Рішення № 75955710, 20.08.2018, Луганський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
20.08.2018
Номер справи
812/1597/18
Номер документу
75955710
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

8.2.3

ЛУГАНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

Іменем України

20 серпня 2018 рокуСєвєродонецькСправа № 812/1597/18

Суддя Луганського окружного адміністративного суду Секірська А.Г., розглянувши у порядку письмового провадження справу за позовом Головного управління ДФС України у Луганській області до Лисичанського комунального автотранспортного підприємства 032806 про стягнення коштів за податковим боргом,-

ВСТАНОВИВ:

07 червня 2018 року до Луганського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов Головного управління ДФС України в Луганській області (далі- позивач, ГУ ДФС у Луганській області) до Лисичанського комунального автотранспортного підприємства 032806 (далі - відповідач, Лисичанське КАТП 032806) про стягнення коштів за податковим боргом.

Позовну заяву обґрунтовано тим, що за відповідачем станом на 02.04.2018 рахується податковий борг з податку на додану вартість із вироблених в Україні товарів (робіт, послуг) в загальному розмірі 304 073,34 грн, з яких основний борг складає 259 537,10 грн, штрафні (фінансові) санкції в сумі 19490,03 грн та пеня - 25 046,21 грн. З метою погашення податкового боргу відповідно до пп.6.2.1 п. 6.2 ст. 6 Закону № 2181, який був чинним на час виникнення правовідносин, боржнику було вручено першу податкову вимогу № 6535/1-17а від 08 жовтня 2001 та другу податкову вимогу № 2/147 від 10.12.2001. Податкові вимоги контролюючого органу не відкликалися та судом не скасовувались, а отже є чинними. На підставі вищевикладеного, позивач просив суд стягнути податковий борг з ПДВ у загальному розмірі 304 073,34 грн.

Представник позивача в судове засідання не прибув, до відділу діловодства та обліку звернення громадян (канцелярію) надав клопотання про розгляд справи без його участі, уточнені позовні вимоги підтримує (арк. спр. 87).

Представник відповідача в судове засідання не прибув, про дату, час та місце судового засідання повідомлений належним чином. Надав заяву про розгляд справи без його участі (арк. спр. 88).

Ухвалою суду від 11 червня 2018 року прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі; справу вирішено розглядати у порядку загального позовного провадження (арк.спр. 1).

Ухвалою суду від 19.07.2018 закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду по суті (арк. спр. 62).

27.06.2018 від представника відповідача надійшли заперечення на позовну заяву, у якій відповідач зазначив, що не згоден із сумою позовних вимог, через те, що у 2018 році були проведені оплати за податковими деклараціями з ПДВ та сума податкового боргу з ПДВ погашена повністю (арк. спр. 42).

12.07.2018 за вх. № 16525/2018 від представника позивача надійшла заява про зменшення позовних вимог, в якій зазначено наступне. З дати підготовки та направлення позову до суду відповідачем було частково погашено заявлений податковий борг з ПДВ на загальну суму 198 751,25 грн. Сума сплаченого відповідачем податкового боргу була зарахована в рахунок погашення податкового боргу згідно з черговістю його виникнення, а саме на погашення частки основного боргу та пені, а також штрафних (фінансових) санкцій, відповідно до частини 87.9 статті 87 Податкового кодексу України. З урахуванням вищевикладеного позивач просив стягнути з відповідача суму податкового боргу з ПДВ у загальному розмірі 105 322,09 грн та повернути ГУ ДФС у Луганській області надмірно сплачений судовий збір в розмірі 2 799,10 грн (арк. спр. 53-54).

20.08.2018 від представника позивача надійшла заява про зменшення позовних вимог (вх. № 19799/2018), в яких позивач, з урахуванням часткової сплати відповідачем суми податкового боргу, зменшив позовні вимоги та просив стягнути суму податкового боргу з ПДВ у розмірі 38 864,60 грн (арк. спр. 72).

20.08.2018 від представника відповідача надійшла заява, в якій відповідач просив долучити до матеріалів справи копію платіжного доручення № 91 від 14.08.2018 на суму 8 055,92 грн на підтвердження часткової сплати боргу (арк. спр. 88,90).

20.08.2018 представник позивача надав заяву, у якій просив стягнути з відповідача суму заборгованості з ПДВ у сумі 30808,72 грн (арк. спр. 87).

Представник відповідача проти зменшення позовних вимог не заперечувала (арк. спр. 87).

Згідно із частиною дев'ятою статті 205 КАС України якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але всі учасники справи не з'явилися у судове засідання, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.

Суд вважає за можливе розглянути справу в порядку письмового провадження.

Дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих сторонами доказів, оцінивши докази відповідно до вимог статей 72-77, 90 КАС України, суд дійшов такого.

Судом встановлено, що Лисичанське автотранспортне підприємство 032806 (код ЄДРПОУ 03328008) зареєстроване у якості юридичної особи Лисичанською міською радою 05.05.1999, 01.06.2005 за № 1 381 120 0000 000502, перебуває на обліку в ДПІ в м. Лисичанську Головного управління ДФС у Луганській області як платник податків за основним місцем обліку (арк. спр. 7-9).

Станом на 02.04.2018 за відповідачем рахувався податковий борг з податку на додану вартість із вироблених в Україні товарів (робіт, послуг) в загальному розмірі 304 073,34 грн, з яких основний борг складає 259 537,10 грн, штрафні (фінансові) санкції в сумі 19490,03 грн та пеня - 25 046,21 грн (арк. спр. 14,18,19-26).

Податковий борг виник у зв'язку з несплатою наступних грошових зобов'язань:

- самостійно визначеного в податковій декларації з ПДВ № 9271479611 від 18.12.2017 в розмірі 48 349,00 грн, залишок непогашеного боргу, станом на 02.04.2018 становить 17 284,10 грн;

- самостійно визначеного в податковій декларації з ПДВ № 9296207231 від 19.01.2018 в розмірі 80 480,00 грн;

- самостійно визначеного в податковій декларації з ПДВ № 9024886143 від 19.02.2018 в розмірі 62 766,00 грн;

- самостійно визначеного в податковій декларації з ПДВ № 9024886143 від 19.03.2018 в розмірі 99 007,00 грн (арк. спр. 10-13).

За порушення п. 203.2 статті 203 Податкового кодексу України збільшено суму податкового зобов'язання на загальну суму 2 834,44 грн, яка була визначена у податковому повідомленні-рішенні № 0008891205 від 05.03.2018, яке отримано уповноваженою особою відповідача 09.03.2018 (арк. спр. 45,47).

За порушення п. 203.2 статті 203 Податкового кодексу України збільшено суму податкового зобов'язання на загальну суму 16 655,59 грн, яка була визначена у податковому повідомленні-рішенні № 0008901205 від 05.03.2018, яке отримано уповноваженою особою відповідача 09.03.2018 (арк. спр. 46,47).

Вказані податкові повідомлення-рішення не оскаржені, є узгодженими.

Відповідно до статті 129 Податкового кодексу України відповідачу після закінчення встановлених цим кодексом строків погашення узгодженого грошового зобов'язання була нарахована пеня в загальному розмірі 25 046,21 грн (арк. спр. 19-26).

З метою погашення податкового боргу відповідно до пп.6.2.1 п. 6.2 ст. 6 Закону № 2181, який був чинним на час виникнення боргу, боржнику було вручено першу податкову вимогу № 6535/1-17а від 08 жовтня 2001 та другу податкову вимогу № 2/147 від 10.12.2001. Податкові вимоги контролюючого органу, в випадках встановлених законодавством України не відкликалися та судом не скасовувались (арк. спр. 28,29).

Під час судового розгляду справи відповідачем було частково погашено заявлений податковий борг з податку на додану вартість на загальну суму 265 208,74 грн, а саме: 23.04.2018 - 44,6 тис. грн 26.04.2018 240 тис. грн, 27.04.2018 - 19,8 тис. грн, 24.05.2018 - 64,9 тис. грн, 23.06.2018 - 56,2 тис. грн, 03.07.2018 - 12,0 тис. грн, 06.07.2018 - 11,0 тис. грн, 25.07.2018р. - 3,5 тис. грн, 30.07.2018 - 61,4 тис. грн, 30.07.2018 - 1,6 тис. грн, 14.08.2018 - 8055,92 грн (арк. спр. 74-86,90).

Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з такого.

Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема, визначення вичерпного переліку податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства регулює Податковий кодекс України, який набрав чинності з 01 січня 2011 року.

Відповідно до підпункту 14.1.39 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України грошове зобов'язання платника податків - сума коштів, яку платник податків повинен сплатити до відповідного бюджету як податкове зобов'язання або штрафну (фінансову) санкцію, що справляється з платника податків у зв'язку з порушенням ним вимог податкового законодавства та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, а також санкції за порушення законодавства у сфері зовнішньоекономічної діяльності.

Згідно з підпунктом 14.1.175 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України податковий борг - сума узгодженого грошового зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), але не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов'язання.

Відповідно до підпункту 16.1.3 пункту 16.1 статті 16 Податкового кодексу України є обов'язком платника податку подавати до контролюючих органів у порядку, встановленому податковим та митним законодавством, декларації, звітність та інші документи, пов'язані з обчисленням податків і зборів. Та відповідно пункту 16.1.4 пункту 16.1 статті 16 Податкового кодексу України платник податку зобов'язаний сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.

Розділом V ПК України врегульовані питання, пов'язані з обчисленням та сплатою податку на додану вартість.

Згідно пункту 57.1 статті 57 ПК України платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого цим Кодексом для подання податкової декларації, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

Відповідно пункту 54.1 статті 54 ПК України крім випадків, передбачених податковим законодавством, платник податків самостійно обчислює суму податкового та/або грошового зобов'язання та/або пені, яку зазначає у податковій (митній) декларації або уточнюючому розрахунку, що подається контролюючому органу у строки, встановлені цим Кодексом. Така сума грошового зобов'язання та/або пені вважається узгодженою.

Згідно пункту 203.1. статті 203 ПК України Податкова декларація подається за базовий звітний (податковий) період, що дорівнює календарному місяцю, протягом 20 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця.

Відповідно до пункту 58.1. статті 58 Податкового кодексу України контролюючий орган надсилає (вручає) платнику податків податкове повідомлення-рішення, якщо сума грошового зобов'язання платника податків, передбаченого податковим або іншим законодавством, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, розраховується контролюючим органом відповідно до статті 54 цього Кодексу (крім декларування товарів, передбаченого для громадян) або якщо за результатами перевірки контролюючим органом встановлено факт: невідповідності суми бюджетного відшкодування сумі, заявленій у податковій декларації; завищення розміру задекларованого від'ємного значення об'єкта оподаткування податком на прибуток або від'ємного значення суми податку на додану вартість, розрахованої платником податків відповідно до розділу V цього Кодексу; заниження або завищення суми податкових зобов'язань, заявленої у податковій декларації, або суми податкового кредиту, заявленої у податковій декларації з податку на додану вартість, крім випадків, коли зазначене заниження або завищення враховано при винесенні інших податкових повідомлень-рішень за результатами перевірки.

Відповідно до підпункту 20.1.34 пункту 20.1 статті 20 ПК України до прав контролюючих органів входить звернення до суду щодо стягнення коштів платника податків, який має податковий борг, з рахунків у банках, обслуговуючих такого платника, на суму податкового боргу або його частини.

Згідно пункту 95.1 статті 95 ПК України контролюючий орган здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі.

Стягнення коштів та продаж майна платника податків провадяться не раніше ніж через 60 календарних днів з дня надіслання (вручення) такому платнику податкової вимоги.

Відповідно до пункту 95.3 статті 95 ПК України, стягнення коштів т рахунків платника податків у банках, обслуговуючих такого платника податків, та з рахунків платників податків у системі електронного адміністрування податку на додану вартість, відкритих в центральному органі виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, здійснюється за рішенням суду, яке направляється до виконання контролюючим органам, у розмірі суми податкового боргу або його частини.

З метою погашення податкового боргу відповідно до пп.6.2.1 п. 6.2 ст. 6 Закону № 2181, який був чинним на час виникнення правовідносин, боржнику було вручено першу податкову вимогу № 6535/1-17а від 08 жовтня 2001 та другу податкову вимогу № 2/147 від 10.12.2001. Податкові вимоги контролюючого органу, в випадках встановлених законодавством України не відкликалися та судом не скасовувались (арк. спр. 28,29).

Згідно з пунктом 59.1 статті 59 ПК України у разі коли платник податків не сплачує узгодженої суми грошового зобов'язання в установлені законодавством строки, контролюючий орган надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення.

За правилами, визначеними пунктом 59.5 статті 59 ПК України, у разі якщо у платника податків, якому надіслано (вручено) податкову вимогу, сума податкового боргу збільшується (зменшується), погашенню підлягає вся сума податкового боргу такого платника податку, що існує на день погашення. У разі якщо після направлення (вручення) податкової вимоги сума податкового боргу змінилася, але податковий борг не був погашений в повному обсязі, податкова вимога додатково не надсилається (не вручається).

Відповідно до підпункту 20.1.34. пункту 20.1. статті 20 Податкового кодексу України контролюючі органи мають право звертатися до суду щодо стягнення коштів платника податків, який має податковий борг, з рахунків у банках, що обслуговують такого платника податків, на суму податкового боргу або його частини.

Законом України від 21.12.2016 № 1797-VIII "Про внесення змін до Податкового кодексу щодо покращення інвестиційного клімату в Україні" доповнено ПК України статтею 19-3 та викладено в новій редакції підпункту 19.1.1 пункту 19.1 статті 19, якими визначено перелік функцій державний податкових інспекцій, а функції контрольно-перевірочної роботи закріплено виключно за контролюючими органами обласного та центрального рівнів.

Податковий борг у добровільному порядку не сплачено, що підтверджується витягом з інтегрованої картки платника податків (арк. спр. 74-86).

У частинах 3, 4 статті 112 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що у разі повного визнання відповідачем адміністративного позову і прийняття його судом приймається постанова суду про задоволення адміністративного позову. Суд не приймає відмови від адміністративного позову, визнання адміністративного позову і продовжує розгляд адміністративної справи, якщо ці дії позивача або відповідача суперечать закону чи порушують чиї-небудь права, свободи або інтереси.

Підстав для неприйняття визнання адміністративного позову судом не встановлено.

За таких обставин суд дійшов висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими та такими, що слід задовольнити.

Відповідно до частини 4 статті 139 КАС України, у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.

Щодо клопотання представника позивача про повернення надміру сплаченого судового збору у зв'язку із зменшенням позовних вимог суд зазначає наступне.

При зверненні до суду із адміністративним позовом до Лисичанського комунального автотранспортного підприємства 032806 позивачем сплачено судовий збір у сумі 4561,10 грн відповідно до платіжного доручення № 475 від 30.05.2018.

Відповідно до бази даних комп'ютерної програми «Діловодство спеціалізованого суду» судовий збір в розмірі 4561,10 грн зараховано до спеціального фонду Державного бюджету України 31.05.2018, що підтверджується випискою про зарахування судового збору до спеціального фонду Державного бюджету України № 475.

Частиною другою статті 132 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що розмір судового збору, порядок його сплати, повернення і звільнення від сплати встановлюються законом.

Правові засади справляння судового збору, платників, об'єкти та розміри ставок судового збору, порядок сплати, звільнення від сплати та повернення судового збору визначає Закон України "Про судовий збір".

Згідно з пунктом 1 частини 1 статті 7 Закону України "Про судовий збір" сплачена сума судового збору повертається за клопотанням особи, яка його сплатила за ухвалою суду в разі, зокрема, внесення судового збору в більшому розмірі, ніж встановлено законом.

Відповідно до частини 5 статті 7 Закону України "Про судовий збір" повернення сплаченої суми судового збору здійснюється в порядку, встановленому центральним органом виконавчої влади із забезпечення реалізації державної фінансової політики.

За результатами розгляду справи суд дійшов висновку про задоволення уточненого адміністративного позову ГУ ДФУ у Луганській області та стягнення з відповідача суми податкового боргу у сумі 30808,72 грн (тобто ставка в даному випадку становить 1762 грн).

З урахуванням викладеного судовий збір, сплачений при зверненні до суду із позовом підлягає поверненню у сумі 2799,10 грн (4561,10 грн -1762 грн) у зв'язку із зменшенням позовних вимог.

Керуючись статтями 2, 9, 139, 241-246, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Уточнені позовні вимоги Головного управління ДФС України у Луганській області (вул. Енергетиків, 72, м. Сєвєродонецьк, Луганська обл., 93400, код ЄДРПОУ 39591445) задовольнити повністю.

Стягнути податковий борг з податку на додану вартість в загальному розмірі 30 808,72 грн (тридцять тисяч вісімсот вісім гривень 72 коп.) з рахунків суб'єкта підприємницької діяльності - юридичної особи Лисичанське комунальне автотранспортне підприємство 032806 (код ЄДРПОУ 03328008, у банках, обслуговуючих його, та у системі електронного адміністрування податку на додану вартість, відкритих в центральному органі виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, за період з 30.03.2018 по 29.04.2018.

Повернути Головному управлінню ДФС у Луганській області (вул. Енергетиків, 72, м. Сєвєродонецьк, Луганська обл., 93400, код ЄДРПОУ 39591445) судовий збір у сумі 2799,10 грн (дві тисячі сімсот дев'яносто дев'ять гривень 10 коп.) сплачений при зверненні до Луганського окружного адміністративного суду відповідно до платіжного доручення № 475 від 30.05.2018.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Апеляційна скарга подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд.

Суддя А.Г. Секірська