
КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУДСправа № 810/4635/17 Суддя (судді) першої інстанції: Басай О.В.
Суддя-доповідач - Кучма А.Ю.
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
08 серпня 2018 року м. Київ
Колегія суддів Київського апеляційного адміністративного суду у складі:
Головуючого-судді: Кучми А.Ю.
суддів: Бєлової Л.В., Безименної Н.В.
за участю секретаря: Тищенко Н.В.,
розглянувши за відсутності осіб, які беруть участь в справі, без здійснення фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу відповідно до ст. 229 КАС України у відкритому судовому засіданні в залі суду апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Київській області на рішення Київського окружного адміністративного суду від 02.04.2018 (м. Київ, дата складання повного тексту не зазначається) у справі за адміністративним позовом ОСОБА_3 до Головного управління Пенсійного фонду України в Київській області про визнання протиправною бездіяльність та зобов'язання вчинити певні дії,-
В С Т А Н О В И Л А:
ОСОБА_3 звернувся до Київського окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Київській області про визнання протиправною бездіяльності (дії) Головного управління Пенсійного фонду України в Київській області щодо не включення до грошового забезпечення для обрахунку пенсії позивача сум вихідної допомоги, матеріальної допомоги, винагороди за участь в Антитерористичній операції на сході України, індексації заробітної плати; зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Київській області здійснити перерахунок та виплату позивачу пенсії з 30.09.2015 із включенням до грошового забезпечення: матеріальної допомоги у розмірі 28292,63 грн, винагороди за участь в АТО у розмірі 20733,13 грн, індексації заробітної плати (грошових доходів) у розмірі 1016,91 грн, вихідної допомоги (одноразової грошової допомоги при звільненні) у розмірі 92884,77 грн з урахуванням виплат, які здійснювались позивачу в цей період.
Рішенням Київського окружного адміністративного суду від 02.04.2018 адміністративний позов ОСОБА_3 задоволено частково, визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Київській області щодо не включення до грошового забезпечення для обрахунку пенсії позивача сум матеріальної допомоги, винагороди за участь в АТО та індексації грошових доходів; зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Київській області здійснити перерахунок та виплату позивачу пенсії з 30.09.2015 із включенням до грошового забезпечення: матеріальної допомоги у розмірі 28292,63 грн, винагороди за участь в АТО у розмірі 20733,13 грн та індексації грошових доходів у розмірі 1016,91 грн, з урахуванням виплат, які здійснювались позивачу в цей період. В решті позовних вимог відмовлено.
Не погоджуючись з судовим рішенням, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати рішення суду першої інстанції та ухвалити нове, яким у задоволенні позову відмовити у повному обсязі. Свої вимоги апелянт обґрунтовує тим, що для включення одного із складових грошового забезпечення для нарахування пенсії вони повинні мати постійний щомісячний характер, а для здійснення перерахунку пенсії мають бути законні підстави. Суми виплаченої матеріальної допомоги, винагороди за участь АТО та індексації до вичерпного переліку не входять, оскільки відносяться до одноразових видів грошового забезпечення для обчислення пенсії.
Позивачем у позовній заяві зазначено, що при обчисленні пенсії до грошового забезпечення не ввійшли: матеріальна допомога, винагорода за участь в АТО, індексація заробітної плати (грошових доходів) та вихідна допомога (одноразової грошової допомоги при звільненні), натомість дані виплати повинні включатися до грошового забезпечення, з якого нараховується пенсія, оскільки з них було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.
Позиція відповідача обґрунтована тим, що матеріальна допомога на оздоровлення, індексація, грошова винагорода за участь в АТО, одноразова грошова допомога при звільнені, підлягають виплаті лише протягом встановленого проміжку часу, а тому вони не мають постійного характеру і включення їх до грошового забезпечення при обчисленні пенсії є не можливим.
Особи, які беруть участь в справі в судове засідання не з'явилися, про дату та час слухання справи були повідомлені належним чином.
Розглянувши доводи апеляційної скарги, перевіривши матеріали справи, правильність застосування судом першої інстанції норм законодавства, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає залишенню без задоволення, а рішення суду - без змін.
Згідно з ст. 316 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Судом першої інстанції встановлено, що ОСОБА_3 звільнено з органів внутрішніх справ у запас Збройних Сил України за п. 64 «б» Положення про проходження служби рядовим і начальницьким складом органів внутрішніх справ (через хворобу), згідно з наказом Міністерства внутрішніх справ України від 28.09.2015 №2022 о/с.
Позивача було взято на облік в Головне управління Пенсійного фонду України в Київській області та з 30.09.2015 йому призначено пенсію за вислугою років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Вказана пенсія позивачу обчислена виходячи з грошового забезпечення, відомості про яке містяться у грошовому атестаті №221 та довідці про щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення та премії за 24 останні місяці служби підряд перед звільненням) від 09.10.2015 №15/4-1119, які були видані ГУ МВС України у Київській області.
Згідно із вказаних документів при обчисленні пенсії позивачу було враховано його грошове забезпечення, яке складалось з посадового окладу - 1600,00 грн, окладу за військове звання - 135,00 грн, процентної надбавки за вислугу років 35% - 607,25 грн, середньомісячної суми додаткових видів грошового забезпечення за 24 місяці - 5059,54 грн, у тому числі: відсоткова надбавка за виконання особливо важливих завдань 50% та премія 176,41%. До основного розміру пенсії позивачу встановлена та виплачується: підвищення, як учасника бойових дій в розмірі 25% прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність - 363,00 грн, цільова грошова допомога учасника бойових дій - 40,00 грн.
10.11.2017 позивач звернувся до відповідача та до Пенсійного фонду України із заявами про перерахунок пенсії, в яких зазначив, що йому при нарахуванні пенсії не було враховано інші виплати, а саме: сума вихідної допомоги, матеріальна допомога, винагорода за участь в АТО, індексація за 2014 рік, це суми грошей з яких було враховано податок з доходів. До своєї заяви позивач додав копію довідки про доходи від 07.11.2017 №426, відповідно до якої за період з вересня 2013 року по жовтень 2014 року позивачу було нараховано та виплачено: матеріальну допомогу у розмірі 28292,63 грн, винагороду за участь в АТО у розмірі 20733,13 грн, індексацію грошових доходів у розмірі 1016,91 грн, одноразову грошову допомогу при звільненні у розмірі 92884,77 грн.
12.12.2017 Головне управління Пенсійного фонду України в Київській області листом №1692/Б-01 повідомило позивача про відмову в перерахунку його пенсії з урахуванням вищевказаних виплат через відсутність правових підстав.
15.12.2017 Пенсійний фонд України листом №19283/Б-11 повідомив позивача, що пенсія призначена та виплачуються йому відповідно до норм чинного законодавства.
Позивач, не погоджуючись з такими діями відповідача та вважаючи їх протиправними, звернувся з даним адміністративним позовом до суду.
Суд першої інстанції задовольняючи частково позовні вимоги дійшов до висновку, що відмова відповідача включити до грошового забезпечення позивача суми матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, винагороди за участь в АТО, індексації є протиправною.
Колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції з огляду на наступне.
Відповідно до ч.3 ст.43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до п.7 постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 №393 «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членам їхніх сімей» (в редакції, що була чинною на час виникнення спірних правовідносин) пенсії обчислюються з розміру грошового забезпечення, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 01 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування з урахуванням таких його видів: відповідних окладів за посадою, військовим (спеціальним) званням (для осіб рядового і начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту щомісячної надбавки за спеціальне звання) та відсоткової надбавки за вислугу років у розмірах, установлених за останньою штатною посадою, займаною перед звільненням; щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення, крім щомісячних надбавок (доплат), установлених особам, які мають право на пенсію за вислугу років згідно із законодавством і залишені за їх згодою та в інтересах справи на службі) та премії. Розмір щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням. Середня сума щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається шляхом ділення на 24 загальної суми цих видів грошового забезпечення за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням.
Частинами 1-3 ст.9 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» передбачено, що держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів. До складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення. Грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця. Грошове забезпечення підлягає індексації відповідно до закону.
Пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 №1294 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» установлено, що грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.
Пунктом 2 постанови Кабінету Міністрів України від 04.06.2014 року №158 «Про перерозподіл деяких видатків державного бюджету, передбачених Міністерству фінансів на 2014 рік, та виділення коштів з резервного фонду державного бюджету» встановлено, що за безпосередню участь в антитерористичних операціях починаючи з 01.05.2014 року виплачується винагорода в розмірі 100 відсотків місячного грошового забезпечення заробітної плати, але не менш ніж 3000 гривень, у розрахунку на місяць.
Згідно ч.1 ст.10-1 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» військовослужбовцям, крім військовослужбовців строкової військової служби, надаються щорічні основні відпустки із збереженням грошового, матеріального забезпечення та наданням грошової допомоги на оздоровлення у розмірі місячного грошового забезпечення.
Умови, розмір та порядок виплати військовослужбовцям зазначеної допомоги визначені постановою Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 №1294 та Інструкцією про порядок виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України та деяким іншим особам, затвердженої наказом Міністра оборони України від 11.06.2008 №260 (в редакції, що була чинною на час спірних правовідносин).
З аналізу вищенаведених нормативних актів вбачається, що розмір грошової допомоги на оздоровлення визначається, виходячи з посадового окладу, окладу за військовим званням та щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (крім винагород та морського грошового забезпечення), на які військовослужбовець має право за займаною ним штатною посадою на день вибуття в щорічну основну відпустку (пп.3 п.5 постанови Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 №1294, пп.30.3 п.30 р.ХХХ Інструкції).
Таким чином, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, винагорода за участь в АТО відносяться до складу грошового забезпечення військовослужбовців та мають враховуватися при обчисленні пенсії, за умови, що з них було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 01 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Разом із тим, індексація є частиною державної системи соціального захисту громадян, спрямованою на підтримання їх купівельної спроможності.
За таких обставин матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, індексація, з яких сплачено страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, відносяться до складу грошового забезпечення, з розміру якого обчислюється пенсія.
З наявної в матеріалах справи довідки МВС від 07.11.2017 №426 вбачається, що на всі виплати, включені в зазначену довідку, нараховані страхові внески (єдиний внесок).
За таких обставин, колегія суддів дійшла висновку, що оскільки з матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, винагороди за участь в АТО, індексації, які позивач отримував під час проходження військової служби, здійснювалося нарахування та сплата страхових внесків, тому їх розмір має бути включений до складу грошового забезпечення, з якого здійснюється обчислення пенсії.
Враховуючи, що відсутність відповідних виплат у переліку додаткових видів грошового забезпечення та їх одноразовий чи тимчасовий характер не спростовує висновків суду, що за умови здійснення на них нарахування та сплати страхових внесків, такі виплати мають бути включені до складу грошового забезпечення, з якого здійснюється обчислення пенсії, а тому посилання апелянта на те, що вказані доплати не відповідають вимогам ст. 43 Закону України Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» не заслуговують на увагу.
Разом із тим, суд першої інстанції дійшов вірного висновку, що згідно норм чинного законодавства, одноразова грошова допомога при звільненні не входить до додаткового грошового забезпечення, яка повинна враховуватися при нарахуванні пенсії, оскільки відноситься до разових платежів і має характер окремих гарантій держави щодо соціального захисту громадян, зокрема військовослужбовців, тому відсутні підстави для задоволення позовної вимоги, яка стосується віднесення одноразової грошової допомоги при звільненні до складу грошового забезпечення.
Також, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції щодо поважності причин пропуску строку звернення до суду, які наведенні позивачем у заяві про поновлення строку, натомість відповідачем в апеляційній скарзі не наведено обґрунтованих доводів на спростування даного висновку суду першої інстанції
За таких обставин, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції що відмова відповідача від 12.12.2017 №1692/Б-01 включити до грошового забезпечення позивача суми матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, винагороди за участь в АТО, індексації є протиправною, оскільки вищевказані суми грошового забезпечення, з яких сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування повинні включатися до грошового забезпечення.
Доводи викладені в апеляційній скарзі не спростовують висновків викладених в рішенні суду першої інстанції, не містять нових доказів, які б підтвердили правомірність дій відповідача чи відсутність у позивача права на включенні вищезазначених сум до грошового забезпечення.
З урахуванням вищевикладеного, колегія суддів приходить до висновку, що постанова суду є законною і обґрунтованою, ухвалена з дотриманням норм матеріального та процесуального права, а тому підстав для її скасування не має.
Керуючись ст. ст. 242, 243, 251, 308, 310, 315, 316, 321, 322, 325, 328, 329 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -
П О С Т А Н О В И Л А:
Апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Київській області залишити без задоволення, а рішення Київського окружного адміністративного суду від 02.04.2018 - без змін.
Постанова набирає законної сили з моменту її прийняття та може бути оскаржена в порядку та строки, встановлені ст.ст. 328, 329 КАС України.
Повний текст постанови виготовлено 10.08.2018.
Головуючий-суддя: А.Ю. Кучма
Судді: Л.В. Бєлова
Н.В. Безименна