
ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
----------------------
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
08 серпня 2018 р.м.ОдесаСправа № 658/514/18
Категорія: 5.2 Головуючий в 1 інстанції: Под'ячева І.Д. Час та місце ухвалення судового рішення «09:25», м. Одеса
Повний текст судового рішення складений 19.03.2018р.
Одеський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
головуючого судді: Крусян А.В.
суддів: Градовського Ю.М. , Лук'янчук О.В.
розглянувши у порядку письмового провадження апеляційну скаргу Львівської митниці Державної фіскальної служби на рішення Каховського міськрайонного суду Херсонської області від 19 березня 2018 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Львівської митниці Державної фіскальної служби про визнання протиправною та скасування постанови про адміністративне правопорушення, -
В С Т А Н О В И В:
20.02.2018р. ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Львівської митниці Державної фіскальної служби про визнання протиправною та скасування постанови у справі про порушення митних правил №6161/20900/17 від 16.01.2018р. про притягнення його до адміністративної відповідальності за порушення митних правил, передбаченої ч.3 ст.470 Митного кодексу України, накладення адміністративного стягнення у вигляді штрафу у розмірі 8500грн.
Рішенням Каховського міськрайонного суду Херсонської області від 19.03.2018р. позов задоволений.
Не погоджуючись з ухваленим у справі судовим рішенням, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій посилається на порушення судом першої інстанції при вирішенні справи норм матеріального та процесуального права, тому просить скасувати рішення суду першої інстанції та прийняти нове рішення про відмову у задоволені позову.
Згідно із п.2 ч.1 ст.311 КАС України суд апеляційної інстанції розглянув справу в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами, в зв'язку з неприбуттям жодного з учасників справи у судове засідання, хоча вони були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового засідання.
Заслухавши суддю-доповідача, розглянувши матеріали справи, перевіривши законність і обґрунтованість рішення суду в межах доводів та вимог апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що вона не підлягає задоволенню.
Судовим розглядом встановлено, що ОСОБА_1 переміщував товари на вантажному автомобілі, за митною декларацією № UA504170/2017/009465 від 08.11.2017 року.
Позивач був зобов'язаний на виконання вимог ст.95 МК України доставити переміщуваний ним товар до органу доходів і зборів призначення на кордоні в термін до 18.11.2017 року.
17.11.2017р. позивач подав заяву митниці про продовження терміну доставки вантажів в зв'язку з неможливість доставлення товару до органу доходів і зборів з підстави закінчення дії дозвільних документів на переміщення вантажних транспортних засобів територією країн Євросоюзу, та відсутністю дозволів Республіка Польща на поїздку по територіях іноземних держав при виконанні перевезень вантажів автомобільним транспортом у міжнародному сполученні. /а.с.24/
04.12.2017 року державним інспектором ВМО № 4 м/п «Краковець» Львівської митниці складено протокол №6161/20900/17 про порушення позивачем митних правил, а саме ст.95 Митного Кодексу України, тобто перевищення строку доставки товару транспортним засобом комерційного призначення, що перебуває під митним контролем, від одного підрозділу митного органу до іншого в межах зони діяльності однієї митниці, більше ніж на десять діб. /а.с.13-16/
16.01.2018 року заступником начальника Львівської митниці ДФС винесено постанову, якою позивача визнано винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.3 ст.470 МК України, та на нього накладено адміністративне стягнення у вигляді штрафу у розмірі 8500грн. /а.с.10-12/
Не погоджуючись з постановою про накладення адміністративного стягнення, позивач звернувся до суду з даним позовом.
Перевіривши матеріали справи, судова колегія погоджується з висновками суду першої інстанції про обґрунтованість позовних вимог з наступних підстав.
Відповідно до п.1 ч.1 ст.95 Митного кодексу України встановлено строки транзитних перевезень залежно від виду транспорту: для автомобільного транспорту - 10 діб (у разі переміщення в зоні діяльності однієї митниці - 5 діб).
Як встановлено ч.3 ст.470 Митного кодексу України перевищення встановленого статтею 95 цього Кодексу строку доставки товарів, транспортних засобів комерційного призначення, митних або інших документів на ці товари більше ніж на десять діб, а так само втрата цих товарів, транспортних засобів, документів чи видача їх без дозволу органу доходів і зборів - тягнуть за собою накладення штрафу в розмірі п'ятисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (8500грн).
Відповідно до ст. 95, 192 МК України до строку перебування транзитних товарів на митній території України не включається час дії аварії чи обставин непереборної дії.
Крім того, відповідно до ч. 1 ст. 192 МК України якщо під час перевезення товарів транспортний засіб внаслідок аварії або дії обставин непереборної сили не зміг прибути до органу доходів і зборів призначення, перевізник зобов'язаний терміново повідомити найближчий орган доходів і зборів про обставини події, місцезнаходження товарів і транспортного засобу.
Частина 1 ст.460 МК України передбачає, що вчинення порушень митних правил, передбачених ст.470 цього Кодексу, внаслідок аварії, дії обставин непереборної сили або протиправних дій третіх осіб, що підтверджується відповідними документами, не тягне за собою адміністративної відповідальності, передбаченої цим Кодексом.
У відповідності до Правил митного контролю та митного оформлення транспортних засобів, що переміщуються громадянами через митний кордон України, затверджених наказом Державної митної служби України від 17.11.2005р. №1118, до обставин непереборної сили відносяться смерть власника транспортного засобу, стихійне лихо (пожежа, повінь, інше стихійне лихо чи сезонне природне явище, закриття шляхів тощо), військові дії чи надзвичайний стан у регіоні, через який переміщується транспортний засіб, страйк, злочинні дії третіх осіб, спрямовані проти власника транспортного засобу, дорожня пригода за участю транспортного засобу, яка спричинила повне або часткове його пошкодження, неможливість подальшого руху транспортного засобу, якщо зсув або ожеледиця створює небезпеку чи загрозу дорожньому руху, життю чи здоров'ю людей або навколишньому середовищу, інші схожі за характером обставини чи події.
Розділом VIII Порядку виконання митних формальностей відповідно до заявленого митного режиму, затвердженого Наказом Міністерства фінансів України 31.05.2012 р. № 657, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 02.10.2012 р. № 1669/21981 (далі - Порядок), визначено порядок документального підтвердження факту аварії чи дії обставин непереборної сили.
Пунктом 2 розділу VIII Порядку визначено, що обставини непереборної сили - надзвичайні та невідворотні події, що виникли незалежно від волі особи, зокрема, стихійне лихо (землетрус, пожежа, повінь, зсув тощо), сезонне природне явище (замерзання моря, проток, портів, ожеледиця тощо), введення воєнного чи надзвичайного стану, страйк, громадські безпорядки, злочинні дії третіх осіб, прийняття рішень законодавчого або нормативно-правового характеру, обов'язкових дії особи, закриття шляхів, проток каналів, перевалів та інші надзвичайні та невідворотні за таких умов події; аварія - небезпечна подія техногенного характеру, у зв'язку з якою товари, транспортні засоби, що перебувають під митним контролем, були пошкоджені (зіпсовані знищені, втрачені тощо) або потребували певного часу для відновлення можливості їх переміщення з метою забезпечення виконання вимог законодавства України з питань державної митної справи.
Крім того, відповідно до п.5 розділу VIII Порядку якщо факт аварії чи дії обставин непереборної сили має місце на митній території України, особа, відповідальна за виконання вимог законодавства України з питань державної митної справи щодо товарів чи транспортних засобів, що перебувають під митним контролем (власник товару або уповноважена ним особа, перевізник чи особа, відповідальна за дотримання митного режиму), повинна звернутись до митного органу, в зоні діяльності якого перебувають ці товари, транспортні засоби, із письмовою заявою, яка повинна містити відомості, що надають можливість ідентифікувати товари, транспортні засоби як такі, що перебувають під митним контролем, а також інформацію про час, місце, обставини та наслідки аварії чи дії обставин непереборної сили.
Пункт 3 розділу VIII Порядку виконання митних формальностей відповідно до заявленого митного режиму, затвердженого наказом Мінфіну від 31 травня 2012 року № 657 та зареєстрованого в Мін'юсті 02 жовтня 2012 року за № 1669/21981 передбачає, що залежно від характеру аварії чи обставин непереборної сили документи, що підтверджують їх наявність і тривалість дії, можуть видаватися державними органами, місцевими органами виконавчої влади або органами місцевого самоврядування, іншими спеціально вповноваженими на це державними органами, а також уповноваженими на це підприємствами, установами та організаціями відповідно до їх компетенції.
Відповідно до ст.192 МК України 17.11.2017р. позивач звернувся до митниці з заявою про неможливість доставлення товару до органу доходів і зборів у зв'язку із закінченням дії та відсутністю дозвільних документів на переміщення вантажних транспортних засобів територією країн Євросоюзу.
Так, 21.12.2017 року Львівська торгово-промислова палата, в межах своєї компетенції, розглянула звернення б/н від 19.12.2017 р. Асоціації міжнародних перевізників України, щодо наявності обставин, які привели до неможливості виконання зобов'язань перевезення експортних вантажів автомобільними перевізниками України та видала Висновок щодо обставин, які унеможливили виконання зобов`язань № 19-08-5/1369 (далі Висновок ТПП). /а.с.25-28/
Така обставина розцінена Львівською торгово-промисловою палатою /ТПП/ як обставина, що перебуває поза контролем автомобільних перевізників та може вважатися як надзвичайна та невідворотна за цих умов відповідно до законодавства України та міжнародно-правових актів з 17.11.2017р. по 01.12.2017р.
Таким чином, у разі виключення терміну з 17.11.2017 року по 01.12.2017 року з розрахунку строку доставки товарів до Львівської митниці ДФС, суд першої інстанції дійшов до вірного висновку, що позивачем не був порушений десятиденний строк доставки товарів, оскільки експортна декларація оформлена 08.11.2017 року до 17.11.2017 року (8 діб), а з 17.11.2017 року по 01.12.2017 року позивач намагався отримати дозвіл на поїздку по територіях іноземних держав при виконанні перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом у міжнародному сполученні. Однак, позивач був позбавлений можливості отримати дозвіл, про що свідчить висновок Львівської ТПП щодо існування обставин непереборної сили.
При цьому, як вбачається з матеріалів справи, в період з 02 грудня по 05 грудня 2017 року позивач перебував в місці розташування митного поста «Краковець».
Крім того, за повідомленням Прикордонної служби України від 20 лютого 2018 року №23/Г-38, в період з 01.12.2017 року по 04.12.2017 року перед міжнародним пунктом пропуску для автомобільного сполучення «Краківець» знаходилось, серед іншого, 310 вантажних автомобілів, протягом 01-02 грудня пунктом пропуску щогодини оформлялись лише 16 вантажних автомобілів, протягом 02-03 грудня 15 вантажних автомобілів, протягом 03-04 грудня 14 вантажних автомобілів щогодини.
Таким чином, перебуваючи в черзі, ОСОБА_1 оформив вантаж лише 04 грудня 2017 року з порушенням десятиденного строку з незалежних від нього причин.
Отже, суд першої інстанції дійшов до обґрунтованого висновку щодо протиправності оскарженої постанови у справі про адміністративні правопорушення.
Доводів на спростування висновків суду першої інстанції апелянтом не надано.
Враховуючи викладене, при розгляді справи суд першої інстанції правильно встановив обставини, які мають значення для справи, порушень норм матеріального, процесуального права не допустив, а тому рішення суду першої інстанції в порядку ст.316 КАС України підлягає залишенню без змін.
Керуючись ст.ст.311, 315, 316, 321, 322, 325, 329 КАС України, -
П О С Т А Н О В И В:
Апеляційну скаргу Львівської митниці Державної фіскальної служби залишити без задоволення, а рішення Каховського міськрайонного суду Херсонської області від 19 березня 2018 року залишити без змін.
Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня отримання судового рішення.
Головуючий суддя Крусян А.В.Судді Градовський Ю.М. Лук'янчук О.В.