
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
10 серпня 2018 року справа № 703/754/18 м. Черкаси
Черкаський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Гараня С.М.,
за участю:
секретаря судового засідання - Гордієнка Ю.П.,
представника позивача ТОВ "Сміла Енергоінвест" - Барілова С.А. (за довіреністю),
представника відповідача виконавчого комітету Смілянської міської ради - Сілко О.І. (за довіреністю),
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в порядку загального позовного провадження адміністративну справу за позовом товариства з обмеженою відповідальністю "Сміла Енергоінвест" до виконавчого комітету Смілянської міської ради Черкаської області про оскарження бездіяльності суб'єкта владних повноважень,
ВСТАНОВИВ:
Товариство з обмеженою відповідальністю "Сміла Енергоінвест" звернулося до суду з адміністративним позовом до виконавчого комітету Смілянської міської ради, в якому просить визнати протиправною бездіяльність виконавчого комітету Смілянської міської ради Черкаської області та зобов'язати такий вчинити дії - відшкодувати йому з відповідного місцевого бюджету різницю між встановленим розміром тарифу та економічно обґрунтованими витратами на теплову енергію та послуги з централізованого опалення за серпень - грудень 2017 року.
В обґрунтування позовних вимог зазначено, що рішенням виконавчого комітету Смілянської міської ради № 487 від 02.11.2017 встановлено тарифи на послуги з централізованого опалення на теплову енергію для позивача, які унеможливлюють отримання останнім прибутку. 19.01.2018 та 20.02.2018 позивач звернувся до відповідача з листами в яких, на підставі ч.4 ст.31 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» просив компенсувати різницю між встановленим розміром тарифів та економічно обґрунтованими витратами на теплову енергію та послуги з централізованого опалення в м. Смілі за серпень-грудень 2017. Не отримавши відповідь на свої звернення, позивач звернувся з відповідним позовом до суду.
Представник позивача до зали судового засідання прибув та підтримав вимоги позовної заяви в повному обсязі.
Представник відповідача в судовому засіданні проти позову заперечив, в обґрунтування своїх доводів зазначив, що 14.09.2017 міською комісією з питань тарифів, утвореною рішенням виконавчого комітету Смілянської міської ради Черкаської області від 28.09.2016 № 416, у присутності посадових осіб позивача погоджено тарифи на послуги з централізованого опалення та теплову енергію для позивача (зазначений рівень рентабельності в тарифі склав 5%). В подальшому, 02.11.2017 рішенням № 487 виконавчий комітет Смілянської міської ради встановив позивачу тарифи, які 14.09.2017 були попередньо розглянуті та погоджені сторонами. Оскільки виконавчий комітет Смілянської міської ради встановив ТОВ "Сміла Енергоінвест" економічно обґрунтовані тарифи з рівнем рентабельності 5%, то відсутні правові підстави на відшкодування останньому з місцевого бюджету різниці між встановленим розміром цін/тарифів та економічно обґрунтованими витратами на виробництво цих послуг. Додатково зазначив, що листом від 13.03.2018 № 118/01-01-52 та № 387/01-01-52 позивачу надано відповідь на його листи від 19.01.2018 та 20.02.2018, а тому бездіяльність виконавчого комітету в даному випадку також відсутня.
Розглянувши подані сторонами документи і матеріали, заслухавши пояснення та доводи учасників процесу, які прибули до зали судового засідання, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.
Судом встановлено, що ТОВ "Сміла Енергоінвест" є теплопостачальною організацією, яка здійснює виробництво, транспортування та постачання теплової енергії для об'єктів житлового фонду, бюджетних установ та організацій у м. Сміла.
14.09.2017 відбулось засідання міської комісії з питань тарифів де на розгляд було винесено питання про розгляд тарифів на теплову енергію, її виробництво, транспортування та постачання та послуги з централізованого опалення за категоріями споживачів для ТОВ "Сміла Енергоінвест".
Рішенням виконавчого комітету Смілянської міської ради від 02.11.2017 № 487 (на підставі протоколу засідання комісії від14.09.2017) встановлені тарифи та послуги з централізованого опалення та теплову енергію для ТОВ "Сміла Енергоінвест" на 2017 рік.
Оскільки, на думку позивача, вказані тарифи унеможливлювали отримання ним прибутку або оплату дійсних обґрунтованих та підтверджених витрат на виробництво, транспортування та постачання теплової енергії та послуг з центрального опалення, то листами від 19.01.2018 № 88 та від 20.02.2018 № 142 ТОВ "Сміла Енергоінвест" звернулось до відповідача з проханням сприяти у вирішенні питання про компенсацію різниці між встановленим розміром тарифу та економічно обґрунтованими витратами на теплову енергію та послуги з централізованого опалення для товариства за серпень-грудень 2017.
Оскільки відповіді на свої листи позивач не отримав, це спонукало останнього звернутись з відповідним позовом до суду, за захистом порушених прав та інтересів зі сторони суб'єкта владних повноважень.
Вирішуючи спір по суті суд виходить з наступного.
Нормативно-правовим актом, який визначає основні засади організаційних, господарських відносин, що виникають у сфері надання та споживання житлово-комунальних послуг між їхніми виробниками, виконавцями і споживачами, а також їхні права та обов'язки, є Закон України «Про житлово-комунальні послуги» від 24.06.2004 № 1875-IV, який діяв станом на час виникнення спірних правовідносин (далі - Закон № 1875-IV).
Порядок формування та затвердження цін/тарифів на житлово-комунальні послуги регламентовано ст.31 цього Закону.
Так, ч.2 ст.31 Закону № 1875-IV визначено, що виконавці/виробники здійснюють розрахунки економічно обґрунтованих витрат на виробництво (надання) житлово-комунальних послуг і подають їх органам, уповноваженим здійснювати встановлення тарифів.
У відповідності ч.3 ст.31 Закону № 1875-IV, органи місцевого самоврядування встановлюють тарифи на житлово-комунальні послуги в розмірі не нижче економічно обґрунтованих витрат на їх виробництво (надання).
У разі встановлення органом місцевого самоврядування тарифів на житлово-комунальні послуги на рівні, що унеможливлює отримання прибутку, орган, який їх затвердив, зобов'язаний відшкодувати з відповідного місцевого бюджету виконавцям/виробникам різницю між встановленим розміром цін/тарифів та економічно обґрунтованими витратами на виробництво цих послуг (ч.4 ст.31 Закону № 1875-IV).
В ході розгляду справи встановлено, що 11.08.2017 листом № 1700 позивач звернувся до виконавчого комітету з розрахунками на тарифи для їх затвердження та встановлення (а.с.25-27).
У зв'язку з включенням позивачем до наданих розрахунків витрат на покриття втрат, що не відповідало вимогам «Порядку формування тарифів на теплову енергію, її виробництво, постачання гарячої води», затвердженого постановою КМВ від 01.06.2011 № 869, виконавчий комітет Смілянської міської ради листом від 22.08.2017 № 1467/01-01-52 запропонував ТОВ "Сміла Енергоінвест" виключити вказані витрати на покриття втрат та здійснити економічно-обгрунтований розрахунок тарифів на теплову енергію, повторно подавши його на розгляд виконавчому комітету (а.с.28).
Врахувавши зауваження виконавчого комітету Смілянської міської ради позивач усунув вказані недоліки виключивши втрати, що не входять до витрат передбачених законодавством із складової тарифу та повторно надав розрахунки тарифів (а.с.29-31).
14.09.2017 міською комісією з питань тарифів, утвореною рішенням виконавчого комітету Смілянської міської ради від 28.09.2016 № 416, у присутності посадових осіб позивача погоджено тарифи на послуги з централізованого опалення та теплову енергію для позивача (протокол № 25, а.с.32-34). Вказаним протоколом визначено, що плановий рівень рентабельності закладений в тарифах складає - 5%.
Вищевказане свідчить про те, що вказаний відсоток рентабельності підприємства є позитивним і буде сприяти отриманню ТОВ "Сміла Енергоінвест" прибутку від провадження діяльності.
В подальшому, рішенням виконавчого комітету Смілянської міської ради від 02.11.2017 № 487 (на підставі протоколу засідання комісії) були встановлені тарифи та послуги з централізованого опалення та теплову енергію для ТОВ "Сміла Енергоінвест" на 2017 рік (а.с.8-9).
Таким чином, виконавчий комітет Смілянської міської ради встановив ТОВ "Сміла Енергоінвест" економічно обґрунтовані тарифи з рівнем рентабельності 5 %, що виключає виникнення у позивача права передбаченого п.8 ч.1 ст.22 Закону № 1875-IV (виробник має право на відшкодування втрат у разі затвердження відповідним органом місцевого самоврядування цін/тарифів нижчими від розміру економічно обґрунтованих витрат на їх виробництво) на відшкодування йому з місцевого бюджету різниці між встановленим розміром цін/тарифів та економічно обґрунтованими витратами цих послуг та відповідно виключає і виникнення у органу місцевого самоврядування обов'язку, передбаченого ч.4 ст.31 Закону № 1875-IV щодо відшкодування зазначеної різниці за серпень-грудень 2017 року.
Не беруться судом до уваги також твердження позивача щодо ненадання відповідачем відповіді на його звернення від 19.01.2018 та 20.02.2018, в яких підприємство просило компенсувати різницю між встановленим розміром тарифів та економічно обґрунтованими витратами на теплову енергію та послуги з централізованого опалення в м. Смілі за серпень-грудень 2017, з огляду на наступне.
Так встановлено, що у своїх листах від 19.01.2018 № 88 та від 20.02.2018 № 142 позивач просив секретаря Смілянської міської ради «сприяти у вирішенні питання про компенсацію різниці між встановленим розміром тарифу та економічно обґрунтованими витратами», що є свідченням того, що ТОВ "Сміла Енергоінвест" не зверталось до виконавчого комітету Смілянської міської ради з заявою про прийняття рішення щодо здійснення відповідної компенсації. Більш того, судом встановлено, що вищевказані звернення позивача були не обґрунтованими та непідтвердженими належними письмовими бухгалтерськими документами про кількість нарахованих послуг та фактичних їх витрат, складові частини цих витрат тощо (а.с.6-7).
Судом також встановлено, що листом відповідача від 13.03.2018 № 118/01-01-52 та № 387/01-01-52 (а.с.35) позивачу надано відповідь на його листи від 19.01.2018, а також 20.02.2018 та запропоновано надати до виконавчого комітету Смілянської міської ради розрахунок обсягу заборгованості з різниці в тарифах на теплову енергію, послуги з центрального опалення, що вироблялася, транспортувалася та постачалася населенню, бюджетним установам та іншим споживачам за період з серпня по грудень 2017 року та розрахунок фактичних витрат, що відносяться до собівартості теплової енергії та послуги з централізованого опалення за серпень-грудень 2017 року помісячно, з підтверджуючими документами всіх фактичних витрат.
Також зазначено, що на даний час у виконавчому комітеті Смілянської міської ради відсутня комісія з питань узгодження заборгованості з різниці в тарифах та повідомлено, що відповідні звернення будуть розглянуті після створення такої комісії.
З наведеного слідує, що вищевказані листи позивача були розглянуті та за результатами чого надано законну та обґрунтовану відповідь, в межах компетенції та повноважень, що виключає наявність протиправної бездіяльності відповідача.
Суд наголошує, що доводи позивача, якими останній обґрунтував вимоги позовної заяви не знайшли свого підтвердження в ході розгляду справи та були спростовані позицією відповідача, яку суд прийняв до уваги та вважає її обґрунтованою.
Згідно із ч.2 ст.19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ч.1 ст.77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
При цьому в силу положень ч.2 ст.77 вказаного кодексу, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Враховуючи викладене, суд дійшов висновку, що відповідач довів, що під час вчинення дій, з приводу яких подано позов, він діяв на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачений Конституцією та законами України, а тому вимоги ТОВ "Сміла Енергоінвест" є необґрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню.
Керуючись ст.ст. 6, 9, 14, 241-246, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,
ВИРІШИВ:
В задоволенні позовних вимог відмовити повністю.
Копію рішення направити учасникам справи.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, яка може бути подана до Київського апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня проголошення рішення. У разі застосування судом частини третьої статті 243 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Суддя С.М. Гарань
Повний текст рішення виготовлено 20.08.2018