Рішення № 75828395, 07.08.2018, Івано-Франківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
07.08.2018
Номер справи
809/1061/18
Номер документу
75828395
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"07" серпня 2018 р. справа № 809/1061/18

м. Івано-Франківськ

Івано-Франківський окружний адміністративний суд у складі:

судді Могили А.Б.

за участі:

секретаря судового засідання Перхулин І.В.,

представника позивача Дем'янчука І.Р.

розглянувши у відкритому судовому засіданні за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Воронівський піщаний кар'єр" до Державної служби геології та надр України про визнання протиправною бездіяльність, зобов'язання вчинити дії,-

ВСТАНОВИВ:

Товариство з обмеженою відповідальністю "Воронівський піщаний кар'єр" звернулося в суд із позовною заявою до Державної служби геології та надр України про визнання протиправною бездіяльність, зобов'язання вчинити дії.

Позовні вимоги мотивовані тим, що позивач 12.12.2014 звернувся до Державної служби геології та надр України із заявою про надання спеціального дозволу на користування надрами з метою видобування пісків Північної ділянки Воронівського родовища. Матеріали по даній заяві позивачу були повернуті у зв'язку із не проведенням переоцінки запасів корисних копалин. Усунувши недоліки, позивач повторно звернувся до відповідача із заявою №19/1-15 від 20.02.2015 про надання спеціального дозволу згідно протоколу №3329 від 04.03.2015 Державної комісії по запасах корисних копалин при Державній службі геології та надр України, однак відповідачем спеціальний дозвіл на користування надрами не видано.

В обґрунтування позовних вимог представник позивача вказав, що позивачем до заяви про надання спеціального дозволу на користування надрами відповідачу були надані витяг з ЄДР, погодження органів місцевого самоврядування Рогатинського району, погодження Держгірпромнагляду України від 03.06.2015 №3239/0/3/1-12/6/15, погодження Мінприроди України, пояснювальна записка з обґрунтуванням необхідності використання надр, програма робіт із введення родовища в експлуатацію та розробки, протокол ДКЗ України №3329 від 04.03.2015, довідка ДНВП «Геоінформ України» від 20.05.2015 №02/302-1367, каталог географічних координат кутових точок ділянки надр. Оглядова карта району робіт, масштаб 1:200 000, ситуаційний план Північної ділянки Воронівського родовища, масштаб 1:10000, топографічний план родовища, масштаб 1:1000.

На звернення 18.01.2018 позивача, щодо розгляду його заяви про надання спеціального дозволу, відповідачем відповіді не надано.

Таким чином, внаслідок бездіяльності, відповідачем грубо порушено абз.26 п.8 Порядку надання спеціальних дозволів на користування надрами, затвердженого постановою КМУ від 30.05.2011 №615.

Представник відповідача в судове засідання не з'явився, хоча про дату, час та місце розгляду справи відповідач повідомлений належно. Правом на подання відзиву на позовну заяву не скористався.

Ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 22.06.2018 позовну заяву залишено без руху.

Згідно ухвали Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 09.07.2018 відкрито провадження в даній справі.

Ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 03.08.2018 заяву Товариства з обмеженою відповідальністю "Воронівський піщаний кар'єр" про забезпечення позову повернуто без розгляду.

Суд, заслухавши усні пояснення представника позивача, дослідивши письмові докази, зазначає наступне.

Товариство з обмеженою відповідальністю "Воронівський піщаний кар'єр" відповідно до виписки з ЄДР юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців 28.02.2014 зареєстроване юридичною особою (а.с.21).

Відповідно до статті 4 Кодексу України про надра надра є виключною власністю Українського народу і надаються тільки у користування. Угоди або дії, які в прямій або прихованій формі порушують право власності Українського народу на надра, є недійсними. Український народ здійснює право власності на надра через Верховну Раду України, Верховну Раду Автономної Республіки Крим і місцеві ради.

Указом Президента України від 09.12.2010 № 1085/2010 "Про оптимізацію системи центральних органів виконавчої влади" утворено Державну службу геології та надр України, як центральний орган виконавчої влади, шляхом реорганізації Міністерства охорони навколишнього природного середовища України.

Згідно Положення про Державну службу геології та надр України, затвердженого Указом Президента України від 06.04.2011 за № 391/2011, Державна служба геології та надр України (надалі - Держгеонадра України) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра екології та природних ресурсів України (далі - Міністр), входить до системи органів виконавчої влади і забезпечує реалізацію державної політики у сфері геологічного вивчення та раціонального використання надр.

За приписами підпунктів 9-11 пункту 4 Положення Держгеонадра України відповідно до покладених на неї завдань: видає в установленому порядку спеціальні дозволи на користування надрами (у тому числі на користування нафтогазоносними надрами); зупиняє та анулює в установленому порядку дію спеціальних дозволів на користування надрами (у тому числі на користування нафтогазоносними надрами), поновлює їх дію у разі зупинення; здійснює переоформлення спеціальних дозволів на користування надрами (у тому числі на користування нафтогазоносними надрами), внесення до них змін та видачу дублікатів, продовжує строк дії спеціальних дозволів на користування надрами (у тому числі на користування нафтогазоносними надрами).

Згідно статті 25 Кодексу України про надра (в редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин) права користувачів надр охороняються законом і можуть бути обмежені лише у випадках, передбачених законодавством України.

Постановою Кабінету Міністрів України від 30.05.2011 року за № 615 затверджено Порядок надання спеціальних дозволів на користування надрами, який регулює питання надання спеціальних дозволів на користування надрами у межах території України, її континентального шельфу та виключної (морської) економічної зони, а також визначає процедуру продовження строку дії, переоформлення, видачі дубліката, зупинення дії чи анулювання дозволу та внесення до нього змін.

Видача (відмова у видачі, переоформлення, видача дубліката, анулювання) дозволу здійснюється відповідно до Закону України "Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності".

Відповідно до пункту 1 частини 1 статті 1 Закону (в редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин), дозвільна система у сфері господарської діяльності - сукупність урегульованих законодавством відносин, які виникають між дозвільними органами, адміністраторами та суб'єктами господарювання у зв'язку з видачею документів дозвільного характеру, переоформленням, анулюванням документів дозвільного характеру.

Дотримуючись вимог Порядку надання спеціальних дозволів на користування надрами, затвердженого постановою КМУ від 30.05.2011 №615, позивач 20.02.2015 звернувся до Державної служби геології та надр України із заявою №19/1-15 про надання спеціального дозволу на користування надрами з метою видобування пісків Північної ділянки Воронівського родовища (а.с.14).

Так пунктом 2 Порядку №615 (в редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин) визначено, що дозволи надаються Держгеонадрами переможцям аукціонів з їх продажу та без проведення аукціонів у випадках, передбачених пунктом 8 цього Порядку, органом з питань надання дозволу, крім корисних копалин місцевого значення на території Автономної Республіки Крим, дозволи на видобування яких надаються Радою міністрів Автономної Республіки Крим згідно із цим Порядком.

Для отримання дозволу без проведення аукціону заявник подає органові з питань надання дозволу заяву разом з документами, зазначеними у додатку 1. У заяві зазначаються назва і місцезнаходження ділянки надр, вид корисних копалин, відомості про заявника (найменування, місцезнаходження, код згідно з ЄДРПОУ юридичної особи або прізвище, ім'я, по батькові, місце проживання, реєстраційний номер облікової картки платника податків фізичної особи - підприємця чи серія та номер паспорта такої особи (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомили про це відповідний орган державної податкової служби і мають відмітку у паспорті), номер засобу зв'язку, адреса електронної пошти, а також підстава надання дозволу згідно з пунктом 8 цього Порядку (абзац 20 пункту 8 Порядку №615).

До заяви про надання спеціального дозволу на користування надрами позивачем було надано витяг з ЄДР юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців, погодження органів місцевого самоврядування Рогатинського району, погодження Держгірпромнагляду України від 03.06.2015 №3239/0/3/1-12/6/15, погодження Мінприроди України, пояснювальна записка з обґрунтуванням необхідності використання надр від 10.04.2015, програма робіт із введення родовища в експлуатацію та розробки від 09.04.2015, протокол ДКЗ України №3329 від 04.03.2015, довідка ДНВП «Геоінформ України» від 20.05.2015 №02/302-1367, каталог географічних координат кутових точок ділянки надр. Оглядова карта району робіт, масштаб 1:200 000, ситуаційний план Північної ділянки Воронівського родовища, масштаб 1:10000, топографічний план родовища, масштаб 1:1000 (а.с.16-29).

Рішення про надання дозволу без проведення аукціону приймається протягом 60 днів (для вугільних шахт, які відповідно до законодавства вважаються малими, - протягом 30 днів) після надходження заяви разом із зазначеними документами у повному обсязі (абзац 24 пункту 8 Порядку №615).

Відповідно до пункту 9 Порядку №615 (зі змінами від 12.04.2016) надання надр у користування, за винятком надання надр на умовах угод про розподіл продукції, погоджується з: Радою міністрів Автономної Республіки Крим, відповідними обласними, Київською і Севастопольською міськими радами - на користування ділянками надр з метою геологічного вивчення, розробки родовищ корисних копалин загальнодержавного значення, а також для цілей, не пов'язаних з видобуванням корисних копалин; відповідними районними, міськими, селищними, сільськими радами - на користування ділянками надр, що містять корисні копалини місцевого значення; Мінприроди - на всі види користування надрами.

Дії щодо погодження видачі дозволу вчиняються без залучення особи, що звернулася за одержанням дозволу, в межах строку, встановленого для видачі дозволу.

Для здійснення погодження орган, який видає дозвіл, не пізніше ніж протягом шести робочих днів з дати реєстрації документів надсилає їх копії у паперовому або електронному (шляхом сканування) вигляді органам, зазначеним в абзацах другому - четвертому цього пункту, та встановлює строк розгляду зазначених документів.

За результатами розгляду документів, надісланих на погодження, органи, зазначені в абзацах другому - четвертому цього пункту, надають погодження, які у паперовому або електронному вигляді надсилають органу, який видає дозвіл.

У разі ненадання органами, зазначеними в абзацах другому і третьому цього пункту, позитивної або негативної відповіді щодо погодження за результатами розгляду на найближчій сесії (але у будь-якому разі не пізніше ніж через 90 календарних днів з дати отримання документів від органу з питань надання дозволу) вважається, що надання дозволу ними погоджено.

У разі ненадання Мінприроди погодження протягом 30-денного строку вважається, що надання дозволу ним погоджено.

Як вбачається з матеріалів справи, після прийняття заяви Товариства з обмеженою відповідальністю "Воронівський піщаний кар'єр" разом з пакетом документів, Державною службою геології та надр України фактично не надано ні позитивної, ні негативної відповіді щодо видачі відповідного дозволу, як це передбачено законодавством.

Позивач вважає протиправною бездіяльність відповідача щодо нездійснення розгляду та неприйняття рішення у встановлений строк по заяві позивача про видачу спеціального дозволу на користування надрами, оскільки на момент подачі заяви позивач діяв у межах чинного на той час законодавства та мав всі законні підстави для отримання відповідного дозволу.

Тому, саме на підставі вказаних вище документів, відповідач повинен був прийняти відповідне рішення про надання або відмову в наданні позивачу спеціального дозволу на користування надрами.

На заяву позивача від 18.01.2018 №18/01-18 щодо надання інформації про розгляд заяви №19/1-15 від 20.02.2015 про отримання спеціального дозволу на користування надрами, Державна служба геології та надр України відповіді не надала (а.с.30).

ПП «Геотехнологія» та СФГ ОСОБА_4 спільним листом від 22.02.2018 №22/0218 звернулися до Державної служби геології та надр України щодо погодження передачі геологічної інформації по Воронівському родовищу пісків, яке розташоване між с.Липівка та с.Воронів у Рогатинському районі Івано-Франківської області, створеної за власні кошти Товариству з обмеженою відповідальністю "Воронівський піщаний кар'єр".

У відповідь на дане звернення Державна служба геології та надр України листом від 03.03.2018 №3795/10/10-18 не заперечувала щодо передачі Товариству з обмеженою відповідальністю "Воронівський піщаний кар'єр" геологічної інформації по Воронівському родовищу пісків, яке розташоване між с.Липівка та с.Воронів у Рогатинському районі Івано-Франківської області, створеної за результатами геологорозвідувалих робіт, проведених за технічним завданням Спілки власників селянських господарств «Рідна Земля» за спільні кошти СС «Рідна Земля» та ПП «Геотехнологія» (а.с.31).

Зі змісту положень пункту 25 Порядку №615 вбачається, що про надання, продовження

строку дії, зупинення, поновлення, переоформлення, видачу дубліката, анулювання дозволу та внесення змін до нього Держгеонадра видає наказ, а Рада міністрів Автономної Республіки Крим - розпорядження. У випадку відмови у видачі дозволу приймається рішення (пункт19 Порядку №615).

Підставами для прийняття рішення про відмову в наданні, продовженні строку дії, переоформленні дозволу або внесення змін до нього є: подання заявником документів не в повному обсязі; виявлення у поданих документах недостовірних даних; невідповідність документів, поданих заявником, вимогам законодавства.

Проте, матеріали справи свідчать про те, що відповідач, в порушення вимог частини 5 статті 4-1 Закону України "Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності" та положень пункту 19 Порядку №615, не розглянув документи позивача та не прийняв відповідного рішення щодо видачі спеціального дозволу, тобто допустив протиправну бездіяльність.

За таких підстав суд приходить до висновку, що позивачем 20.02.2015 подано до Державної служби геології та надр України документи в порядку, передбаченому законодавством, яке діяло на момент подачі документів, в поданих документах містилися достовірні дані, документи відповідали вимогам законодавства та містили всі передбачені Порядком №615 погодження.

Згідно абзацу 5 частини 5 статті 4-1 Закону України "Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності" визначено, що відмова у видачі документа дозвільного характеру за підставами, не передбаченими законами, не допускається.

Оскільки матеріали справи не містять вмотивованої відмови відповідача в наданні позивачу дозволу, а відповідачем під час розгляду справи не надано доказів невідповідності поданих позивачем документів вимогам Порядку №615, суд приходить до висновку про наявність в даних правовідносинах протиправної бездіяльність Державної служби геології та надр України щодо невидачі (ненадання) позивачу спеціального дозволу на користування надрами, згідно поданої заяви від 20.02.2015 №19/1-15.

Враховуючи вищевикладене, суд прийшов до переконання, що позовна вимога про визнання бездіяльності відповідача протиправною є обґрунтованою та такою, що підлягає до задоволення.

Позивач у позові просить зобов'язати Державну службу геології та надр України видати Товариству з обмеженою відповідальністю "Воронівський піщаний кар'єр" спеціальний дозвіл на користування надрами згідно заяви від 20.02.2015 за №19/1-15.

Однією з передумов надання спеціального дозволу на користування надрами є те, що відповідно до акту-приймання до договору від 12.11.2014 №1 позивач отримав геологічну інформацію від ПП «Геотехнологія» за результатами виконаних геологорозвідувальних робіт і виданого технічного завдання на попередню геолого-економічну оцінку Воронівського родовища пісків, що розташовані на території Липівської сільської ради Рогатинського району Івано-Франківської області. В свою чергу, Державна служба геології та надр України погодила передачу позивачу геологічної інформації по Воронівському родовищу пісків, створеної за результатами геологорозвідувальних робіт, проведених за технічним завданням Спілки власників селянських господарств «Рідна Земля» та ПП «Геотехнологія».

Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду в постанові від 27.02.2018 (справа №816/591/15-а, адміністративне провадження №К/9901/4844/18) зазначив, що поняття дискреційних повноважень наведене у Рекомендації Комітету Міністрів Ради Європи № R (80)2, яка прийнята Комітетом Міністрів 11 березня 1980 року на 316-й нараді, відповідно до якої під дискреційними повноваженнями слід розуміти повноваження, які адміністративний орган, приймаючи рішення, може здійснювати з певною свободою розсуду, тобто, коли такий орган може обирати з кількох юридично допустимих рішень те, яке він вважає найкращим за даних обставин.

Тобто, дискреційними є повноваження суб'єкта владних повноважень обирати у конкретній ситуації між альтернативами, кожна з яких є правомірною. Прикладом таких повноважень є повноваження, які закріплені у законодавстві з застосуванням слова "може".

Відповідач не наділений повноваженнями за конкретних фактичних обставин діяти не за законом, а на власний розсуд, зокрема, надати спеціальний дозвіл на користування надрами, або ні. Безперечно, правомірним у даному випадку є лише один варіант поведінки, залежно від фактичних обставин.

Суд є правозастосовуючим органом, тобто, не створюючи нових правових норм, не підміняючи собою органи виконавчої та законодавчої влади, на підставі закону у встановленому процесуальним законом порядку вирішує справи.

Суд не може підмінити установлену законодавством процедуру розгляду документів.

Таким чином, з огляду на вищенаведене випливає, що процедура надання спеціального дозволу на користування надрами проводитися відповідно до визначених законом етапів, наданню самого дозволу передує перевірка поданих документів на їх відповідність вимогам законодавства та отримання погоджень відповідних органів.

Оскільки позивачем для отримання дозволу подано документи в порядку, передбаченому законодавством, в поданих документах містилися достовірні дані, документи відповідали вимогам законодавства та містили всі передбачені Порядком №615 погодження, суд приходить до висновку, що з метою захисту порушеного права позивача необхідно зобов'язати Державну службу геології та надр України розглянути заяву Товариства з обмеженою відповідальністю "Воронівський піщаний кар'єр" та прийняти рішення (наказ), передбачене Порядком надання спеціальних дозволів на користування надрами, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України №615 від 30.05.2011 (зі змінами), про надання дозволу на користування надрами з метою видобування пісків Північної ділянки Воронівського родовища, що знаходяться в Рогатинському районі Івано-Франківської області.

Частиною 1 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Згідно частини 4 статті 159 Кодексу адміністративного судочинства України подання заяв по суті справи є правом учасників справи. Неподання суб'єктом владних повноважень відзиву на позов без поважних причин може бути кваліфіковано судом як визнання позову.

Підсумовуючи вищенаведене, враховуючи неподання відповідачем відзиву, що фактично свідчить про визнання ним позову, позовні вимоги є такими, що підлягають до задоволення.

Відповідно до частини 1 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

На підставі статті 129-1 Конституції України, керуючись статтями 139, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити.

Визнати протиправною бездіяльність Державної служби геології та надр України щодо розгляду заяви Товариства з обмеженою відповідальністю "Воронівський піщаний кар'єр" від 20.02.2015 за №19/1-15.

Зобов'язати Державну службу геології та надр України (код ЄДРПОУ 37536031 вул.Антона Цедіка (Ежена Потьє),16, м.Київ) розглянути заяву Товариства з обмеженою відповідальністю "Воронівський піщаний кар'єр" (код ЄДРПОУ 39461801, вул.Вовчинецька, буд.68, м.Івано-Франківськ) та прийняти рішення, передбачене Порядком надання спеціальних дозволів на користування надрами, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України №615 від 30.05.2011 (зі змінами), про надання дозволу на користування надрами з метою видобування пісків Північної ділянки Воронівського родовища, що знаходяться в Рогатинському районі Івано-Франківської області.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Державної служби геології та надр України (код ЄДРПОУ 37536031 вул.Антона Цедіка (Ежена Потьє),16, м.Київ) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Воронівський піщаний кар'єр" (код ЄДРПОУ 39461801, вул.Вовчинецька, буд.68, м.Івано-Франківськ) сплачений судовий збір у розмірі 3 524 (три тисячі п'ятсот двадцять чотири) грн.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку. Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складання повного рішення суду.

Апеляційна скарга подається через Івано-Франківський окружний адміністративний суд або безпосередньо до Львівського апеляційного адміністративного суду.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Строк на апеляційне оскарження також може бути поновлений в разі його пропуску з інших поважних причин, крім випадків, визначених частиною 2 статті 299 цього Кодексу.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Суддя /підпис/ Могила А.Б.

Рішення складене в повному обсязі 13 серпня 2018 р.