Постанова № 75850076, 13.08.2018, Вінницький апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
13.08.2018
Номер справи
822/1502/18
Номер документу
75850076
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

П О С Т А Н О В А

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа № 822/1502/18

Головуючий у 1-й інстанції: Салюк П.І.

Суддя-доповідач: Біла Л.М.

13 серпня 2018 року

м. Вінниця

Вінницький апеляційний адміністративний суд у складі колегії:

головуючого судді: Білої Л.М.

суддів: Граб Л.С. Гонтарука В. М. ,

розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Головного управління Національної поліції України в Хмельницькій області на рішення Хмельницького окружного адміністративного суду від 11 травня 2018 року (місце складання м. Хмельницький) у справі за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Головного управління Національної поліції України в Хмельницькій області про визнання протиправним наказу та зобов'язання вчинити дії,

В С Т А Н О В И В :

у квітні 2018 року позивач - ОСОБА_2 звернувся до суду з позовом до Головного управління Національної поліції України в Хмельницькій області, в якому просив: визнати протиправним та скасувати наказ Головного управління національної поліції в Хмельницькій області № 262 від 15.02.2018 про скасування окремих пунктів наказів ГУНП №1262 від 28.07.2017 щодо виплати ОСОБА_2 одноразової грошової допомоги; зобов'язати Головне управління Національної поліції в Хмельницькій області призначити та виплатити на користь ОСОБА_2 одноразову грошову допомогу, у зв'язку з встановленням 2-ї групи інвалідності внаслідок захворювання, пов'язаного з проходженням служби в органах внутрішніх справ у розмірі 144 000,00 гривень.

В обґрунтування позовних вимог зазначив, що відповідачем протиправно відмовлено у виплаті одноразової грошової допомоги посилаючись на те, що одержання позивачем групи інвалідності 25.03.2016 передує даті звільнення з поліції 30.03.2016, а тому не відповідає вимогам ст. 97 Закону України "Про Національну поліцію".

Рішенням Хмельницького окружного адміністративного суду від 11 травня 2018 року позов задоволено частково. Визнано протиправним та скасовано п. 1 наказу начальника ГУНП в Хмельницькій області № 262 від 15.02.2018 "Про виплату одноразової грошової допомоги абзаци щодо виплати одноразової грошової допомоги ОСОБА_2, інваліду II групи, одноразову грошову допомогу в сумі 144000,00грн". Зобов'язано Головне управління Національної поліції в Хмельницькій області виконати наказ Головного управління Національної Поліції в Хмельницькій області № 1262 від 28.07.2017 "Про виплату одноразової грошової допомоги ОСОБА_2", відповідно до ст. 97-101 Закону України "Про Національну поліцію" (зі змінами), Порядку та умов призначення і виплати одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті) чи втрати працездатності поліцейського, затвердженого Наказом МВС України від 11.01.2016 року № 4. У задоволенні решти позовних вимог відмовлено.

Не погоджуючись з таким рішенням суду першої інстанції, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій просить рішення суду першої інстанції скасувати, прийняти нове судове рішення про відмову у задоволенні позовних вимог, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, невідповідність висновків суду обставинам справи, що призвело, на його переконання, до невірного вирішення справи. Так, апелянт вказує на те, що судом першої інстанції не враховано, що позивач проходив службу в поліції по 30.03.2016 та звільнений зі служби в поліції відповідно до пункту 2 частини 1 статті 77 Закону України "Про Національну поліцію" (через хворобу), а II групу інвалідності йому встановлено 23.03.2016, у зв'язку з чим, 09.02.2018 заступником начальника УКЗ ГУНП в Хмельницькій області видано довідку в якій зазначено, що відсутні підстави для виплати одноразової грошової допомоги ОСОБА_2, оскільки інвалідність позивачу встановлено до моменту звільнення з поліції, що не відповідає вимогам ст. 97 Закону України "Про Національну поліцію", а тому 09.02.2018 був складений висновок про відмову у виплаті останньому ОГД відповідно до ст. 97 Закону України "Про Національну поліцію".

25 червня 2018 року до суду надійшов відзив на апеляційну скаргу від позивача, в якому останній вказав на безпідставність та необґрунтованість доводів апеляційної скарги, у зв'язку із чим просив залишити апеляційну скаргу без задоволення, а рішення суду першої інстанції без змін.

З урахуванням вимог п. 3 ч. 1 ст. 311 КАС України справу призначено до розгляду в порядку письмового провадження.

За таких умов згідно з ч. 4 ст. 229 КАС України при розгляді справи в порядку письмового провадження фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Заслухавши суддю-доповідача, дослідивши матеріали справи, перевіривши доводи апеляційної скарги та відзиву на апеляційну скаргу, колегія суддів вважає, що апеляційну скаргу необхідно залишити без задоволення, а рішення суду першої інстанції - без змін, виходячи з наступного.

Як встановлено судом першої інстанції та підтверджено під час апеляційного розгляду справи, ОСОБА_2 з 03 березня 1997 року по 06 листопада 2015 року проходив службу в органах внутрішніх справ та у період з 07 листопада 2015 року по 30 березня 2016 року проходив службу в органах Національної поліції.

Наказом т.в.о. начальника ГУНП в Хмельницькій області №4 о/с від 18.01.2016, відповідно до Закону України "Про Національну поліцію", позивач був звільнений зі служби в поліції за пунктом 7 частини 1 статті 77 (за власним бажанням) .

Наказом т.в.о. начальника ГУНП в Хмельницькій області № 51о/с від 07.04.2016 частково змінено пункт наказу ГУНП від 18.01.2016 № 4 о/с, вважати підполковника поліції ОСОБА_2, начальника Полонського відділення поліції Шепетівського відділу поліції ГУНП, звільненим зі служби в поліції відповідно до Закону України "Про Національну поліцію" за пунктом 2 частини 1 статті 77 (через хворобу), з 30 березня 2016 року.

Хмельницькою обласною МСЕК з 23.03.2016 позивачу призначено ІІ групу інвалідності, що настала в результаті захворювання, що пов'язане з проходженням служби в органах внутрішніх справ.

Відповідно до свідоцтва про хворобу №60 від 18.03.2016 ВЛК ДУ "ТМО МВС України по Хмельницькій області" за розпорядженням начальника УКЗ ГУНП в Хмельницькій області здійснила медичний огляд ОСОБА_2, в якому зазначено, що захворювання позивача пов'язане з проходженням служби в ОВС.

28 липня 2017 року т.в.о. начальника ГУНП в Хмельницькій області прийнято наказ № 1262 про виплату позивачу одноразової грошової допомоги згідно п. 4 ч. 1 ст. 97 Закону України "Про Національну поліцію".

09 лютого 2018 року Головним управлінням Національної поліції в Хмельницькій області був складений висновок про відмову у виплаті ОСОБА_2 одноразової грошової допомоги в розмірі 144000 грн. відповідно до ст. 97 Закону України "Про Національну поліцію" .

15 лютого 2018 року начальником ГУНП в Хмельницькій області видано наказ №262 "Про скасування окремих пунктів наказів ГУНП щодо виплати одноразової грошової допомоги", а саме п.1. скасувати в пункті 1 наказу ГУНП в Хмельницькій області від 28.07.2017 року № 1262 "Про виплату одноразової грошової допомоги" абзац щодо виплати одноразової грошової допомоги ОСОБА_2 інваліду II групи, одноразову грошову допомогу в сумі 144000,00 грн.

Листом від 16.02.2018 № 194/121/29/04-2018 Головне управління Національної поліції в Хмельницькій області повідомило позивача про відмову у нарахуванні та виплаті одноразової грошової допомоги, посилаючись на ст. 97 Закону України "Про Національну поліцію", а саме: одержання позивачем групи інвалідності передує даті звільнення з поліції, у зв'язку з чим відсутні підстави для призначення та виплати одноразової грошової допомоги, передбаченої ст. 97 Закону України "Про Національну поліцію".

Не погоджуючись з вказаною відмовою відповідача, позивач звернувся до суду з даним позовом.

Задовольняючи позов частково, суд першої інстанції виходив з того, що з 23.03.2016 у позивача виникло право на отримання одноразової грошової допомоги, у зв'язку із встановленням ІІ групи інвалідності і відповідач не мав законних підстав відмовляти у затвердженні Висновку про призначення одноразової грошової допомоги ОСОБА_2 Водночас, з метою повного захисту прав, свобод та інтересів позивача суд вийшов за межі позовних вимог шляхом зобов'язання відповідача виконати наказ Головного управління Національної Поліції в Хмельницькій області № 1262 від 28.07.2017 "Про виплату одноразової грошової допомоги ОСОБА_2", відповідно до ст. 97-101 Закону України "Про Національну поліцію" (зі змінами), Порядку та умов призначення і виплати одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті) чи втрати працездатності поліцейського, затвердженого Наказом МВС України від 11.01.2016 року № 4.

Колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції та зазначає наступне.

Правові засади організації та діяльності Національної поліції України, статус поліцейських, а також порядок проходження служби в Національній поліції України визначено Закон України "Про Національну поліцію" № 580-ІV (далі - Закон № 580-ІV).

Відповідно до ч. 1 ст. 97 Закону № 580-ІV одноразова грошова допомога в разі загибелі (смерті), визначення втрати працездатності поліцейського (далі - одноразова грошова допомога) є соціальною виплатою, гарантованою допомогою з боку держави, яка призначається і виплачується особам, які за цим Законом мають право на її отримання, у разі:

1) загибелі поліцейського, що настала внаслідок протиправних дій третіх осіб, або під час учинення дій, спрямованих на рятування життя людей або усунення загрози їхньому життю, чи в ході участі в антитерористичній операції, під час захисту незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України або смерті поліцейського внаслідок поранення (контузії, травми або каліцтва), отриманого за зазначених обставин;

2) смерті поліцейського, що настала під час проходження ним служби в поліції;

3) визначення поліцейському інвалідності, що настала внаслідок поранення (контузії, травми або каліцтва), отриманого під час виконання ним службових обов'язків, пов'язаних із виконанням повноважень та основних завдань міліції або поліції, чи участі в антитерористичній операції, захисту незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України, протягом шести місяців після звільнення його з поліції внаслідок причин, зазначених у цьому пункті;

4) визначення поліцейському інвалідності внаслідок захворювання, поранення (контузії, травми або каліцтва), пов'язаних з проходженням ним служби в органах внутрішніх справ або поліції, протягом шести місяців після звільнення його з поліції внаслідок причин, зазначених у цьому пункті;

5) отримання поліцейським поранення (контузії, травми або каліцтва) під час виконання ним службових обов'язків, пов'язаних із здійсненням повноважень та основних завдань міліції або поліції, чи участі в антитерористичній операції, захисту незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України, наслідком якого є часткова втрата працездатності без визначення йому інвалідності;

6) отримання поліцейським поранення (контузії, травми або каліцтва), пов'язаного із проходженням служби в органах внутрішніх справ або поліції, наслідком якого є часткова втрата працездатності без визначення йому інвалідності.

Положеннями ч. 2 ст. 97 Закону № 580-ІV визначено, що порядок та умови виплати одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті) чи втрати працездатності поліцейського встановлюється Міністерством внутрішніх справ України.

Наказом Міністерства внутрішніх справ України № 4 від 11.01.2016 року затверджено Порядок та умови виплати одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті) чи втрати працездатності поліцейського, що зареєстрований в Міністерстві юстиції України 29.01.2016 № 163/28293, який набрав чинності 29.02.2016 (далі - Порядок № 4).

Підпунктом 4 пункту 5 розділу 1 Порядку № 4, зі змінами та доповненнями внесеними наказом Міністерства внутрішніх справ України від 12.09.2016 року № 916, передбачено, що одноразова грошова допомога призначається у випадку пов'язаному з проходженням служби в органах внутрішніх справ-обставина, яка виникла внаслідок отриманого поліцейським захворювання або поранення (контузії, травми або каліцтва) під час проходження служби в органах внутрішніх справ.

Згідно з п. 1 Розділу ІІ Порядку №4 днем виникнення права на отримання ОГД у разі встановлення поліцейському інвалідності або ступеня втрати працездатності без установлення інвалідності є дата встановлення втрати працездатності, що зазначена в довідці медико-соціальної експертної комісії.

Відповідно до п. 2 Розділу ІІІ цього Порядку посадові особи органів поліції у межах своїх повноважень повинні сприяти особам, які мають право на призначення і отримання ОГД відповідно до законодавства України, в отриманні та оформленні ними документів, необхідних для своєчасного ухвалення рішення про призначення і виплату зазначеної допомоги.

Разом з цим, передумовою виплати позивачу одноразової грошової допомоги є дотримання певної процедури та послідовності.

Так, за приписами п. 3 Розділу ІІІ Порядку № 4 заява (рапорт) про виплату ОГД у разі загибелі (смерті) чи втрати працездатності поліцейського (додаток 1) подається керівнику органу поліції, навчального закладу за останнім місцем проходження служби поліцейським або за останнім місцем проходження поліцейським служби перед відрядженням до інших органів (далі - останнім місцем проходження служби).

Положеннями п. 5 Розділу ІІІ Порядку № 4 визначено, що для виплати одноразової грошової допомоги у разі часткової втрати працездатності без визначення інвалідності чи в разі визначення інвалідності поліцейський подає фінансовому підрозділу: 1) заяву (рапорт) про виплату грошової допомоги у зв'язку з установленням втрати працездатності чи інвалідності; 2) довідку медико-соціальної експертної комісії про результати визначення ступеня втрати професійної працездатності (у відсотках).

До заяви додаються копії, які звіряються з оригіналом документа: 1) довідки до акта огляду медико-соціальною експертною комісією; 2) постанови відповідної ВЛК щодо встановлення причинного зв'язку поранення (контузії, травми або каліцтва), захворювання; 3) акта розслідування нещасного випадку та акта, що свідчить про причини та обставини поранення (контузії, травми або каліцтва) поліцейського, зокрема про те, що воно не пов'язане з учиненням ним кримінального чи адміністративного правопорушення або не є наслідком учинення ним дій у стані алкогольного, наркотичного, токсичного сп'яніння або навмисного спричинення собі тілесного ушкодження, за формою, що затверджується МВС; 4) сторінок паспорта з даними про прізвище, ім'я та по батькові і місце реєстрації; 5) документа, що підтверджує реєстрацію у Державному реєстрі фізичних осіб - платників податків (сторінки паспорта громадянина України - для особи, яка через свої релігійні переконання відмовляється від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомила про це відповідний контролюючий орган і має відповідну відмітку в паспорті).

Згідно з п. 1 Розділу IV вказаного Порядку фінансові підрозділи в десятиденний строк з дня реєстрації документів готують висновок про призначення одноразової грошової допомоги, форма якого наведена у додатку 2.

Висновок про призначення одноразової грошової допомоги складається працівником фінансового підрозділу і підписується керівником фінансового підрозділу та керівником підрозділу, де проходить (проходив) службу поліцейський.

Зазначений висновок про призначення одноразової грошової допомоги затверджує/відмовляє: в апараті Національної поліції - Голова Національної поліції України або особа, на яку покладено виконання таких функцій; у міжрегіональних органах Національної поліції - начальник органу або особа, на яку покладено виконання таких функцій; у головних управліннях Національної поліції в Автономній Республіці Крим та місті Севастополі, областях, місті Києві - начальник Головного управління Національної поліції або особа, на яку покладено виконання таких функцій.

Згідно з п. 2 розділу IV Порядку № 4 керівник Національної поліції (міжрегіонального, територіального органу поліції) у п'ятнадцятиденний строк приймає рішення про призначення виплати одноразової грошової допомоги, у якому проходив (проходить) службу поліцейський, шляхом видання наказу про виплату такої допомоги, а в разі відмови - письмовим повідомленням осіб із зазначенням мотивів відмови.

Даючи правову оцінку доводам апелянта стосовно правомірності видання наказу про скасування виплати ОСОБА_2 одноразової грошової допомоги, суд апеляційної інстанції враховує наступне.

З матеріалів справи слідує, що позивач 30.03.2016 звільнився зі служби в поліції через хворобу, з 23.03.2016 йому вперше встановлено ІІ групу інвалідності у зв'язку з захворюванням, пов'язаним з проходженням служби. Позивач відповідно до Порядку №4 звернувся до відповідача із заявою про виплату ОГД.

Відповідач за результатом розгляду вказаної заяви позивача видав наказ від 28.07.2017 року про виплату такої допомоги, а 15.02.2018 начальником ГУНП в Хмельницькій області видано наказ №262 "Про скасування окремих пунктів наказів ГУНП щодо виплати одноразової грошової допомоги", а саме п.1. скасувати в пункті 1 наказу ГУНП в Хмельницькій області від 28.07.2017 року № 1262 "Про виплату одноразової грошової допомоги" абзац щодо виплати одноразової грошової допомоги ОСОБА_2 інваліду II групи, одноразову грошову допомогу в сумі 144000,00 грн., та відмовив у затвердженні Висновку від 09.02.2018 з підстав того, що звільнення позивача зі служби з поліції здійснено не внаслідок причин зазначених у пунктах ст. 97 Закону №580-VІІІ, що на думку суду не відповідає вимогам цього закону і Порядку №4.

При цьому, із матеріалів справи вбачається, що позивача було звільнено з ГУ НП в Хмельницькій області саме через хворобу і його захворювання було пов'язано виключно з проходженням ним служби в ОВС.

Дані обставини сторонами фактично не заперечуються.

Як вже зазначалось вище, відповідно до ст. 97 Закону № 580-ІV одноразова грошова допомога в разі загибелі (смерті), визначення втрати працездатності поліцейського є соціальною виплатою, гарантованою допомогою з боку держави, яка призначається і виплачується особам, які за цим Законом мають право на її отримання.

Тобто, норми діючого законодавства закріплюють право позивача на отримання одноразової грошової допомоги, оскільки його інвалідність виникла внаслідок захворювання, яке було пов'язано з проходженням служби в ОВС.

Судова колегія одночасно вважає за необхідне зазначити, що відповідачем невірно тлумачиться зміст п. 4 ч. 1 ст. 97 Закону № 580-ІV оскільки днем виникнення права на отримання одноразової грошової допомоги у разі встановлення поліцейському інвалідності є дата встановлення втрати працездатності, що вказана у довідці медико-соціальної експертної комісії.

У зв'язку із вищевикладеним, колегія суддів дійшла аналогічного, що і суд першої інстанції, висновку про те, що саме з 23.03.2016 у позивача і виникло право на отримання одноразової грошової допомоги, у зв'язку із встановленням йому ІІ групи інвалідності, внаслідок захворювання, пов'язаного із проходженням служби в ОВС, в зв'язку із чим, права позивача дійсно підлягають захисту, а позовні вимоги - частковому задоволенню.

До того ж, ще слід зазначити й про те, що відповідно до приписів ст.ст. 9, 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, а суд, згідно ст. 90 цього Кодексу, оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

Крім того, відповідно до ч. 2 ст. 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Враховуючи вищевикладене, суд апеляційної інстанції приходить до висновку, що суд першої інстанції порушень норм матеріального і процесуального права при вирішенні даної справи не допустив, вірно встановив фактичні обставини справи та надав їм належну правову оцінку. Наведені ж у апеляційній скарзі доводи, правильність висновків суду не спростовують, оскільки ґрунтуються на припущеннях та невірному трактуванні норм матеріального права.

Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 315, 316 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а судове рішення - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Керуючись ст.ст. 243, 250, 308, 310, 315, 316, 321, 322, 325, 329 КАС України, суд

П О С Т А Н О В И В :

апеляційну скаргу Головного управління Національної поліції України в Хмельницькій області залишити без задоволення, а рішення Хмельницького окружного адміністративного суду від 11 травня 2018 року - без змін.

Постанова суду набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена в касаційному порядку згідно зі ст.ст.328, 329 КАС України.

Постанова суду складена в повному обсязі 13 серпня 2018 року.

Головуючий Біла Л.М. Судді Граб Л.С. Гонтарук В. М.