2-4168 ТСЦ 0742 РСЦ МВС у Волинській області повідомив позивача про те, що відповідно до висновку РСЦ МВС у Волинській області від 14.09.2017 № 31/3-22482 було проведено скасування державної реєстрації транспортного засобу VOLVO B12, кузов YV3R2A11XXA007512, який належить позивачу згідно з свідоцтвом про реєстрацію СХМ 2344929, виданого 06.04.2017, державний номерний знак НОМЕР_1.
Суд першої інстанції задовольняючи позовні вимоги прийшов до висновку, що на момент прийняття рішення про скасування державної реєстрації транспортного засобу у розпорядженні уповноваженої особи сервісного центру МВС не було беззаперечних документальних доказів того, що транспортний засіб був зареєстрований (перереєстрований) за фіктивними чи підробленими документами і такі не наведено при судовому розгляді справи.
Судова колегія апеляційної інстанції переглядаючи рішення суду першої інстанції та надаючи правову оцінку публічно - правовому спору в межах апеляційних скарг, зазначає наступне.
Відповідно до ч. 1 ст. 72 КАС України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Згідно ч.1 ст.77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності (ч.3 ст. 90 КАС України).
Відповідно до частин першої, другої та третьої статті 242 КАС України судове рішення повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим.
Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права із дотриманням норм процесуального права.
Обґрунтованим є рішення, ухвалене на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи.
Колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції і вважає його таким, що відповідає правильно застосованим наведеним нормам процесуального права та нормам матеріального права з огляду на наступне.
Необхідно зазначити, що при здійсненні реєстрації, перереєстрації, зняття з обліку тощо, працівники сервісних центрів МВС України керуються Законом України Про дорожній рух, Порядком державної реєстрації (перереєстрації), зняття з обліку автомобілів, автобусів, а також самохідних машин, сконструйованих на шасі автомобілів, мотоциклів усіх типів, марок і моделей, причепів, напівпричепів, мотоколясок, інших прирівняних до них транспортних засобів та мопедів, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 07.09.1998 року №1388 та наказом МВС України Про затвердження Інструкції про порядок здійснення підрозділами Державтоінспекції МВС державної реєстрації, перереєстрації та обліку транспортних засобів, оформлення і видачі реєстраційних документів, номерних знаків на них від 11.08.2010 року №379.
Згідно статті 1 Закону України "Про дорожній рух" від 30.06.1993 № 3353-ХІІ (далі -Закон №3353-ХІІ), закон регулює суспільні відносини у сфері дорожнього руху та його безпеки, визначає права, обов'язки і відповідальність суб'єктів - учасників дорожнього руху, міністерств, інших центральних органів виконавчої влади, об'єднань, підприємств, установ і організацій незалежно форм власності та господарювання (далі - міністерств, інших центральних органів виконавчої влади та об'єднань).
Статтею 30 Закону №3353-ХІІ передбачено, що конструкція транспортних засобів повинна відповідати вимогам сучасних правил, нормативів і стандартів, встановленим рівням викидів забруднюючих речовин в атмосферу, а нормативно-технічна документація має бути узгоджена з відповідними уповноваженими державними органами. Перед початком серійного виробництва транспортних засобів або їх складових частин проводяться спеціальні випробування і за їх позитивними наслідками видається сертифікат встановленої форми.
Згідно статті 31 Закону №3353-ХІІ, транспортні засоби, їх складові частини і комплектуючі вироби, що ввозяться на територію України, підлягають перевірці на відповідність діючим стандартам або повинні мати сертифікат, виданий уповноваженим на це Секретаріатом ЄЕК ГЮН Адміністративним органом по сертифікації дорожніх транспортних засобів.
Згідно із частинами першою, четвертою, дев’ятою статті 34 Закону України «Про дорожній рух» від 30.06.1993 №3353-ХІІ (далі - Закон №3353-ХІІ) державна реєстрація транспортного засобу полягає у здійсненні комплексу заходів, пов’язаних із перевіркою документів, які є підставою для здійснення реєстрації, звіркою і, за необхідності, дослідженням ідентифікаційних номерів складових частин та оглядом транспортного засобу, оформленням і видачею реєстраційних документів та номерних знаків. Державна реєстрація та облік автомобілів, автобусів, мотоциклів та мопедів усіх типів, марок і моделей, самохідних машин, причепів та напівпричепів до них, мотоколясок, інших прирівняних до них транспортних засобів здійснюються територіальними органами Міністерства внутрішніх справ України. Власники транспортних засобів та особи, які використовують їх на законних підставах, зобов’язані зареєструвати (перереєструвати) належні їм транспортні засоби протягом десяти діб після придбання, митного оформлення, одержання транспортних засобів або виникнення обставин, що потребують внесення змін до реєстраційних документів.
Відповідно до пункту 1 Порядку державної реєстрації (перереєстрації), зняття з обліку автомобілів, автобусів, а також самохідних машин, сконструйованих на шасі автомобілів, мотоциклів усіх типів, марок і моделей, причепів, напівпричепів, мотоколясок, інших прирівняних до них транспортних засобів та мопедів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 07.09.1998 №1388 (далі - Порядок №1388), цим Порядком встановлюється єдина на території України процедура державної реєстрації (перереєстрації), зняття з обліку автомобілів, автобусів, а також самохідних машин, сконструйованих на шасі автомобілів, мотоциклів усіх типів, марок і моделей, причепів, напівпричепів, мотоколясок, інших прирівняних до них транспортних засобів та мопедів (далі - транспортні засоби), оформлення та видачі реєстраційних документів і номерних знаків.
Пунктом 3 Порядку визначено, що державна реєстрація транспортних засобів проводиться територіальними органами з надання сервісних послуг МВС (далі - сервісні центри МВС) з метою здійснення контролю за відповідністю конструкції та технічного стану транспортних засобів установленим вимогам стандартів, правил і нормативів, дотриманням законодавства, що визначає порядок сплати податків і зборів (обов'язкових платежів), використанням транспортних засобів в умовах воєнного і надзвичайного стану, а також для ведення їх обліку та запобіганню вчиненню щодо них протиправних дій.
Згідно із пунктом 7 Порядку, власники транспортних засобів та особи, що експлуатують такі засоби на законних підставах, або їх представники (далі - власники) зобов’язані зареєструвати (перереєструвати) транспортні засоби протягом десяти діб після придбання (одержання) або митного оформлення, або тимчасового ввезення на територію України, або виникнення обставин, що є підставою для внесення змін до реєстраційних документів.
Як передбачено пунктом 8 Порядку, державна реєстрація (перереєстрація) транспортних засобів проводиться на підставі заяв власників, поданих особисто або уповноваженим представником, і документів, що посвідчують їх особу, підтверджують повноваження представника (для фізичних осіб - нотаріально посвідчена довіреність), а також правомірність придбання, отримання, ввезення, митного оформлення (далі - правомірність придбання) транспортних засобів, відповідність конструкції транспортних засобів установленим вимогам безпеки дорожнього руху, а також вимогам, які є підставою для внесення змін до реєстраційних документів. Документами, що підтверджують правомірність придбання транспортних засобів, їх складових частин, що мають ідентифікаційні номери, є, зокрема, акт про проведені електронні торги або постанова та акт про передачу майна стягувачу в рахунок погашення боргу, видані органом державної виконавчої служби або приватним виконавцем.
Пунктом 10 Порядку встановлено, що Державна реєстрація транспортних засобів, що перебували в експлуатації та ввезені на митну територію України, проводиться за умови відповідності конструкції і технічного стану даної марки (моделі) транспортних засобів та їх складових частин, що мають ідентифікаційні номери, обов'язковим вимогам правил, нормативів і стандартів України, що підтверджується сертифікатом відповідності або свідоцтвом про визнання іноземного сертифіката, копію яких власники подають до сервісного центру МВС.
Аналізуючи наведені вище норм чинного законодавства суд першої інстанції підставно відмітив, що державна реєстрація транспортного засобу полягає у здійсненні комплексу заходів, пов’язаних із перевіркою документів, які є підставою для здійснення реєстрації, звіркою і, за необхідності, дослідженням ідентифікаційних номерів складових частин та оглядом транспортного засобу, оформленням і видачею реєстраційних документів та номерних знаків та проводиться з метою здійснення контролю за відповідністю конструкції та технічного стану транспортних засобів установленим вимогам стандартів, правил і нормативів.
Сторона відповідача не заперечує тієї обставини, що 06.12.2016 ТСЦ 0742 РСЦ МВС у Волинській області здійснив первинну державну реєстрацію транспортного засобу марки VOLVO B12, кузов YV3R2A11XXA007512 за ОСОБА_5, у зв’язку з чим даному транспортному засобу присвоєно номерний знак НОМЕР_2 та видано свідоцтво про реєстрацію транспортного засобу СХО874142.
Отже, ТСЦ 0742 РСЦ МВС у Волинській області було здійснено комплекс заходів, пов’язаних із перевіркою документів, які стали підставою для проведення реєстрації транспортного засобу марки VOLVO B12, кузов YV3R2A11XXA007512.
Пунктом 40 Порядку державної реєстрації (перереєстрації), зняття з обліку автомобілів, автобусів, а також самохідних машин, сконструйованих на шасі автомобілів, мотоциклів усіх типів, марок і моделей, причепів, напівпричепів, мотоколясок, інших прирівняних до них транспортних засобів та мопедів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 07.09.1998 № 1388, передбачені підстави зняття з обліку транспортних засобів. Зокрема встановлено, що у разі встановлення факту знищення, фальсифікації або підроблення ідентифікаційних номерів складових частин транспортних засобів, виявлення транспортних засобів, зареєстрованих (перереєстрованих), знятих з обліку в уповноважених органах МВС, у тому числі тимчасово, за фіктивними чи підробленими документами або таких, що розшукуються правоохоронними органами України у зв'язку з незаконним заволодінням, уповноважені особи сервісних центрів МВС оформляють в установленому порядку необхідні документи, скасовують державну реєстрацію (перереєстрацію), зняття з обліку транспортних засобів і передають усі відповідні документи та за наявності транспортні засоби до відповідного органу досудового розслідування. Якщо виявлено факт підроблення митних документів, їх ксерокопії з необхідним поясненням надсилаються до органів доходів і зборів, у зоні діяльності яких проживають особи, за якими зареєстровані відповідні транспортні засоби.
Відповідно до пункту 5.7 Інструкції про порядок здійснення підрозділами Державтоінспекції МВС державної реєстрації, перереєстрації та обліку транспортних засобів, оформлення і видачі реєстраційних документів, номерних знаків на них, затвердженої наказом Міністерства внутрішніх справ України від 11.08.2010 №379 (далі- Інструкція №379), на підставі документів, що підтверджують встановлення факту знищення, фальсифікації або підроблення ідентифікаційних номерів складових частин ТЗ, виявлення ТЗ, зареєстрованих (перереєстрованих), знятих з обліку в Центрі, у тому числі тимчасово, за фіктивними чи підробленими документами, таких, що розшукуються правоохоронними органами України у зв’язку з незаконним заволодінням, або інформацію про реєстрацію яких несанкціоновано внесено до автоматизованої бази даних АІС «Автомобіль» та (або) Єдиного державного реєстру Державтоінспекції, працівники Центру оформляють в установленому порядку необхідні документи, скасовують державну реєстрацію (перереєстрацію), зняття з обліку ТЗ і передають усі відповідні документи до органу досудового розслідування для подальшого проведення перевірки.
Аналіз вищенаведених норм вказує саме на те, що уповноважені особи сервісних центрів МВС скасовують державну реєстрацію (перереєстрацію) у разі виявлення транспортних засобів, зареєстрованих (перереєстрованих), знятих з обліку в уповноважених органах МВС, у тому числі тимчасово, за фіктивними чи підробленими документами, і передають усі відповідні документи до відповідного органу досудового розслідування для подальшого проведення перевірки.
Таким чином на момент прийняття рішення про скасування державної реєстрації транспортного засобу у розпорядженні уповноваженої особи сервісного центру МВС повинні бути беззаперечні документальні докази того, що транспортний засіб був зареєстрований (перереєстрований) за фіктивними чи підробленими документами.
Судом першої інстанції досліджуючи оскаржуваний висновок від 14.09.2017 №31/3-3-2482 встановлено і цього не заперечує сторона відповідача, що підставою для скасування реєстрації транспортного засобу марки VOLVO B12, кузов YV3R2A11XXA007512 став факт реєстрації вказаного транспортного засобу на підставі сертифікату відповідності UA1.050.0032676-16, термін дії з 03.08.2016 по 03.07.2017, виданого ДП «ІНПОМТ», який було подано ОСОБА_5 до первинної реєстрації цього транспортного засобу.
Разом з тим жодних доказів того, що поданий до первинної реєстрації сертифікат відповідності є фіктивним чи підробленим, матеріали справи не містять і цього сторона відповідача не доводить.
Окрім того, висновком РСЦ МВС у Волинській області від 14.09.2017 №31/3-3-2482 встановлено, що порушення порядку реєстрації транспортного засобу марки VOLVO B12, кузов YV3R2A11XXA007512 допущено провідним головним спеціалістом відділу організації реєстраційно-екзаменаційної роботи та взаємодії із суб’єктам господарювання РСЦ МВС у Волинській області, в той же час відсутні посилання на документи, що підтверджують встановлення факту реєстрації (перереєстрації) транспортного засобу саме за фіктивними чи підробленими документами.
Посилання відповідача на лист прокуратури від 24.11.2017 №17/7-834 вих.17 за яким ставиться питання перед відповідачем про скасування реєстрації ряду транспортних засобів, реєстрація яких була проведена з порушенням норм чинного законодавства, зокрема, й належного позивачу автомобіля VOLVO B12, кузов YV3R2A11XXA007512 є недоречним з огляду на наступне.
Як було зазначено вище, скасування державної реєстрації транспортного засобу можливе лише у разі виявлення факту фіктивності чи підробки документів, за якими проводилася реєстрація. При цьому ці обставини мають бути підтверджені належними та допустимими доказами. Так, підставою для скасування державної реєстрації ТЗ може слугувати судове рішення за результатом розгляду кримінального провадження, в якому встановлений факт підробки (фіктивності) документів, на підставі яких був зареєстрований автомобіль.
При цьому судом встановлено і цього не заперечує сторона відповідача, що обвинувального вироку суду чи постанови про закриття кримінального провадження з нереабілітуючих підстав, якими було б встановлено вину посадових осіб у незаконній реєстрації належного позивачу транспортного засобу марки VOLVO B12, кузов YV3R2A11XXA007512, як на момент прийняття оскаржуваного рішення, так і на час судового розгляду цієї справи немає.
Також з цих же підстав є недоречним покликання відповідача на лист офіційного дилера ТОВ «ОСОБА_6 Україна» адресований прокурору про те, що транспортний засіб VOLVO B12, кузов YV3R2A11XXA007512 відповідає рівню екологічної норми «Євро-2» та проведення його переобладнання на екологічні стандарти «Євро-5» неможливо.
Суд приймає до уваги практику Європейського суду з прав людини, викладену у рішенні від 20 січня 2012 року «Рисовський проти України», ризик будь-якої помилки державного органу, у тому числі тої, причиною якої є їх власна недбалість, повинен покладатись на саму державу та її органи. Європейський суд зазначив, що принцип «належного урядування», як правило, не повинен перешкоджати державним органам виправляти випадкові помилки, навіть ті, причиною яких є їхня власна недбалість.
Європейський суд з прав людини неодноразово зазначав, що потреба виправити колишню «помилку» не повинна непропорційним чином втручатись в нове право, набуте особою, яка покладалася на легітимність добросовісних дій державного органу. Іншими словами, державні органи, які не впроваджують або не дотримуються своїх власних процедур, не повинні мати можливість отримувати вигоду від своїх протиправних дій або уникати виконання своїх обов'язків (справа «Пінкова та Пінк проти Чеської Республіки», «ОСОБА_1 проти Хорватії»). Ризик будь-якої помилки державного органу повинен покладатися на саму державу, а помилки не можуть виправлятися за рахунок осіб, яких вони стосуються.
Отже, помилка державного органу при первинній реєстрації транспортного засобу не може порушувати право нового власника транспортного засобу, на якого останній перереєстрований, на користування та розпорядження належним йому майном.
Статтею 41 Конституції України визначено, що кожен має право володіти, користуватися і розпоряджатися своєю власністю, результатами своєї інтелектуальної, творчої діяльності. Право приватної власності набувається в порядку, визначеному законом. Ніхто не може бути протиправно позбавлений права власності. Право приватної власності є непорушним. Примусове відчуження об'єктів права приватної власності може бути застосоване лише як виняток з мотивів суспільної необхідності, на підставі і в порядку, встановлених законом, та за умови попереднього і повного відшкодування їх вартості. Примусове відчуження таких об'єктів з наступним повним відшкодуванням їх вартості допускається лише в умовах воєнного чи надзвичайного стану.
Таким чином, право власності є одним з основоположних прав людини і громадянина, яке гарантується державою на конституційному рівні.
Відповідачем не доведено суду, що, вони діяли на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України, оскільки оскаржуване у даній справі рішення Регіонального сервісного центру МВС у Волинській області, оформлене пунктом 2 висновку від 14.09.2017 №31/3-2482 за результатами перевірки законності первинної реєстрації транспортних засобів, здійсненої у ТСЦ 0742 РСЦ МВС у Волинській області. в частині скасування державної реєстрації транспортного засобу марки VOLVO B12, кузов YV3R2A11XXA007512, номерний знак НОМЕР_1 за ОСОБА_4 зроблено необґрунтовано, тобто без урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття оскаржуваного рішення, а відтак є протиправним та таким, що підлягає скасуванню.
Відповідно до статті 316 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Керуючись ст.ст. 242, 308, 310, 315, 316, 321, 322, 325, 328 КАС України , суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Апеляційну скаргу Регіонального сервісного центру МВС у Волинській області залишити без задоволення.
Рішення Волинського окружного адміністративного суду від 11 квітня 2018 року у справі №161/18700/17 - без змін.
Постанова апеляційного суду набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена у касаційному порядку шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до суду касаційної інстанції протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Головуючий суддя ОСОБА_6 судді ОСОБА_8 ОСОБА_9 Повне судове рішення складено 22.08.2018.