Рішення № 75923850, 09.08.2018, Луцький міськрайонний суд Волинської області

Дата ухвалення
09.08.2018
Номер справи
161/9990/18
Номер документу
75923850
Форма судочинства
Цивільне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 161/9990/18

Провадження № 2/161/2918/18

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

(заочне)

09 серпня 2018 року Луцький міськрайонний суд Волинської області в складі:

головуючого - судді Олексюка А.В.,

при секретарі – Петровій В.О.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Луцьку цивільну справу за позовом Департаменту соціальної політики Луцької міської ради до ОСОБА_1 про стягнення неправильно виплаченої допомоги, -

В С Т А Н О В И В:

Департамент соціальної політики Луцької міської ради звернувся в суд з позовом до ОСОБА_1 про повернення надміру виплаченої допомоги.

Свій позов обґрунтовує тим, що 31.12.2014 року до департаменту соціальної політики відповідач звернувся із заявою про призначення субсидії для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг.

В декларації про доходи та майновий стан осіб, які звернулися за призначенням житлової субсидії, відповідач задекларував, що його доходи за період з 01.06.2014 до 30.11.2014 (період, який враховується при розрахунку середньомісячного сукупного доходу сім’ї, для розрахунку розміру субсидії) складаються лише із пенсії.

При поданні заяви та декларації про призначення субсидії відповідач письмово повідомлений, що у разі подання ним неповних чи недостовірних відомостей про доходи та майновий стан зареєстрованих у житловому приміщенні/ будинку осіб, йому може бути відмовлено в призначені субсидії або припинено її надання, що підтверджується його підписом у декларації про доходи та майновий стан осіб, які звернулися за призначенням житлової субсидії.

Згідно поданих відповідачем документів відповідачу надано субсидію для відшкодування витрат на оплату за житлово-комунальних послуг за період з грудня 2014 року по травень 2015 року в сумі 1685,85 грн.

Враховуючи, що від відповідача не надходило повідомлень про зміну обставин, які можуть впливати на отримання субсидії, в червні 2015 року та в червні 2016 року відповідачу проведено департаментом соціальної політики автоматичний перерахунок субсидії на наступний період та призначено субсидію на період з червня 2015 року по травень 2016 року та з червня 2016 року по квітень 2017 року.

При проведені спеціалістами Управління Західного офісу Держаудитслужби у Волинській області ревізії (ст. 16 акту ревізії від 15.03.2018 року № 04-23/03), відповідно до довідок про доходи Луцького міського відділення управління виконавчої дирекції ФСС України у Волинській області від 20.02.2018 року №№ 345-1, 345/2 встановлено, що відповідач у період з червня 2014 року по грудень 2015 року отримав виплати у даній установі в сумі 12513,89 грн.

Провівши розрахунок субсидії з врахуванням не задекларованих доходів встановлено, що відповідач за період з грудня 2014 року по квітень 2017 року мав права на отримання субсидії в значно меншому розмірі, а саме - 10826,73 грн.

Тобто, внаслідок подання відповідачем неповної інформації про доходи, йому надміру надано житлову субсидію в сумі 2945,63 грн., чим завдано збитків державному бюджету на зазначену суму.

Відповідачу було надіслано повідомлення про повернення надміру виплачених коштів від 07.03.2018 року та зобов’язано повернути переплачену суму субсидії до 25.05.2018 року. Проте, кошти на день звернення до суду, не повернуто.

Просить суд стягнути з відповідача в користь департаменту соціальної політики Луцької міської ради 2945,63 грн. надміру перерахованих коштів за призначеними житловими субсидіями.

В судове засідання представник позивача не з’явилася, подала до суду заяву про розгляд справи у її відсутності, позов підтримала з підстав, викладених в позовній заяві. Просила позов задовольнити.

Відповідач в судове засідання не з’явився, хоча належним чином повідомлявся про день, час та місце розгляду справи, про що в матеріалах справи міститься розписка про отримання судової повістки. Відзиву та будь-яких заяв, клопотань про розгляд справи без його участі на адресу суду не надходило.

Суд вважає за можливе слухати справу у відсутності сторін по наявним матеріалам справи.

За погодженням позивача, суд ухвалює рішення при заочному розгляді справи, що відповідає вимогам ст. 280 ЦПК України.

Дослідивши та оцінивши представлені по справі докази в їх сукупності, суд прийшов до висновку, що позов підставний та підлягає до задоволення.

Статтею 1212 ЦК України передбачено, особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов'язана повернути потерпілому це майно.

Судом встановлено, що 31.12.2014 року до департаменту соціальної політики відповідач звернувся із заявою про призначення субсидії для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг.

Відповідно до п. 12 Положення про порядок призначення та надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.10.1995 № 848, в редакції на дату звернення відповідача за призначенням субсидії, (далі - Положення) субсидія для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг призначається на основі середньомісячного (за останні шість місяців або два квартали, що передують місяцю звернення за призначенням субсидії) сукупного доходу осіб, яким нараховується плата за житлово-комунальні послуги.

Відповідно до п.13 Положення для призначення субсидії, для призначення субсидії громадянин, особа якого посвідчується паспортом або іншим документом, подає органу праці та соціального захисту населення довідки про доходи кожної особи, зареєстрованої у житловому приміщенні, за формами, затвердженими Мінсоцполітики.

У органі праці та соціального захисту населення громадянин заповнює заяву та декларацію про доходи і майновий стан осіб, зареєстрованих у житловому приміщенні, за формами, затвердженими Мінсоцполітики.

Даним пунктом також визначено, що громадянин несе відповідальність за подані відомості про доходи, майно, що вплинули або могли вплинути на встановлення права на призначення субсидії та на визначення її розміру.

Відповідно до п. 8 Положення розрахунок сукупного доходу для призначення субсидії провадиться відповідно до Методики обчислення сукупного доходу сім'ї для всіх видів соціальної допомоги, затвердженої спільним наказом Мінсоцполітики, Мінфіну, Мінекономіки, Держкомсім'ямолоді, Держкомстату.

В декларації про доходи та майновий стан осіб, які звернулися за призначенням житлової субсидії, відповідач задекларував, що його доходи за період з 01.06.2014 року до 30.11.2014 року (період, який враховується при розрахунку середньомісячного сукупного доходу сім’ї, для розрахунку розміру субсидії) складаються лише із пенсії.

При поданні заяви та декларації про призначення субсидії відповідач письмово повідомлений, що у разі подання ним неповних чи недостовірних відомостей про доходи та майновий стан зареєстрованих у житловому приміщенні/ будинку осіб, йому може бути відмовлено в призначені субсидії або припинено її надання, що підтверджується його підписом у декларації про доходи та майновий стан осіб, які звернулися за призначенням житлової субсидії.

Згідно поданих відповідачем документів відповідачу надано субсидію для відшкодування витрат на оплату за житлово-комунальних послуг за період з грудня 2014 року по травень 2015 року в сумі 1685,85 грн.

Враховуючи, що від відповідача не надходило повідомлень про зміну обставин, які можуть впливати на отримання субсидії, в червні 2015 року та в червні 2016 року відповідачу проведено департаментом соціальної політики автоматичний перерахунок субсидії на наступний період та призначено субсидію на період з червня 2015 року по травень 2016 року та з червня 2016 року по квітень 2017 року.

При проведені спеціалістами Управління Західного офісу Держаудитслужби у Волинській області ревізії (ст.16 акту ревізії від 15.03.2018 року № 04-23/03), відповідно до довідок про доходи Луцького міського відділення управління виконавчої дирекції ФСС України у Волинській області від 20.02.2018 року №№ 345-1, 345/2 встановлено, що відповідач у період з червня 2014 року по грудень 2015 року отримав виплати у даній установі в сумі 12513,89 грн.

Згідно абзацу 3 п. 20 надання раніше призначеної субсидії припиняється, якщо громадянин приховав або свідомо подав недостовірні дані, у тому числі про доходи (не зазначив один із видів доходів) та майновий стан, що вплинули на встановлення права на субсидію, внаслідок чого йому була надміру перерахована сума субсидії, - з місяця, в якому виявлено порушення.

А тому з лютого 2018 року субсидія відповідачу була припинена, про що повідомлено письмово.

Провівши розрахунок субсидії з врахуванням не задекларованих доходів встановлено, що відповідач за період з грудня 2014 року по квітень 2017 року мав права на отримання субсидії в значно меншому розмірі, а саме - 10826,73 грн.

Тобто, внаслідок подання відповідачем неповної інформації про доходи, йому надміру надано житлову субсидію в сумі 2945,63 грн., чим завдано збитків державному бюджету на зазначену суму.

На підставі абзацу 10 п.20 Положення, яким передбачено, що сума субсидії, перерахованої (виплаченої) надміру внаслідок свідомого подання громадянином документів з недостовірними відомостями повертається за вимогою органу, що призначив субсидію безпосередньо отримувачем.

Відповідачу було надіслано повідомлення про повернення надміру виплачених коштів від 07.03.2018 року та зобов’язано повернути переплачену суму субсидії до 25.05.2018 року. Проте, кошти на день звернення до суду, не повернуто.

Отже, аналізуючи наведене вище, суд приходить до висновку, що слід стягнути з відповідача на користь позивача 2945,63 грн. надміру перерахованих коштів за призначеними житловими субсидіями.

Крім того, з відповідача слід стягнути в користь держави судовий збір в розмірі 1762,00 грн.

Керуючись ст.ст. 10, 12, 27, 77, 81, 141, 263-265, 280-284, 288, 354, 280-282 ЦПК України, на підставі ст.ст. 1212-1215 Цивільного кодексу України, Порядком призначення і виплати компенсації фізичним особам, які надають соціальні послуги, затвердженого постановою Кабінету міністрів України від 29.04.2004 року № 558, -

В И Р І Ш І В:

Позов задовольнити.

Стягнути з ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, адреса: пр. Відродження, 12а/93, м. Луцьк, Волинська область, ідентифікаційний номер: НОМЕР_1, в користь Департаменту соціальної політики Луцької міської ради, код ЄДРПОУ 03191963, адреса: пр. Волі, 4а, м. Луцьк, Волинська область, суму в розмірі 2945 (дві тисячі дев’ятсот сорок п’ять) грн. 63 коп. надміру перерахованих коштів за призначеними житловими субсидіями.

Стягнути з ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, адреса: пр. Відродження, 12а/93, м. Луцьк, Волинська область, ідентифікаційний номер: НОМЕР_1, в користь Департаменту соціальної політики Луцької міської ради, код ЄДРПОУ 03191963, адреса: пр. Волі, 4а, м. Луцьк, Волинська область, понесені витрати по сплаті судового зборув розмірі 1762 (одна тисяча сімсот шістдесят дві) грн.

Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача.

Заяву про перегляд заочного рішення може бути подано протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду.

Заочне рішення набирає законної сили, якщо протягом встановлених строків, не подані заява про перегляд заочного рішення або апеляційна скарга, або якщо рішення залишено в силі за результатами апеляційного розгляду справи.

У відповідності до п.п.15.5) п. 1 Розділу ХІІІ Перехідних положень ЦПК України в новій редакції, до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно- телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди.

Заочне рішення в повному обсязі складено 16 серпня 2018 року.

Суддя Луцького міськрайонного суду Олексюк А.В.