
ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
15 серпня 2018 року м. ПолтаваСправа № 816/1480/18
Полтавський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді – Костенко Г.В.,
за участю:
секретаря судового засідання – Колодяжного Д.В.,
позивача – ОСОБА_1,
представника позивача – ОСОБА_2,
представника відповідача – ОСОБА_3,
розглянув у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Полтавського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Полтавської області про визнання неправомірною відмови та зобов'язання вчинити певні дії,
В С Т А Н О В И В:
07.05.2018 ОСОБА_1 (надалі – ОСОБА_1, позивач) звернувся до Полтавського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Полтавського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Полтавської області (надалі – Полтавське ОУПФУ Полтавської області, відповідач), в якій просить:
- визнати неправомірною відмову щодо призначення, нарахування та виплати пенсії за віком на пільгових умовах ОСОБА_1;
- зобов'язати зарахувати періоди:
з 16 червня 1978 року по 05 квітня 1979 року на посаді електрослюсаря підземного з повним робочим днем під землею в шахті "Голубовская" Кадиївського виробничого об'єднання по видобуванню вугілля "Кадиевуголь";
з 09 березня 1987 року по 31 березня 1987 року на посаді учня гірничого робочого Шахти "Голубовская" Стаханівського виробничого об'єднання по видобутку вугілля "Стаханововуголь";
з 12 червня 1987 року по 28 жовтня 1988 року на посаді гірничого робочого п'ятого розряду з повним робочим днем Шахти "Голубовская" Стаханівського виробничого об'єднання по видобутку вугілля "Стаханововуголь" у пільговий стаж та призначити пенсію ОСОБА_1 за віком на пільгових умовах зі зниженням пенсійного віку за списком №1 відповідно до п. "а" ст. 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" та провести відповідні виплати з дати звернення з заявою про виплату пенсії, а саме з 13.12.2016.
В обґрунтування позовних вимог посилається на те, що він звернувся до Полтавського ОУПФУ Полтавської області із заявою про призначення йому пенсії на пільгових умовах за Списком №1 відповідно до пункту "а" статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" та надав для цього всі необхідні документи, в тому числі трудову книжку, диплом, пільгові довідки. Проте рішенням №8 від 12.03.2017 йому відмовлено у призначені пенсії, оскільки до представлених документів були долучені довідки, які підтверджують пільговий стаж за Списком №1, з підприємства, яке знаходиться на території, де органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, у зв'язку із чим неможливо здійснити перевірку пільгової довідки. За результатом оскарження рішення відповідача від 12.03.2017 №8 постановою Харківського апеляційного адміністративного суду від 18.10.2017 у справі №552/4010/17 залишено без змін постанову Київського районного суду м. Полтави від 22.08.2017 та зобов'язано відповідача повторно розглянути заяву ОСОБА_1 про призначення пенсії на пільгових умовах відповідно до п. "а" ст. 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення", з урахуванням висновку суду. Відповідач рішенням від 03.11.2017 №96 відмовив у призначені дострокової пенсії. ОСОБА_1 вважає вказане рішення таким, що прийняте без належного опрацювання та аналізу наданих документів, без врахування висновків суду у справі №552/4010/17, правильного застосування норм чинного законодавства, що призвело до порушення гарантованих Конституцією України прав, свобод та інтересів.
Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 08.06.2018 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження в адміністративній справі №816/1480/18 (суддя Довгопол М.В.). Ухвалено здійснити розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) учасників справи.
03.07.2018 відповідач надав до суду відзив (а.с.90-91), в якому просив відмовити в задоволенні позову посилаючись на те, що з наданих ОСОБА_1 для призначення пенсії за віком на пільгових умовах документів підтверджується в установленому законодавством порядку загальний страховий стаж в розмірі 21 рік 1 місяць 7 днів. Періоди роботи: з 16.06.1978 по 05.04.1979 на посаді електрослюсаря в шахті "Голубовская" Кадиївського виробничого об'єднання по видобуванню вугілля "Кадиевуголь", з 09.03.1987 по 31.03.1987 на посаді учня гірничого робочого Шахти "Голубовская" Стаханівського виробничого об'єднання по видобутку вугілля "Стаханововуголь", з 12.06.1987 по 28.10.1988 на посаді підземного гірничого робочого шахти "Голубовская" Стаханівського виробничого об'єднання по видобутку вугілля "Стаханововуголь" не підтверджені в установленому законодавством порядку.
Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 19.07.2018 справу №816/1480/18 прийнято до розгляду суддею Костенко Г.В.
У судовому засіданні позивач та його представник позовні вимоги підтримали та просили їх задовольнити з підстав, наведених у позовній заяві.
Представник відповідача просив відмовити у задоволені позовних вимог в повному обсязі.
Суд, заслухавши пояснення позивача, представників сторін, дослідивши матеріали справи, з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги та заперечення, оцінивши докази, що мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, встановив такі факти та відповідні до них правовідносини.
13.12.2016 позивач звернувся до відповідача із заявою про призначення пенсії на пільгових умовах згідно пункту "а" ст.13 Закону України "Про пенсійне забезпечення", так як досяг пенсійного віку для призначення такої пенсії (а.с.74).
Рішенням від 12.03.2017 за №8 Полтавським ОУПФУ Полтавської області було відмовлено в призначенні позивачу пенсії з підстав того, що пільговий стаж у період його роботи з 16.06.1978 по 05.04.1979 на посаді електрослюсаря в шахті "Голубовская" Кадиївського виробничого об'єднання по видобутку вугілля "Кадиевуголь"; з 09.03.1987 по 31.03.1987 учнем гірничого робочого шахти "Голубовская" Стахановського виробничого об'єднання по видобутку вугілля "Стаханововуголь", з 12.06.1987 по 28.10.1988 на посаді підземного гірничого робочого шахти "Голубовская" Стахановського виробничого об'єднання по видобутку вугілля "Стаханововуголь" не підтверджений в установленому законом порядку (а.с.60).
Не погодившись з таким рішенням відповідача, ОСОБА_1 оскаржив його до суду.
Постановою Київського районного суду м.Полтави від 22.08.2017 у справі №552/4010/17 скасовано рішення Полтавського ОУПФУ Полтавської області від 12.03.2017 №8. Зобов'язано Полтавське ОУПФУ Полтавської області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 про призначення пенсії на пільгових умовах відповідно до п. "а" статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" та прийняти вмотивоване рішення з дотриманням норм пенсійного законодавства та урахуванням наданих ОСОБА_1 документів та зарахування до пільгового стажу період роботи ОСОБА_1 у період з 16.06.1978 року по 05.04.1979 року на посаді електрослюсаря в шахті "Голубовская" Кадиївського виробничого об’єднання по видобутку вугілля "Кадиевуголь"; з 09.03.1987 року по 31.03.1987 року учнем гірничого робочого шахти "Голубовская" Стахановського виробничого об’єднання по видобутку вугілля "Стаханововуголь", з 12.06.1987 року по 28.10.1988 року на посаді підземного гірничого робочого шахти "Голубовская" Стахановського виробничого об’єднання по видобутку вугілля "Стаханововуголь". У задоволенні решти позовних вимог відмовлено (а.с.63-65).
Постановою Харківського апеляційного адміністративного суду від 18.10.2017 апеляційну скаргу Полтавського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Полтавської області задоволено частково. Постанову Київського районного суду м. Полтави від 22.08.2017 у справі №552/4010/17 скасовано в частині зобов'язання Полтавського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Полтавської області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 про призначення пенсії на пільгових умовах відповідно до п. "а" ст. 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" та прийняти вмотивоване рішення з дотриманням норм пенсійного законодавства та урахуванням наданих ОСОБА_1 документів та зарахування до пільгового стажу період роботи ОСОБА_1 у період з 16.06.1978 року по 05.04.1979 року на посаді електрослюсаря в шахті "Голубовская" Кадиївського виробничого об'єднання по видобутку вугілля "Кадиевуголь"; з 09.03.1987 року по 31.03.1987 року учнем гірничого робочого шахти "Голубовская" Стахановського виробничого об'єднання по видобутку вугілля "Стаханововуголь", з 12.06.1987 року по 28.10.1988 року на посаді підземного гірничого робочого шахти "Голубовская" Стахановського виробничого об'єднання по видобутку вугілля "Стаханововуголь". Прийнято в цій частині нову постанову, якою зобов'язано Полтавське ОУПФУ Полтавської області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 про призначення пенсії на пільгових умовах відповідно до п. "а" ст. 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення", з урахуванням висновку суду. В іншій частині постанову Київського районного суду м. Полтави від 22.08.2017 по справі № 552/4010/17 залишено без змін (а.с.66-68).
За результатом повторного розгляду заяви ОСОБА_1 про призначення пенсії на пільгових умовах відповідно до п. "а" ст. 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" відповідач прийняв рішення від 03.11.2017 за №96, яким відмовлено в призначенні позивачу пенсії з підстав того, що пільговий стаж у період його роботи з 16.06.1978 по 05.04.1979 на посаді електрослюсаря в шахті "Голубовская" Кадиївського виробничого об'єднання по видобутку вугілля "Кадиевуголь"; з 09.03.1987 по 31.03.1987 учнем гірничого робочого шахти "Голубовская" Стахановського виробничого об'єднання по видобутку вугілля "Стаханововуголь"; з 12.06.1987 по 28.10.1988 на посаді підземного гірничого робочого шахти "Голубовская" Стахановського виробничого об'єднання по видобутку вугілля "Стаханововуголь" не підтверджений в установленому законом порядку (а.с.73).
Не погоджуючись з вказаною відмовою Полтавського ОУПФУ Полтавської області позивач звернувся з даним позовом до суду.
Надаючи правову оцінку вимогам позивача, суд виходить з наступного.
Спірні правовідносини, що склались між сторонами, регулюються Конституцією України, Законом України "Про пенсійне забезпечення", а також Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", який визначає принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, передбачених цим Законом, а також регулює порядок формування Накопичувального пенсійного фонду та фінансування за рахунок його коштів видатків на оплату договорів страхування довічних пенсій або одноразових виплат застрахованим особам, членам їхніх сімей та іншим особам, передбаченим цим Законом.
Частиною другою статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Стаття 46 Конституції України закріплює право громадян на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними.
Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.
У статті 92 Конституції України визначено, що виключно законами України визначаються зокрема, основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення (пункт 6 ).
Згідно до п.2 Розділу XV Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" пенсійне забезпечення застрахованих осіб, які працювали або працюють на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком N 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком N 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах або за вислугу років, які відповідно до законодавства, що діяло раніше, мали право на пенсію на пільгових умовах або за вислугу років, здійснюється згідно з окремим законодавчим актом через професійні та корпоративні фонди. До запровадження пенсійного забезпечення через професійні та корпоративні фонди особам, зазначеним в абзаці першому цього пункту, пенсії призначаються за нормами цього Закону в разі досягнення пенсійного віку та наявності трудового стажу, передбаченого Законом України "Про пенсійне забезпечення".
Відповідно до п."а" ст.13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" на пільгових умовах мають право на пенсію за віком, незалежно від місця останньої роботи працівники, зайняті повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, - за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджуваним Кабінетом Міністрів України, і за результатами атестації робочих місць - після досягнення 50 років і при стажі роботи не менше 25 років у чоловіків, з них не менше 10 років на зазначених роботах.
За відсутності вказаного вище стажу роботи, у період до 01.04.2024 пенсія за віком на пільгових умовах призначається за наявності стажу роботи: з 1 квітня 2016 року по 31 березня 2017 року не менше 21 року.
Працівникам, які не мають стажу роботи з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, передбаченого абзацом першим цього пункту, але мають не менше половини стажу на зазначених роботах, за наявності передбаченого загального стажу роботи пенсії за віком на пільгових умовах призначаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого абзацом першим частини першої статті 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування": чоловікам - на 1 рік за кожний повний рік такої роботи.
З урахуванням зазначеного, право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах набувають чоловіки після досягнення 57-річного віку, за наявністю страхового стажу з 1 квітня 2016 року по 31 березня 2017 року - не менше 21 років та 5 років роботи по Списку №1.
Судовим розглядом встановлено та не заперечується сторонами по справі, що ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, досягнувши 57-річного віку та маючи 21 рік страхового стажу, в березні 2017 року звернувся до відповідача із заявою про призначення пенсії.
Відмова в призначенні позивачу пенсії обґрунтована тим, що стаж роботи по Списку № 1 не підтверджений в установленому законом порядку.
Таким чином, спірним у вказаній справі є правомірність відмови відповідача в призначенні пенсії ОСОБА_1 через не підтвердження пільгового стажу роботи у період 16.06.1978 по 05.04.1979 на посаді електрослюсаря в шахті "Голубовская" Кадиївського виробничого об'єднання по видобутку вугілля "Кадиевуголь"; з 09.03.1987 по 31.03.1987 учня гірничого робочого шахти "Голубовская" Стахановського виробничого об'єднання по видобутку вугілля "Стаханововуголь"; з 12.06.1987 по 28.10.1988 на посаді підземного гірничого робочого шахти "Голубовская" Стахановського виробничого об'єднання по видобутку вугілля "Стаханововуголь".
Як встановив суд, відповідач відмовляється визнати пільговий стаж позивача виключно на тій підставі, що позивач не надав уточнюючих довідок підприємства, виданих в установленому законом порядку, а надані позивачем довідки, які були видані підприємством, яке залишилося на тимчасово окупованій території України, відповідач не врахував як такі, що видані незаконно.
Статтею 62 Закону України "Про пенсійне забезпечення" визначено, що основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу за відсутності такої книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до пунктів 1, 2 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 року № 637, основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. За відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами. У разі коли документи про трудовий стаж не збереглися, підтвердження трудового стажу здійснюється органами Пенсійного фонду на підставі показань свідків. Крім того, відповідно до п.20 цього Порядку, в тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників (додаток N 5); у разі коли підприємства, установи, організації або їх правонаступники розміщуються на тимчасово окупованій території України або в районах проведення антитерористичної операції, спеціальний трудовий стаж може підтверджуватися за даними, наявними в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування.
Відповідно до п.17 указаного Порядку за відсутності документів про наявний стаж роботи та неможливості їх одержання у зв'язку з воєнними діями, стихійним лихом, аваріями, катастрофами або іншими надзвичайними ситуаціями стаж роботи, який дає право на пенсію, встановлюється на підставі показань не менше двох свідків, які б знали заявника по спільній з ним роботі на одному підприємстві, в установі, організації (в тому числі колгоспі) або в одній системі.
Тобто, за приписами наведеної норми уточнюючі довідки для підтвердження спеціального трудового стажу або інші документи необхідно надавати лише в разі коли відсутні відповідні відомості в трудовій книжці, при цьому за відсутності документів про наявний стаж роботи та неможливості їх одержання у зв'язку з воєнними діями підтвердження трудового стажу може здійснюватися органами Пенсійного фонду на підставі показань свідків.
Згідно записів у трудовій книжці позивача в період з 16.06.1978 року по 05.04.1979 року він працював на посаді електрослюсаря в шахті "Голубовская" Кадиївського виробничого об'єднання по видобутку вугілля "Кадиевуголь"; з 09.03.1987 року по 31.03.1987 року учнем гірничого робочого шахти "Голубовская" Стахановського виробничого об'єднання по видобутку вугілля "Стаханововуголь", з 12.06.1987 року по 28.10.1988 року на посаді підземного гірничого робочого шахти "Голубовская" Стахановського виробничого об'єднання по видобутку вугілля "Стаханововуголь", що дає право на пільговий стаж при виході на пенсію згідно Списку №1 (а.с.76-80).
Тобто, зазначені записи в трудовій книжці чітко містять відомості щодо характеру роботи позивача у спірні періоди - з повним підземним робочим днем у шахті.
Отже, відсутність у позивача уточнюючої довідки про характер роботи та характеристики виконуваної роботи за наявності належним чином оформленої трудової книжки не спростовує наявності у працівника пільгового стажу роботи, що дає право виходу на пенсію на пільгових умовах.
Таким чином суд вважає протиправними дії відповідача щодо відмови в призначенні пенсії, оскільки останнім не застосовано жодних з указаних вище правових процедур підтвердження пільгового стажу, передбачених Порядком, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 № 637, та не враховано, що доступ до трудових архівів відповідних підприємств є неможливим внаслідок воєнних дій та тимчасової окупації частини території Луганської області.
У даному випадку відповідач повинен був керуватися положеннями ст. 62 Закону України "Про пенсійне забезпечення", а також пунктами 1, 2, 17, 20 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 року № 637, та перевірити наявність пільгового стажу на підставі записів у трудовій книжці, показань свідків, даних, наявних у реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування.
Стосовно уточнюючих довідок про підтвердження наявного пільгового стажу за спірні періоди роботи, які були видані Державним підприємством "ЛУГАНСЬКВУГІЛЛЯ" (органами самопроголошеної Луганської народної республіки перейменове в Державне унітарне підприємство "Центроуголь"), суд зазначає наступне.
Положеннями Постанови Кабінету Міністрів України від 07.11.2014 №595 "Про деякі питання фінансування бюджетних установ, здійснення соціальних виплат населенню та надання фінансової підтримки окремим підприємствам і організаціям Донецької та Луганської областей" передбачено, що будь-які запити, звернення, довідки чи інші документи, видані органами фонду або підприємствами, які непідконтрольні українській владі вважаються недійсними і не можуть прийматися до розгляду.
Зі змісту преамбули Закону України "Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України" вбачаться, що Україна згідно з Конституцією України є суверенною і незалежною державою. Суверенітет України поширюється на всю її територію, яка в межах існуючого кордону є цілісною і недоторканною. Перебування на території України підрозділів збройних сил інших держав з порушенням процедури, визначеної Конституцією та законами України, Гаазькими конвенціями 1907 року, IV Женевською конвенцією 1049 року, а також всупереч Меморандуму про гарантії безпеки у зв'язку з приєднанням України до Договору про нерозповсюдження ядерної зброї 1994 року, Договору про дружбу, співробітництво і партнерство між Україною і Російською Федерацією 1997 року та іншим міжнародно-правовим актам є окупацією частини території суверенної держави Україна та міжнародним протиправним діянням з усіма наслідками, передбаченими міжнародним правом.
Основою гуманітарної, соціальної та економічної політики держави Україна стосовно населення тимчасово окупованої території України є захист і повноцінна реалізація національно-культурних, соціальних та політичних прав громадян України, у тому числі корінних народів та національних меншин.
Тобто, одним з основних напрямків політики держави України стосовно населення тимчасово окупованої території України є захист та повноцінна реалізація, зокрема, соціальних прав громадян України.
Положеннями ч. ч. 1-3 статті 9 вказаного Закону визначено, що державні органи та органи місцевого самоврядування, утворені відповідно до Конституції і законів України, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території діють лише на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Будь-які органи, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території та їх діяльність вважаються незаконними, якщо ці органи або особи створені, обрані чи призначені у порядку, не передбаченому законом.
Будь-який акт (рішення, документ), виданий органами та/або особами, передбаченими частиною другою цієї статті, є недійсним і не створює правових наслідків.
Тобто, будь-які акти (рішення, документи), видані органами та/або особами, які створені, обрані чи призначені у порядку, не передбаченому законом, є недійсними і не створюють правових наслідків.
Як вбачається з матеріалів справи, вказані довідки видані Державним підприємством "ЛУГАНСЬКВУГІЛЛЯ", тобто юридичною особою, що зареєстрована у зоні проведення Антитерористичної операції.
Водночас, відповідачем не було враховано, що інформація, яка міститься у вказаних довідках, випливає зі змісту документів, які були складені до початку проведення АТО. При цьому доказів щодо їх недостовірності відповідачем, як суб'єктом владних повноважень, не надано.
З урахуванням наведеного суд вважає за необхідне зазначити, що відповідно до частини першої статті 18 Закону України "Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України" громадянам України гарантується дотримання у повному обсязі їхніх прав і свобод, передбачених Конституцією України, у тому числі соціальних, трудових, виборчих прав та права на освіту, після залишення ними тимчасово окупованої території.
Таким чином, дії відповідача по відмові в зарахуванні пільгового стажу та відмові в призначенні позивачу пенсії за віком на пільгових умовах є протиправними, оскільки такі дії не відповідають вимогам ст.ст.1, 3, 8, 46 Конституції України, ст.ст.13, 62 Закону України "Про пенсійне забезпечення", пунктів 1, 2, 17, 20 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 року № 637, а також з тим, що прийняте відповідачем рішення №96 від 03.11.2017 не відповідає положенням діючого законодавства та міжнародним принципам верховенства права щодо прав людей на окупованих територіях.
Підсумовуючи вищевикладене, обираючи належний спосіб захисту порушеного права позивача, суд вважає за необхідне відповідно до частини другої статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України з метою ефективного захисту прав та інтересів ОСОБА_1 вийти за межі позовних вимог: визнати протиправним та скасувати рішення Полтавського ОУПФУ Полтавської області від 03.11.2017 №96 про відмову ОСОБА_1 у призначенні дострокової пенсії за віком по списку №1 в зв'язку з відсутністю пільгового стажу роботи, підтвердженого в установленому законом порядку; зобов'язати Полтавське ОУПФУ Полтавської області зарахувати періоди роботи ОСОБА_1 з 16.06.1978 по 05.04.1979 на посаді електрослюсаря в шахті "Голубовская" Кадиївського виробничого об'єднання по видобутку вугілля "Кадиевуголь", з 09.03.1987 по 31.03.1987 учнем гірничого робочого шахти "Голубовская" Стахановського виробничого об'єднання по видобутку вугілля "Стаханововуголь", з 12.06.1987 по 28.10.1988 на посаді підземного гірничого робочого шахти "Голубовская" Стахановського виробничого об'єднання по видобутку вугілля "Стаханововуголь" до пільгового стажу роботи; та зобов'язати Полтавське ОУПФУ Полтавської області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 про призначення пенсії на пільгових умовах відповідно до пункту "а" статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення", з урахуванням висновку суду.
Таким чином, позовні вимоги ОСОБА_1 підлягають частковому задоволенню.
Відповідно до частини третьої статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог.
На підставі викладеного, керуючись статтями 241-245 Кодексу адміністративного судочинства України, -
В И Р І Ш И В:
Адміністративний позов ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, 36000, рнокпп НОМЕР_1) до Полтавського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Полтавської області (вул. Дмитра Коряка,3, м. Полтава, 36000, код ЄДРПОУ 40383769) про визнання неправомірною відмови та зобов'язання вчинити певні дії задовольнити частково.
Визнати протиправним та скасувати рішення Полтавського ОУПФУ Полтавської області від 03.11.2017 №96 про відмову ОСОБА_1 у призначенні дострокової пенсії за віком по списку №1 в зв'язку з відсутністю пільгового стажу роботи, підтвердженого в установленому законом порядку.
Зобов'язати Полтавське об'єднане управління Пенсійного фонду України Полтавської області зарахувати періоди роботи ОСОБА_1 з 16.06.1978 року по 05.04.1979 року на посаді електрослюсаря в шахті "Голубовская" Кадиївського виробничого об'єднання по видобутку вугілля "Кадиевуголь"; з 09.03.1987 року по 31.03.1987 року учнем гірничого робочого шахти "Голубовская" Стахановського виробничого об'єднання по видобутку вугілля "Стаханововуголь"; з 12.06.1987 року по 28.10.1988 року на посаді підземного гірничого робочого шахти "Голубовская" Стахановського виробничого об'єднання по видобутку вугілля "Стаханововуголь" до пільгового стажу роботи.
Зобов'язати Полтавське об'єднане управління Пенсійного фонду України Полтавської області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 (від 13.12.2016) про призначення пенсії на пільгових умовах відповідно до пункту "а" статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення", з урахуванням висновку суду.
В іншій частині позовних вимог відмовити.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Полтавського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Полтавської області (вул. Дмитра Коряка,3, м. Полтава, 36000, код ЄДРПОУ 40383769) на користь ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, 36000, рнокпп НОМЕР_1) витрати зі сплати судового збору у розмірі 352,40 (триста п'ятдесят дві гривні сорок копійок).
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене до Харківського апеляційного адміністративного суду з урахуванням особливостей подання апеляційних скарг, встановлених пунктом 15.5 частини 1 Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України в редакції від 03.10.2017 року.
Апеляційна скарга на дане рішення може бути подана протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повне рішення складено 16 серпня 2018 року.
Головуючий суддя ОСОБА_4