Рішення № 75828096, 06.08.2018, Донецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
06.08.2018
Номер справи
805/5027/18-а
Номер документу
75828096
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

06 серпня 2018 р. Справа№805/5027/18-а

приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов'янськ, вул. Добровольського, 1

Донецький окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Мозгової Н.А.,

при секретарі Синиці М.І.

за участю сторін:

позивача: не з'явився,

представника відповідача: не з'явився,

розглянувши у відкритому судовому засіданні за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) сторін адміністративний позов ОСОБА_1 до Добропільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії,-

В С Т А Н О В И В:

25 червня 2018 року позивач, ОСОБА_1 (місце реєстрації: АДРЕСА_1), звернувся до суду з позовною заявою до Добропільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області (місцезнаходження: 85000, Донецька область, м. Добропілля, вул. Незалежності, 28А) про визнання протиправним та скасування рішення від 02.01.2018 року №5194 щодо відмови в зарахуванні до стажу період роботи з 10.06.1986 року по 13.06.1990 року на підприємстві ВАТ «Точмаш» та призначенні пенсії за віком на пільгових умовах згідно ч. 1, 2 ст. 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», зобов'язання повторно розглянути заяву від 22.11.2017 року про призначення пенсії за віком на пільгових умовах згідно ч. 1, 2 ст. 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» з урахуванням стажу період роботи з 10.06.1986 року по 13.06.1990 року на підприємстві ВАТ «Точмаш».

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що ним 22.12.2017 року було здійснено звернення до пенсійного фонду з заявою про призначення пенсії відповідно до ч. 1, 2 ст. 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». За наслідком розгляду заяви пенсійним фондом прийнято спірне рішення про відмову в призначенні пенсії за віком від 02.01.2018 року №5194 у зв'язку з не зарахуванням до пільгового стажу роботи на підприємстві ВАТ «Точмаш» період роботи з 10.06.1986 року по 13.06.1990 року на посаді електрослюсаря-ремонтника, дробильника стружки, бункерувальника, оскільки довідка №6/18 від 21.09.2010 року про підтвердження пільгового характеру роботи, була видана з більш раннього терміну ніж звернення за призначенням пенсії та неможливістю проведення перевірки достовірності видачі зазначеної довідки у зв'язку з тим, що підприємство знаходиться у м. Донецьк, тобто на тимчасово окупованій території, а трудова книжка з записами за зазначений період позивачем втрачена. Вважає, що відповідач таким чином порушує його право на отримання пенсії на пільгових умовах.

10 липня 2018 року представником відповідача направлений відзив на позовну заяву, де зазначив, що вимоги позивача суперечать чинному законодавству та не підлягають задоволенню, оскільки позивачем на підтвердження стажу роботи надана довідка про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній від 21.09.2010 року №6/18, видана ВАТ «Точмаш». Зазначає, що постановою господарського суду Донецької області від 06.03.2013 р. у справі № 42/41б визнано Відкрите акціонерне товариство "Точмаш" банкрутом. Разом з тим, із ухвали господарського суду Донецької області вбачається, що розпорядником майна ВАТ «Точмаш» є ОСОБА_2 тому у вказаній довідці №6/18 від 21.09.2010 року керівник - ОСОБА_3 не має повноважень щодо видачі довідки про стаж роботи, у зв'язку з чим управління не визнає довідку, підтверджуюча пільговий характер роботи за період праці з 10.06.1986 року по 13.06.1990 року на підприємстві ВАТ «Точмаш». Також зазначив, що за наявними документами загальний страховий стаж ОСОБА_1 складає: 17 років 07 місяців 23 дні, у тому числі пільговий стаж роботи за Списком №1 - 9 років 8 місяців 3 дні. Просив відмовити у задоволенні позовних вимог в повному обсязі.

Ухвалою суду від 02.07.2018 року відкрито провадження по справі за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) сторін та призначено судове засідання на 23 липня 2018 року.

23.07.2018 року у судовому засіданні оголошено перерву на 06 серпня 2018 року.

Позивач у судове засідання не з'явився, про дату, час та місце розгляду справи повідомлений належним чином.

Представник відповідача у судове засідання не з'явився, про дату, час та місце розгляду справи повідомлений належним чином.

Дослідивши подані сторонами документи, всебічно і повно з'ясувавши всі обставини справи, об'єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення справи по суті, судом встановлено наступне.

Позивач, ОСОБА_1 (місце реєстрації: АДРЕСА_1), громадянин України, перебуває на обліку в Добропільському об'єднаному управлінні Пенсійного фонду України Донецької області, згідно ст. 43 КАС України здатний здійснювати свої адміністративні процесуальні права та обов'язки.

Судом встановлено, що позивач звернувся до Добропільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області із заявою від 22.12.2017 року про призначення пенсії за віком відповідно до ч. 1, 2 ст.114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Рішенням Добропільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області №5194 від 02.01.2018 року ОСОБА_1 відмовлено у призначенні пенсії за віком згідно ч. 1, 2 ст.114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», у зв'язку з незарахуванням до пільгового стажу роботи за Списком №1 на підприємстві ВАТ «Точмаш» періоду роботи з 10.06.1986 року по 13.06.1990 року в якості електрослюсаря-ремонтника, дробильника стружки, бункерувальника, оскільки позивачем не надана довідка, уточнююча пільговий характер роботи та відсутня трудова книжка, яка підтверджує наявність пільгового стажу.

Спірним у даній справі є рішення пенсійного органу про відмову в призначенні позивачу пенсії відповідно до ч.1, 2 ст.114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» з підстав відсутності довідки, уточнюючі пільговий характер роботи.

Відповідно пункту 2 Прикінцевих положень Закону № 1058-IV особам, які працювали або працюють на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, пенсії призначаються за нормами цього Закону в разі досягнення пенсійного віку та наявності трудового стажу, передбачених Законом №1788-XII.

Згідно до частини 1 статті 44 Закону № 1058-IV заява про призначення (перерахунок) пенсії та необхідні документи подаються до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі в порядку, визначеному правлінням Пенсійного фонду за погодженням із центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально.

Постановою правління Пенсійного фонду України від 25 листопада 2005 року № 22-1 затверджено Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», зареєстровано в Міністерстві юстиції України 27 грудня 2005 р. за №1566/11846.

Пунктом 4.3. Порядку № 22-1 встановлено, що не пізніше 10 днів після надходження заяви та за наявності документів, необхідних для призначення, перерахунку, переведення з одного виду пенсії на інший та поновлення виплати пенсії (у тому числі документів, одержаних відповідно до абзацу другого підпункту 3 пункту 4.2 цього розділу), орган, що призначає пенсію, розглядає подані документи та приймає рішення щодо призначення, перерахунку, переведення з одного виду пенсії на інший, поновлення раніше призначеної пенсії без урахування періоду, за який відсутня інформація про сплату страхових внесків до Пенсійного фонду України.

Згідно п.2 ч.2 ст. 114 Закону № 1058-IV на пільгових умовах пенсія за віком призначається працівникам, зайнятим повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, - після досягнення 50 років і за наявності страхового стажу не менше 25 років у чоловіків, з них не менше 10 років на зазначених роботах, і не менше 20 років у жінок, з них не менше 7 років 6 місяців на зазначених роботах.

Працівникам, які не мають стажу роботи з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, передбаченого абзацом першим цього пункту, але мають не менше половини стажу на зазначених роботах, за наявності передбаченого абзацами першим і п'ятнадцятим - двадцять третім цього пункту відповідного страхового стажу пенсії на пільгових умовах призначаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого абзацом першим частини першої статті 26 цього Закону: чоловікам - на 1 рік за кожний повний рік такої роботи.

За приписами ст. 62 Закону № 1788-XII основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до пункту 20 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній № 637 від 12.08.1993 у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників.

У довідці має бути вказано: періоди роботи, що зараховуються до спеціального стажу; професія або посада; характер виконуваної роботи; розділ, підрозділ, пункт, найменування списків або їх номери, куди включається цей період роботи; первинні документи за час виконання роботи, на підставі яких видана зазначена довідка.

Постановою Кабінету Міністрів України № 1028 від 09.12.2015 року пункт 20 наведеного Порядку доповнено новим абзацом яким визнано, що у разі коли підприємства, установи, організації або їх правонаступники розміщуються на тимчасово окупованій території України або в районах проведення антитерористичної операції, спеціальний трудовий стаж може підтверджуватися за даними, наявними в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування.

Указом Президента України № 405/2014 від 14 квітня 2014 року введено в дію рішення РНБО України від 13 квітня 2014 року «Про невідкладні заходи щодо боротьби з терористичною загрозою і збереження територіальної цілісності України» та розпочато проведення Антитерористичної операції (далі - АТО) на території Донецької і Луганської областей.

Відповідно до ст. 1 Закону України «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції» від 02 вересня 2014 року № 1669-VII (надалі Закон №1669) період проведення антитерористичної операції це час між датою набрання чинності Указом Президента України «Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13 квітня 2014 року «Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України» від 14 квітня 2014 року № 405/2014 та датою набрання чинності Указом Президента України про завершення проведення антитерористичної операції або військових дій на території України.

Виходячи з наведених приписів, датою початку періоду проведення антитерористичної операції є 14.04.2014 року.

На виконання Закону №1669 розпорядженнями Кабінету Міністрів України №1053-р від 30 жовтня 2014 року та від 02.12.2015 року №1275-р затверджено перелік населених пунктів, на території яких здійснювалась антитерористична операція, згідно якого до зазначених населених пунктів належить, зокрема, м. Донецьк.

Позивачем була надана довідка про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній від 21.09.2010 року №6/18 на підприємстві ВАТ «Точмаш» у період з 10.06.1986 року по 13.06.1990 року на посаді електрослюсаря-ремонтника, дробильника стружки, бункерувальника, з якої вбачається, що ОСОБА_1 дійсно працював на підприємстві ВАТ «Точмаш» з 10.06.1986 року на посаді слюсаря-ремонтника 3 раз., з 09.04.1987 року на посаді дробильника стружки, з 01.09.1987 року на посаді бункеровщика, 13.06.1990 року звільнений за власним бажанням. У вищезазначеній довідці вказані номери та дати наказів, а також зазначено, що довідка видана на підставі архівної справи №3824 том №2762.

Враховуючи, що довідка датована 21.09.2010 р., тобто до початку проведення антитерористичної операції, а отже Відкрите акціонерне товариство «Точмаш» знаходилось на території контрольованою законною Владою України.

Підтвердженням наявності стажу роботи у зазначений спірний період також є профспілковий квиток за №24258390, виданий позивачу Профспілкою робітників машинобудування, виробничого об'єднання «Точмаш» 22.04.1987 року, у якому зазначено прийняття на облік ОСОБА_1 10.06.1986 року, тобто з дати прийняття на роботу.

Крім того, судом встановлено, що ухвалою Господарського суду Донецької області від 09.04.2009 року по справі №42/41б порушено справу по банкрутство ВАТ «Точмаш», розпорядником майна призначений ОСОБА_2

Постановою суду від 06.03.2013 року ВАТ «Точмаш» визнаний банкрутом.

Відповідач у відзиві на адміністративний позов посилається на те, що керівник - ОСОБА_3 не мала повноважень щодо видачі довідки про стаж роботи, оскільки розпорядником майна ВАТ «Точмаш» є ОСОБА_2

Відповідно до ч.1,2 ст. 22 Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом» під розпорядженням майном розуміється система заходів щодо нагляду та контролю за управлінням і розпорядженням майном боржника з метою забезпечення збереження, ефективного використання майнових активів боржника, проведення аналізу його фінансового становища, а також визначення наступної оптимальної процедури (санації, мирової угоди чи ліквідації) для задоволення в повному обсязі або частково вимог кредиторів.

Розпорядник майна - фізична особа, яка відповідно до судового рішення господарського суду забезпечує здійснення процедури розпорядження майном.

Про призначення розпорядника майна виноситься ухвала.

Процедура розпорядження майном боржника вводиться строком на сто п'ятнадцять календарних днів і може бути продовжена господарським судом за вмотивованим клопотанням розпорядника майна, комітету кредиторів або боржника не більше ніж на два місяці.

Розпорядник майна зобов'язаний:

розглядати заяви кредиторів про грошові вимоги до боржника, які надійшли в установленому цим Законом порядку;

вести реєстр вимог кредиторів;

повідомляти кредиторів про результати розгляду їхніх вимог;

вживати заходів для захисту майна боржника;

аналізувати фінансово-господарську діяльність, інвестиційне становище боржника та його становище на ринках;

виявляти (за наявності) ознаки фіктивного банкрутства, доведення до банкрутства, приховування стійкої фінансової неспроможності, незаконних дій у разі банкрутства;

скликати збори кредиторів та організовувати їх проведення;

надавати державному реєстратору в електронній формі через портал електронних сервісів юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань відомості, необхідні для ведення Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань, у порядку, встановленому державним органом з питань банкрутства;

надавати господарському суду та комітету кредиторів звіт про свою діяльність, відомості про фінансове становище боржника, пропозиції щодо можливості відновлення платоспроможності боржника;

не пізніше двох місяців від дня відкриття провадження (проваджень) у справі про банкрутство разом з боржником організувати та забезпечити проведення інвентаризації майна боржника та визначити його вартість;

брати участь у розробці плану санації у випадках, передбачених цим Законом, та за можливості проведення санації боржника розробити разом з боржником не пізніше двох місяців від дня відкриття провадження (проваджень) у справі про банкрутство план санації боржника та подати його на розгляд комітету кредиторів;

виконувати інші повноваження, що передбачені цим Законом.

Отже, Закон України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом» спростовує доводи відповідача щодо видачі довідки не уповноваженою особою, оскільки видача довідки не віднесена до повноважень розпорядника майна, ця сфера діяльності знаходиться поза межами його обов'язків.

Враховуючи викладене, суд дійшов до висновку про наявність підстав для задоволення позовних вимог ОСОБА_1 про визнання протиправним та скасування рішення від 02.01.2018 року №5194 про відмову в призначенні пенсії, зобов'язання повторно розглянути заяву від 22.11.2017 року про призначення пенсії за віком на пільгових умовах згідно ч. 1, 2 ст. 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» з урахуванням стажу період роботи з 10.06.1986 року по 13.06.1990 року на підприємстві ВАТ «Точмаш» та незаконність оскарженого рішення, що порушує конституційне право позивача на пенсійне забезпечення на пільгових умовах.

Відповідно до статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

На підставі викладеного, керуючись статтями 2, 5-10, 72-90, 139, 242-246, 205, 250, 255, 257-263, 293-295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1, місце реєстрації: АДРЕСА_1) до Добропільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області (код ЄДРПОУ 37755477, місцезнаходження: 85000, Донецька область, м. Добропілля, вул. Незалежності, 28А) про визнання протиправним та скасування рішення від 02.01.2018 року №5194 про відмову в призначенні пенсії, зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити.

Визнати протиправними та скасувати рішення Добропільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області від 02.01.2018 року №5194 про відмову в призначенні пенсії відносно ОСОБА_1 в зарахуванні до стажу період роботи з 10.06.1986 року по 13.06.1990 року на підприємстві ВАТ «Точмаш» та призначенні пенсії за віком на пільгових умовах згідно ч. 1, 2 ст. 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Зобов'язати Добропільське об'єднане управління Пенсійного фонду України Донецької області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 22 грудня 2017 року про призначення пенсії за віком на пільгових умовах згідно ч. 1, 2 ст. 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» з урахуванням стажу за період роботи з 10.06.1986 року по 13.06.1990 року на підприємстві ВАТ «Точмаш».

Стягнути з Добропільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області (код ЄДРПОУ 37755477, місцезнаходження: 85000, Донецька область, м. Добропілля, вул. Незалежності, 28А) за рахунок бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1, місце реєстрації: АДРЕСА_1) судові витрати за сплату судового збору в загальному розмірі 704 (сімсот чотири) грн. 80 коп.

Вступна та резолютивна частини рішення ухвалені у нарадчій кімнаті та проголошені у судовому засіданні 06 серпня 2018 року. Повний текст судового рішення складено 10 серпня 2018 року.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закритті апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи через Донецький окружний адміністративний суд.

Суддя Мозговая Н.А.