Постанова № 75895949, 14.08.2018, Рівненський апеляційний господарський суд

Дата ухвалення
14.08.2018
Номер справи
903/109/18
Номер документу
75895949
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України

РІВНЕНСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

33001 , м. Рівне, вул. Яворницького, 59

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

14 серпня 2018 року Справа № 903/109/18

Рівненський апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:

головуючий суддя Розізнана І.В., суддя Філіпова Т.Л. , суддя Василишин А.Р.

секретар судового засідання Дика А.І.

за участю представників сторін:

позивача: ОСОБА_1 (свідоцтво про право на зайняття адвокатською діяльністю №614 від 15 лютого 2012 року)

відповідача: не з'явився

третьої особи: не з'явився

розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу ОСОБА_2 управління водопровідно-каналізаційного господарства "Ковельводоканал" на рішення господарського суду Волинської області від 16 травня 2018 року у справі №903/109/18 (суддя Слободян О.Г., повний текст рішення складено 25 травня 2018 року)

за позовом ОСОБА_2 управління водопровідно-каналізаційного господарства "Ковельводоканал" (м. Ковель Волинської обл.)

до підприємства теплових мереж "Ковельтепло" (м. Ковель Волинської обл.)

за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні позивача - ОСОБА_2 міської ради Волинської області (м. Ковель Волинської обл.)

про визнання укладеними договорів в редакції позивача

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_3 управління водопровідно-каналізаційного господарства "Ковельводоканал" звернулося до господарського суду Волинської області з позовом до відповідача - Підприємства теплових мереж "Ковельтепло", в якому просить визнати укладеними договори №2В ПТМ від 22 січня 2018 року на подачу холодної води з комунального водопроводу та №2КС ПТМ від 22 січня 2018 року на приймання стічних вод до комунальної каналізації між ОСОБА_3 управлінням водопровідно-каналізаційного господарства "Ковельводоканал" та Підприємством теплових мереж "Ковельтепло" в редакції ОСОБА_2 управління водопровідно-каналізаційного господарства "Ковельводоканал".

В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що ним надано відповідачу проект договору №2В ПТМ від 22 січня 2018 року на подачу холодної води з комунального водопроводу з додатками та договору №2КС ПТМ від 22 січня 2018 року на приймання стічних вод до комунальної каналізації, однак 25 січня 2018 року на адресу управління від відповідача надійшли підписані примірники договорів з протоколами розбіжностей по одному неврегульованому пункту договорів (а саме пункт 6.1). Не погоджуючись з редакцією відповідача ОСОБА_3 управління водопровідно-каналізаційного господарства "Ковельводоканал" повернуло ПТМ "Ковельтепло" протоколи розбіжностей від 23 січня 2018 року. У встановлений законодавством 20-тиденний строк сторони не змогли врегулювати наявні розбіжності щодо умов договорів №2В ПТМ та №2КС ПТМ від 22 січня 2018 року в частині визначення меж балансової належності, в зв’язку з чим відповідач надав згоду на звернення до суду для врегулювання розбіжностей по даним договорам.

Рішенням господарського суду Волинської області від 16 травня 2018 року у справі №903/109/18 відмовлено в позові ОСОБА_2 управління водопровідно-каналізаційного господарства "Ковельводоканал" до Підприємства теплових мереж "Ковельтепло", третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні позивача - ОСОБА_3 міська рада про визнання укладеними договорів в редакції позивача.

Вказане рішення обґрунтоване тим, що відповідно до пункту 19.1 ОСОБА_4 користування системами централізованого комунального водопостачання та водовідведення в населених пунктах України, вуличні, квартальні, дворові, будинкові мережі, споруди і обладнання систем водопостачання та водовідведення обслуговуються і реконструюються тим підприємством, у якого ці об’єкти перебувають на балансі. Водночас, позивачем в обґрунтування зазначених вимог не було надано жодних документів, які б свідчили про перебування мереж холодного водопостачання на балансі ПТМ "Ковельтепло".

Не погоджуючись з рішенням суду першої інстанції, ОСОБА_3 управління водопровідно-каналізаційного господарства "Ковельводоканал" звернулося до Рівненського апеляційного господарського суду з апеляційною скаргою, в якій просить рішення господарського суду Волинської області від 16 травня 2018 року у справі №903/109/18 скасувати та прийняти нове рішенням, яким задоволити позов про визнання укладеними договорів в редакції позивача.

Обґрунтовуючи свої вимоги апелянт посилається на порушення господарським судом Волинської області норм матеріального та процесуального права. Зокрема, апелянт зазначає, що точки підключення об'єктів відповідача до мережі централізованого водопостачання та водовідведення належать саме відповідачу - ПТМ "Ковельтепло", оскільки визначають місце підключення певних об'єктів до мереж комунального постачання питної води та відводу стічних вод і вся мережа до такого місця підключення перебуває на балансі того підприємства, яке є споживачем послуг централізованого водопостачання та водовідведення, а не виконавця таких послуг, яким є позивач. При передачі на баланс ПТМ "Ковельтепло" котелень та теплових пунктів (бойлерних) дані об'єкти включали в себе вартість зовнішніх мереж водопостачання та каналізації, а тому дані мережі повинні знаходитися на балансі ПТМ "Ковельтепло" як частини прийнятих на баланс об'єктів (котелень). Таким чином, витрати на обслуговування і ремонт водопровідних вводів до котелень та зовнішніх мереж каналізації від них включені до тарифів ПТМ "Ковельтепло".

Скаржник звертає увагу суду апеляційної інстанції на те, що згідно рішення ОСОБА_3 міської ради №65/2 від 29 січня 2015 року "Про обслуговування водопровідних та теплових мереж", міська рада вирішила прийняти в комунальну власність міста з подальшою передачею на баланс ОСОБА_2 УВКГ "Ковельводоканал" та ПТМ "Ковельтепло" безгосподарні водопровідні вводи і розподільчі мережі холодного водопостачання до зрізу комунальних підприємств (ПТМ "Ковельтепло", РЖКП №1, РЖКП №2, ДП "Добробут") та бюджетних установ міста, відведення до першого від будівлі колодязя включно; безгосподарні теплові мережі, мережі гарячого водопостачання до зрізу комунальних підприємств (ОСОБА_3 УВКГ "Ковельводоканал, РЖКП №1, РЖКП №2, ДП "Добробут") та бюджетних установ міста відповідно. Проте, станом на дату подання позову водопровідні вводи і розподільчі мережі холодного водопостачання до зрізу будівель комунальних підприємств, в тому числі ПТМ "Ковельтепло", та бюджетних установ міста, мережі відведення до першого від будівлі колодязя включно: не визнані безгосподарними; відсутнє рішення ОСОБА_3 міської ради про прийняття їх у комунальну власність міста; відсутнє рішення ОСОБА_3 міської ради про передачу даних мереж на баланс ОСОБА_2 УВГК "Ковельводоканал" з комунальної власності міста.

Ухвалою Рівненського апеляційного господарського суду від 30 липня 2018 року у справі №903/109/18 відкрито апеляційне провадження у справі, розгляд скарги призначено на "14" серпня 2018 року о 11:00 год. у приміщенні Рівненського апеляційного господарського суду за адресою: 33001, м. Рівне, вул. Яворницького, 59 в залі судових засідань №5.

Розпорядженням керівника апарату Рівненського апеляційного господарського суду від 13 серпня 2018 року №01-03/648 у зв'язку із перебуванням у відпустці суддів-членів колегії ОСОБА_5, у період з 13 серпня 2018 року по 17 вересня 2018 року та ОСОБА_6, у період з 01 серпня 2018 року по 31 серпня 2018 року включно та відповідно до статті 32 ГПК України, статті 155 Закону України "Про судоустрій і статус суддів", пунктів 18, 20 Розділу VIII Положення про автоматизовану систему документообігу суду та пункту 8.2 Засад використання автоматизованої системи документообігу суду у Рівненському апеляційному господарському суді, призначено заміну суддів-членів колегії у справі №903/109/18.

Протоколом повторного автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 13 серпня 2018 року внесено зміни до колегії суддів у складі та визначено колегію суддів: головуючий суддя Розізнана І.В., суддя Філіпова Т.Л., суддя Василишин А.Р.

Ухвалою Рівненського апеляційного господарського суду від 13 серпня 2018 року у справі №903/109/18 апеляційну скаргу ОСОБА_2 управління водопровідно-каналізаційного господарства "Ковельводоканал" на рішення господарського суду Волинської області від 16 травня 2018 року у справі №903/109/18 прийнято до свого провадження вищезазначеною колегією суддів.

Від відповідача – ПТМ "Ковельтепло" надійшов відзив на апеляційну скаргу, відповідно до якого останній вважає оскаржуване рішення законним та обґрунтованим, прийнятим у повній відповідності до норм матеріального та процесуального права, відтак в задоволенні апеляційної скарги просить відмовити, а судове рішення у справі залишити без змін. В обґрунтування своїх заперечень посилається на доводи викладені в оскаржуваному рішенні.

Безпосередньо в судовому засіданні представник позивача повністю підтримала вимоги і доводи викладені в апеляційній скарзі.

Повноважні представники відповідача та третьої особи в судове засідання не з'явилися, про причини неявки суд не повідомили. Про дату, час та місце проведення судового засідання повідомлені належним чином.

Особи, які беруть участь у справі, вважаються повідомленими про час і місце розгляду судом справи у разі виконання останнім вимог частини першої статті 120 Господарського процесуального кодексу України.

Відповідно до частини першої статті 202 Господарського процесуального кодексу України неявка у судове засідання будь-якого учасника справи за умови, що його належним чином повідомлено про дату, час і місце цього засідання, не перешкоджає розгляду справи по суті, крім випадків, визначених цією статтею.

Якщо учасник справи або його представник були належним чином повідомлені про судове засідання, суд розглядає справу за відсутності такого учасника справи у разі: неявки в судове засідання учасника справи (його представника) без поважних причин або без повідомлення причин неявки (частина третя статті 202 Господарського процесуального кодексу України).

Враховуючи те, що судом вчинено всі необхідні дії для належного повідомлення всіх учасників провадження у справі про день, час та місце розгляду справи, колегія суддів вважає за можливе розглянути справу в даному судовому засіданні за наявними у справі матеріалами, у відповідності до вимог статті 269 ГПК України.

Колегія суддів, заслухавши пояснення представника позивача, розглянувши матеріали справи, обговоривши доводи апеляційної скарги та відзиву на неї, перевіривши надану юридичну оцінку обставинам справи та повноту їх встановлення, дослідивши правильність застосування місцевим господарським судом норм матеріального та процесуального права, вважає, що у задоволенні вимог апеляційної скарги слід відмовити, рішення місцевого господарського суду - залишити без змін.

При цьому колегія суддів виходила з наступного.

Відповідно до статті 18 Закону України "Про питну воду та питне водопостачання" господарська діяльність із централізованого водопостачання та водовідведення підлягає ліцензуванню у порядку, встановленому законом.

Згідно пункту 28 статті 7 Закону України "Про ліцензування видів господарської діяльності" ліцензуванню підлягають такі види господарської діяльності, як зокрема, централізоване водопостачання та централізоване водовідведення, крім централізованого водопостачання та водовідведення за нерегульованим тарифом;

На підставі рішення №8 від 02 грудня 2011 року (переоформленого рішенням від 20 жовтня 2015 року №2601) Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, було видано ОСОБА_2 управлінню водопровідно-каналізаційного господарства "Ковельводоканал" ліцензію на право здійснювати централізоване водопостачання та водовідведення /а.с.17/.

Згідно статті 17 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" відносини органів місцевого самоврядування з підприємствами, установами та організаціями, що перебувають у комунальній власності відповідних територіальних громад, будуються на засадах їх підпорядкованості, підзвітності та підконтрольності органам місцевого самоврядування.

ОСОБА_3 управління водопровідно-каналізаційного господарства "Ковельводоканал” є одним з основних надавачів послуг водопостачання з водовідведення в м.Ковелі та ОСОБА_2 районі та належить до комунальної форми власності, що підтверджується випискою з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань /а.с.66/. Власником підприємства є ОСОБА_3 міська рада, якій згідно статті 17 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" підпорядковане, підзвітне та підконтрольне ОСОБА_3 УВКГ.

Відповідно до частин 1, 2 статті 19 Закону України "Про питну воду та питне водопостачання" послуги з питного водопостачання надаються споживачам підприємством питного водопостачання на підставі договору з підприємствами, установами, організаціями, що безпосередньо користуються централізованим питним водопостачанням та/або централізованим водовідведенням. Договір про надання послуг з питного водопостачання та/або водовідведення укладається безпосередньо між підприємством питного водопостачання та/або водовідведення або уповноваженою ним юридичною чи фізичною особою і споживачем.

Дані вимоги Закону кореспондуються зі статтею 19 Закону України "Про житлово - комунальні послуги", згідно якого визначено, що відносини між учасниками договірних відносин у сфері житлово-комунальних послуг здійснюються виключно на договірних засадах (частина 1 статті 19 Закону).

Учасниками відносин у сфері житлово-комунальних послуг є: власник, споживач, виконавець, виробник.

Згідно статті 1 Закону України "Про житлово-комунальні послуги" (далі-Закон) споживач - це фізична чи юридична особа, яка отримує або має намір отримати житлово-комунальну послугу; житлово-комунальні послуги - це результат господарської діяльності, спрямованої на забезпечення умов проживання та перебування осіб у жилих і нежилих приміщеннях, будинках і спорудах, комплексах будинків і споруд відповідно до нормативів, норм, стандартів, порядків і правил. Виконавцем послуг з централізованого постачання холодної води та послуг з водовідведення (з використанням внутрішньо будинкових систем) для об'єктів усіх форм власності є суб'єкт господарювання, що провадить господарську діяльність з централізованого водопостачання та водовідведення (частина 5 статті 19 Закону).

Порядок користування системами централізованого. комунального водопостачання та водовідведення населених пунктів України визначено ОСОБА_4 користування системами централізованого комунального водопостачання та водовідведення в населених пунктах України, затверджених Наказом Міністерства з питань житлово-комунального господарства України №190 від 27 червня 2008 року. ОСОБА_4 є обов'язковими для всіх юридичних осіб незалежно від форм власності і підпорядкування та фізичних осіб-підприємців, що мають у власності, господарському віданні або оперативному управлінні об'єкти, системи водопостачання та водовідведення, які безпосередньо приєднані до систем централізованого комунального водопостачання та водовідведення і з якими виробником укладено договір на отримання питної води, скидання стічних вод.

Згідно пункту 2.1 ОСОБА_4 договірні відносини щодо користування системами централізованого комунального водопостачання та водовідведення здійснюються виключно на договірних засадах відповідно до Законів України "Про питну воду та питне водопостачання" та "Про житлово-комунальні послуги".

Статтею 2 Закону України "Про питну воду та питне водопостачання" встановлено, що дія цього Закону поширюється на всі суб'єкти господарювання, що виробляють питну воду, забезпечують міста, інші населені пункти, окремо розташовані об'єкти питною водою шляхом централізованого питного водопостачання або за допомогою пунктів розливу води (в тому числі пересувних), застосування установок (пристроїв), інших засобів нецентралізованого водопостачання, а також на органи, виконавчої влади та органи місцевого самоврядування, що здійснюють регулювання, нагляд і контроль за якістю питної води, станом джерел та систем питного водопостачання, а також споживачів питної води.

Колегією суддів встановлено, що позивач - ОСОБА_3 УВКГ "Ковельводоканал" є виробником послуг з централізованого водопостачання та водовідведення та здійснює свою діяльність на підставі ліцензії №8 від 02 грудня 2011 року (переоформлено рішенням від 20 жовтня 2015 року №2601).

Як судом першої так і апеляційної інстанції встановлено, що чинне законодавство України не містить Типового договору про надання послуг з централізованого водопостачання (подачу холодної води комунального водопроводу) та водовідведення (приймання стічних вод до комунальної каналізації) для споживачів - юридичних осіб, а тому при складанні проекту Договору, ОСОБА_3 УВКГ керувалося вимогами Закону України "Про питну воду та питне водопостачання" від 10 січня 2002 року №2918-111, Закону України "Про житлово-комунальні послуги" від 24 червня 2004 року №1875-IV, ОСОБА_4 користування системами централізованого комунального водопостачання та водовідведення в населених пунктах України, затверджених Наказом Міністерства з питань житлово-комунального господарства України №190 від 27 червня 2008 року, ОСОБА_4 приймання стічних вод підприємств у комунальні й відомчі системи каналізації населених пунктів України, затверджених наказом Держбуду України 19 лютого 2002 року №37, ОСОБА_4 приймання стічних вод у систему каналізації м. Ковель, затверджених Рішенням виконавчого комітету ОСОБА_3 міської ради від 08 вересня 2011 року №386, Інструкцією про встановлення й стягнення плати за скидання промислових й інших стічних вод у системи каналізації населених пунктів, затвердженої наказом Держбуду України 19 лютого 2002 року №37 ОСОБА_4 технічної експлуатації систем водопостачання та каналізації населених пунктів України, затверджених Наказом Державного комітету України по житлово-комунальному господарству від 05 липня 1995 року №30 із змінами та доповненнями, Державних будівельних норм "Внутрішній водопровід та каналізація Частина 1. Проектування Частина 2. Будівництво ДБН 2.5-64:2012 та ДБН В 2.5.-75:2013 "Каналізація. Зовнішні мережі та споруди. Основні положення проектування".

Загальний порядок укладання господарських договорів визначений у статті 181 Господарського кодексу України. В свою чергу, примусовий порядок укладання господарських договорів за рішенням суду регулюється статтею 187 Господарського кодексу України. Виходячи зі змісту даної статті спори, що виникають при укладанні господарських договорів за державним замовленням, або договорів, укладення яких є обов'язковим на підставі закону та в інших випадках, встановлених законом, розглядаються судом.

Згідно частини 3 статті 179 Господарського кодексу України, укладення господарського договору є обов'язковим для сторін, якщо він заснований на державному замовленні, виконання якого є обов'язком для суб'єкта господарювання у випадках, передбачених законом, або існує пряма вказівка закону щодо обов'язковості укладення договору для певних категорій суб'єктів господарювання чи органів державної влади або органів місцевого самоврядування.

Виходячи з обов’язковості укладення договору, що випливає із вимог закону, в порядку, передбаченому статтею 181 Господарського кодексу України, позивач надав відповідачу викладений у формі єдиного документа у двох примірниках проект Договору №2В ПТМ від 22 січня 2018 року на подачу холодної води з комунального водопроводу з додатками, а також викладений у формі єдиного документа у двох примірниках проект Договору №2КС ПТМ від 22 січня 2018 року з додатками.

Відповідно до частини 2 статті 180 Господарського кодексу України господарський договір вважається укладеним, якщо між сторонами у передбачених законом порядку та формі досягнуто згоди щодо усіх його істотних умов. Істотними є умови, визнані такими за законом чи необхідні для договорів даного виду, а також умови, щодо яких на вимогу однієї із сторін повинна бути досягнута згода.

Частинами 2 - 5 статті 181 Господарського кодексу України унормовано, що проект договору може бути запропонований будь-якою з сторін. У разі якщо проект договору викладено як єдиний документ, він надається другій стороні у двох примірниках. Сторона, яка одержала проект договору, у разі згоди з його умовами оформляє договір відповідно до вимог частини першої цієї статті і повертає один примірник договору другій стороні або надсилає відповідь на лист, факсограму тощо у двадцятиденний строк після одержання договору. За наявності заперечень щодо окремих умов договору сторона, яка одержала проект договору, складає протокол розбіжностей, про що робиться застереження у договорі, та у двадцятиденний строк надсилає другій стороні два примірники протоколу розбіжностей разом з підписаним договором. Сторона, яка одержала протокол розбіжностей до договору, зобов'язана протягом двадцяти днів розглянути його, в цей же строк вжити заходів для врегулювання розбіжностей з другою стороною та включити до договору всі прийняті пропозиції, а ті розбіжності, що залишились неврегульованими, передати в цей же строк до суду, якщо на це є згода другої сторони.

Як вбачається з матеріалів справи, 25 січня 2018 року позивачем було отримано лист відповідача №110 від 24 січня 2018 року з підписаними примірниками договору №2В-ПТМ на подачу холодної води з комунального водопроводу від 22 січня 2018 року з протоколом розбіжностей до договору від 23 січня 2018 року для подальшого оформлення та договору №2КС ПТМ на приймання стічних вод до комунальної каналізації від 22 січня 2018 року з протоколом розбіжностей до договору від 23 січня 2018 року /а.с.35/.

Не погоджуючись з протоколами розбіжностей до договорів №2КС ПТМ на приймання стічних вод до комунальної каналізації від 22 січня 2018 року та №2В - ПТМ на подачу холодної води з комунального водопроводу від 22 січня 2018 року, позивач - ОСОБА_3 управління водопровідно-каналізаційного господарства "Ковельводоканал" повернув відповідачу протоколи розбіжностей від 23 січня 2018 року до договору 1 та договору 2 без погодження та підписання.

08 лютого 2018 року ПТМ "Ковельтепло" направило позивачу лист №268 з пропозицією звернутись до суду для врегулювання розбіжностей по договорах /а.с.40/.

Як вбачається з печатки поштового відділення на конверті /а.с. 65/ ОСОБА_3 управління водопровідно-каналізаційного господарства "Ковельводоканал" звернулося до господарського суду Волинської області 14 лютого 2018 року, тобто без порушення двадцятиденного строку, встановленого частиною 5 статті 181 Господарського кодексу України.

Згідно протоколу розбіжностей до договору №2КС ПТМ на приймання стічних вод до комунальної каналізації від 22 січня 2018 року, не врегульованим є пункт 6.1 договору Розділу 6. Межі балансової належності, який в редакції позивача ОСОБА_2 УВКГ виглядає наступним чином: "6.1. Між Споживачем і Виробником встановлюється така межа балансові належності каналізаційних мереж і споруд;

Межею вуличної мережі водовідведення, яку обслуговує Виробник, є контрольний колодязь на ній включно відповідно до схем балансової належності мереж (Додаток 3)".

Однак, відповідач - ПТМ "Ковельтепло" у Протоколі розбіжностей від 23 січня 2018 року Договору зазначає наступну редакцію пункту 6.1 розділу 6. Межі балансової належності: "6.1.Між Споживачем і Виробником встановлюється така межа балансової належності каналізаційних мереж і споруд:

Межею вуличної мережі водовідведення, яку обслуговує Виробник, є перший від будівлі колодязь, на ній включно відповідно до рішення ОСОБА_2 міської ради від 29.01.2015 року №65/2 "Про обслуговування водопровідних та теплових мереж" /а.с.36/.

Як вбачається з протоколу розбіжностей до договору №2В - ПТМ на подачу холодної води з комунального водопроводу від 22 січня 2018 року, не врегульованим є пункт 6.1 договору Розділу 6. Межі балансової належності, який в редакції позивача ОСОБА_2 УВКГ виглядає наступним чином: " 6.1. Між Споживачем і Виробником встановлюється така межа балансові належності каналізаційних мереж і споруд:

- водопровідні вводи до теплових пунктів, котелень, окремо побудованих насосних станцій для підвищення тиску, а також розподільчі мережі від цих об’єктів експлуатують підприємства, на балансі яких перебувають ці об’єкти (відповідно до схем балансової належності – додаток №3);

- внутрішні водопровідні мережі, споруди і пристрої включно з водомірним вузлом і розміщеною на ньому, протипожежною засувкою знаходяться на балансі споживача, експлуатуються та обслуговуються останнім".

Однак, відповідач - ПТМ "Ковельтепло" у Протоколі розбіжностей від 23 січня 2018 року до договору №2В - ПТМ на подачу холодної води з комунального водопроводу від 22 січня 2018 року зазначає наступну редакцію пункту 6.1 розділу 6. Межі балансової належності: "6.1.Між Споживачем і Виробником встановлюється межа балансової належності водопровідних мереж і споруд відповідно ОСОБА_4 користування системами централізованого комунального водопостачання та водовідведення в населених пунктах України, затверджених наказом Міністерства з питань житлово-комунального господарства №190 від 27.06.2008р.:

- водопровідні вводи до об’єктів, що належать до комунальної власності територіальної громади та розподільчі мережі холодного водопостачання від них до зовнішнього зрізу будівель експлуатує виробник та відповідно до рішення ОСОБА_2 міської ради від 29.01.2015р. №65/2 "Про обслуговування водопровідних та теплових мереж" їх обслуговує:

- водопровідні вводи до насосних станції для підвищення тиску, а також розподільчі мережі від них експлуатують підприємства, на балансі яких вони перебувають;

- внутрішні водопровідні мережі, споруди і пристрої включно з водомірним вузлом і розміщеною на ньому, протипожежною засувкою знаходяться на балансі споживача, експлуатуються та обслуговуються останнім" /а.с.37-38/.

Пунктом 1.7 ОСОБА_4 передбачено, що водопровідні вводи до об'єктів, що належать до комунальної власності територіальної громади, та розподільчі мережі холодного водопостачання від них до зовнішнього зрізу будівель експлуатують виробники.

Згідно пункту 1.9 цих ОСОБА_4 межею вуличної мережі водовідведення, яку обслуговує виробник, є контрольний колодязь на ній включно.

Згідно пункту 3.13 ОСОБА_4 користування системами централізованого комунального водопостачання та водовідведення в населених пунктах України (ОСОБА_4), суб’єкти господарювання, у яких теплові пункти (котельні) перебувають на балансі або яким вони передані в управління, повне господарське відання, користування, концесію, здійснюють розрахунки з виробником на основі укладених договорів за весь обсяг питної води, яка відпущена з систем водопостачання і використана на потреби гарячого водопостачання та інші потреби, а також розраховуються за власний обсяг водовідведення.

Розпорядженням ОСОБА_2 міського голови від 09 грудня 2014 року №355-р "Про створення комісії та проведення інвентаризації водопровідних мереж" створено комісію для проведення інвентаризації водопровідних мереж та встановлення меж балансової належності водопровідних мереж і споруд до зрізу будівель /а.с. 98/.

29 січня 2015 року ОСОБА_2 міською радою прийнято рішення №65/2 "Про обслуговування водопровідних та теплових мереж", відповідно до якого ОСОБА_2 управлінню водопровідно-каналізаційного господарства "Ковельводоканал" слід прийняти на баланс підприємства водопровідні вводи і розподільчі мережі холодного водопостачання до зрізу будівель комунальних підприємств (ПТМ "Ковельтепло" , РЖКП №1, РЖКП №2, КП "Добробуд") та бюджетних установ міста, водовідведення до першого від будівлі колодязя включно. До моменту фактичного прийняття на баланс комунальних підприємств мереж, зазначених в пункті 1 даного рішення, обслуговування та ремонт вказаних мереж проводити ОСОБА_2 УВКГ "Ковельводоканал", ПТМ "Ковельтепло" за власні кошти. Дане рішення на даний час є чинним, в судовому порядку не оскаржувалося. Судом апеляційної інстанції з'ясовано, що дане рішення сторонами даного спору не виконано.

Крім того, листом Департаменту систем життєзабезпечення та житлової політики Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 27 жовтня 2014 року №8/9.1.2-912-14 повідомлено, що виходячи з положень пунктів 1.3, 1.9 ОСОБА_4 користування системами централізованого комунального водопостачання та водовідведення в населених пунктах України дворові мережі, споруди і обладнання систем водопостачання та водовідведення обслуговуються і реконструюються тим підприємством, у якого ці об’єкти перебувають на балансі, якщо інше не передбачено договором /а.с.99/.

Відповідно до статті 26 Закону України "Про житлово-комунальні послуги" істотними умовами договору на надання житлово-комунальних послуг є визначення точок розподілу, в яких відбувається передача послуг від виконавця/виробника споживачу і порядок обслуговування мереж, розподіл повноважень щодо їх експлуатації та відновлення (ремонту).

Згідно з пунктом 1 названих ОСОБА_4 виробник обслуговує вуличні, квартальні та дворові мережі водопостачання та водовідведення, споруди і обладнання, а також технологічні прилади та пристрої на них, які перебувають у нього на балансі, або на які є відповідний договір на обслуговування із споживачем.

З викладених норм права вбачається та відповідно до пункту 14.1 ОСОБА_4, вуличні, квартальні, дворові, будинкові мережі, споруди і обладнання систем водопостачання та водовідведення обслуговуються і реконструюються тим підприємством, у якого ці об’єкти перебувають на балансі.

З дослідженого місцевим господарським судом та перевіреного судом апеляційної інстанції вбачається, що позивачем в обґрунтування зазначених вимог не було надано жодних документів, які б свідчили про перебування мереж холодного водопостачання на балансі ПТМ "Ковельтепло".

Як вбачається з довідки відповідача про наявність матеріально-технічної бази на котельнях ПТМ "Ковельтепло" від 05 березня 2017 року №472 водопровідні вводи та розподільчі мережі холодного водопостачання та водовідведення до зрізу будівель котелень, бойлерних та теплових пунктів, що знаходяться в м.Ковелі за адресами: вул. Мічуріна, 2; вул. Грушевського, 9; вул. Незалежності 23, 47, 50, 70, 101, 108; вул. Ватутіна 48, 49, 82; вул. Вітовського 22; вул. Заводська 15б, 27а; вул. Шевченка 115; вул, Драгоманова 22; вул. Смірнова 14; вул. Володимирська 85, 85 (ВПК), 97а, 142; вул. Відродження 6б, 12; вул. О.Пчілки 4; вул. Т.Боровця 3а; вул. Котляревського 4; вул. Сагайдачного 7; вул. Левицького 1; вул. Симоненка 22 на балансі ПТМ "Ковельтепло" не перебувають /а.с.119-120/.

Колегія суддів звертає увагу також на той факт, що 18 травня 2015 року між ОСОБА_2 УВКГ "Ковельводоканал" та ПТМ "Ковельтепло" було укладено договір про співпрацю предметом якого є співробітництво сторін з метою врегулювання спірних (проблемних) питань при здійсненні господарської діяльності з постачання холодної води з комунального водопроводу та приймання стічних вод до комунальної каналізації. Даний договір на сьогодні також є чинним, недійсним не визнавався, в судовому порядку не розірваний /а.с.101/.

Крім того, в період з 01 лютого 2015 року по 31 грудня 2015 року та з 01 січня 2016 року по 31 грудня 2016 року між сторонами діяли договори №2-КС-ПТМ від 22 березня 2015 року та від 28 грудня 2015 року, де пункт 6.1 яких був викладений саме в редакції відповідача /а.с.102-118/.

В 2017 році ОСОБА_3 УВКГ "Ковельводоканал" теж зверталося до суду з позовними вимогами до ПТМ "Ковельтепло" з таким же предметом позову.

Рішенням господарського суду Волинської області від 22 травня 2017 року по справі №903/213/17, яке набрало законної сили, в позові відмовлено та не взято до уваги доводи позивача, що 01 січня 2015 року проектування котелень та теплових пунктів здійснювалось відповідно до вимог СНиП П-35-76 "Котельні установки" проектування зовнішніх та внутрішніх мереж водопроводу і каналізації в даному СНиП виділено в окремий Розділ 17 ("Водопровод и канализация"), відповідно до якого проект будівництва котельні включає в себе розділи ВК, та ЗВК (внутрішні та зовнішні мережі водопроводу каналізації), який може не входити до складу проекту лише у випадку реконструкції окремих елементів котелень (бойлерних) та входить до загальної вартості будівництва об'єкту, а отже вартість об’єкта будівництва (котельня, тепловий пункт) включає в себе вартість всіх інженер мереж, які є частиною проекту будівництва, включаючи зовнішні і внутрішні мережі водопостачання та водовідведення, а відтак про те, що при передачі на баланс ПТМ "Ковельтепло" котелень та теплопунктів (Бойлерних) дані об'єкти включали в себе вартість зовнішніх мереж водопостачання та каналізації, а тому дані мережі повинні знаходитися на балансі ПТМ "Ковельтепло" як частини прийнятих на баланс об'єктів (котелень). Таким чином, витрати на обслуговування і ремонт водопровідних вводів до котелень та зовнішніх мереж каналізації від них включені до тарифів ПТМ "Ковельтепло". Разом з тим, судом не взято до уваги твердження позивача щодо відсутності дій зі сторони ОСОБА_3 міської ради, а саме не визнання безгосподарними теплових мереж, відсутність рішення ОСОБА_3 міської ради про прийняття їх у комунальну власність міста та про передачу даних мереж на баланс ОСОБА_2 УВКГ "Ковельводоканал" з комунальної власності міста, як на підставу до задоволення позову, оскільки підставою для укладення даного договору в редакції позивача, є докази знаходження на балансі ПТМ "Ковельтепло" зовнішніх водопровідних мереж і споруд холодного водопостачання та каналізації.

Згідно частини 4 статті 13 ГПК України кожна сторона несе ризик настання наслідків, пов’язаних з вчиненням чи не вчиненням нею процесуальних дій.

В силу частин 1, 3 статті 74 ГПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень. Докази подаються сторонами та іншими учасниками справи.

Відповідно до статті 76 ГПК України, належними є докази, на підставі яких можна встановити обставини, які входять в предмет доказування. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмета доказування. Предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення. Обставини, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування (стаття 77 ГПК України).

Згідно статті 79 ГПК України, достатніми є докази, які у своїй сукупності дають змогу дійти висновку про наявність або відсутність обставин справи, які входять до предмета доказування. Питання про достатність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання.

Оскільки позивачем не надано суду доказів, які б свідчили про перебування мереж холодного водопостачання на балансі ПТМ "Ковельтепло", місцевий господарський суд прийшов до правильного висновку про відсутність підстав для задоволення позову щодо визнання укладеним договорів №2В ПТМ від 22 січня 2018 року на подачу холодної води з комунального водопроводу та №2КС ПТМ від 22 січня 2018 року на приймання стічних вод до комунальної каналізації в редакції ОСОБА_2 управління водопровідно-каналізаційного господарства "Ковельводоканал".

Таким чином, доводи відповідача, викладені у апеляційній скарзі, є безпідставними, необґрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню.

Місцевим господарським судом повністю з'ясовані обставини, що мають значення для справи. Висновки, викладені у рішенні місцевого господарського суду, відповідають обставинам справи. Судом не порушені та правильно застосовані норми матеріального та процесуального права.

За таких обставин підстав для зміни, скасування рішення місцевого господарського суду не вбачається.

Керуючись ст. ст. 269, 270, 273, 275, 276, 281-284 Господарського процесуального кодексу України, суд

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу ОСОБА_2 управління водопровідно-каналізаційного господарства "Ковельводоканал" на рішення господарського суду Волинської області від 16 травня 2018 року у справі №903/109/18 залишити без задоволення, а оскаржуване рішення - без змін.

Постанова набирає законної сили з дня її прийняття та може бути оскаржена до суду касаційної інстанції у строк та в порядку, встановленому статтями 287-289 ГПК України.

Справу №903/109/18 повернути господарському суду Волинської області.

Повний текст постанови складений "16" серпня 2018 р.

Головуючий суддя Розізнана І.В.

Суддя Філіпова Т.Л.

Суддя Василишин А.Р.