Рішення № 75956556, 20.08.2018, Черкаський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
20.08.2018
Номер справи
823/2340/18
Номер документу
75956556
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

20 серпня 2018 року справа № 823/2340/18

м. Черкаси

Черкаський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Тимошенко В.П.,

розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) у приміщенні суду адміністративну справу за позовом Управління Держпраці у Черкаській області до приватного акціонерного товариства "Черкаський асфальтобетонний завод" про застосування заходів реагування,

встановив:

14.06.2018 до Черкаського окружного адміністративного суду надійшов позов Управління Держпраці у Черкаській області (бул. Шевченка, 205, м. Черкаси, 18002, ЄДРПОУ 39881228) до приватного акціонерного товариства "Черкаський асфальтобетонний завод" (18036, Черкаська область, м. Черкаси, вул. Чигиринська, 86), в якому просить застосувати заходи реагування у сфері державного нагляду (контролю), а саме зобов'язати зупинити до усунення порушень, які створюють загрозу життю працюючих:

- виконання газополум'яних робіт за адресою м. Черкаси, вул. Чигиринська, 86;

- роботу (експлуатацію) електроустаткування вище 1000 В (трансформаторної підстанції 10/0,4 кВ №90 потужністю 400 кВа) електрозабезпечення ПрАТ "Черкаський асфальтобетонний завод" розміщеної по вул. Чигиринська, 86, м. Черкаси;

- роботу (експлуатацію) технологічного устаткування та елементів системи газопостачання природним газом (газопровід - ввід середнього тиску d=108 мм ГК-124 по території підприємства, обладнання ГРП, газопроводи І нитки від ГРП до установки асфальтозмішувальної ДС-117-1 одиниця; бітумоплавильний котел з паяльником ГМГ-0,34-8 одиниць), а також газовикористовуючого обладнання потужністю понад 0,1 МВт (установка асфальтозмішувальна ДС-117, що складається з пальника Г-КДМ-2,8 - 1 одиниця, парового котла КВ-300 - 1 одиниця; бітум плавильний котел з пальником ГМГ-0,34 - 8 одиниць), розміщених м. Черкаси, вул. Чигиринська, 86;

- виконання газонебезпечних робіт в м. Черкаси, вул. Чигиринська, 86.

Обґрунтовуючи позовні вимоги, позивач посилається на те, що за результатом проведеної планової перевірки додержання відповідачем законодавства з охорони праці та промислової безпеки, були виявлені численні порушення вимог нормативних актів, про що складено відповідний акт. У зв'язку з чим просить суд застосувати заходи реагування у сфері державного нагляду (контролю).

Ухвалою судді Черкаського окружного адміністративного суду від 18.06.2018 прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито провадження в адміністративній справі, вирішено здійснити розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

Розгляд справи по суті відповідно до частини 3 статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) розпочато через тридцять днів з дня відкриття провадження у справі.

Відповідач у встановлений судом термін надав відзив на позовну заяву, в якому просив відмовити в задоволенні адміністративного позову повністю.

Розглянувши подані документи і матеріали, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності, суд зазначає таке.

Судом встановлено, що на підставі наказу Управління Держпраці у Черкаській області у Черкаській області від 26.04.2018 № 242-П та направлення Управління Держпраці у Черкаській області у Черкаській області від 26.04.2018 № 700 з 03.04.2018 по 08.04.2018 начальником Управління Держпраці у Черкаській області Лазарєвою О.М., головним державним інспектором нагляду в будівництві, котлонагляді та транспорті та зв'язку Управління Держпраці у Черкаській області Яременком А.Г., головним державним інспектором відділу нагляду на виробництві і на об'єктах підвищеної небезпеки Управління Держпраці у Черкаській області Протасовим О.Л., головним державним інспектором сектору нагляду в машинобудівні та енергетиці Управління Держпраці у Черкаській області Подолян О.В., головним державним інспектором сектору з питань експертизи умов праці Управління Держпраці у Черкаській області Нікітенко О.П. проведено планову перевірку приватного акціонерного товариства "Черкаський асфальтобетонний завод" розташованого за адресою: м. Черкаси, вул. Чигиринська 86.

За результатами планової перевірки складено акт № 243-072 від 08.05.2018, яким встановлені порушення відповідачем вимог статті 21 Закону України "Про охорону праці", а саме:

- не отримано дозвіл на виконання робіт підвищеної небезпеки (газополум'яні роботи) відповідно до датку 2 до Порядку (редакції постанови КМУ від 07.02.2018 № 48);

- згідно договору № 98 на електропостачання з Черкаським РЕМ ПАТ «Черкасиобленерго» підприємство ПрАТ «Черкаський асфальтобетонний завод» експлуатує електроустаткування вище 1000 В трансформаторну підстанцію 10/0,4 кВ КТП № 90 потужністю 400 кВА електрозабезпечення ПрАТ «Черкаський асфальтобетонний завод» за адресою м. Черкаси вулиця Чигиринська 86, без наявності Дозволу від органів Держпраці на експлуатацію устатковання напругою понад 1000 В (електричне устатковання електричних станцій та мереж; технологічне електрообладнання) у відповідності до вимог дод. 3, п.8, «Порядку видачі дозволів на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки», затвердженого постановою КМУ від 26.10.2011 № 1107, з змінами затверджених постановою КМУ від 07.02.2018 № 48;

- здійснюється експлуатація технологічного устатковання та елементів системи газопостачання природним газом (газопровід - ввід середнього тиску 6=108 мм від ГК-124 по території підприємства, обладнання ГРП, газопроводи І нитки від ГРП до установки асфальтозмішувальної ДС-117 -1 одиниця; бітумоплавильний котел з пальником ГМГ- 0,34 - 8 одиниць), а також газовикористовуючого обладнання потужністю понад 0,1 МВт (установка асфальтозмішувальна ДС-117, що складається з пальника Г-КДМ -2,8 - 1 одиниця, парового котла КВ-300-1 одиниця; бітумоплавильний котел з пальником ГМГ- 0,34 - 8 одиниць) без одержання дозволу, відповідно до Порядку видачі дозволів на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки, затвердженого постановою КМУ від 26.10. 2011 № 1107 (додаток 3 п. 2), що є порушенням вимог п. 3.1 розділу III НПАОП 0.00-1.76-15 «Правила безпеки систем газопостачання». Здійснюється виконання газонебезпечних робіт без одержання дозволу відповідно до Порядку видачі дозволів на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки, затвердженого постановою КМУ від 26.10. 2011 № 1107 (додаток 2 п. 6), що є порушенням вимог п. 3.1 розділу III НПАОП 0.00-1.76-15 «Правила безпеки систем газопостачання»;

- здійснюється виконання газонебезпечних робіт без одержання дозволу відповідно до Порядку видачі дозволів на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки, затвердженого постановою КМУ від 26.10.2011 № 1107 (додаток 2 п. 6), що є порушенням вимог п. 3.1 розділу III НПАОП 0.00-1.76-15 «Правила безпеки систем газопостачання».

На підставі згаданого акту перевірки позивачем видано відповідачу припис від 08.05.2018 № 96-072 з вимогою усунути наведені порушення.

Надаючи спірним правовідносинам правову оцінку суд виходить з наступного.

Відповідно до п. 1, Положення про Державну службу України з питань праці, затвердженого постановою КМУ від 11.02.2015, № 96 (далі - положення № 96), державна служба України з питань праці (Держпраці) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра соціальної політики, і який реалізує державну політику у сферах, зокрема, промислової безпеки, охорони праці.

Згідно п.7, Положення №96, Держпраці здійснює свої повноваження безпосередньо та через утворені в установленому порядку територіальні органи.

Відповідно до Положення про управління Держпраці у Черкаській області, затвердженого наказом Держпраці від 22.06.2017, № 75 (далі - положення №75), управління Держпраці у Черкаській області є територіальним органом Державної служби України з питань праці. Повноваження управління поширюються на територію Черкаської області.

Відповідно до п. 3 Положення №75, основними завданнями управління є:

- реалізація державної політики у сферах промислової безпеки, охорони праці, гігієни праці, поводження з вибуховими матеріалами, здійснення державного гірничого нагляду, а також з питань нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю, зайнятість населення, загальнообов'язкове державне соціальне страхування в частині призначення, нарахування та виплати допомоги, компенсацій, надання соціальних послуг та інших видів матеріального забезпечення з метою дотримання прав і гарантій застрахованих осіб;

- здійснення комплексного управління охороною праці та промисловою безпекою на обласному рівні;

- здійснення державного регулювання і контролю у сфері діяльності, пов'язаної з об'єктами підвищеної небезпеки;

- організація та здійснення державного нагляду (контролю) у сфері функціонування ринку природного газу в частині підтримання належного технічного стану систем, вузлів і приладів обліку природного газу на об'єктах його видобутку та забезпечення безпечної і надійної експлуатації об'єктів Єдиної газотранспортної системи.

Відповідно до вимог статті 38 Закону України "Про охорону праці" державний нагляд за додержанням законів та інших нормативно-правових актів про охорону праці здійснюють центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони праці.

Порядок здійснення заходів державного нагляду визначений Законом України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфер господарської діяльності" від 5 квітня 2007 року № 877-V (далі - Закон N 877-V), а також підзаконними нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до цього Закону та на його виконання.

Згідно з абз. 2 ст. 1 Закону № 877- V, державний нагляд (контроль) - це діяльність уповноважених законом центральних органів виконавчої влади, їх територіальних органів, державних колегіальних органів, органів виконавчої влади Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування в межах повноважень, передбачених законом, щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства суб'єктами господарювання та забезпечення інтересів суспільства, зокрема належної якості продукції, робіт та послуг, прийнятного рівня небезпеки для населення, навколишнього природного середовища.

Частиною 1 статті 4 Закону № 877- V, передбачено, що державний нагляд (контроль) здійснюється за місцем провадження господарської діяльності суб'єкта господарювання або його відокремлених підрозділів, або у приміщенні органу державного нагляду (контролю) у випадках передбачених законом.

В силу положень частини 2 статті 4 Закону України "Про охорону праці" від 14 жовтня 1992 року № 2694-XII, державна політика в галузі охорони праці базується на принципах пріоритету життя і здоров'я працівників, повної відповідальності роботодавця за створення належних, безпечних і здорових умов праці.

Згідно із ч. 1 ст. 39 Закону України "Про охорону праці" посадові особи центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони праці, мають право безперешкодно відвідувати підконтрольні підприємства (об'єкти), виробництва фізичних осіб, які відповідно до законодавства використовують найману працю, та здійснювати в присутності роботодавця або його представника перевірку додержання законодавства з питань, віднесених до їх компетенції.

Відповідно до абз. 5 ч. 1 ст. 39 Закону України "Про охорону праці", посадові особи центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони праці, мають право забороняти, зупиняти, припиняти, обмежувати експлуатацію підприємств, окремих виробництв, цехів, дільниць, робочих місць, будівель, споруд, приміщень, випуск та експлуатацію машин, механізмів, устаткування, транспортних та інших засобів праці, виконання певних робіт, застосування нових небезпечних речовин, реалізацію продукції, а також скасовувати або припиняти дію виданих ними дозволів і ліцензій до усунення порушень, які створюють загрозу життю працюючих.

Частиною 7 статті 7 Закону №877-V, на підставі акта, складеного за результатами здійснення заходу, в ході якого виявлено порушення вимог законодавства, орган державного нагляду (контролю) за наявності підстав для повного або часткового зупинення виробництва (виготовлення), реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг звертається у порядку та строки, встановлені законом, з відповідним позовом до адміністративного суду. У разі необхідності вжиття інших заходів реагування орган державного нагляду (контролю) протягом п'яти робочих днів з дня завершення здійснення заходу державного нагляду (контролю) складає припис, розпорядження, інший розпорядчий документ щодо усунення порушень, виявлених під час здійснення заходу.

За ч. 5 ст. 4 Закону №877-V, виробництво (виготовлення) або реалізація продукції, виконання робіт, надання послуг суб'єктами господарювання можуть бути зупинені повністю або частково виключно за рішенням суду.

Аналіз наведених положень нормативно-правових актів дає підстави стверджувати, що застосування заходів реагування у вигляді часткового зупинення виконання робіт може здійснюватися виключно на підставі рішення адміністративного суду за позовом органів Держпраці у разі коли виявлені порушення законодавства про охорону праці та промислової безпеки спричиняють загрозу життю та здоров'ю людей.

В розумінні ч. 1 ст. 1 Закону України "Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності" від 6 вересня 2005 року №2806-IV документ дозвільного характеру - дозвіл, висновок, рішення, погодження, свідоцтво, інший документ в електронному вигляді (запис про наявність дозволу, висновку, рішення, погодження, свідоцтва, іншого документа в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань), який дозвільний орган зобов'язаний видати суб'єкту господарювання у разі надання йому права на провадження певних дій щодо здійснення господарської діяльності або видів господарської діяльності та/або без наявності якого суб'єкт господарювання не може проваджувати певні дії щодо здійснення господарської діяльності або видів господарської діяльності.

В контексті наведеного суд зазначає, що виконуючи роботи підвищеної небезпеки та експлуатуючи машини, механізми, устаткування підвищеної небезпеки без відповідного дозволу, з порушенням встановлених правил, без належного інструктажу, тощо, роботодавець створює небезпечні умови для роботи своїх працівників, а тому суд переконаний, що виявлені порушення законодавства про охорону праці спричиняють загрозу життю та здоров'ю людей.

Представником відповідача додано до відзиву на позовну заяву договори про надання послуг укладені останнім з ДП «Черкаський експертно-технічний центр Держпраці» № 248-04-18 від 05.04.2018, № 249-04-18 від 05.04.2018 та № 305-04-18 від 05.04.2018 на отримання експертних висновків, а також платіжні доручення № 191 05.04.2018, № 192 від 05.04.2018, № 202 від 11.04.2018, № 203 від 11.04.2018, № 232 від 04.05.2018 про сплату за послуги за вказаними вище договорами на загальну суму 43 464 грн. 18 коп.

При цьому, суд відхиляє посилання відповідача на звернення до позивача за отриманням дозволів на виконання робіт підвищеної небезпеки та експлуатацію машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки, оскільки таке звернення не спростовує факту відсутності дозволів на момент проведення перевірки.

Підсумовуючи наведене, суд звертає увагу, що у разі наявності порушень законодавства про охорону праці, які спричиняють загрозу життю та здоров'ю людей, застосування заходів реагування здійснюється виключно на підставі постанови адміністративного суду, а тому виходячи з положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд приходить до висновку про необхідність задоволення адміністративного позову.

На підставі вищевикладеного та керуючись ст.ст. 6, 9, 14, 72, 76, 90, 139, 241-246, 255, 295 КАС України, суд

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити повністю.

Застосувати до приватного акціонерного товариства "Черкаський асфальтобетонний завод" (18036, м. Черкаси, вул. Чигиринська, 86, код ЄДРПОУ 03327552) заходи реагування у сфері державного нагляду (контролю), а саме зобов'язати зупинити до усунення порушень, які створюють загрозу життю працюючих:

- виконання газополум'яних робіт за адресою м. Черкаси, вул. Чигиринська, 86;

- роботу (експлуатацію) електроустаткування вище 1000 В (трансформаторної підстанції 10/0,4 кВ №90 потужністю 400 кВа) електрозабезпечення ПрАТ "Черкаський асфальтобетонний завод" розміщеної по вул. Чигиринська, 86, м. Черкаси;

- роботу (експлуатацію) технологічного устаткування та елементів системи газопостачання природним газом (газопровід - ввід середнього тиску d=108 мм ГК-124 по території підприємства, обладнання ГРП, газопроводи І нитки від ГРП до установки асфальтозмішувальної ДС-117-1 одиниця; бітумоплавильний котел з паяльником ГМГ-0,34-8 одиниць), а також газовикористовуючого обладнання потужністю понад 0,1 МВт (установка асфальтозмішувальна ДС-117, що складається з пальника Г-КДМ-2,8 - 1 одиниця, парового котла КВ-300 - 1 одиниця; бітум плавильний котел з пальником ГМГ-0,34 - 8 одиниць), розміщених м. Черкаси, вул. Чигиринська, 86;

- виконання газонебезпечних робіт в м. Черкаси, вул. Чигиринська, 86.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, яка може бути подана до Київського апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня проголошення рішення суду. Якщо в судовому засіданні оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Суддя В.П. Тимошенко