
ТЕРНОПІЛЬСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
Справа № 819/984/18
16 серпня 2018 рокум.Тернопіль
Тернопільський окружний адміністративний суд, у складі:
головуючої судді Подлісної І.М.
за участю:
секретаря судового засідання Павловського Ю.Б.
представника позивача ОСОБА_1
представника відповідачів ОСОБА_2
розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом Дочірнього підприємства "Універсал-Тернопіль" торгово-промислового підприємства "Універсал" до Державної фіскальної служби України, Головного управління ДФС у Тернопільській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії, -
ВСТАНОВИВ:
До Тернопільського окружного адміністративного суду звернулося Дочірнє підприємство "Універсал-Тернопіль" торгово-промислового підприємства "Універсал" з адміністративним позовом до Державної фіскальної служби України, Головного управління ДФС у Тернопільській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивач 13.04.2018 р. ДП «Універсал - Тернопіль» подало на реєстрацію податкову накладну №158 від 31.03.2018 р. на загальну суму 95 167, 20 грн., в тому числі податок на додану вартість 15 861, 20 грн. про надання маркетингових послуг, контрагентом за якої виступає TOB «Юнілівер Україна», індивідуальний податковий номер 256412226650 по Договору про надання послуг № 14 _01 /14 _ IND від 01.01.2014р. (надалі - Договір).
ДП «Універсал - Тернопіль» не погоджується з рішенням комісії ДФС про відмову в реєстрації податкової накладної від 27.04.2018 р. за № 669847/32481910 та рішенням комісії з питань розгляду скарг від 08.05.2018 р. за № 4268/32481910/2, вважає їх необґрунтованими як нормативно так і документально.
06 серпня 2018 року в судовому засіданні залучено в якості відповідача в справі ГУ ДФС у Тернопільській області, так як рішення комісії від 27.04.2018р. за № 669847/32481910 про відмову у реєстрації податкової накладної №158 від 31.03.2018р. приймалось комісією, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної або відмову в такій реєстрації регіонального рівня, а саме Комісією Головного управління ДФС у Тернопільській області.
Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав та просив їх задовольнити в повному обсязі.
Представник відповідачів Державної фіскальної служби України, Головного управління ДФС у Тернопільській області ОСОБА_2 заперечив проти задоволення позовних вимог просив в позові відмовити.
Суд, заслухавши в судовому засіданні думку представника позивача та представника відповідачів, з'ясувавши усі обставини справи та перевіривши їх доказами приходить до переконання, що адміністративний позов слід задовольнити з наступних підстав.
ДП «Універсал-Тернопіль» є юридичною особою, що було створено в 2003р. Одним з основних видів діяльності підприємства є неспеціалізована оптова торгівля продуктами харчування, напоями (КВЕД 46.39) та оптова торгівля парфумними та косметичними товарами (КВЕД 46.45), що має незмінний характер. Крім, основних видів діяльності підприємство надає послуги з просування, збуту товару та дослідження кон'юнктури ринку (КВЕД 73.11; 73.20). Для забезпечення своєї статутної діяльності підприємство орендує офісні та складські приміщення за адресою: м. Тернопіль, вул.. Промислова, 20, має найманих працівників та власні транспортні засоби (про що свідчить звітність по формі 1ДФ та декларації з податку на прибуток).
Згідно договору про надання послуг № 14 _01 /14 _ IND від 01.01.2014р. (надалі Договір), (копія додається) ДП «Універсал-Тернопіль» є офіційним дистриб'ютором TOB «Юнілівер Україна» (далі Замовник) в Тернопільській області.
Відповідно до умов договору ДП «Універсал - Тернопіль» надає маркетингові послуги (маркетингові заходи, маркетингові активності), що забезпечують функціонування діяльності Замовника у сфері вивчення ринку, стимулювання збуту Товарів Замовника , політики цін, організації та управління руху Товарів Замовника до споживача, у тому числі послуги з розміщення Товарів Замовника в місцях продажу, послуги з вивчення, дослідження та аналізу споживчого попиту, внесення Товарів Замовника до інформаційних баз продажу, каталогів, брошур, послуги зі збору та розповсюдження інформації про Товари Замовника. До цих послуг також належить - розміщення товарів Замовника на додатково виділених місцях у торгівельних точках з використанням спеціального торгівельного устаткування: палет, підлогових дисплеїв, гондол та іншого обладнання, з метою привернення додаткової уваги до Товарів Замовника й збільшення обсягів реалізації Товарів Замовника, (ті. 2.1.2 Договору).
ДП «Універсал - Тернопіль» за період з 01.03.2018 р. по 31.03.2018 р. були надані маркетингові послуги, а саме розміщено товари TOB «Юнілівер Україна» торгівельної марки DOVE (Дав) на додатково виділених місцях у торгівельній мережі «Фуршет» з використанням спеціального обладнання - палет, з метою привернення додаткової уваги до Товарів замовника й збільшення обсягів реалізації Товарів Замовника. Саме про надання цих послуг була сформована та подана на реєстрацію податкова накладна № 158 від 31.03.2018 р. Для підтвердження надання таких послуг, підприємство надало на розгляд Відповідачу такі документи:
- Додаткова угода № 5 від 31.12.2017р. до договору про надання послуг № 14_01/14_IND від 01.01.2014р (продовження терміну дії договору до 31.12.2018р.);
- Додаток № 1 від 31.12.2017 р. до договору про надання послуг № 14_01/14_IND від 01.01.2014р (погодження асортименту товарів, стосовно яких надаються послуги);
- Додаток № 2 до договору про надання послуг № 14_01/14 IND від 01.01.2014р (завдання Замовника від 01.03.2018р.);
- Додаток № 3 договору про надання послуг № 14 01/14 IND від 01.01.2014 р. (звіт про надані послуги);
- Додаток N 4 до договору про надання послуг № 14 01/14 IND від 01.01.2014 р. (розшифровка до акту здачі-приймання наданих послуг від 31.03.2018р.) ;
- Додаток № 5 до договору про надання послуг -№ 14 01 /14 IND від 01.01.2014 р. (акт здачі-приймання наданих послуг від 31.03.2018р.).
Згідно п. 4.3 договору про надання послуг № 14 _01 /14 INID від 01.01.2014 р. оплата за надані послуги здійснюється протягом 25 (двадцяти п'яти) календарних днів з моменту підписання акту здачі-приймання наданих послуг та отримання Замовником належно оформленої Виконавцем податкової накладної згідно діючого податкового законодавства України на підставі рахунку Виконавця. На дату подання до ДФС повідомлення щодо подачі документів про підтвердження реальності здійснення операції по відмовленій ПН (17.04.2018 р.) оплата за надані послуги не була проведена TOB «Юнілівер Україна», що не суперечить умовам Договору та законодавству. Тому розрахункового документа та банківської виписки, які могли б підтвердити оплату саме тих послуг, на які було сформовано та подано на реєстрацію ПН № 158, підприємство не змогло надати. Для підтвердження здійснення господарських операцій з TOB «Юнілівер Україна» згідно договору про надання послуг № 14J31/14_IND ДП «Універсал-Тернопіль» надало на розгляд Відповідачу оборотно-сальдову відомість по рахунку 377 за березень 2018р. та банківські виписки, які підтверджують оплату TOB «Юнілівер Україна» у повному обсязі послуг, отриманих в лютому 2018р.. Дані документи комісія не взяла до уваги.
Судом досліджено, що на дату подання скарги - 04.05.2018 р. TOB «Юнілівер Україна» оплату за надані послуги не провело, керуючись п.4.3 вище згаданого договору - ненадання належно оформленої податкової накладної. В свою чергу, ДП «Універсал-Тернопіль» відобразило податкові зобов'язання по податковій накладній № 158 в декларації з податку на додану вартість за березень 2018р. та сплатило нарахований податок у повному обсязі. Про це Позивач неодноразово наголошував Відповідачу.
Крім того, вважаємо за необхідне зазначити, що первинні документи, оформлені в рамках договору, не мають дефекту форми, змісту або походження, котрі в силу п.п. 198, 201 Податкового кодексу України, ч.2 ст.9 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність», п.2.4 Положення про документальне забезпечення записів у бухгалтерському обліку (затверджено наказом Міністерства фінансів України від 24.05.1995р. №88) спричиняють втрату первинними документами юридичної сили і доказовості. Про невідповідність вимогам законодавству, поданих підприємством документів, нічого не заявляв Відповідач.
Таким чином, надані Позивачем первинні документи повністю підтверджували факт реального виконання ДП «Універсал -Тернопіль» та його контрагентом господарських зобов'язань, наявність у Позивача достатніх технічних, людських та матеріальних ресурсів, подані документи були цілком достатніми для прийняття Відповідачем рішення про реєстрацію податкової накладної № 158 від 31.03. 2018 р.
При цьому, комісією не спростовано встановленої ст.204 ЦК України презумпції правомірності вчинених підприємствами правочинів, не досліджувались фактичні обставини щодо змісту та умов договору, зобов'язань сторін за договором.
Надання маркетингових послуг для TOB «Юнілівер Україна» по договору про надання послуг № 14 01 /14 _ IND від 01.01.2014р. має систематичний характер. Для ДФС Позивач надавав документи, які підтверджують факт надання маркетингових послуг у лютому та їх оплату в березні (оборотно-сальдову відомість по рахунку 377 за березень, банківські виписки). Жодних зауважень з приводу реєстрації податкової накладної за надані маркетингові послуги не було. Крім того , суд вважає за необхідне звернути увагу на те, що у квітні Позивач знову надав TOB «Юнілівер Україна» маркетингові послуги, надання яких підтверджується аналогічними переліком документів - Додаток № 6 до Договору від 01.04.2018 р. - погодження асортименту товарів, стосовно яких надаються послуги); Додаток № 2 до договору від 01.04.2018 р. - завдання Замовника; Додаток № 3 до договору від 30.04.2018 р . - звіт про надані послуги, Додаток № 4 до Договору від 30.04.2018р. - розшифровка до акту здачі-приймання наданих послуг; Додаток № 5 до Договору від 30.04.2018р. - акт здачі-приймання наданих послуг. Керуючись вимогами податкового законодавства та маючи вище перераховані документи ДП «Універсал - Тернопіль» « 15» травня 2018 р. подало на реєстрацію податкову накладну № 110 від 30.04.2018р. на суму 128043,72 грн (маркетингові послуги), реєстрація якої була відразу успішно проведена, що підтверджується квитанцією № 1 від 15.05.2018р.
Суд вважає за необхідне наголосити на тому, що на дату проведення реєстрації податкової накладної № 110 від 30.04.2018р. оплата за надані послуги TOB «Юнілівер Україна» теж не була здійснена. Суду незрозуміла така неоднозначна (не чітка) позиція Відповідача до ДП «Універсал-Тернопіль» стосовно аналогічних податкових накладних. На дату подання позову TOB «Юнілівер Україна» оплатило отримані послуги в квітні 2018р. у повному обсязі, що підтверджує банківська виписка від 25.05.2018р..
Судом встановлено, що Відповідачем недотриманий (порушений) порядок зупинення реєстрації податкових накладних.
Визначаючись щодо спірних правовідносин, що виникли між сторонами, суд виходив з наступного.
Відповідно Постанови KM України від 21.02.2018 р. № 117 «Про затвердження порядків з питань зупинення реєстрації податкової накладної /розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних» в Єдиному реєстрі податкових накладних забезпечується проведення моніторингу. Моніторинг - сукупність заходів та методів роботи контролюючих органів, що виявляє за результатами проведення аналізу наявної інформації в інформаційних ресурсах ДФС та/або за результатами проведення обробки та аналізу податкової інформації об'єктивні ознаки наявності ризиків порушення норм податкового законодавства;
критерій оцінки ризиків, достатній для зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі, - визначений показник моніторингу, що характеризує ризик;
ризик порушення норм податкового законодавства - ймовірність складання та надання податкової накладної / розрахунку коригування для реєстрації в Реєстрі з порушенням норм підпункту "а"/" б" пункту 185.1 статті 185, підпункту "а "/"б" пункту 187.1 статті 187, абзацу першого пунктів 201.1, 201.7, 201.10 статті 201 Податкового кодексу України (далі - Кодекс) за наявності об'єктивних ознак неможливості здійснення операції з постачання товарів/послуг, дані про яку зазначено у такій податковій накладній/розрахунку коригування та/або ймовірності уникнення платником податку на додану вартість (далі - платник податку) виконання свого податкового обов'язку.
Автоматизований моніторинг відповідності податкових накладних/розрахунків коригування критеріям оцінки ступеня ризиків.
Зібрана податкова інформація та результати її опрацювання використовуються для виконання покладених на контролюючі органи функцій та завдань, а також центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику, для формування та реалізації єдиної державної податкової та митної політики. (п. 74.3 ПК України).
Згідно пункту 12 Постанови KM України «Про затвердження Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних» № 1246 від 29.12.10 р. після надходження податкової накладної та/або розрахунку коригування до ДФС в автоматизованому режимі здійснюється їх розшифрування та проводяться перевірки:
відповідності податкової накладної та/або розрахунку коригування затвердженому формату (стандарту);
чинності електронного цифрового підпису, порядку його накладення та наявності права підписання посадовою особою платника податку таких податкової накладної та/або розрахунку коригування;
реєстрації особи, що надіслала на реєстрацію податкову накладну та/або розрахунок коригування, платником податку на момент складення та реєстрації таких податкової накладної та/або розрахунку коригування;
дотримання вимог, установлених пунктом 192.1 статті 192 та пунктом 201.10 статті 201 Кодексу;
наявності помилок під час заповнення обов'язкових реквізитів відповідно до пункту 201.1 статті 201 Кодексу;
наявності суми податку на додану вартість відповідно до пунктів 200-1.3 і 200-1.9 статті 200-1 Кодексу (для податкових накладних та/або розрахунків коригування, що реєструються після 1 липня 2015 р.);
наявності в Реєстрі відомостей, що містяться у податковій накладній, яка коригується;
факту реєстрації/зупинення реєстрації/відмови в реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування з такими ж реквізитами;
наявності підстав для зупинення реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування;
дотримання вимог Законів України "Про електронний цифровий підпис". "Про електронні документи та електронний документообіг" та Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого в установленому порядку.
Відповідно п. 13 Порядку № 1246 за результатами перевірок, визначених пунктом 12 цього Порядку, формується квитанція про прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування (далі - квитанція).
Аналогічні приписи містить підпункт 201.16.1. пункту 201.6. статті 201ПК України, відповідно яких реєстрація податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних може бути зупинена в порядку та на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України - постанова Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 р. за № 117, якою затверджено Порядок зупинення реєстрації податкової накладної /розрахунку коригування в ЄРГІНВ.
Відповідно п.3. Порядку №117 - податкові накладні /розрахунки коригування, що подаються на реєстрацію в Реєстрі до проведення моніторингу, за результатами якого можливе зупинення їх реєстрації, перевіряються відповідно до таких ознак:
1)податкова накладна, яка не підлягає наданню отримувачу (покупцю) та/або складена за операцією, що є звільненою від оподаткування;
2)обсяг постачання, зазначений платником податку в податкових накладних / розрахунках коригування, зареєстрованих у Реєстрі в поточному місяці, з урахуванням поданої на реєстрацію в Реєстрі податкової накладної / розрахунку коригування, становить менше 500 тис. гривень та керівник - посадова особа такого платника податку є особою, яка займає аналогічну посаду не більше ніж у трьох (включно) платників податку;
3)одночасно значення показників І) та Р, розрахованих у наведеному у цьому підпункті, мають такі розміри: 0&?н;0.03. Р&?ч;Рм*1,4.
Відповідно п. 13 Порядку № 117 «У квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування зазначаються:
1)номер та дата складання податкової накладної /розрахунку коригування;
2)порядковий номер, номенклатура товарів/послуг продавця, код товару згідно з УКТЗЕД / послуги згідно з Державним класифікатором продукції та послуг, зазначені у податковій накладній /розрахунку коригування, реєстрація яких зупинена;
3)критерій(ї) ризиковості платника податку та/або критерій(ї) ризиковості здійснення операцій, на підставі якого(их) зупинено реєстрацію податкової накладної розрахунку коригування в Реєстрі, із розрахованим показником за кожним критерієм, якому відповідає платник податку;
4)пропозиція щодо надання платником податку пояснень та копій документів, необхідних для прийняття контролюючим органом рішення про реєстрацію податкової накладної /розрахунку коригування в Реєстрі.
Зі змісту Квитанції №1 про зупинення реєстрації податкової накладної №158 від 31.03.2018 р. вбачається, що Відповідачем сформовано висновок про відповідність податкової накладної пп.2.1. п.2 Критеріїв ризиковості платника податку обсяг постачання товару/послуги 73.20. перевищує величину залишку обсягу придбаного товару/послуги та обсягу його постачання. Запропоновано надати пояснення та/або копії документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної /розрахунку коригування в ЄРПН. Додатково повідомлено, що показник «D»=0, «Р»=.
Аналізуючи зміст квитанції №1 та вищевикладені норми податкового законодавства, можна зробити висновок про грубе порушення (недотримання ) Відповідачем вимог законодавства.
Зокрема у квитанції № 1 в порушення вимог Постанови п.п. 3 п. 13) поряд із критерієм ризикованості має бути розрахований показник за кожним критерієм, якому відповідає платник податку, в надісланій Відповідачем квитанції не наведений розрахунок показників, лише зазначено показник «D»=0, «Р» взагалі не вказаний, що є порушенням вимог. Відповідно п.3. Порядку зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 21.02. 2018 р. № 117.
Судом встановлено, що у квитанції № 1 від 16.04.2018 р. в порушення вимог Постанови п.п. 4) п.13 не вказаний чіткий перелік документів, який пропонується надати для прийняття контролюючим органом рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі, коли в той же час в оскаржуваному рішенні про відмову реєстрації саме причиною відмови реєстрації зазначено «ненадання платником податків копій документів» - і наведений перелік документів - розрахункові документи, банківські виписки.
В рішенні комісії з питань розгляду скарг від 08.05.2018 р. № 4268/32481910/2 Відповідач зазначає підставу залишення скарги без задоволення та рішення комісії ДФС без змін - відсутність копії документів, що підтверджують факт реалізації товарів (робіт, послуг) та/або документи не надано в повному обсязі. Відповідачем не конкретизовано які саме відсутні документи, що підтверджують факт реалізації послуг ДП «Універсал - Тернопіль» та/або документи, які не надано в повному обсязі. Із даного формулювання незрозуміло - відсутні копії документів, які підтверджують факт реалізації послуг чи інші документи.
По результатам аналізу оскаржуваних рішень Відповідача - комісії про відмову реєстрації податкової накладної 27» квітня 2018 р. № 669847/32481910 та комісії з питань розгляду скарг від 08.05.2018 р. № 4268/32481910/2 можна зробити висновок , що вони не містять конкретної інформації, щодо причин та підстав для прийняття таких рішень, а лише містять загальні фрази про те, що причиною його неприйняття є: ненадання платником податків копій документів.
Суд звертає увагу на те, що оскаржувані рішення Комісії ДФС України є актами індивідуальної дії. Правовий акт індивідуальної дії виданий суб'єктом владних повноважень документ, прийнятий із метою реалізації положень нормативно-правового акту (актів) щодо конкретної життєвої ситуації, не містить загальнообов'язкових правил поведінки та стосується прав і обов'язків чітко визначеного суб'єкта, якому він адресований, в нашому випадку це ДП «Універсал-Тернопіль». Загальною рисою, яка відрізняє індивідуальні акти управління, є їх виражений правозастосовний характер. Головною рисою таких актів є їхня конкретність (гранична чіткість), а саме: чітке формулювання конкретних юридичних волевиявлень суб'єктами адміністративного права, які видають такі акти; розв'язання за їх допомогою конкретних, а саме індивідуальних, справ або питань, що виникають у сфері державного управління; чітка визначеність адресата конкретної особи або осіб; виникнення конкретних адміністративно-правових відносин, обумовлених цими актами; чітка відповідність такого акта нормам чинного законодавства.
Натомість, оскаржувані рішення фіскального органу не відповідають критеріям чіткості та зрозумілості акта індивідуальної дії, та породжують його неоднозначне трактування, що в свою чергу впливає на можливість реалізації права або виконання обов'язку Позивача виконати юридичне волевиявлення суб'єкта владних повноважень - Відповідача.
Виходячи з вищенаведеного, суд приходить до висновку, що вимоги позивача є обґрунтованими, відповідають дійсним обставинам та матеріалам справи, ґрунтуються на вимогах чинного законодавства, належним чином не заперечені відповідачами, а тому підлягають до задоволення в повному обсязі.
Відповідно до частини першої статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб’єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб’єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Керуючись статтями 139, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ВИРІШИВ:
Позов задовольнити повністю. Рішення ДФС України від 27.04.2018 р. за №669847/32481910 про відмову у реєстрації податкової накладної №158 від 31.03.2018 р. в Єдиному реєстрі податкових накладних, поданої ДП "Універсал - Тернопіль" індивідуальний податковий номер 324819119180) визнати протиправним та скасувати.
Рішення комісії ДФС України з питань розгляду скарг від 08.05.2018 р. №4268/32481910/2 про залишення скарги ТОВ ТПП "Універсал" без задоволення визнати протиправним та скасувати.
Зобов'язати Державну фіскальну службу України зареєструвати у Єдиному реєстрі податкових накладних подану ДП "Універсал - Тернопіль" податкову накладну №158 від 31.03.2018 р. на загальну суму 95 167 грн. 20 коп. з урахуванням податку на додану вартість в сумі 15 861 грн. 20 коп., контрагентом за якою виступає ТОВ "Юнілівер Україна" (індивідуальний податковий номер 256412226650).
Стягнути на користь Дочірнього підприємства "Універсал - Тернопіль" торгово - промислового підприємства "Універсал" понесені ним судові витрати зі сплати судового збору в сумі 3 524 (три тисячі п'ятсот двадцять чотири) гривні за рахунок бюджетних асигнувань ДФС України
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Львівського апеляційного адміністративного суду через Тернопільський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повне судове рішення складено 21 серпня 2018 року.
Головуючий суддя Подлісна І.М.