
Справа № 725/3880/18
Провадження № 2-а/727/179/18
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
15 серпня 2018 року м. Чернівці
Суддя Шевченківського районного суду м. Чернівці Чебан В.М. розглянувши адміністративну позовну заяву ОСОБА_1 до Інспектора роти №2 батальйону УПП в м.Чернівці лейтенанта поліції ОСОБА_2 про визнання протиправними дій, -
ВСТАНОВИВ:
Позивач ОСОБА_1 звернувся до Шевченківського районного суду м.Чернівці із адміністративною позовною заявою про визнання протиправними дій до відповідача Інспектора роти №2 батальйону УПП в м.Чернівці лейтенанта поліції ОСОБА_2.
Згідно адміністративних позовних вимог позивач просить суд визнати дії інспектора роти №2 батальйону УПП в м.Чернівці лейтенанта поліції ОСОБА_2 при складанні протоколу від 17.02.2018 року протиправними.
З’ясувавши обставини справи, всебічно, повно, об’єктивно та безпосередньо дослідивши матеріали справи, приходжу до висновку про відмову у відкритті провадження в адміністративній справі про визнання дій протиправними з таких підстав.
Відповідно до п.1 ч.1 ст.19 КАС України юрисдикція адміністративних судів поширюється на справи у публічно-правових спорах, зокрема спорах фізичних чи юридичних осіб із суб’єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи індивідуальних актів), дій чи бездіяльності, крім випадків, коли для розгляду таких спорів законом встановлено інший порядок судового провадження.
Пунктом 1 частини 1 статті 20 КАС України передбачено, що місцевим загальним судам як адміністративним судам підсудні адміністративні справи з приводу рішень, дій чи бездіяльності суб’єктів владних повноважень у справах про притягнення до адміністративної відповідальності.
При цьому, пункт 3 частини 2 статті 19 КАС України передбачає, що юрисдикція адміністративних судів не поширюється на справи про накладення адміністративних стягнень, крім випадків, визначених цим Кодексом.
З огляду на наведене, компетенція адміністративних судів поширюється лише на спори щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб’єктів владних повноважень, яким відповідно до ст.213 КУпАП надано право вирішувати справи про адміністративні правопорушення, а також інших суб’єктів владних повноважень, які наділені повноваженнями щодо участі у здійсненні провадження у таких справах.
Предметом спору у справі, що розглядається є визнання протиправними дій інспектора поліції при складанні протоколу про адміністративне правопорушення.
Відповідно до ст.251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, які встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягується до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів та ін.
З матеріалів позовної заяви вбачається, що спір виник у зв’язку з складанням відповідачем протоколу про адміністративне правопорушення щодо притягнення позивача до адміністративної відповідальності, у зв'язку з чим, суд приходить до висновку, що вказаний позов про скасування протоколу про адміністративне правопорушення не є адміністративним, оскільки відповідачем при складанні адміністративного протоколу здійснювалися не владні повноваження, а процесуальні, які повинні бути розглянуті при розгляді справ про адміністративне правопорушення.
Разом з тим, протокол про адміністративне правопорушення не є рішенням суб’єкта владних повноважень у розумінні Кодексу адміністративного судочинства України, а складається уповноваженою особою за наслідками вчинення адміністративного правопорушення у порядку та випадках, встановлених Кодексом України про адміністративні правопорушення.
Сам по собі протокол про адміністративне правопорушення, в розумінні ст.251 Кодексу України про адміністративне правопорушення, є доказом по справі про адміністративне правопорушення. Питання щодо правильності складання протоколу про адміністративне правопорушення, встановлення наявності чи відсутності в діяннях особи складу адміністративного правопорушення, тощо, належить розглядати в порядку, визначеному Кодексом України про адміністративні правопорушення.
При цьому, суд враховує і ту обставину, що з прилучених позивачем копій постанов суду від 24.04.2018 року та від 18.05.2018 року вбачається та обставина, що вказаний протокол про адміністративне правопорушення був розглянутий судами першої та апеляційної інстанцій та судом було надано оцінку вказаного протоколу про адміністративне правопорушення як доказу по справі про притягнення до адміністративної відповідальності.
Таким чином, дії інспектора поліції при складанні протоколу про адміністративне правопорушення самостійним предметом оскарження в порядку адміністративного судочинства бути не можуть, оскільки не підпадають під положення статті 19 КАС України, якою визначено юрисдикцію адміністративних судів щодо вирішення адміністративних справ.
Згідно п.1 ч.1 ст.170 КАС України суддя відмовляє у відкритті провадження в адміністративній справі, якщо позов не належить розглядати за правилами адміністративного судочинства.
Враховуючи вищезазначене, у відкритті провадження в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Інспектора роти №2 батальйону УПП в м.Чернівці лейтенанта поліції ОСОБА_2 про визнання протиправними дій необхідно відмовити.
На підставі викладеного та керуючись ст.251 КУпАП, ст.2, 17, 18, п.1 ч.1 ст.109 КАС України, суддя, -
УХВАЛИВ:
У відкритті провадження за адміністративною позовною заявою ОСОБА_1 до Інспектора роти №2 батальйону УПП в м.Чернівці лейтенанта поліції ОСОБА_2 про визнання протиправними дій - відмовити.
Надіслати позивачу ОСОБА_1 копію даної ухвали разом з позовною заявою та всіма доданими до неї матеріалами.
Ухвала суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. Апеляційна скарга на ухвалу суду першої інстанції може бути подана протягом п'ятнадцяти днів з дня її проголошення до Вінницького апеляційного адміністративного суду через Шевченківський районний суд міста Чернівці. У разі якщо ухвалу було постановлено без участі особи, яка її оскаржує, апеляційна скарга подається протягом п'ятнадцяти днів з дня отримання копії ухвали.
СУДДЯ: