
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
20 серпня 2018 р. м. ХарківСправа № 820/2118/18Харківський апеляційний адміністративний суд
у складі колегії:
головуючого судді: Сіренко О.І.
суддів: Любчич Л.В. , Макаренко Я.М.
за участю секретаря судового засідання Моісеєвої К.Ю.
розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Харківського апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою ОСОБА_1 на рішення Харківського окружного адміністративного суду від 25.04.2018, суддя Бабаєв А.І., вул. Мар'їнська, 18-Б-3, м. Харків, 61004, по справі № 820/2118/18
за позовом ОСОБА_1
до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області
про визнання протиправною бездіяльність та зобов'язання вчинити певні дії,
ВСТАНОВИВ:
26 березня 2018 року ОСОБА_1 звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління Пенсійного Фонду України в Харківській області, в якому просить суд, з підстав наявності бездіяльності:
- визнати бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області щодо здійснення перерахунку та виплати ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1, зареєстрованому АДРЕСА_1 пенсії з 01 січня 2016 року, як пенсіонеру органів внутрішніх справ, згідно з Законом України "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей" №900-VIII від 23 грудня 2015 року, ст.ст.51,63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", постановою Кабінету Міністрів України №988 від 11 листопада 2015 року "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції", згідно наданої довідки про грошове забезпечення для перерахунку пенсій з урахуванням грошового забезпечення поліцейських;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1, як пенсіонеру органів внутрішніх справ, - на підставі довідки № 100/31803-2003006806 від 29.05.2017 року про грошове забезпечення станом на 1 січня 2016 року, яка виготовлена Ліквідаційною комісією ГУМВС України у Харківській області, та вчинити дії щодо виплати пенсії з 1 січня 2016 року з урахуванням раніше проведених виплат.
В обґрунтування позовних вимог зазначив, що рішення відповідача про відмову у перерахунку пенсії позивачу є протиправним.
Відповідач, Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області, проти позову заперечувало. В обґрунтування заперечень зазначило, що відповідач у спірних правовідносинах діяв згідно чинного законодавства.
25.04.2018 року рішенням Харківського окружного адміністративного суду задоволений частково адміністративний позов ОСОБА_1 (ІНФОРМАЦІЯ_1, р.н.о.к.п.п. НОМЕР_1, 63002, АДРЕСА_1) до Головного управління Пенсійного Фонду України в Харківській області (61022, м. Харків, пл. Свободи, 5, Держпром, 3 під., 2 пов.) про визнання протиправною бездіяльність та зобов'язання вчинити певні дії.
Визнано бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області щодо здійснення перерахунку та виплати ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1, зареєстрованому АДРЕСА_1 пенсії з 01 січня 2016 року, як пенсіонеру органів внутрішніх справ, згідно з Законом України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей» №900-VIII від 23 грудня 2015 року, ст.ст.51,63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», постановою Кабінету Міністрів України №988 від 11 листопада 2015 року «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», згідно наданої довідки про грошове забезпечення для перерахунку пенсій з урахуванням грошового забезпечення поліцейських.
В частині позовних вимог щодо зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1, як пенсіонеру органів внутрішніх справ, - на підставі довідки № 100/31803-2003006806 від 29.05.2017 року про грошове забезпечення станом на 1 січня 2016 року, яка виготовлена Ліквідаційною комісією ГУМВС України у Харківській області, та вчинення дії щодо виплати пенсії з 1 січня 2016 року з урахуванням раніше проведених виплат - відмовлено.
В апеляційній скарзі позивач, ОСОБА_1 зазначає, що приймаючи оскаржуване рішення, суд першої інстанції дійшов до помилкових висновків, які призвели до неправильного вирішення справи. В обґрунтування апеляційної скарги заявник вказує, що відповідно до норм чинного законодавства - збільшення грошового забезпечення поліцейських, яке за своїми складовими є ідентичним складовим колишніх працівників міліції, але за розміром більшим, є безумовною підставою для перерахунку йому пенсії, як колишньому працівнику міліції на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 №988. Тому просить суд, зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області вчинити дії по виплаті пенсії з 1 січня 2016 року з урахуванням раніше проведених виплат.
У відзиві на апеляційну скаргу відповідач зазначає, що відсутні підстави для задоволення апеляційної скарги ОСОБА_1, тому просить суд рішення Харківського окружного адміністративного суду від 25.04.2018 по справі №820/2118/18 залишити без змін.
Колегія суддів, вислухавши суддю - доповідача, вивчивши матеріали справи, доводи апеляційної скарги, відзив на апеляційну скаргу, приходить до висновку, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав :
Судом встановлено та підтверджується матеріалами справи, що позивач є пенсіонером, перебуває на обліку у Головному управлінні Пенсійного фонду України в Харківській області та отримує пенсію у відповідності до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992 року № 2262-ХII.
Позивачем отримано довідку Ліквідаційної комісії ГУМВС України в Харківській області № 100/31803-2003006806 від 29.05.2017 року, з якої вбачається, що відповідно до рішення Кабінету Міністрів України №988 від 11.11.2015 року, розмір грошового забезпечення за нормами, чинними на 01.01.2016 року за посадою, яку займав позивач під час служби, становить 4319,33 грн.
Як зазначено позивачем, ним було подано до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області заяву про причини не перерахування йому пенсії, як пенсіонеру МВС, відповідно до ст.21 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби, та деяких інших осіб". Також зазначено, що 08.03.2018 року Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області в усній формі повідомило, що перерахунок та виплату перерахованих пенсій буде проведено після виділення додаткових коштів з Державного бюджету України.
Не погодившись з такою бездіяльністю відповідача, позивач звернувся до суду із вищевказаними позовними вимогами.
Задовольняючі позовні вимоги позивача в частині визнання бездіяльності Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області щодо здійснення перерахунку та виплати ОСОБА_1 пенсії з 01 січня 2016 року, як пенсіонеру органів внутрішніх справ, згідно з Законом України "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей" №900-VIII від 23 грудня 2015 року, ст.ст.51,63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", постановою Кабінету Міністрів України №988 від 11 листопада 2015 року "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції", згідно наданої довідки про грошове забезпечення для перерахунку пенсій з урахуванням грошового забезпечення поліцейських суд першої інстанції виходив з наявності підстав для перерахунку пенсії, відповідно до вищезазначених правових норм.
Відмовляючи в задоволенні позовних вимог в частині зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1, як пенсіонеру органів внутрішніх справ, - на підставі довідки № 100/31803-2003006806 від 29.05.2017 року про грошове забезпечення станом на 1 січня 2016 року, яка виготовлена Ліквідаційною комісією ГУМВС України у Харківській області, та вчинення дії щодо виплати пенсії з 1 січня 2016 року з урахуванням раніше проведених виплат, суд першої інстанції виходив з того, що довідка Ліквідаційної комісії ГУ МВС України в Харківській області на час перерахунку пенсії була та є на теперішній час - нечинною.
Колегія суддів погоджується з такими висновками суду першої інстанції та вважає за необхідне зазначити наступне.
Відповідно до частин 3, 4 статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських.
Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим зі служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Наведені положення законодавства набрали законної сили з 01 січня 2016 року.
Згідно пункту 1 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року №45 (далі Порядок №45), перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом (далі - особи), або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.
Порядком №45 встановлена наступна послідовність дій: Міністерство внутрішніх справ України повідомляє Пенсійний фонд України про наявність рішення Кабінету Міністрів України про зміну розміру грошового забезпечення; Пенсійний фонд України повідомляє відповідні структурні підрозділи Пенсійного фонду про підстави проведення перерахунку пенсій та необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку Головним управлінням Пенсійного фонду України; Головні управління Пенсійного фонду України складають відповідні списки та передають їх органам, які уповноважені видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсій, які готують відповідні довідки. Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені зі служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.
Статтею 102 Закону України «Про Національну поліцію» і абзацом 2 пункту 15 Розділу XI «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ У країн та членів їхніх сімей» встановлено, що за колишніми працівниками міліції, у тому числі пенсіонерами, а також членами їхніх сімей, іншими особами зберігаються пільги, компенсації і гарантії, передбачені цим Законом для колишніх поліцейських, членів їхніх сімей, інших осіб. Пенсійне забезпечення поліцейських та виплата одноразової грошової допомоги після звільнення їх зі служби в поліції здійснюються в порядку та на умовах, визначених Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Абзацом 1 п. 24 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 30 січня 2007 року № 3-1, передбачено, що про виникнення підстав для проведення перерахунку пенсій згідно зі статтею 63 цього Закону уповноважені структурні підрозділи зобов'язані у п'ятиденний строк після прийняття відповідного нормативно-правового акта, на підставі якого змінюється хоча б один з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, або у зв'язку з уведенням для зазначених категорій військовослужбовців нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, повідомити про це орган, що призначає пенсії. Зазначене не суперечить вимогам пункту 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року №45, згідно з яким Міністерство внутрішніх справ України повідомляє у п'ятиденний строк Пенсійному фонду України про підстави перерахунку пенсій військовослужбовцям.
В свою чергу, грошове забезпечення поліцейських врегульовано постановою Кабінету Міністрів України «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» № 988 від 11.11.2015 року, якою збільшено розмір складових грошового забезпечення позивача, з яких обчислено розмір його пенсії.
З матеріалів справи вбачається, що довідка області довідку Ліквідаційної комісії ГУ МВС України в Харківській області про грошове забезпечення № 100/31803-2003006806 від 29.05.2017 року для перерахунку пенсій стосовно позивача відповідно до листа № 115/119-29-2/01-2018 від 24.03.2018 року Ліквідаційною комісією Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Харківській визнано недійсною.
Як вказано, в рішенні Верховного Суду від 15 лютого 2018 року по зразковій справі № 820/6514/17 зазначено обставини, які можуть впливати на інше застосування норм матеріального права, ніж у зразковій справі. Зокрема в п. 57 мотивувальної частини вказаного рішення зазначено, що при застосуванні висновків Верховного Суду в цій зразковій справі суди повинні враховувати те, що довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсій з урахуванням грошового забезпечення поліцейських повинні бути отримані з дотриманням Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45. Ці довідки повинні бути чинними.
Оскільки листом № 115/119-29-2/01-2018 від 24.03.2018 року Ліквідаційною комісією Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Харківській визнано довідку № 100/31803-2003006806 від 29.05.2017 року - недійсною, то підстави для перерахунку пенсії з урахуванням вказаної довідки - відсутні.
З огляду на вищезазначені правові норми, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, що довідка Ліквідаційної комісії ГУ МВС України в Харківській області про грошове забезпечення № 100/31803-2003006806 від 29.05.2017 року для перерахунку пенсій на час перерахунку пенсії та розгляду даної справи не має законної сили, а отже здійснення перерахунку та виплати пенсії на підставі такої довідки неможливе.
Стосовно доводів апеляційної скарги щодо порушення його прав щодо проведення відповідачем перерахунку пенсії позивача на підставі довідки від 24.03.2018, слід зазначити, що вказане жодним чином не звужує зміст та обсяг його існуючих прав, оскільки об'єктом захисту у межах спірних правовідносин є право позивача, колишнього працівника міліції, на перерахунок пенсії у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення поліцейських, визначене статтею 63 Закону № 2262, а не право на здійснення перерахунку пенсії саме на підставі довідки ліквідаційної комісії ОСОБА_1, управління Міністерства внутрішніх справ України у Харківській області від 24.03.2018 №100/31803-2003006806.
Статтею 316 КАС України визначено, що суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Зважаючи на наведене, судова колегія дійшла висновку, що судом першої інстанції правильно встановлені обставини справи, та ухвалено судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права. У зв'язку з викладеним доводи апеляційної скарги не приймаються до уваги, тому апеляційну скаргу необхідно залишити без задоволення, а рішення суду першої інстанції - без змін.
Керуючись 315, 316, 321, 322, 325, 328, 329 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області залишити без задоволення.
Рішення Харківського окружного адміністративного суду від 25.04.2018 по справі № 820/2118/18 залишити без змін
Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена у касаційному порядку протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Верховного Суду.
Головуючий суддя О.І. СіренкоСудді Л.В. Любчич Я.М. Макаренко Повний текст постанови складений та підписаний: 21.08.2018.