
ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
22 червня 2018 року 10:59Справа № 808/906/18 м.Запоріжжя
Запорізький окружний адміністративний суд у складі судді Бойченко Ю.П., за участю секретаря судового засідання Поліщука Я.В. та представників:
позивача: ОСОБА_1,
відповідача: Вініченко Т.П.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовом ОСОБА_3
до Михайло - Лукашівської сільської ради Вільнянського району Запорізької області
про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії,
ОБСТАВИНИ СПРАВИ:
11 березня 2018 року до Запорізького окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_3 (далі - позивач) до Михайло - Лукашівської сільської ради Вільнянського району Запорізької області (далі - відповідач), в якому позивач (з урахуванням уточнень від 20.04.2018) просить суд:
визнати протиправними дії (рішення) відповідача, викладені у формі листа (вих. №107 від 16.02.2018) про відмову у задоволенні клопотання позивача про передачу у власність земельної ділянки;
зобов'язати відповідача на найближчій сесії розглянути клопотання позивача від 31.01.2018 щодо відведення земельної ділянки у власність для особистого селянського господарства площею 2,0 га (кадастровий НОМЕР_2), розташовану на території Михайло - Лукашівської сільської ради з прийняттям вмотивованого рішення у відповідності до ч. 7 ст. 118 Земельного кодексу України.
Через невідповідність вимогам ст.ст. 160, 161 КАС України, ухвалою суду від 20.03.2018 позов залишено без руху. Позивач усунув недоліки позовної заяви.
Ухвалою суду від 25 квітня 2018 року відкрито провадження в адміністративній справі № 808/906/18, призначено підготовче засідання на 24 травня 2018 року.
Розгляд справи відкладався до 18 червня 2018 року та оголошувалась перерва до 22 червня 2018 року.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що 31.01.2018 ОСОБА_3 звернувся до Михайло - Лукашівської сільської ради з клопотанням про передачу у власність для ведення особистого селянського господарства земельної ділянки. Листом від 16.02.2018 (вих. №107) сільський голова Вініченко Т.П. повідомила позивача про відмову у задоволенні клопотання з посиланням на приписи п. «б» ч. 15 р. Х Перехідних положень Земельного кодексу України. За приписами ст. 116 Земельного кодексу України громадяни набувають права власності на земельні ділянки із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування. Згідно ч. 1 ст. 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішуються питання, зокрема, щодо регулювання земельних відносин. За таких обставин, вважає одноособове рішення голови сільської ради протиправним та просить задовольнити позов.
Відповідач позов не визнав, у своєму відзиві від 11 травня 2018 року (вх. № 14617) зазначає, що заяву відповідача від 31.01.2018 розглянуто в порядку, визначеному Законом України «Про звернення громадян». Пояснює, що позивач просив надати частину земельної ділянки загальною площею 5,9901 га з цільовим призначенням для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, а відтак винести дане питання на рішення ради неможливо, оскільки щодо зміни цільового призначення діє мораторій до 01.01.2019. Просить відмовити у задоволенні позову.
Розгляд справи здійснювався за допомогою технічних засобів, а саме: програмно-апаратного комплексу «Акорд».
У судовому засіданні 22 червня 2018 року на підставі ст. 250 КАС України судом проголошено вступну та резолютивну частину рішення.
Суд, дослідивши матеріали справи, оцінивши надані докази, їх достатність і взаємний зв'язок у сукупності
ВСТАНОВИВ:
31.01.2018 ОСОБА_3 подав заяву до Михайло - Лукашівської сільської ради Вільнянського району з проханням надати у власність для ведення особистого селянського господарства земельну ділянку площею 2,0 га (кадастровий НОМЕР_2) або іншу земельну ділянку такого ж розміру на території сільської ради, до якої додав графічні матеріали.
Листом від 16.02.2018 №107 сільський голова Вініченко Т.П. повідомила позивача, що земельна ділянка з кадастровим номером НОМЕР_3 має цільове призначення для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, а у відповідності до п. «б» ч. 15 р. Х Перехідних положень Земельного кодексу України до 01.01.2019 не допускається зміна цільового призначення.
Не погоджуючись з діями відповідача щодо прийняття рішення про відмову одноособово, ОСОБА_3 звернувся до суду з даним позовом.
Розглядаючи спір по суті, суд керується наступними мотивами.
Частина перша ст. 2 Земельного кодексу України від 25.10.2001 № 2768-III (далі - ЗК України; тут та надалі - в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) визначає, що земельні відносини - це суспільні відносини щодо володіння, користування і розпорядження землею.
Земельні відносини регулюються Конституцією України, цим Кодексом, а також прийнятими відповідно до них нормативно-правовими актами ч. 1 ст. 3 ЗК України),
Громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом або за результатами аукціону (ч. 1 ст. 116 ЗК України).
Частиною другою цієї ж статті встановлено, що набуття права на землю громадянами та юридичними особами здійснюється шляхом передачі земельних ділянок у власність або надання їх у користування.
Відповідно до пункту «в» ч. 3 ст. 116 ЗК України безоплатна передача земельних ділянок у власність громадян провадиться у разі одержання земельних ділянок із земель державної і комунальної власності в межах норм безоплатної приватизації, визначених цим Кодексом.
За правилами, встановленими частинами шостою, сьомою ст. 118 ЗК України громадяни, зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для ведення фермерського господарства, ведення особистого селянського господарства, ведення садівництва, будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибної ділянки), індивідуального дачного будівництва, будівництва індивідуальних гаражів у межах норм безоплатної приватизації, подають клопотання до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу. У клопотанні зазначаються цільове призначення земельної ділянки та її орієнтовні розміри. До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки, погодження землекористувача (у разі вилучення земельної ділянки, що перебуває у користуванні інших осіб) та документи, що підтверджують досвід роботи у сільському господарстві або наявність освіти, здобутої в аграрному навчальному закладі (у разі надання земельної ділянки для ведення фермерського господарства). У разі якщо земельна ділянка державної власності розташована за межами населених пунктів і не входить до складу певного району, заява подається до Ради міністрів Автономної Республіки Крим. Верховній Раді Автономної Республіки Крим, Раді міністрів Автономної Республіки Крим, органам виконавчої влади або органам місцевого самоврядування, які передають земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, забороняється вимагати додаткові матеріали та документи, не передбачені цією статтею.
Відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, розглядає клопотання у місячний строк і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні. Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування об'єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.
Згідно ч. 1 ст. 122 ЗК України сільські, селищні, міські ради передають земельні ділянки у власність або у користування із земель комунальної власності відповідних територіальних громад для всіх потреб.
Відповідно до п. 34 ч. 1 ст. 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» від 21 травня 1997 року № 280/97-ВР (далі - Закон № 280/97-ВР) виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішуються відповідно до закону питання регулювання земельних відносин.
Системний аналіз положень ст.118 ЗК України дає підстави вважати, що ними встановлені підстави, порядок, строки передачі земельної ділянки у власність громадян та органи, уповноважені розглядати ці питання. Вони передбачають, зокрема, що для передачі земельної ділянки у власність зацікавлена особа звертається до відповідних органів із заявами для отримання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та для надання її у власність, за результатами розгляду яких визначені в ст.118 ЗК України органи приймають одне з відповідних рішень. Разом з тим, виходячи з положень ст.122 ЗК України та п.34 ч.1 ст. 26 Закону № 280/97-ВР повноваженнями щодо розпорядження землями комунальної власності наділені сільські, селищні, міські ради, які вирішують ці питання виключно на пленарних засіданнях.
Відповідно до частин 1 і 2 ст. 59 Закону № 280/97-ВР рада в межах своїх повноважень приймає нормативні та інші акти у формі рішень. Рішення ради приймається на її пленарному засіданні після обговорення більшістю депутатів від загального складу ради, крім випадків, передбачених цим Законом.
Відтак, приписами чинного законодавства встановлено, що розгляд клопотання заінтересованої особи щодо надання у власність земельної ділянки повинно прийматися у формі рішення, що є виключною компетенцією органів місцевого самоврядування чи органів виконавчої влади.
Пунктом 10 частини 2 статті 245 КАС України встановлено, що у разі задоволення позову суд може прийняти рішення про інший спосіб захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень, який не суперечить закону і забезпечує ефективний захист таких прав, свобод та інтересів.
За таких обставин, коли розгляд заяви позивача відбувся без дотримання процедури, визначеної Земельним кодексом України та Законом №280/97-ВР, оскільки будь-яке рішення з даного питання Михайло - Лукашівською сільською радою не приймалося, а лист відповідача від 16.02.2018 №107 не можна розцінювати як рішення про відмову у задоволенні клопотання позивача про передачу у власність земельної ділянки, суд вважає за необхідне захистити право позивача шляхом визнання протиправною бездіяльності відповідача щодо розгляду заяви ОСОБА_3 від 31.01.2018 та зобов'язання розглянути заяву на пленарному засіданні сесії у строки, порядку та у спосіб, передбачені Законом України «Про місцеве самоврядування в Україні» та Земельним кодексом України та прийняти відповідне рішення.
Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з частиною першою ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Частиною третьою статті 2 КАС України передбачено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Згідно з частиною першою ст. 9 КАС України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Відповідно до частини першої ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Відповідно до частини першої ст. 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Враховуючи викладене, керуючись статтями 139, 241, 243-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
ВИРІШИВ:
1. Адміністративний позов ОСОБА_3 задовольнити частково.
2. Визнати протиправною бездіяльність Михайло - Лукашівської сільської ради Вільнянського району Запорізької області щодо розгляду заяви ОСОБА_3 від 31.01.2018 про відведення земельної ділянки у власність для особистого селянського господарства.
3. Зобов'язати Михайло - Лукашівську сільську раду Вільнянського району Запорізької області на пленарному засіданні сесії розглянути заяву ОСОБА_3 від 31.01.2018 щодо відведення земельної ділянки у власність для особистого селянського господарства у строки, порядку та у спосіб, передбачені Законом України «Про місцеве самоврядування в Україні» та Земельним кодексом України та прийняти відповідне рішення.
4. В іншій частині позову відмовити.
5. Судові витрати зі сплати судового збору в розмірі 704 (сімсот чотири) гривні 80 копійок присудити на користь ОСОБА_3 (АДРЕСА_1; ідентифікаційний номер НОМЕР_1) за рахунок Михайло - Лукашівської сільської ради Вільнянського району Запорізької області (вул. Космічна, 8, с. Михайло-Лукашеве, Вільнянський район, Запорізька область, 70042; код ЄДРПОУ 25477986).
Рішення набирає законної сили відповідно до статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржено до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими статтями 293-297 Кодексу адміністративного судочинства України.
Повний текст рішення виготовлено та підписано 31.06.2018.
Суддя Ю.П. Бойченко