
Україна
Донецький окружний адміністративний суд
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
01 серпня 2018 р. Справа№805/2969/18-а
приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов'янськ, вул. Добровольського, 1
Суддя Донецького окружного адміністративного суду Голуб В.А, розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Торецького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області про визнання неправомірним та скасування рішення № 22 від 22.03.2018 року, зобов'язання вчинити певні дії, -
В С Т А Н О В И В :
ОСОБА_1 звернулась до Донецького окружного адміністративного суду з позовом до управління Пенсійного фонду України в м. Авдіївці Донецької області про визнання неправомірним та скасування рішення № 22 від 22.03.2018 року, зобов'язання вчинити певні дії.
В обґрунтування позовних вимог ОСОБА_1 зазначає, що рішенням № 22 від 23.03.2018 року їй протиправно відмовлено в зарахуванні періоду роботи з 06.05.2000 року по 04.08.2002 року до пільгового стажу при наявності записів трудової книжки та довідки, що підтверджує особливий характер роботи на ПАТ «АКХЗ» № 05-1/21/385 від 06.03.2018 року. Вказана відмова мотивована тим, що відсутня атестація робочого місця. Позивач зазначає, що відповідальність за своєчасне та якісне проведення атестації покладається на керівника підприємства, а тому не проведення атестації не може бути підставою для не зарахування періоду роботи, як пільгового стажу працівника. Тому позивач просить суд визнати неправомірним та скасувати рішення відповідача № 22 від 22.03.2018 року про відмову в призначенні пенсії за віком на пільгових умовах; зобов'язати відповідача повторно розглянути заяву позивача від 14.03.2018 року № 347/266 про призначення пенсії та зарахувати до пільгового стажу за Списком № 2 періоди роботи у ПАТ «Авдіївський коксохімічний завод» з 06.05.2000 року по 04.08.2002 року.
В матеріалах справи наявний відзив відповідача на позовну заяву, в якому зазначено, що необхідною умовою для виникнення у особи права на пенсійне забезпечення на пільгових умовах є встановлення факту перебування особи на посаді або виконання нею робіт, що міститься у Списку № 2, а також документальне підтвердження зайнятості працівника за відповідною професією за результатами атестації умов праці, яке полягає у наявності результатів атестації відповідного робочого місця за умовами праці. На ПАТ «АКХЗ» атестація робочих місць була проведена 06.05.1995 року, згідно наказу № 127, а наступна - 05.08.2002 року, згідно наказу № 192-к, тобто з порушенням терміну (більше 5 років). За таких обставин, представник відповідача вважає, що рішення № 22 від 23.03.2018 року прийнято відповідно до вимог чинного законодавства та просить у задоволенні позовних вимог відмовити у повному обсязі.
Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 02.05.2018 року позовну заяву ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в м. Авдіївці Донецької області про визнання неправомірним та скасування рішення № 22 від 22.03.2018 року, зобов'язання вчинити певні дії- залишено без руху. Надано ОСОБА_1 - десять днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху для усунення недоліків позовної заяви, шляхом надання до суду: копій додатків до позовної заяви до суду відповідно до кількості учасників справи, засвідчених відповідно до вимог чинного законодавства.
Ухвалою суду від 29.05.2018 року прийнято до розгляду позовну заяву ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в м. Авдіївці Донецької області про визнання неправомірним та скасування рішення № 22 від 22.03.2018 року, зобов'язання вчинити певні дії та відкрито провадження по справі № 805/2969/18-а. Призначено підготовче засідання по адміністративній справі № 805/2969/18-а за правилами загального позовного провадження на 15 годину 30 хвилин 20.06.2018 року.
Ухвалою суду від 20.06.2018 року відкладено підготовче засідання по адміністративній справі № 805/2969/18-а за позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в м. Авдіївці Донецької області про визнання неправомірним та скасування рішення № 22 від 22.03.2018 року, зобов'язання вчинити певні дії до 10-45 год. 11.07.2018 року.
Ухвалою суду від 11.07.2018 року клопотання представника Торецького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області про заміну неналежного відповідача по адміністративній справі № 805/2969/18-а за позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в м. Авдіївці Донецької області про визнання неправомірним та скасування рішення № 22 від 22.03.2018 року, зобов'язання вчинити певні дії,- задоволено. Здійснено заміну первинного відповідача - управління Пенсійного фонду України в м. Авдіївці Донецької області на його правонаступника - Торецьке об'єднане управління Пенсійного фонду України Донецької області.
Ухвалою суду від 11.07.2018 року закрито підготовче провадження по даній адміністративній справі та призначено судовий розгляд справи по суті на 09 годину 15 хвилин 01.08.2018 року.
Позивач та представник відповідача, належним чином повідомлені про дату, час та місце судового засідання, до суду не з'явились.
Згідно з частиною четвертою статті 229 Кодексу адміністративного судочинства України (далі- КАС України) у разі неявки у судове засідання всіх учасників справи або якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Розглянувши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов та заперечення, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.
Позивач - ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1), зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 (а.с.23-25).
У період з 27.05.1986 року по 24.10.2007 року ОСОБА_1 працювала на Авдіївському коксохімзаводі ім. 50 річчя СРСР (який далі було перейменовано у ВАТ «Авдіївський коксохімічний завод», ПрАТ «Авдіївський коксохімічний завод»). Вказане підтверджено копією трудової книжки позивача серії НОМЕР_2 (а.с.26-28).
У довідці від 06.03.2018 року № 051/21/385 зазначено, що з 07.05.1996 року по 24.10.2007 року позивач ОСОБА_1 працювала у відділі технічного контролю (ОТК) в якості контролера на виробництві чорних металів (якості вугілля). Вказана посада передбачена Списком № 2, згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 16.01.2003 року № 36. Поряд з цим, у довідці від 06.03.2018 року зазначено, що атестація робочих місць була проведена 06.05.1995 року відповідно до наказу № 157, 05.08.2002 року відповідно до наказу № 192, 12.06.2007 року відповідно до наказу № 371 (а.с. 30).
Згідно індивідуальних відомостей про застраховану особу (форма ОК-5) спірний період визначений як спецстаж (а.с.31-33).
Однак, рішенням № 22 від 23.03.2018 року ОСОБА_1 було відмовлено у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах, оскільки її страховий стаж роботи складає 32 роки 5 місяців 25 днів, із них пільговий стаж роботи по Списку №2 - 9 років 2 місяці 20 днів, що суперечить вимогам законодавства. До пільгового стажу не зараховано період з 06.05.2000 року по 04.08.2002 року у зв'язку з відсутністю атестації робочого місця (а.с.29).
Проаналізувавши встановлені обставини справи та норми законодавства України, яке регулює спірні правовідносини, суд вважає позовну заяву такою, що підлягає задоволенню у повному обсязі, з наступних підстав.
Так, відповідно до ст. 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Згідно положень ст. 3 Конституції України, як Основного Закону України - людина, її життя і здоров'я, честь і гідність, недоторканність і безпека визнаються в Україні найвищою соціальною цінністю; права і свободи людини та їх гарантії визначають зміст і спрямованість діяльності держави; держава відповідає перед людиною за свою діяльність. Утвердження і забезпечення прав і свобод людини є головним обов'язком держави.
Відповідно до ст. ст. 21, 22 Конституції України - усі люди є вільні і рівні у своїй гідності та правах. Права і свободи людини є невідчужуваними та непорушними. Конституційні права і свободи людини і громадянина, гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, порядок формування Накопичувального пенсійного фонду та фінансування за рахунок його коштів видатків на оплату договорів страхування довічних пенсій або одноразових виплат застрахованим особам, членам їхніх сімей та іншим особам регулює Закон України від 09.07.2003 року № 1058-ІV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі - Закон № 1058).
Відповідно до ст. 26 Закону № 1058 страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок.
Періоди трудової діяльності та інші періоди, що враховувалися до стажу роботи для призначення пенсії до набрання чинності цим Законом, зараховуються до страхового стажу в порядку і на умовах, передбачених законодавством, що діяло раніше, крім випадків, передбачених цим Законом.
Згідно пункту 2 Прикінцевих положень Закону № 1058 особам, які працювали або працюють на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, пенсії призначаються за нормами цього Закону в разі досягнення пенсійного віку та наявності трудового стажу, передбачених Законом України «Про пенсійне забезпечення» від 05.11.1991 року № 1788-XII (далі- Закон №1788).
Суд зазначає, що відповідно до пункту «б» частини першої статті 13 Закону № 1788 на пільгових умовах мають право на пенсію за віком, незалежно від місця останньої роботи, працівники, зайняті повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці працівники, зайняті повний робочий день на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці, - за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджуваним Кабінетом Міністрів України, і за результатами атестації робочих місць - після досягнення 55 років і при стажі роботи не менше 30 років у чоловіків, з них не менше 12 років 6 місяців на зазначених роботах, і не менше 25 років у жінок, з них не менше 10 років на зазначених роботах.
Порядком проведення атестації робочих місць за умовами праці, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 01.08.1992 року № 442 визначено, що пенсії за віком на пільгових умовах призначаються за результатами атестації робочих місць, яка також надає інші пільги і компенсації, передбачені законодавством, а саме надбавка за роботу в зазначених умовах, право на скорочений робочий день, додаткову відпустку й одержання лікувально-профілактичного лікування. Атестація повинна проводитися на підприємстві не рідше одного разу на п'ять років. Відповідальність за своєчасне та якісне проведення атестації покладається на керівника підприємства, організації. Контроль за проведенням атестації, правильністю застосування Списків покладено на Державну експертизу умов праці.
Основна мета атестації, як випливає із зазначених нормативних актів, полягає у регулюванні відносин між власником або уповноваженим ним органом і працівниками у галузі реалізації права на здорові й безпечні умови праці, пільгове забезпечення, пільги та компенсації за роботу у несприятливих умовах.
Згідно з пунктом 4 Порядку проведення атестації та підпункту 1.5 пункту 1 Методичних рекомендацій періодичність проведення атестації робочих місць, затвердженими постановою Міністерства праці України від 1 вересня 1992 року № 41 (далі - Методичні рекомендації) визначається безпосередньо колективним договором підприємства і проводиться не рідше одного разу на 5 років.
Результати атестації використовуються при встановленні пенсій за віком на пільгових умовах, пільг і компенсацій за рахунок підприємств та організацій, обґрунтуванні пропозицій про внесення змін і доповнень до списків № 1 і 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, що дають право на пільгове пенсійне забезпечення, а також для розробки заходів щодо поліпшення умов праці та оздоровлення працюючих.
Відповідно до пункту 3 Порядку застосування списків № 1 і № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженого наказом Мінпраці від 18.11.2005 року № 383 (зареєстровано в Міністерстві юстиції України 01.12.2005 року за № 1451/11731), при визначенні права на пенсію за віком на пільгових умовах застосовуються Списки, що чинні на період роботи особи. До пільгового стажу зараховується весь період роботи на відповідних посадах або за професіями незалежно від дати їх внесення до Списків за умови підтвердження документами відповідних умов праці за час виконання роботи до 21 серпня 1992 року та за результатами проведення атестації робочих місць за умовами праці після 21 серпня 1992 року.
У пункті 4.2 зазначеного Порядку застосування списків йдеться про те, що результати атестації (як вперше проведеної, так і чергової) застосовуються при обчисленні стажу, який дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, впродовж 5 років після затвердження її результатів, за умови, якщо впродовж цього часу на даному підприємстві не змінювались докорінно умови і характер праці (виробництво, робота, робоче місце), що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах. У разі докорінної зміни умов і характеру праці для підтвердження права на пенсію за віком на пільгових умовах має бути проведена позачергова атестація.
Аналіз наведених норм дає підстави для висновку, що своєчасно проведена атестація робочих місць за умовами праці є одним із заходів соціального захисту працівників, який має сприяти реалізації прав на здорові й безпечні умови праці, пільгове пенсійне забезпечення, пільги та компенсації за роботу у несприятливих умовах.
Атестація має проводитися у передбачені пунктом 4 Порядку проведення атестації строки, а відповідальність за своєчасність та якість її проведення покладається на керівника підприємства, організації.
Разом з цим, якщо чергова атестація була проведена з порушенням передбачених пунктом 4 Порядку проведення атестації строків, а працівник до її проведення виконував роботу, яка дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, цей період його роботи має бути зарахований до пільгового стажу за результатами попередньої атестації.
У справі судом встановлено, що чергова атестація робочих місць на шахті була проведена 05.08.2002 року, а попередня - 06.05.1995 року.
ОСОБА_1 до чергової атестації, проведеної з порушенням передбачених пунктом 4 Порядку проведення атестації строків виконувала роботу, яка дає право на пенсію за віком на пільгових умовах за Списком №2, а відтак період її роботи з 06.05.2000 року по 04.08.2002 року має бути зарахований до пільгового стажу за результатами попередньої атестації, проведеної 06.05.1995 року та атестації проведеної 05.08.2002 року.
Проте, суд зазначає, що позивач помилково у прохальній частині позову просить визнати неправомірним та скасувати рішення № 22 від 22.03.2018 року, оскільки зі змісту адміністративного позову та доданих до нього документів вбачається, що позивач оскаржує саме рішення № 22 від 23.03.2018 року.
Таким чином, суд вбачає наявність правових підстав для зарахування спірного періоду до пільгового стажу, а тому рішення управління Пенсійного фонду України в м. Авдіївці Донецької області № 22 від 23.03.2018 року, яким ОСОБА_1 було відмовлено у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах та яким до пільгового стажу не зараховано період з 06.05.2000 року по 04.08.2002 року у зв'язку із не проведенням атестації робочого місця, є неправомірним та підлягає скасуванню.
Поряд з цим, суд зазначає, що оскільки рішення №22 від 23.03.2018 року про відмову у призначенні пенсії підлягає скасуванню, то вимога ОСОБА_1 щодо зобов'язання Торецького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області повторно розглянути заяву позивача про призначення пенсії та зарахувати до пільгового стажу оспорюваних періодів також підлягає задоволенню.
Стосовно розподілу судових витрат, суд зазначає наступне.
Як вбачається з матеріалів справи позивачем сплачено судовий збір у розмірі 704,00 грн., що підтверджується квитанцією від 23.04.2018 року (а.с.3).
За вимогами ч. 1 ст. 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа, а тому стягненню підлягає судовий збір у розмірі 704,00 грн. за рахунок бюджетних асигнувань.
Згідно з ч. 3 ст. 243 КАС України у виняткових випадках залежно від складності справи складення рішення, постанови у повному обсязі може бути відкладено на строк не більш як десять, а якщо справа розглянута у порядку спрощеного провадження - п'ять днів з дня закінчення розгляду справи.
На підставі вищевикладеного та керуючись статтями 2-15, 19-21, 72-79, 90, 94, 122, 123, 132, 159-161, 164, 192-194, 224-228, 241-247, 253-263, 293-295 КАС України, суд, -
В И Р І Ш И В :
Адміністративний позов ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1, зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1) до Торецького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області (код ЄДРПОУ 42170475, 85200, Донецька обл., місто Торецьк, вул. Дружби, будинок 22) про визнання неправомірним та скасування рішення № 22 від 22.03.2018 року, зобов'язання вчинити певні дії, - задовольнити в повному обсязі.
Визнати неправомірним та скасувати рішення управління Пенсійного фонду України в м. Авдіївці Донецької області від 23.03.2018 року № 22 про відмову ОСОБА_1 в призначенні пенсії за віком на пільгових умовах.
Зобов'язати Торецьке об'єднане управління Пенсійного фонду України Донецької області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 про призначення пенсії за віком на пільгових умовах від 14.03.2018 року № 347/266 та зарахувати до пільгового стажу період роботи ОСОБА_1 за Списком № 2 за період з 06.05.2000 року по 04.08.2002 року у ПАТ «Авдіївський коксохімічний завод».
Стягнути на користь ОСОБА_1 за рахунок бюджетних асигнувань Торецького об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області судовий збір у розмірі 704 (сімсот чотири) грн.
Повний текст рішення виготовлено та підписано 10.08.2018 року.
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя Голуб В.А.