Постанова № 76001072, 16.08.2018, Київський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
16.08.2018
Номер справи
826/10652/17
Номер документу
76001072
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУДСправа № 826/10652/17 Прізвище судді (суддів) першої інстанції: Смолій І.В.

Суддя-доповідач : Кузьменко В. В.

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

16 серпня 2018 року м. Київ

Колегія Київського апеляційного адміністративного суду у складі:

судді-доповідача Кузьменка В. В.,

суддів Василенка Я. М., Степанюка А. Г.,

за участю секретаря Видмеденко О.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Києві справу за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «ЛЕГО УКРАЇНА» до Головного управління Держпродспоживслужби в місті Києві про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії, за апеляційною скаргою Товариства з обмеженою відповідальністю «ЛЕГО УКРАЇНА» на рішення Окружного адміністративного суду м. Києва від 20.04.2018, -

В С Т А Н О В И Л А:

Позивач звернувся до суду з позовом про визнання протиправною та скасування постанови про накладення штрафних санкцій № 51 від 27.07.2017 та скасувати рішення про вжиття обмежувальних (корегувальних) заходів №26 від 27.07.2017.

Позовні вимоги обґрунтовує тим, що у відповідача не було підстав проводити перевірку з питань дотримання вимог законодавства про захист прав споживачів. Продукція позивача відповідає усі вимогам, встановленим чинним законодавством, щодо якості та безпечності.

Рішенням Окружного адміністративного суду м. Києва від 20.04.2018 позов залишено без задоволення.

Не погоджуючись з зазначеним судовим рішенням, позивач подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати рішення суду першої інстанції як таке, що ухвалене з порушенням норм матеріального і процесуального права, та прийняти нове про задоволення позову в повному обсязі.

В судове засідання з'явилися представники сторін. Представник апелянта підтримав апеляційну скаргу та просив її задовольнити, представник відповідача просив залишити рішення суду першої інстанції без змін.

Заслухавши суддю-доповідача, учасників процесу, перевіривши матеріали справи, письмові пояснення, доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з таких підстав.

Згідно зі ст. 242 КАС України рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи.

У відповідності до ст. 316 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

З матеріалів справи вбачається, що в період з 06.06.2017 по 07.06.2017 Головним управлінням проведено позапланову виїзну перевірку характеристик продукції ігри та іграшки: Конструктор Lego Поп-зірка в студії звукозапису ТМ ТОВ «Лего Україна», арт. 41103; Конструктор Lego Катапульта-Хаос ТМ ТОВ «Лего Україна», арт. 70311.

Перевірка проведена на підставі листа Держпродспоживслужби України від 10.05.2017 № ЦА-151/3419-17, наказу Головного управління Держпродспоживслужби в м. Києві від 02.06.2017 № 1226 та направлення на проведення перевірки від 021.06.2017 року № 1267.

Перевіркою встановлено введення в обіг ТОВ «Лего Україна» продукції, яка не відповідає встановленим вимогам, а саме: неналежне застосування знака відповідності технічному регламенту - нанесене на пакування зображення знака затерто (акт перевірки характеристик продукції від 26.09.2016 року № 20 ТОВ «Фоззі-Фуд» складений Головним управлінням Держпродспоживслужби в м. Києві), порушення, яке було зафіксовано Головним управлінням полягає у невідповідності продукції вимогам технічних регламентів та за введення такої продукції.

Також, введення в обіг продукції дитяча іграшка (Конструктор Lego Поп-зірка в студії звукозапису ТМ ТОВ «Лего Україна», арт. 41103; Конструктор Lego Катапульта-Хаос ТМ ТОВ «Лего Україна», арт. 70311), на який не нанесено Національний знак відповідності, що зазначено у пункті 1 та 2 акту перевірки характеристик продукції Конструктор Lego Поп-зірка в студії звукозапису ТМ ТОВ «Лего Україна», арт. 41103; Конструктор Lego Катапульта-Хаос ТМ ТОВ «Лего Україна», арт. 70311, внаслідок чого було порушено вимоги "Технічного регламенту безпечності іграшок", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11 липня 2013 року №515.

За порушення позивачем вимог п. 2 ч. 2 ст. 44 Закону України «Про державний ринковий нагляд і контроль нехарчової продукції» 27.07.2017 відповідач прийняв постанову №26 про застосування штрафних санкцій у розмірі 500 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян у сумі 8 500 грн. за введення в обіг продукції, на якій відсутній знак відповідності технічним регламентам.

Надаючи правову оцінку обставинам справи колегія суддів виходить з наступного.

Частиною 1 ст. 4 Закону України «Про державний ринковий нагляд і контроль нехарчової продукції» 02.12.2010 року № 2735-VI передбачено, що метою здійснення ринкового нагляду є вжиття обмежувальних (корегувальних) заходів з відповідним інформуванням про це громадськості щодо продукції, яка при її використанні за призначенням або за обґрунтовано передбачуваних умов і при належному встановленні та технічному обслуговуванні становить загрозу суспільним інтересам чи яка в інший спосіб не відповідає встановленим вимогам.

Частиною 1 статті 11 Закону України «Про загальну безпечність нехарчової продукції» від 02.12.2010 № 2736-VI передбачено, що державний ринковий нагляд за додержанням виробниками та розповсюджувачами продукції загальної вимоги щодо безпечності продукції забезпечується шляхом здійснення державного ринкового нагляду, а також державного контролю продукції при її ввезенні на митну територію України.

Згідно зі ст. 23 Закону України «Про державний ринковий нагляд і контроль нехарчової продукції» під час перевірок характеристик продукції проводяться документальні перевірки, у разі необхідності - обстеження зразків продукції, а за наявності підстав вважати, що продукція є небезпечною, становить ризик та/або не відповідає встановленим вимогам, - відбір та експертиза (випробування) зразків продукції.

Органи ринкового нагляду проводять планові та позапланові перевірки характеристик продукції. Планові перевірки характеристик продукції проводяться у розповсюджувачів цієї продукції, а позапланові - у розповсюджувачів та виробників такої продукції.

Відповідно до ч.12 ст. 23 Закону України «Про державний ринковий нагляд і контроль нехарчової продукції», у разі якщо за результатами перевірки характеристик продукції встановлено, що продукція є небезпечною, становить ризик та/або не відповідає встановленим вимогам, орган ринкового нагляду на підставі наданих суб'єктом господарювання документів, що дають змогу відстежити походження такої продукції та її подальший обіг (зокрема договори, товарно-супровідна документація), визначає особу, яка поставила відповідному суб'єкту господарювання цю продукцію, та всіх осіб, яким цей суб'єкт господарювання поставив зазначену продукцію.

Заходи ринкового нагляду визначені ст.22 Закону «Про державний ринковий нагляд і контроль нехарчової продукції» та відповідно до ч. 1 вказаної статті заходами ринкового нагляду є:

1) перевірки характеристик продукції, у тому числі відбір зразків продукції та їх експертиза (випробування);

2) обмежувальні (корегувальні) заходи, що включають:

а) обмеження надання продукції на ринку;

б) заборону надання продукції на ринку;

в) вилучення продукції з обігу;

г) відкликання продукції;

3) контроль стану виконання рішень про вжиття обмежувальних (корегувальних) заходів;

4) попередження органами ринкового нагляду споживачів (користувачів) про виявлену цими органами небезпеку, що становить продукція.

Частиною 3 ст. 23 Закону «Про державний ринковий нагляд і контроль нехарчової продукції» визначено, що органи ринкового нагляду проводять планові та позапланові перевірки характеристик продукції. Планові перевірки характеристик продукції проводяться у розповсюджувачів цієї продукції, а позапланові, - у розповсюджувачів та виробників такої продукції.

Нормами пп. «б» п. 2 ч. 1 ст. 24 Закону «Про державний ринковий нагляд і контроль нехарчової продукції» передбачено, що органи ринкового нагляду проводять позапланові перевірки характеристик продукції у її розповсюджувачів у разі якщо під час перевірки характеристик продукції у виробника відповідної продукції виробник доведе що: він не вводив в обіг продукцію, що є небезпечною, становить ризик та/або не відповідає встановленим вимогам; продукція є небезпечною, становить ризик та/або не відповідає встановленим вимогам внаслідок дій чи бездіяльності розповсюджувача (розповсюджувачів) такої продукції. У випадках, зазначених у підпункті «б» пункту 2 цієї частини, встановлюється за ланцюгом постачання продукції особа, яка ввела таку продукцію в обіг, та особа, внаслідок дій чи бездіяльності якої продукція є небезпечною, становить ризик та/або не відповідає встановленим вимогам.

Відповідно до пп. «а» п. 1 ч. 2 вказаної статті під час проведення перевірки характеристик продукції у її розповсюджувачів на підставах, визначених пунктом 1 і підпунктом «а» пункту 2 частини першої цієї статті, на початковому етапі перевірки об'єктами перевірки є наявність на продукції Національного знака відповідності (у тому числі ідентифікаційного коду призначеного органу з оцінки відповідності), якщо його нанесення на продукцію передбачено технічним регламентом на відповідний вид продукції, та додержання правил застосування і нанесення Національного знака відповідності.

Відповідно до ч. 7 ст. 8 Закону № 2735-VI у разі якщо виробник продукції не може бути ідентифікований органом ринкового нагляду, для цілей цього Закону особою, що ввела таку продукцію в обіг, вважається кожен суб'єкт господарювання в ланцюгу постачання відповідної продукції, який протягом узгодженого з органом ринкового нагляду строку (терміну) не надав документацію, що дає змогу встановити найменування та місцезнаходження виробника або особи, яка поставила суб'єкту господарювання цю продукцію.

Відповідно до абзаців 4, 5 частини 1 статті 1 Закону № 2735 національний знак відповідності - знак, що засвідчує відповідність позначеної ним продукції вимогам технічних регламентів, які на неї поширюються; неналежне застосування національного знака відповідності - це порушення правил застосування і нанесення національного знака відповідності, встановлених законами України, та виданих відповідно до них інших нормативно-правових актів, у тому числі технічних регламентів.

Пунктом 25 Технічного регламенту безпечності іграшок, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 515 від 11.07.2013 (далі - Технічний регламент № 515) передбачено, що перед наданням іграшки на ринку розповсюджувачі зобов'язані перевірити наявність національного знака відповідності на іграшці, необхідних документів, інструкцій та інформації про безпечність, які складаються згідно з вимогами законодавства про мови, а також виконання виробником та імпортером вимог, установлених пунктами 9, 10 і 18 цього Технічного регламенту.

Відповідно до пункту 44 Технічного регламенту іграшки повинні надаватися на ринку з нанесеним в установленому порядку національним знаком відповідності.

Національний знак відповідності повинен наноситися на іграшку, прикріплену до неї етикетку (ярлик) або пакування та бути видимим, розбірливим і незмивним. У разі коли іграшка дрібна або складається з дрібних частин, національний знак відповідності може наноситися на етикетку (ярлик) або супровідну листівку. Якщо іграшка продається в демонстраційному пакуванні та нанесення національного знака відповідності на іграшку є технічно неможливим, він може наноситися на демонстраційне пакування (пункт 52 Технічного регламенту № 515).

Пункт 55 Технічного регламенту № 515 визначає, що Національний знак відповідності повинен наноситися на іграшку, прикріплену до неї етикетку (ярлик) або пакування та бути видимим, розбірливим і незмивним. У разі коли іграшка дрібна або складається з дрібних частин, національний знак відповідності може наноситися на етикетку (ярлик) або супровідну листівку. Якщо іграшка продається в демонстраційному пакуванні та нанесення національного знака відповідності на іграшку є технічно неможливим, він може наноситися на демонстраційне пакування.

Відповідно до пункту 5 Правил національний знак відповідності наноситься на виріб та/або на етикетку, тару, пакування, експлуатаційну та товаросупровідну документацію тощо, якщо інше не передбачено відповідним технічним регламентом. Місце та спосіб нанесення (друкування, наклеювання, гравірування, травлення, штампування, лиття тощо) знака відповідності визначається виробником продукції.

Апелянт вказує, що знак відповідності наноситься на продукцію виробником та не може нести відповідальність за дії/бездіяльність розповсюджувача продукції, які спричинили затертість національного знаку відповідності після переходу права власності.

Знак відповідності наноситься на продукцію виробником, а ТОВ «Фоззі-Фуд» під час придбання продукції здійснило її перевірку. Доказом відсутності претензій щодо якості та стану продукції у розповсюджувача є видаткова накладна від 27.11.2015 №5447.

Однак, видаткова накладна не підтверджує якість продукції та її відповідність нормам Технічного регламенту безпечності іграшок, затвердженого постановою КМУ від 11.07.2013 №515, а лише підтверджує рух продукції, реалізацію іграшок ТОВ «Фоззі-Фуд».

Позивач не навів доказів того, що продукція стала такою, що не відповідає встановленим вимогам не з його вини.

Відповідно до акту перевірки характеристик продукції від 26.09.2016 року № 20, у розповсюджувача ТОВ «Фоззі-Фуд» встановлено порушення, а саме: неналежне застосування знака відповідності технічному регламенту - нанесене на пакування зображення знака затерто на продукції, яка була об'єктом перевірки. ТОВ «Лего Україна» не надав підтвердження того, що він не вводив продукцію в обіг Конструктор Lego Поп-зірка в студії звукозапису ТМ ТОВ «Лего Україна», арт. 41103; Конструктор Lego Катапульта-Хаос ТМ ТОВ «Лего Україна», арт. 70311.

Факт відсутності на дитячих іграшках (Конструктор Lego Поп-зірка в студії звукозапису ТМ ТОВ «Лего Україна», арт. 41103; Конструктор Lego Катапульта-Хаос ТМ ТОВ «Лего Україна», арт. 70311) Національного знаку відповідності підтверджується фотоматеріалами які містяться в матеріалах справи.

Відповідно до п. 2 ч. 2 ст. 44 Закону України «Про державний ринковий нагляд і контроль нехарчової продукції» до особи, яка ввела продукцію в обіг або відповідно до цього Закону вважається такою, що ввела продукцію в обіг, застосовуються штрафні санкції у разі: введення в обіг продукції, яка не відповідає встановленим вимогам (крім випадків, передбачених статтею 28 цього Закону), у тому числі нанесення знака відповідності технічним регламентам на продукцію, що не відповідає вимогам технічних регламентів, - у розмірі від п'ятисот до тисячі п'ятисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, а за повторне протягом трьох років вчинення такого самого порушення, за яке на особу вже було накладено штраф, - у розмірі від тисячі до трьох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Обмежувальні (корегувальні) заходи в разі неналежного застосування національного знака відповідності вживаються в установленому законодавством порядку. Особи, винні в порушенні правил застосування та нанесення національного знака відповідності, притягуються до відповідальності згідно із законом.

Технічним регламентом безпечності іграшок, затвердженого постановою КМУ від 11.07.2013 № 515 не передбачені заходи щодо усунення формальної невідповідності.

Враховуючи наведене, відповідачем не порушено порядок прийняття рішенням про вжиття обмежувальних (корегувальних) заходів, а доводи апелянта про протиправні дії Головного управління є безпідставними та необґрунтованими.

Також апелянт посилається на Декларації про відповідність, Сертифікати відповідності та Висновок державної санітарно-епідеміологічної експертизи.

Відповідно до частини 7 статті 28 Закону України «Про технічні регламенти та оцінку відповідності» виробник шляхом складання декларації про відповідність бере на себе відповідальність за відповідність продукції вимогам, визначеним у відповідних технічних регламентах.

Під час проведення випробовування продукції щодо відповідності, випробовування стосуються лише випробувального зразка, а не всієї продукції, яка в подальшому буде реалізовуватись по ланцюгу постачання, відтак, такі доводи є необґрунтованими.

Враховуючи вищевикладене та переглянувши справу за наявними у ній доказами, перевіривши законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції у межах доводів та вимог апеляційної скарги, як того вимагає ст. 308 КАС України, судова колегія приходить до висновку, що судом першої інстанції при вирішенні спірних правовідносин було повно встановлено обставини справи та правильно застосовано норми матеріального і процесуального права.

Інші доводи, викладені апелянтом в апеляційній скарзі вказаного не спростовують, тому колегія суддів вважає вірним висновок суду першої інстанції, що позовні вимоги не підлягають задоволенню.

Керуючись ст.ст. 242, 308, 311, 315, 316, 321, 322, 325, 328, 329 КАС України, колегія суддів, -

П О С Т А Н О В И Л А :

Апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю «ЛЕГО УКРАЇНА» на рішення Окружного адміністративного суду м. Києва від 20.04.2018 у справі за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «ЛЕГО УКРАЇНА» до Головного управління Держпродспоживслужби в місті Києві про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії - залишити без задоволення.

Рішення Окружного адміністративного суду м. Києва від 20.04.2018 - залишити без змін.

Постанова суду набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Суддя-доповідач: В. В. Кузьменко

Судді: Я. М. Василенко

А. Г. Степанюк

Повний текст постанови виготовлено 21.08.2018