Постанова № 75831689, 02.08.2018, Одеський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
02.08.2018
Номер справи
513/724/17
Номер документу
75831689
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

----------------------

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

02 серпня 2018 р.м.ОдесаСправа № 513/724/17

Категорія: 2.1 Головуючий в 1 інстанції: Бучацька А.І. Дата та місце ухвалення: 13.03.2018 р. смт.Сарата

Одеський апеляційний адміністративний суд в складі колегії суддів:

головуючого судді - Шеметенко Л.П.

судді - Димерлія О.О.

судді - Єщенка О.В.

за участю секретаря - Алексєєвої Т.М.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Одесі адміністративну справу за апеляційною скаргою ОСОБА_1 на рішення Саратського районного суду Одеської області від 13 березня 2018 року по справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Саратської селищної ради Одеської області, за участю третьої особи, яка не заявляє самостійні вимоги на предмет спору, Комунального підприємства «Сарата Комунсервіс» про визнання протиправним та скасування рішення,-

В С Т А Н О В И В:

В серпні 2017 року ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом, в якому просив визнати протиправним та скасувати рішення Саратської селищної ради Саратського району Одеської області «Про встановлення тарифів на послуги водопостачання, водовідведення та вивезення твердих побутових відходів у селищі Сарата Саратського району Одеської області» від 26.04.2017 року №440-VII.

Обґрунтовуючи позовні вимоги позивач зазначив, що оскаржуване рішення органу місцевого самоврядування не містить конкретного визначення житлово-комунальних послуг, за які встановлюються нові тарифи, а також прийняте без наявності належного економічного обґрунтування їх рівня і тарифоутворення. Разом з цим, під час прийняття оскаржуваного рішення не дотримано термін доведення споживачам вказаного акту до дня введення його в дію та процедуру визначення виконавця послуг щодо вивезення твердих побутових відходів на конкурсних засадах. Зазначені обставини у сукупності свідчать про те, що селищна рада під час виконання своїх завдань діяла не у відповідності до закону, необґрунтовано, чим порушила інтереси позивача як споживача наведених послуг.

Рішенням Саратського районного суду Одеської області від 13 березня 2018 року у задоволенні адміністративного позову відмовлено.

Не погоджуючись з вказаним рішенням суду першої інстанції, ОСОБА_1 подав апеляційну скаргу, в якій, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, невідповідність висновків суду обставинам справи, просить рішення суду першої інстанції скасувати та ухвалити нове судове рішення про задоволення позову у повному обсязі.

Заслухавши суддю-доповідача, переглянувши справу за наявними в ній доказами, перевіривши законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга задоволенню не підлягає, з наступних підстав.

Судом першої інстанції встановлено наступні обставини справи.

З матеріалів справи вбачається, що пунктом 1 рішення Саратської селищної ради Саратського району Одеської області від 26.04.2017 року №440-VІІ встановлено тарифи на послуги водопостачання, водовідведення та вивезення твердих побутових відходів у селищі Сарата Саратського району Одеської області з 01.05.2017 року.

Згідно Додатку 1 до Рішення від 26.04.2017 року №440-VІІ (Тарифи для населення, бюджетних установ та інших споживачів смт. Сарата) вирішено, що тарифи відносно водопостачання: згідно лічильника, м.куб. становить 15,5 грн.; ванна в квартирі, з 1 люд./місяць - 69,9 грн.; кран в квартирі, з 1 люд./місяць - 44,3 грн.; вулична колонка, з 1 люд./місяць - 23,3 грн.; дворова колонка (приватний сектор) з 1 люд./місяць - 69,9 грн.; бюджетні установи, м.куб. - 21,8 грн.; інші споживачі, м.куб. - 21,8 грн.

Тарифи відносно водовідведення: згідно лічильника, м.куб. становить 16,9 грн.; ванна в квартирі, з 1 люд./місяць - 76,1 грн.; кран в квартирі, з 1 люд./місяць - 48,2 грн.; бюджетні установи, м.куб. - 19,4 грн.; інші споживачі, м.куб. - 19,4 грн.

Тарифи відносно вивозу побутових відходів: будинки приватного сектору з 1 люд./місяць - 20,6 грн.; споживачі одноквартирні та багатоквартирні дома, з 1 люд./місяць - 17,7 грн.; бюджетні установи м.куб. - 163,4 грн.; інші споживачі м.куб. - 163,4 грн.

Пунктом 2 Рішення від 26.04.2017 року №440-VІІ вирішено затвердити норми споживання комунальних послуг (Додаток 2 до рішення).

Пунктами 3, 4 Рішення від 26.04.2017 року №440-VІІ визначено оприлюднити зазначений акт у засобах масової інформації. Покласти контроль за виконанням рішення на постійні комісії селищної ради з бюджету та фінансово-економічних питань, розвитку ринкових відносин та питань регуляторної політики, з питань комунальної власності, житлово-комунального господарства, розвитку інфраструктури та благоустрою селища, з питань законності, правопорядку та захисту прав громадян, питань депутатської діяльності, етики та гласності.

Фактично вказаним актом вирішено провести коригування діючих по селищу тарифів на послуги із вивезення твердих побутових відходів, водопостачання і водовідведення для відповідних категорій споживачів.

Підставою для прийняття оспорюваного рішення стало звернення підприємства-виконавця КП «Сарата Комунсервіс» від 09.03.2017 року із відповідними поясненнями та розрахунками щодо встановлення тарифів з водопостачання, водовідведення та вивезення твердих побутових відходів, обґрунтоване необхідністю збільшення вартості послуг через підвищенням вартості паливно-мастильних матеріалів, запчастин, електричної енергії, мінімальної заробітної плати працівників, вартості реагентів для знезаражування питної води, інших операційних та загальновиробничих витрат (а.с. 100-115).

Не погоджуючись із рішенням органу місцевого самоврядування, посилаючись на його необґрунтованість, а також порушення селищною радою порядку прийняття вказаного акту, позивач звернувся до суду з позовом за захистом своїх інтересів в одержанні належних житлово-комунальних послуг.

Вирішуючи справу та відмовляючи в задоволені позовних вимог, суд першої інстанції дійшов висновку про те, що встановлення тарифів житлово-комунальних послуг на місцевому рівні відбулось обґрунтовано та у відповідності до чинного законодавства, а тому підстави для скасування рішення відповідача та задоволення позову відсутні.

Колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції про відсутність наявності підстав для задоволення позову, вважає правильними, з огляду на наступне.

Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 13 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» від 24.06.2004 року №1875-IV (в редакції, яка діяла на момент виникнення спірних правовідносин) залежно від функціонального призначення житлово-комунальні послуги поділяються на комунальні послуги (централізоване постачання холодної води, централізоване постачання гарячої води, водовідведення (з використанням внутрішньобудинкових систем), газо- та електропостачання, централізоване опалення, а також вивезення побутових відходів тощо).

Згідно із п. 2 ч. 1 ст. 14 Закону України від 24.06.2004 року №1875-IV до другої групи житлово-комунальних послуг належать послуги, ціни/тарифи на які затверджують органи місцевого самоврядування для надання на відповідній території.

Відповідно до ч.ч. 1, 2 ст. 31 Закону України порядок формування тарифів на кожний вид житлово-комунальних послуг другої групи (пункт 2 частини першої статті 14 цього Закону) визначає Кабінет Міністрів України.

Виконавці/виробники здійснюють розрахунки економічно обґрунтованих витрат на виробництво (надання) житлово-комунальних послуг і подають їх органам, уповноваженим здійснювати встановлення тарифів.

Порядок доведення до споживачів інформації про перелік житлово-комунальних послуг, структуру цін/тарифів, зміну цін/тарифів з обґрунтуванням її необхідності та про врахування відповідної позиції територіальних громад розробляється і затверджується центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері житлово-комунального господарства.

Частиною 10 вказаної статті Закону визначено, що у разі зміни протягом строку дії цін/тарифів обсягу окремих складових економічно обґрунтованих витрат з причин, які не залежать від виконавця/виробника, зокрема, збільшення або зменшення податків і зборів, мінімальної заробітної плати, орендної плати та амортизаційних відрахувань, підвищення або зниження цін на паливно-енергетичні та інші матеріальні ресурси, виконавці/виробники проводять коригування встановлених цін/тарифів на житлово-комунальні послуги і подають на затвердження до органу, уповноваженого здійснювати встановлення таких цін/тарифів. При цьому перерахунок цін/тарифів може проводитися шляхом коригування лише тих складових структури цін/тарифів, за якими відбулися цінові зміни в бік збільшення або зменшення. При коригуванні додатково враховується компенсація втрат (або вилучення необґрунтовано отриманих прибутків) від застосування не скоригованої на зміну вартості окремих витрат ціни/тарифу в період до встановлення скоригованих цін/тарифів.

Орган, уповноважений здійснювати встановлення цін/тарифів, зобов'язаний прийняти рішення про коригування тарифу не пізніше ніж через 10 днів з дня отримання відповідного подання.

Отже, встановлення цін/тарифів на комунальні послуги реалізується уповноваженим в цих питаннях органом.

Колегія суддів враховує, що відповідно до п.п. 2 п. «а» ст. 28 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» від 21.05.1997 року №280/97-ВР до відання виконавчих органів, зокрема, селищних рад належать власні (самоврядні) повноваження як встановлення в порядку і межах, визначених законом, тарифів на побутові, комунальні (крім тарифів на теплову енергію, централізоване водопостачання та водовідведення, перероблення та захоронення побутових відходів, послуги з централізованого опалення, послуги з централізованого постачання холодної води, послуги з централізованого постачання гарячої води, послуги з водовідведення (з використанням внутрішньобудинкових систем), які встановлюються національною комісією, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг), транспортні та інші послуги.

Таким чином, уповноваженим у сфері фінансів та цін є виконавчий комітет відповідного органу місцевого самоврядування.

В силу наведеної правової норми, повноваження виконавчого комітету органу місцевого самоврядування у вирішенні питання про встановлення тарифів на комунальні послуги є власними (самоврядними).

Як вбачається з матеріалів справи, рішенням Саратської селищної ради від 16.05.2012 року №563 створено Комунальне підприємство «Сарата Комунсервіс», метою діяльності якого є, зокрема, надання житлово-комунальних послуг (водопостачання та водовідведення населенню і підприємствам, а також ремонт, будівництво і реконструкція водопровідних мереж, вивезення побутових та промислових відходів, тощо).

У зв'язку із збільшенням податків і зборів, мінімальної заробітної плати, орендної плати та амортизаційних відрахувань, підвищенням цін на паливно-енергетичні та інші матеріальні ресурси КП «Сарата Комунсервіс» провело коригування встановлених цін/тарифів на житлово-комунальні послуги.

09.03.2017 року КП «Сарата Комунсервіс» подало до Саратської селищної ради Саратського району Одеської області на затвердження сформоване економічне обґрунтування підвищення тарифів на комунальні послуги із доведенням цих обставин споживачам послуг на відповідній території в засобах масової інформації у виданні від 18.03.2017 року.

Розглянувши та обговоривши подані КП «Сарата Комунсервіс» документи щодо необхідності перегляду тарифів на комунальні послуги у 2017 році, у зв'язку із підвищенням цін на енергоносії, мінімальної заробітної плати та інших платежів, з метою приведення рівня відшкодування споживачами економічно обґрунтованої вартості послуг водопостачання та водовідведення, вивезення твердих побутових відходів, безперебійного забезпечення питною водою жителів селища Сарата, забезпечення екологічної безпеки населення і належного санітарного утримання території Саратської селищної ради, рішенням Виконавчого комітету Саратської селищної ради від 24.04.2017 року №32 погоджено розроблені тарифи на послуги водопостачання, водовідведення та вивезення твердих побутових відходів, що надаються КП «Сарата Комунсервіс» у визначених розмірах у відповідності до норм споживання комунальних послуг.

Доручено адміністрації КП «Сарата Комунсервіс» довести до відома жителів селища Сарата та керівників організацій, підприємств, установ, розташованих на території селищної ради інформацію про зміну тарифів на надання комунальних послуг з 01.05.2017 року через засоби масової інформації.

Таким чином, затверджуючи коригування у тарифах на комунальні послуги та встановлення заявлених цін на підставі поданих комунальним підприємством обґрунтувань, орган місцевого самоврядування діяв у межах своїх повноважень та за наявності правових підстав.

Водночас, колегія суддів враховує, що вказане рішення органу місцевого самоврядування містить мотиви його прийняття, орган під час прийняття рішення наводить підстави для вирішення значимих для міста питань, обґрунтовує необхідність підвищення цін і тарифів на житлово-комунальні послуги.

В свою чергу, позивач, звертаючись до суду із цим позовом, не зазначає будь-яких обставин, що вплинули на його права та інтереси у зв'язку із прийняттям цього рішення, у тому числі, не посилається на те, що він був позбавлений висловити свою громадську думку з питань, що стосуються цін і тарифів на ці послуги, не зазначає свою незгоду із встановленими тарифами, не наводить свої міркування з приводу належних, на його думку, розрахунків тарифів тощо.

При цьому, здійснені економічні розрахунки витрат на надання житлово-комунальних послуг подані комунальним підприємством протягом п'яти робочих від дня подання відповідних розрахунків до органу, уповноваженого встановлювати тарифи, для розміщення в місцевій районній газеті «Час. Люди. Події.» і були опубліковані у виданні від 18.03.2017 року, тобто доведені фізичним і юридичним особам у спосіб, передбачений п. 2.2 Порядку доведення до споживачів інформації перелік житлово-комунальних послуг, структуру цін/тарифів, зміну тарифів з обґрунтуванням її необхідності та про врахування відповідної позиції територіальних громад, затвердженого Наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 30.07.2012 року №390.

Фактично єдиною підставою звернення із цим позовом до суду є те, що оскаржуване рішення не містить чіткого визначення послуг, тарифи по яким підлягають коригуванню. Також, позивач зазначає про відсутність у КП «Сарата Комунсервіс» правових підстав для забезпечення вивезення побутових відходів, з огляду на те, що вказане підприємство не визначено відповідним виконавцем послуг на конкурсних засадах.

Разом з цим, вирішуючи справу, судом першої інстанції вірно враховано ту обставину, що Рішенням Саратської селищної ради від 16.08.2017 року №585-УІІ створено конкурсну комісію з визначення виконавця послуг з вивезення побутових відходів на території смт. Сарата, затверджено її склад, конкурсну документацію з умовами проведення конкурсу на визначення виконавця послуг з вивезення побутових відходів.

25.09.2017 року протоколом засідання конкурсної комісії з визначення виконавця послуг з вивезення побутових відходів на території смт. Сарата №2 КП «Сарата Комунсервіс» визначено переможцем конкурсу на надання послуг з вивезення побутових відходів на території смт. Сарата.

Рішенням Саратської селищної ради від 28.09.2017 року №614-VII введено в дію рішення конкурсної комісії щодо визначення переможця конкурсу з визначення виконавця послуг з вивезення побутових відходів на території смт. Сарата відповідно до протоколу №2 засідання конкурсної комісії. Визначено КП «Сарата Комунсервіс» Саратської селищної ради виконавцем послуг із вивезення побутових відходів на території смт. Сарата строком на один рік. Встановлено для КП «Сарата Комунсервіс» тариф на вивезення побутових відходів на території смт. Сарата Саратського району Одеської області: будинку приватного сектору з1 люд/міс 20,60 грн.; споживачі одноквартирні та багатоквартирні дома з 1 люд/міс 17,70 грн.; бюджетні установи м.куб 163,40 грн.; інші споживачі м. куб. 163,40 грн. Також, зобов'язано КП «Сарата Комунсервіс» укласти договори на вивезення побутових відводів з власниками або балансоутримувачами житлових квартир, житлових будинків, бюджетними організаціями та іншими підприємствами згідно з вимогами Постанови КМУ від 10.12.2008 року №1070 «Про затвердження Правил надання послуг з вивезення побутових відходів.

Разом з цим, Рішенням Саратської селищної ради від 28.09.2017 року №615-VІІ внесено зміни та доповнення до рішення Саратської селищної ради від 26.04.2017 №440-VІІ «Про встановлення тарифів на послуги водопостачання, водовідведення та вивезення твердих побутових відходів», а саме у п. 1.1 рішення слова «та вивезення твердих побутових відходів» виключено; у п. 1.2 слова «водопостачання» замінено словами «холодне водопостачання»; пунктом 1.3 в п. 1 рішення слова та цифри «з 01.05.2017 року» виключено; пунктом 1.4. п. 4 рішення викладено в наступній редакції « 4. Рішення вводиться в дію не пізніше, ніж за 15 календарних днів з дня його оприлюднення в засобах масової інформації». Визначено, що відповідно пункт 4 вважати пунктом 5. В додатку № 1 розділ «Вивіз твердих побутових відходів» виключено. Інші пункти рішення залишено без змін. Доручено КП «Сарата Комунсервіс» здійснити перерахунок сплати житлово-комунальних послуг відповідно до цього рішення.

Таким чином, на момент вирішення спору органом місцевого самоврядування уточнено спірне рішення шляхом внесення змін, у тому числі шляхом визначення конкретних послуг, відносно яких коригуються тарифи і ціни, а також в установленому порядку визначено виконавця послуг на відповідній адміністративно-територіальній одиниці.

З огляду на наведене, оскільки під час вирішення спору позивач не обґрунтував порушення своїх прав та інтересів у зв'язку із прийняттям рішення відповідача, в свою чергу відповідачем наведено відповідні підстави та мотиви щодо вирішення питань у сфері житлово-комунальних послуг, до ухвалення рішення відповідач вчинив дії, з приводу яких позивач звернувся до суду із позовом, колегія суддів вважає, що з урахуванням цих обставин, суд першої інстанції дійшов вірного висновку про відсутність підстав для задоволення позову.

Зважаючи на вищевикладене, колегія суддів приходить до висновку, що при розгляді справи судом першої інстанції правильно встановлено обставини у справі, судове рішення викладено достатньо повно та ухвалено з додержанням норм матеріального та процесуального права, висновки обґрунтовані з посиланням на конкретні норми Законів України і відповідають чинному законодавству, а наведені в апеляційній скарзі доводи не дають підстав для висновку про незаконність чи необґрунтованість судового рішення.

За таких обставин підстав для скасування рішення суду першої інстанції та задоволення апеляційної скарги не вбачається.

Керуючись ст.ст. 139, 243, 250, 308, 310, 315, 316, 321, 322, 325, 328, 329 КАС України, суд, -

П О С Т А Н О В И В:

Апеляційну скаргу ОСОБА_1 - залишити без задоволення.

Рішення Саратського районного суду Одеської області від 13 березня 2018 року - залишити без змін.

Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена безпосередньо до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня складання повного тексту судового рішення.

Судове рішення складено у повному обсязі та підписано 13.08.2018 р.

Головуючий, суддя: Л.П. Шеметенко

Суддя: О.О. Димерлій

Суддя: О.В. Єщенко