Рішення № 75955822, 20.08.2018, Одеський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
20.08.2018
Номер справи
815/3065/18
Номер документу
75955822
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 815/3065/18

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

20 серпня 2018 року м. Одеса

Одеський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді – Стефанова С.О.,

розглянувши у порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Державної фіскальної служби в Одеській, Лиманської об’єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС в Одеській області про визнання дій протиправними та зобов’язання вчинити певні дії, -

В С Т А Н О В И В :

ОСОБА_1 (надалі по тексту – позивач) звернулася до суду з позовом до Головного управління ДФС в Одеській області (надалі по тексту – ГУ ДФС в Одеській області), Лиманської об’єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС в Одеській області (надалі по тексту – Лиманська ОДПІ ГУ ДФС в Одеській області) в якому просить суд:

- визнати протиправними дії Лиманської ОДПІ ГУ ДФС в Одеській області (колишньої Комінтернівської об’єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС в Одеській області) щодо зарахування коштів у розмірі 25 000 грн. до бюджету, сплачених 17.08.2015 року ОСОБА_1 за скасованим податковим повідомленням-рішенням Лиманської (Комінтернівської) ОДПІ ГУ ДФС в Одеській області від 12.06.2015 року № 7864-17;

- зобов’язати ГУ ДФС в Одеській області скласти висновок про повернення помилково сплачених коштів у розмірі 25 000 грн. за скасованим податковим повідомленням-рішенням Лиманської (Комінтернівської) ОДПІ ГУ ДФС в Одеській області від 12.06.2015 року № 7864-17, платнику податків ОСОБА_1 (ІПН НОМЕР_1) та направити його Головному управлінню Державної казначейської служби України в Одеській області.

В обґрунтування позовних вимог позивач в цілому зазначив, що постановою Одеського окружного адміністративного суду по справі №815/2101/17 від 26.05.2017 року скасовано податкове повідомлення-рішення Комінтернівської ОДПІ ГУ ДФС в Одеській області №7864-17 від 12.06.2015 року, згідно якого ОСОБА_1 сплачено податок у розмірі 25 000 грн. Як зазначено в постанові Одеського окружного адміністративного суду по справі №815/2101/17 від 26.05.2017 року, повернення помилково та/або надмірно сплачених сум грошового зобов'язання здійснюється податковим органом за заявою платника податків у відповідності до положень ст. 43 Податкового кодексу України та Порядку взаємодії територіальних органів Державної фіскальної служби України, місцевих фінансових органів та територіальних органів Державної казначейської служби України у процесі повернення платникам податків помилково та/або надмірно сплачених сум грошових зобов'язань, затвердженого 15.12.2015 року наказом Міністерства фінансів України №1146. Відповідно до п. 8 зазначеного Порядку орган ДФС готує висновок на повернення помилково та/або надмірно сплаченої суми грошового зобов'язання у разі, якщо вказана у заяві платника сума (її частина) за даними інформаційних систем обліковується, як помилково та/або надмірно сплачена. З урахуванням зазначеного, ОСОБА_1, через представника 24.10.2017 року було здійснено звернення до Комінтернівської ОДПІ ГУ ДФС в Одеській області про складання Комінтернівською ОДПІ ГУ ДФС в Одеській області висновку про повернення помилково сплачених коштів у розмірі 25 000 грн. платнику податків ОСОБА_1 (ІПН НОМЕР_1) та узгодити його з Головним Управлінням Державної казначейської служби України в Одеській області. Не дочекавшись відповіді з Лиманської (Комінтернівської) ОДПІ ГУ ДФС в Одеській області на своє звернення, позивач 05.04.2018 року з аналогічним зверненням звернулась до ГУ ДФС в Одеській області, на що 17.04.2018 року отримала відповідь, що сума коштів сплачена до бюджету 17.08.2015 року у розмірі 25 000 грн. не підлягає поверненню у зв’язку тим, що її зараховано до погашення податкового боргу за зобов’язанням з транспортного податку, нарахованого за податковим повідомленням-рішенням Комінтернівської ОДПІ ГУ ДФС в Одеській області від 21.07.2016 року №38957-13. Тобто, як вважає відповідач по справі, на дату подання - 05 квітня 2018 року, позивачем заяви на повернення помилково сплачених коштів до податкового органу, податкове повідомлення-рішення №38957-13 від 21.07.2016 року не було оскаржене, зазначене податкове повідомлення-рішення не було скасоване, що тим самим встановлює начебто не узгодженість суми грошового зобов'язання та відсутність підстав у податкового органу повернення помилково сплачених коштів платнику податку. Не погодившись із зазначеними діями відповідача та вважаючи їх протиправними, позивач звернулася до суду із зазначеним позовом.

Ухвалою судді від 06 липня 2018 року прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито провадження у справі та вирішено справу розглядати за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) сторін. Перше судове засідання по справі призначено на 17 липня 2018 року на 10:00 годину.

27 липня 2018 року представником відповідачів через канцелярію суду подано відзив на позовну заяву (вхід № 21733/18), згідно якого, відповідачі позовні вимоги не визнають та просять суд в задоволенні позову відмовити, посилаючись в цілому на те, що повернення коштів з транспортного податку, сплаченого ОСОБА_1 17.08.2015 року на підставі заяви платника (вх. ГУ ДФС в Одеській обдаси №11/1394 ні; 11.04.2018р.) неможливо у зв'язку з відсутністю надміру сплачених коштів, про що повідомлено платника листом від 17.04.2018 року.

06.08.2018 року на електронну пошту суду від позивача надійшли заперечення на відзив (вхід. № ЕП/4310/18).

У судове засідання представники сторін не з’явилися, про дату час та місце розгляду справи були повідомлені належним чином. У запереченнях на відзив позивач, зокрема, просила суду слухання справи призначене на 06.08.2018 року провести без участі сторони позивача.

Відповідно до вимог ч. 9 ст. 205 КАС України суд вирішив розглянути справу у письмовому провадженні.

07.08.2018 року через канцелярію суду від представника позивача надійшли письмові заперечення на відзив з доданими документами (вхід. № 22787/18).

Вивчивши матеріали справи, а також дослідивши обставини, якими обґрунтовувалися позовні вимоги, відзив на позовну заяву та заперечення на відзив, перевіривши їх доказами, суд встановив наступні факти та обставини.

Судом встановлено, що Комінтернівською ОДПІ ГУ ДФС в Одеській області 12.06.2015 року було винесено податкове повідомлення-рішення №7864-17, яким позивачу визначена сума грошового зобов’язання за транспортним податком з фізичних осіб за 2015 рік в розмірі 25000 грн.

Позивач не погодившись з правомірністю зазначеного податкового повідомлення-рішення, звернулася до суду з позовом про його скасування та зобов’язання відповідача скласти висновок про повернення помилково сплачених коштів у розмірі 25000 грн.

Постановою Одеського окружного адміністративного суду по справі № 815/2101/17 від 26.05.2017 року, яка набрала законної сили, позов задоволено частково, а саме: скасовано податкове повідомлення-рішення Комінтернівської об’єднаної державної податкової інспекції ГУ ДФС в Одеській області №7864-17 від 12.06.2015 року.

Також судом встановлено, що 21.07.2016 року Комінтернівською ОДПІ ГУ ДФС в Одеській області було прийнято податкове повідомлення-рішення № 38957-13, яким визначено ОСОБА_1 суму податкового зобов’язання по транспортному податку з фізичних осіб за 2016 рік у розмірі 25000,00 грн.

Позивач не погодившись з правомірністю зазначеного податкового повідомлення-рішення, звернулася до суду з позовом про визнання його протиправним та скасування.

Постановою Одеського окружного адміністративного суду по справі № 815/4455/16 від 27.01.2017 року, яка набрала законної сили, позов задоволено, а саме: визнано протиправним та скасовано податкове повідомлення-рішення Комінтернівської об’єднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби в Одеській області від 21.07.2016 року № 38957-13.

24.10.2017 року ОСОБА_1, через свого представника, звернулася до Комінтернівської ОДПІ ГУ ДФС в Одеській області з заявою, в якій просила скласти висновок про повернення помилково сплачених коштів у розмірі 25000 грн., платнику податків ОСОБА_1 (ІПН НОМЕР_1) та узгодити його з Головним управлінням Державної казначейської служби України в Одеській області (а.с. 10).

Як зазначає позивач, не отримавши відповіді на вищезазначене звернення, ОСОБА_1 05.04.2018 року звернулася з заявою до ГУ ДФС в Одеській області, в якій також просила зобов’язати Лиманську ОДПІ ГУ ДФС в Одеській області (правонаступник Комінтернівської ОДПІ ГУ ДФС в Одеській області) скласти висновок про повернення помилково сплачених коштів у розмірі 25000 грн., платнику податків ОСОБА_1 (ІПН НОМЕР_1) та узгодити його з Головним управлінням Державної казначейської служби України в Одеській області (а.с. 11).

Листом від 17.04.2018 року ГУ ДФС в Одеській області повідомлено позивача про те, що у зв’язку із постановою Одеського окружного адміністративного суду від 26.05.2017 року по справі № 815/2101/17, податкове повідомлення-рішення Комінтернівської ОДПІ від 12.06.2015 року № 7864-17 скасовано. Сума коштів, сплачена до бюджету 17.08.2015 року у розмірі 25 000 грн. не підлягає поверненню у зв’язку з тим, що її зараховано до погашення податкового боргу за зобов’язанням з транспортного податку, нарахованого за податковим повідомленням – рішенням Комінтернівської ОДПІ ГУ ДФС в Одеській області від 21.07.2016 року № 38957-13 (а.с. 7).

Не погодившись із зазначеними діями відповідача, позивач звернулася до суду з даним позовом.

Оцінивши належність, допустимість, достовірність наданих сторонами доказів, а також достатність та взаємний зв'язок у їх сукупності, суд вважає зазначені дії відповідачів протиправними, а позовні вимоги такими, що підлягають задоволенню, у зв’язку з наступним.

Згідно із ч.2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Як встановлено судом, постановою Одеського окружного адміністративного суду по справі № 815/2101/17 від 26.05.2017 року, яка набрала законної сили 14.09.2017 року, скасовано податкове повідомлення-рішення Комінтернівської об’єднаної державної податкової інспекції ГУ ДФС в Одеській області №7864-17 від 12.06.2015 року, яким позивачу визначена сума грошового зобов’язання за транспортним податком з фізичних осіб за 2015 рік в розмірі 25000 грн.

Також постановою Одеського окружного адміністративного суду по справі № 815/4455/16 від 27.01.2017 року, яка набрала законної сили 24.03.2017 року, визнано протиправним та скасовано податкове повідомлення-рішення Комінтернівської об’єднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби в Одеській області від 21.07.2016 року № 38957-13, яким позивачу визначена сума грошового зобов’язання за транспортним податком з фізичних осіб за 2016 рік в розмірі 25000 грн.

Пунктом 43.1 статті 43 Податкового кодексу України встановлено, що помилково та/або надміру сплачені суми грошового зобов'язання підлягають поверненню платнику відповідно до цієї статті та статті 301 Митного кодексу України, крім випадків наявності у такого платника податкового боргу.

Пункт 43.2 статті 43 Податкового кодексу України встановлено, що у разі наявності у платника податків податкового боргу, повернення помилково та/або надміру сплаченої суми грошового зобов'язання на поточний рахунок такого платника податків в установі банку або шляхом повернення готівковими коштами за чеком, у разі відсутності у платника податків рахунку в банку, проводиться лише після повного погашення такого податкового боргу платником податків.

Повернення помилково та/або надміру сплачених сум грошового зобов'язання здійснюється податковим органом за заявою платника податків у відповідності до положень ст. 43 Податкового кодексу України та Порядку взаємодії територіальних органів Державної фіскальної служби України, місцевих фінансових органів та територіальних органів Державної казначейської служби України у процесі повернення платникам податків помилково та/або надміру сплачених сум грошових зобов'язань, затвердженого 15.12.2015 року наказом Міністерства фінансів України №1146.

Відповідно до п. 8 зазначеного Порядку орган ДФС готує висновок на повернення помилково та/або надміру сплаченої суми грошового зобов'язання у разі, якщо вказана у заяві платника сума (її частина) за даними інформаційних систем обліковується як помилково та/або надміру сплачена.

Судом встановлено, що на дату подання позивачем, тобто 24.10.2017 року, заяви на повернення помилково сплачених коштів до податкового органу, як податкове повідомлення-рішення №7864-17 від 12.06.2015 року, так і податкове повідомлення-рішення від 21.07.2016 року № 38957-13 були скасовані судом та зазначені рішення суду набрали законної сили.

Таким чином, грошове зобов’язання в розмірі 25000 грн. сплачене позивачем, станом на дату подання позивачем, тобто 24.10.2017 року, заяви на повернення помилково сплачених коштів до контролюючого органу, вже мало статус помилково та/або надміру сплаченого, оскільки на той момент судом було скасовано податкове повідомлення-рішення за яким воно було сплачено та рішення суду про його скасування набрало законної сили.

Відтак, на дату подання заяви, у контролюючого органу не було, як підстав для відмови у поверненні помилково сплачених позивачем коштів, так і підстав для зарахування сплачених до бюджету 17.08.2015 року суми коштів у розмірі 25000 грн. до погашення податкового боргу за зобов’язанням з транспортного податку, нарахованого за податковим повідомленням – рішенням Комінтернівської ОДПІ ГУ ДФС в Одеській області від 21.07.2016 року № 38957-13.

Частиною 1 ст.77 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення. Згідно ч.1 ст.72 Кодексу адміністративного судочинства України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

З аналізу ст.2 КАС України випливає, що рішення суб’єкта владних повноважень повинно бути прийнято на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України, обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії), безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності всіх перед законом; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансі між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення.

Таким чином, на підставі ст. 8 КАС України, згідно якої, усі учасники адміністративного процесу є рівними та ст. 9 КАС України, згідно якої розгляд і вирішення справ у адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості, з’ясувавши обставини у справі; перевіривши всі доводи і заперечення сторін та надавши правову оцінку наданим доказам, суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню у повному обсязі.

Судові витрати розподілити за правилами ст. 139 КАС України.

Керуючись ст.ст. 242-246 КАС України, суд,-

В И Р І Ш И В:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Державної фіскальної служби в Одеській, Лиманської об’єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС в Одеській області про визнання дій протиправними та зобов’язання вчинити певні дії – задовольнити.

Визнати протиправними дії Лиманської об’єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС в Одеській області (правонаступник Комінтернівської об’єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС в Одеській області) щодо зарахування суми коштів у розмірі 25 000 грн. до бюджету, сплачених 17.08.2015 року ОСОБА_1 за скасованим податковим повідомленням-рішенням Комінтернівської об’єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС в Одеській області від 12.06.2015 року № 7864-17.

Зобов’язати Головне управління Державної фіскальної служби в Одеській скласти висновок про повернення помилково сплачених коштів у розмірі 25 000 грн. за скасованим податковим повідомленням-рішенням Комінтернівської об’єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС в Одеській області від 12.06.2015 року № 7864-17, платнику податків - ОСОБА_1 (ІПН НОМЕР_1), який направити Головному управлінню Державної казначейської служби України в Одеській області.

Стягнути солідарно за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДФС в Одеській області (код ЄДРПОУ 39398646) та Лиманської об’єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС в Одеській області (код ЄДРПОУ 39526842) на користь ОСОБА_1 (ІПН НОМЕР_1) суму сплаченого судового збору в розмірі 1409 грн. 60 коп.

Рішення суду першої інстанції набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 255 КАС України.

Відповідно до ст. 295 КАС України, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частину рішення суду, або розгляд справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Суддя С.О. Cтефанов