
ЧЕРНІГІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
09 серпня 2018 року м. Чернігів Справа № 2540/2609/18
Чернігівський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Клопота С.Л.,
за участю секретаря Шашери М.О.,
представника відповідача Христенок Т.Г.,
представника третьої особи Лотоцького А.Р.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду справу за адміністративним позовом ОСОБА_3 до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії,
У С Т А Н О В И В:
ОСОБА_3 звернувся з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області та просить:
1. Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області щодо припинення виплати йому пенсії, починаючи з 01 січня 2018 року без врахування надбавки за виконання особливо важливих завдань у розмірі 50% грошового забезпечення, надбавки за роботу з таємними документами у розмірі 10% від посадового окладу, надбавки за роботу з особовим складом у розмірі 7,5% від посадового окладу, премії у розмірі 125% посадового окладу.
2. Зобов'язати Головне управління Пенсійного Фонду України в Чернігівській області провести з 01 січня 2018 року перерахунок його пенсії з урахуванням надбавки за виконання особливо важливих завдань у розмірі 50% грошового забезпечення, надбавки за роботу з таємними документами у розмірі 10% від посадового окладу, надбавки за роботу з особовим складом у розмірі 7,5% від посадового окладу, премії у розмірі 125% посадового окладу.
3. Зобов'язати Головне управління Пенсійного Фонду України в Чернігівській області в подальшому виплачувати йому пенсію з урахуванням надбавки за виконання особливо важливих завдань у розмірі 50% грошового забезпечення, надбавки за роботу з таємними документами у розмірі 10% від посадового окладу, надбавки за роботу з особовим складом у розмірі 7,5% від посадового окладу, премії у розмірі 125% посадового окладу.
Свої вимоги обґрунтовує тим, що на думку позивача, перерахунок раніше призначеної йому пенсії, який був проведений відповідачем 1.01.2018 без врахування надбавки за виконання особливо важливих завдань, надбавки за роботу з таємними документами, надбавки за роботу з особовим складом, премії у розмірі 125% посадового окладу суперечить нормам чинного законодавства та порушує його соціальні та майнові права.
Позивач в судове засідання не з'явився, про дату, час та місце судового розгляду повідомлений належним чином. До суду надійшла заява про розгляд справи у його відсутності.
Представник відповідача в судовому засіданні позовні вимоги не визнала, просила відмовити в задоволенні позову, посилаючись на заперечення, які викладені у відзиві на позовну заяву, що приєднаний до матеріалів справи.
Представник третьої особи в судовому засіданні позовні вимоги не визнала, просила відмовити в задоволенні позову, посилаючись на заперечення, які викладені у поясненнях на позовну заяву, що приєднаний до матеріалів справи.
Розглянувши подані сторонами документи і матеріали, заслухавши пояснення представника відповідача, третьої особи, суд вважає позов задоволенню не підлягає з наступних підстав.
Позивач є пенсіонером Збройних Сил України та перебуває на обліку Головному управлінні Пенсійного фонду України в Чернігівській області, яке призначило та виплачує йому пенсію.
1.01.2018 позивачу було проведено перерахунок раніше призначеної йому пенсії з врахуванням окладу за посадою; оклад за військовим (спеціальним) званням; відсоткова надбавка за вислугу років.
При тому, що пенсія була йому призначена з урахуванням, у тому числі і надбавки за виконання особливо важливих завдань у розмірі 50% грошового забезпечення, надбавки за роботу з таємними документами у розмірі 10% від посадового окладу, надбавки за роботу з особовим складом у розмірі 7,5% від посадового окладу, премії у розмірі 125% посадового окладу.
28.05.2018 позивач звернувся до відповідача з заявою, в якій просив повідомити причину такого перерахунку пенсії.
12.06.2018 на адресу позивача було направлено відповідне роз'яснення.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.
Відповідно до частини 4 ст.63 Закону України № 2262-XII від 09.04.1992 "Про пенсійне
забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон №2262) усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які
мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.
Механізм реалізації положень частини четвертої статті 63 Закону №2262 до цього
часу відсутній, а тому питання реалізації положення зазначеного Закону було вирішено шляхом прийняття Кабінетом Міністрів України постанови від 21 лютого 2018 р. № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб», яка набрала чинності 24 лютого 2018 року (далі - постанова КМУ №103).
На виконання частини 4 статті 63 Закону №2262 уряд, постановою КМУ №103, постановив: перерахувати пенсії, призначені згідно із Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" до 1 березня 2018 року (крім пенсій, призначених згідно із Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним! званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 1 березня 2018 року відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року № 704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" (далі - постанова КМУ №704).
Постанова КМУ №704 визначає перелік видів грошового забезпечення, який необхідно врахувати при перерахунку пенсії і цей перелік є вичерпним. До нього входить лише: оклад за посадою; оклад за військовим (спеціальним) званням; відсоткова надбавка за вислугу років.
Органи Пенсійного фонду провели перерахунок пенсій на підставі довідок про складові оновленого грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, які були видані уповноваженими структурними підрозділами міністерств та відомств. В даному випадку уповноваженим структурним підрозділом Міністерства оборони України є Чернігівський обласний військовий комісаріат.
На виконання вимог постанови КМУ № 103, з урахуванням вимог постанови КМУ №704, головному управлінню було надано довідку про розмір грошового забезпечення позивача, що враховується для перерахунку пенсії №ФЧ52527 від 14.03.2018.
Вказана довідка не містить даних про додаткові види грошового забезпечення. В ній зазначено, як цього і вимагає постанова КМУ №103, лише: оклад за посадою; оклад за військовим (спеціальним) званням; відсоткова надбавка за вислугу років.
Позивач не оскаржував довідку №ФЧ52527 від 14.03.2018.
Відповідач не наділений повноваженнями щодо визначення складових грошового забезпечення.
Суд зазначає, що поняття "призначення" пенсії та "перерахунку" пенсії не є тотожними. Ці юридичні процеси різні за змістом і механізмом.
Здійснення призначення пенсій, відповідно до Закону №2262, регулюється статтею 43 цього Закону, а здійснення перерахунку пенсій, регулюється статтею 63.
Стаття 43 враховує індивідуальні особливості проходження служби кожного військовослужбовця і саме для цього, при призначенні пенсії, враховуються додаткові види грошового забезпечення за останні 24 місяці підряд перед місяцем звільнення.
Стаття ж 63 визначає, що підставою для перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону №2262, є підвищення грошового забезпечення військовослужбовців на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.
Постановою КМУ №103, якраз і визначено умови, порядок та розміри здійснення перерахунку пенсії даної категорії військовослужбовців, до якої віднесено і позивача.
Крім того, механізм і порядок здійснення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону №2262, встановлено ще і постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 №45 "Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - постанова КМУ №45).
Пункт 5 цього Порядку встановлює, що під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним)
званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок
пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням.
Отже, перерахунок пенсії позивачу, відповідно до постанови КМУ №103, здійснено
головним управлінням на підставі довідки №ФЧ52527 від 14.03.2018 виданої Чернігівським
обласним військовим комісаріатом та з урахуванням вимог Закону №2262, постанови КМУ №103, постанови КМУ №45.
Пенсія позивачу виплачується в новому збільшеному розмірі, про що зазначено в листі головного управління від 12.06.2018 № 3321/03/Н-12.
Зважаючи на наведене судом встановлено, що позивачем правомірно починаючи з 01 січня 2018 року пенсія позивачу перерахована та виплачується без врахування надбавки за виконання особливо важливих завдань у розмірі 50% грошового забезпечення, надбавки за роботу з таємними документами у розмірі 10% від посадового окладу, надбавки за роботу з особовим складом у розмірі 7,5% від посадового окладу, премії у розмірі 125% посадового окладу, і правові підстави для зобов'язання відповідача провести з 01 січня 2018 року перерахунок пенсії позивача з урахуванням вказаних надбавок є відсутніми.
Щодо вимоги позивача здійснювати виплату пенсій з урахуванням додаткових видів грошового забезпечення в подальшому, суд зазначає наступне.
На час розгляду судом даної адміністративної справи права позивача в цій частині вимог не були порушені, а тому вони не можуть підлягати задоволенню.
Як зазначив Пленум Вищого адміністративного суду України у постанові від 19.12.2012 № 8, суд не має підстав обмежувати орган, відповідальний за здійснення нарахування та виплати підвищення до пенсії, певним часовим проміжком, якщо не відбулося змін у законодавстві. Аналогічного висновку дійшов і Верховний Суд України (постанова від 05.11.2013 у справі № 21-293а13).
Враховуючи вищевикладене, в задоволенні адміністративного позову ОСОБА_3 необхідно відмовити.
Керуючись ст. ст.139, 227, 241-243, 246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
В И Р І Ш И В:
В задоволенні адміністративного позову - відмовити в повному обсязі.
Рішення суду набирає законної сили в порядку статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене до Київського апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення суду. Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення.
Повний текст рішення виготовлено 13 серпня 2018 року.
Суддя С.Л. Клопот