Постанова № 75975502, 20.08.2018, Харківський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
20.08.2018
Номер справи
818/851/18
Номер документу
75975502
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

20 серпня 2018 р. м. ХарківСправа № 818/851/18Харківський апеляційний адміністративний суд

у складі колегії:

головуючого судді: Сіренко О.І.

суддів: Макаренко Я.М. , Любчич Л.В.

за участю секретаря судового засідання Медяник А.О.

розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Харківського апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою ОСОБА_1 на рішення Сумського окружного адміністративного суду від 24.04.2018, суддя С.В. Воловик, вул. Герасима Кондратьєва, 159, м. Суми, 40021, повний текст складено 04.05.18 по справі № 818/851/18

за позовом ОСОБА_1

до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області

про стягнення недоотриманої суми пенсії та компенсації,

ВСТАНОВИВ:

Позивач, ОСОБА_1, звернувся до суду з позовною заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області, в якій просив суд:

- стягнути з Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області на користь ОСОБА_1 недоотриману суму пенсії в розмірі 25407,58 грн. та компенсацію втрат частини доходів у зв'язку з порушенням строків виплати пенсії в сумі 51360,14 грн.

Позовні вимоги ОСОБА_1 обґрунтовує наступним. Позивач є пенсіонером органів внутрішніх справ та перебуває на обліку в ГУ ПФУ в Сумській області, як отримувач пенсії за вислугу років, призначеної відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб". 11.06.2012 року на адресу відповідача УМВС України в Сумській області було надано довідку про грошове забезпечення для перерахунку пенсії станом на 01.04.2012 року, але всупереч чинного законодавства перерахунок пенсії здійснено не було. Поряд з цим додатково постановою Кабінету Міністрів України "Про збільшення розмірів пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" №355 від 23.04.2012 року було додатково встановлено підвищення пенсії, а саме встановлено з 01 липня 2012 року підвищення до пенсій, призначених до зазначеної дати відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" збільшивши його з 01 вересня 2012 року до 23 відсотків та з 01 січня 2013 року до 35 відсотків. В зв'язку з невиконанням ГУ ПФУ в Сумській області обов'язку по перерахунку пенсії, у лютому 2018 року позивачем була подана заява про здійснення перерахунку пенсії, яка залишена без задоволення.

ГУ ПФУ в Сумській області з позовними вимогами не погодилось, у відзиві на позовну заяву зазначило, що позивачем пропущений шестимісячний строк звернення до суду і не наведені докази наявності поважних причин такого пропуску. Також, відповідач зазначив, що Постановою Кабінету Міністрів України від 23.04.2012 року №355 "Про підвищення розмірів пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб передбачено підвищення розмірів пенсії з 01.07.2012 року. На виконання вимог Постанови №355 УМВС України в Сумській області надіслало довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії позивача за посадою, яку він займав на час звільнення. Відповідачем, в свою чергу, сума пенсії ОСОБА_1 була підвищена з 01.07.2017 року.

24.04.2018 року рішенням Сумського окружного адміністративного суду відмовлено в задоволенні позовної заяви ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області про стягнення недоотриманої суми пенсії та компенсації.

Позивач, ОСОБА_1, в апеляційній скарзі просить скасувати рішення суду першої інстанції та ухвалити нове рішення, яким задовольнити позовні вимоги. Свої вимоги обґрунтовує тим, що, на його думку, суд першої інстанції прийняв рішення, яке не відповідає фактичним обставинам справи, прийняте всупереч вимогам чинного законодавства. ОСОБА_1 зазначає, що відповідачем було порушено строки здійснення перерахунку пенсії та на даний час пенсія йому не виплачена, тому він має право на компенсацію втрати частини доходів в сумі 51 360, 14 грн.

Відповідачем відзив на апеляційну скаргу позивача до суду апеляційної інстанції не надано.

Колегія суддів вислухавши суддю доповідача, перевіривши доводи апеляційної скарги, правильність застосування судом першої інстанції норм чинного законодавства, дослідивши письмові докази по справі, дійшла висновку, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню виходячи з наступного.

Судом встановлено та підтверджується матеріалами справи, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управління Пенсійного фонду України в Сумській області, як отримувач пенсії за вислугу років призначену до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".

Згідно довідки про розмір грошового забезпечення розмір пенсії позивача був визначений відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 року №1294 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» (а.с.14).

Крім того, на підставі довідки про розмір грошового забезпечення Управління Міністерства внутрішніх справ України в Сумській області №11/653-2619 (4071) від 11.06.2012 року станом на 01.04.2012 року за посадою, яку ОСОБА_1 обіймав перед звільненням (а.с.14), відповідачем - Головним управлінням Пенсійного фонду України в Сумській області відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України №355 від 23.04.2012 року було проведено в установленому порядку підвищення розміру пенсійного забезпечення на 35% (а.с.28-30).

Позивач не погодившись з таким перерахунком призначеної та виплаченої йому пенсії, звернувся до суду з даним позовом.

Відмовляючи в задоволенні позовних вимог ОСОБА_1, суд першої інстанції виходив з того, що позивачу було проведено з 01.07.2012 року підвищення до пенсії до 35% - відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 23.04.2012 року №355 «Про збільшення розмірів пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» у межах максимального розміру пенсії, тому, за встановлених обставин, позовні вимоги є необґрунтованими та не підлягають задоволенню.

Колегія суддів погоджується з таким висновком суду першої інстанції з огляду на наступне.

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування та їх посадови особи зобов'язані діяти лише на підставі та у межах повноважень та засобами, передбаченими Конституцією та законами України.

Відповідно до ч.3 ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» всі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у строки, встановлені частиною другою статті 51 цього Закону.

Як вбачається з наведеної норми права, підставою для проведення перерахунку пенсії є фактична зміна хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, проведена на підставі рішення суб'єкта владних повноважень, наділеного правом встановлювати чи змінювати види грошового забезпечення військовослужбовців.

За правилами п. 1 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 № 45, перерахунок раніше призначених згідно із Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» пенсій проводиться в разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.

Постановою Кабінету Міністрів України від 23 квітня 2012 року № 355 «Про збільшення розмірів пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» було встановлено з 1 липня 2012 року підвищення до пенсій, призначених до зазначеної дати відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», у розмірі 11 відсотків пенсій, обчислених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», збільшивши його з 1 вересня 2012 року до 23 відсотків та з 1 січня 2013 року до 35 відсотків.

Пунктом 2 вищенаведеної постанови передбачено, що при цьому розміри пенсій, обчислені відповідно до Закону з урахуванням доплат до попередніх розмірів пенсій згідно з пунктом 4 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 р. № 45 (Офіційний вісник України, 2008 р., № 12, ст. 301), та підвищень, передбачених абзацом першим цього пункту, не можуть перевищувати розміри пенсій, обчислені відповідно до Закону виходячи з грошового забезпечення, встановленого постановою Кабінету Міністрів України від 7 листопада 2007 року № 1294 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» за відповідними посадами військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу станом на 1 квітня 2012 року.

Вказаним пунктом було встановлено, що розміри пенсій з урахуванням підвищень, встановлених пунктом 1 цієї постанови не можуть перевищувати розміри пенсій, обчислені відповідно до Закону виходячи з грошового забезпечення, встановленого постановою Кабінету Міністрів України від 7 листопада 2007 року № 1294.

Проаналізувавши зміст постанови Кабінету Міністрів України № 355, колегія суддів приходить до висновку, що зазначеною постановою Кабінету Міністрів України не приймав рішень щодо зміни розмірів хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, які мають право на пенсію за Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством.

Аналогічний висновок щодо застосування зазначених норм матеріального права міститься, зокрема, у постановах Верховного Суду України від 17 березня та 21 квітня 2015 року (№№ 21-641а14, 21-145а15 відповідно).

Як вбачається з матеріалів справи позивачу ОСОБА_1 було проведено з 01.07.2012 року підвищення до пенсії до 35% - відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 23.04.2012 року №355 «Про збільшення розмірів пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» у межах максимального розміру пенсії.

Тобто підвищення до пенсії відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 23 квітня 2012 року № 355 «Про збільшення пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» може виплачуватись лише в тому випадку, коли грошове забезпечення особи за аналогічної посадою станом на 01.04.2012 більше ніж станом на 01.01.2008.

Таким чином, довідка Управління Міністерства внутрішніх справи України в Сумській області від 11 червня 2012 року №11/653-2619 (4071) на яку посилається позивач, як на підставу для перерахунку пенсії, не може бути підставою для перерахунку пенсії, оскільки враховує граничні розміри надбавок, а не фактичну зміну хоча б одного з видів грошового забезпечення військовослужбовця на підставі належного рішення суб'єкта владних повноважень.

Крім того, відповідно до практики Європейського суду з прав людини, зокрема правової позиції, що викладена у рішенні Європейського суду з прав людини «Muller v. Austria», пенсія є майном, а отже, на неї поширюється дія статті 1 Першого протоколу до Конвенції, яка передбачає, що «кожна особа має право мирно володіти своїм майном. Ніхто не може бути позбавлений своєї власності інакше як в інтересах суспільства і на умовах, передбачених законом і загальними принципами міжнародного права».

З огляду на вищевикладене, апеляційний суд вважає, що суд першої інстанції дійшов правильного висновку.

Під час розгляду даної справи повно дослідив обставини, які мають значення для справи, та ухвалив законне та обґрунтоване рішення.

Доводи апеляційної скарги не дають підстав для висновку про те, що при розгляді справи судом першої інстанції було допущено неправильне застосування норм матеріального чи процесуального прав.

Підстави для скасування рішення суду першої інстанції з огляду на доводи апеляційної скарги відсутні, внаслідок чого апеляційна скарга підлягає залишенню без задоволення, судове рішення - без змін.

Керуючись статтями 241-245, 250, 315, 316, 321, 322, 327, 329 КАС України, суд,

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу ОСОБА_1 залишити без задоволення.

Рішення Сумського окружного адміністративного суду від 24.04.2018 по справі № 818/851/18 залишити без змін

Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена у касаційному порядку протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Верховного Суду.

.

Головуючий суддя О.І. СіренкоСудді Я.М. Макаренко Л.В. Любчич Повний текст постанови складено 21.08.2018.